Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt Gitarowy Distortion - Polecam

08 Paź 2006 23:39 6863 7
  • Poziom 16  
    Marka: n/a
    Model: Distortion
    Chassis (płyta): Pająk lub uniwersalka
    Inne (elementy, procesor): UA 741 (można zastosować dowolny wzmacniacz)
    Jakość (skan, resolution):

Witam,
    Chciałbym zaprezentować (nie swój) schemat przesteru gitarowego. Jest on jednym z najpopularniejszych efektów gitarowych na świecie, jego zadaniem jest przekierowanie sygnału OUT. przez odpowiedni układ dając tzw "brudną barwe" dźwięku. Mianowicie efektem tym jest efekt Distortion produkowany prawie na cąłym świecie.

Budowa schematu jest bardzo prosta, wybrałem akórat ten schemat, ponieważ zbudowałem ten ukłąd i jestem z niego bardzo zadowolony. Wprowadziłem kilka zmian - jak widzicie na schemacie są zastosowane diody 1N270 Germanowe. Nie jest obowiązkiem zastosować te diody. Polecam pobawić się w tym kawałku i wypróbować diody tj. 1N4001, 1N4148, ponieważto od nich zależy barwa dzwięku, ale nie tylko. Zamiast procesora UA 741 można zastosować dowolny wzmacniacz tego typu najlepiej na podstawce, abyśmy mogli wymieniac go bez problemu.
    Kolejnymi dwoma punktami są Potencjometr - zamiast 10k polecam 15-20k; kondensator 0.001 uf polecam zamienić na 1 uf i przy okazji można zastosować większe napięcie, ale nie jest to potrzebne.

To