Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do Junkersa Eurostara

08 Paź 2006 21:21 12848 20
  • Poziom 10  
    Zamierzam załozyć regulator pokojowy do pieca 2- funkcyjnego Junkers Eurostar ZWE24-3 MFK. Oryginalne regulatory TR-100 i TR-200 to wydatek rzędu 500-600zł ale w sprzedaży (np. na Allegro) są regulatory, które wg opisu mogą współpracowac także z piecami Junkers a kosztują w granicach 150zł. Wyczytałem, że oryginalne regulatory podłącza sie za pomocą trzech przewodów, przez co sterowanie pieca odbywa sie poprzez modulację płomienia natomiast nieoryginalne maja podłączenie na dwa przewody i sterowanie odbywa sie za pomocą "włącz/wyłącz".
    Czy zamontowanie regulatora nieoryginalnego przyniesie skutek w postaci oszczędności w zużyciu gazu i nie zaszkodzi piecowi?.
  • Szafy Rack
  • Poziom 33  
    Tak, przyniesie znaczne oszczędności w zużyciu gazu oraz podniesie komfort cieplny w domu.

Tak, nie zaszkodzi Twojemu kotłowi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    DonRomano napisał:
    Tak, przyniesie znaczne oszczędności w zużyciu gazu oraz podniesie komfort cieplny w domu.

Tak, nie zaszkodzi Twojemu kotłowi.
    Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź
    Jeśli masz doświadczenie w tym temacie to czy mógłbyś podpowiedzieć, zasugerować jakis sterownik np. z Allegro?
    Dodam, że mam przeciągnięty przewód od pieca do pomieszczenia w którym będzie zamontowany sterownik.
  • Poziom 15  
    Euroster 2000 prosty i niezawodny http://www.euroster.com.pl/do nabyc prawie w kazdym sklepie z branzy instalatorskiej C>O i wod-kanPodlaczenie do twojego pieca tez proste.Sam takiego uzywam u siebie
  • Poziom 33  
    Jak wyżej, preferuję EUROSTERA lub AURATONA to to samo.
  • Szafy Rack
  • Poziom 10  
    Michał Król napisał:
    Euroster 2000 prosty i niezawodny http://www.euroster.com.pl/do nabyc prawie w kazdym sklepie z branzy instalatorskiej C>O i wod-kanPodlaczenie do twojego pieca tez proste.Sam takiego uzywam u siebie

Rozumiem, że podłączenie można wykonać tak jak jest to opisane w poście-
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=junkers&sid=c4192241cb2eae9e7e28b027ac2bb8aa
    i w piecu nie muszę nic przeprogramować?
  • Poziom 11  
    Polecam Termostaty firmy Elektrobock.

Tańsze od Eurosterów a ak samo funkcjonalne. Moim skromnym zdaniem ładniejsze. Można je dostac na allegro lub na www.eko-serwis.sklep.pl
  • Poziom 10  
    Zgodnie z sugestiami kolegów z forum kupiłem regulator Auraton 2000. Przewód podłączyłem w regulatorze do zacisków NO i COM a w piecu do styków 8 i 9 wcześniej wyciągając znajdującą się tam zworkę.
    Pojawił sie problem z uruchomieniem CWU, po odkręceniu kranu z ciepłą wodą słychać w piecu ciche "tyknięcie" ale piec nie zapala (po demontażu-przywróceniu stanu poprzedniego wszystko działa jak przedtem). Poza tym, gdy na wyświetlaczu regulatora pojawia sie symbol wiatraczka (oznaczającego załączenie pieca) nie powoduje to automatycznego włączenia pieca.
    W czym tkwi problem i jak go rozwiązać?
  • Poziom 33  
    Coś tu nie gra.
    Jeżeli po demontarzu zworki i zamontowaniu w jej miejsce sterownika kocioł nie działa to jest ewidentna wina sterownika.
    Sprawdź na początek miernikiem na końcu kabla czy po zadziałaniu sterownika jest na nim zwarcie.
    To musi działać.
  • Poziom 10  
    DonRomano napisał:
    Coś tu nie gra.
    Jeżeli po demontarzu zworki i zamontowaniu w jej miejsce sterownika kocioł nie działa to jest ewidentna wina sterownika.
    Sprawdź na początek miernikiem na końcu kabla czy po zadziałaniu sterownika jest na nim zwarcie.
    To musi działać.

Regulator sprawdziłem u elektryka, stwierdził, że jest OK.
    Po ponownym podłączenu wygląda na to, że teraz raguje poprawnie - włącza i wyłącza piec.
    Ale jak jest podłączony to dalej nie włącza się podgrzewanie ciepłej wody!
  • Poziom 33  
    Powiedz mi jeszcze jedno, czy po odłączeniu zworki bez załączania sterownika kocioł tzn. ciepła woda działa?
  • Poziom 10  
    DonRomano napisał:
    Powiedz mi jeszcze jedno, czy po odłączeniu zworki bez załączania sterownika kocioł tzn. ciepła woda działa?

Nie, nie działa. Piec nie reaguje na odkręcenia ciepłej wody.
  • Poziom 10  
    Nie ta zworka - ciepla woda ma zawsze i w kazdym kotle pierwszenstwo przed centralnym ogrzewaniem!!!!!!! (ma sie uruchomic nie zaleznie od tego czy jest zapotrzebowanie na c.o. czy go nie ma)

Zamiast zworki ktora rozpiales podlacza sie zapewne (tak sie domyslam) dodatkowe zabezpieczenie wylaczajace caly kociol, albo termostat zasobnika cieplej wody gdy wystepuje ta sama elektronika zarowno do kotlow jednofunkcyjnych, jak i dwufunkcyjnych.
  • Poziom 2  
    Witam! Też mam ten sam problem co aks, ten sam piec, objawy też, po podłączeniu auraton'a 2000 w miejsce zworki 8-9. Grzanie jest a ciepłej wody nie ma. Domyślam się że przerwany jest w ten sposób główny obwód uruchamiania pieca. Jeszcze innym efektem takiego podłączenia jest to iż gdy temperatura c.o. jest ustawiona na niskie wartości piec wyłącza się po ogrzaniu wody c.o. do nastawionej temperatury i nie będzie grzał do momentu jej ostudzenia. Czyli sterownik sobie a piec sobie. Można to zniwelować nastawiając wyższą temperaturę ale jak to wygląda od strony ekonomicznej - nie wiem. Moje pytanie: Co jeszcze można zrobić? Zbyt mało wiem o tym piecu aby się za to zabierać.
  • Poziom 10  
    dennyzet napisał:
    Domyślam się że przerwany jest w ten sposób główny obwód uruchamiania pieca
    albo obwod zalaczenia cieplej wody --dopisalem przed chwila wyzej o zasobniku.

Cytat:
    Jeszcze innym efektem takiego podłączenia jest to iż gdy temperatura c.o. jest ustawiona na niskie wartości piec wyłącza się po ogrzaniu wody c.o. do nastawionej temperatury i nie będzie grzał do momentu jej ostudzenia.

nie pomoge bo nie mam pojecia co to jest za zworka, ale jest jeszcze cos takiego -- kociol po zgaszeniu palnika wchodzi w czas przestoju przed nastepnym odpaleniem palnika i ten czas w niektorych kotlach mozna regulawac

W przypadku (poprawnego) podlaczenia regulatora pokojowego temperature C.O. na kotle trzeba podniesc (poniewaz programator rzadzi teraz kotlem) ale nie za wysoko zeby nie bylo taktowania wlacz/wylacz - jesli sa dobrze grzejniki obliczone, dobra izolacja,....itd. 50°C przy zewnetrzej temperaturze do 0°C powninno wystarczyc.
  • Poziom 2  
    dzięki element za podpowiedź. Myślę, że znalazłem rozwiązanie kilka tematów niżej a konkretnie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=373663&highlight=junkers&sid=001004787096d8fee98750b70aea197f

jest odpowiedź na mój i aks'a problem właśnie go testuję i wygląda na to że jest grzanie c.o. i c.w.u. niezależnie od siebie tylko trzeba
    primo: -wrócić do starego podłączenia (wstawić zworkę 8-9)
    secundo: - na listwie zasilania do zacisków Ls-Lr podłączyć sterownik wyjąwszy uprzednio zworkę (uwaga blisko jest 220V~!!!! oby ręka nie drgnęła)

dzięki za pomoc!!!
  • Poziom 15  
    Musze przeprosic kolege za bledne informacje.Poprostu pomylilem Eurostara z Eurolinem.Ja glupi Euroster ma sterownik Heatronic i to juz inna "bajka" niz tansze Junkersy.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    A ja mam taki regulator Siemensa
    Ma 3 zaciski L , Y1 , Y2
    czy on nadaje się w miejsce orginalnego Junkersa czy podłaczyć go
    na te 2 zaciski obok 230V ??
    Sterownik do Junkersa Eurostara
  • Poziom 10  
    dennyzet napisał:
    dzięki element za podpowiedź. Myślę, że znalazłem rozwiązanie kilka tematów niżej a konkretnie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=373663&highlight=junkers&sid=001004787096d8fee98750b70aea197f

jest odpowiedź na mój i aks'a problem właśnie go testuję i wygląda na to że jest grzanie c.o. i c.w.u. niezależnie od siebie tylko trzeba
    primo: -wrócić do starego podłączenia (wstawić zworkę 8-9)
    secundo: - na listwie zasilania do zacisków Ls-Lr podłączyć sterownik wyjąwszy uprzednio zworkę (uwaga blisko jest 220V~!!!! oby ręka nie drgnęła)

dzięki za pomoc!!!

Sterownik podpiąłem zgodnie z powyższym opisem i wygląda na to, że wszystko działa poprawnie.
    Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu.
  • Poziom 11  
    aks napisał:
    Zamierzam załozyć regulator pokojowy do pieca 2- funkcyjnego Junkers Eurostar ZWE24-3 MFK. Oryginalne regulatory TR-100 i TR-200 to wydatek rzędu 500-600zł ale w sprzedaży (np. na Allegro) są regulatory, które wg opisu mogą współpracowac także z piecami Junkers a kosztują w granicach 150zł. Wyczytałem, że oryginalne regulatory podłącza sie za pomocą trzech przewodów, przez co sterowanie pieca odbywa sie poprzez modulację płomienia natomiast nieoryginalne maja podłączenie na dwa przewody i sterowanie odbywa sie za pomocą "włącz/wyłącz".

Witam, czym się różnią praktycznie te dwa rodzaje sterowania?
    Modulacja płomienia czyli regulacja mocy pieca w oryginalnych sterowniakach?
    A przy zastosowaniu sterownika Eurostar tylko włącz/wyłącz przy pełnej mocy pieca?
    Dobrze rozumiem?
    Który sposób jest bardziej ekonomiczny?

Pozdrawiam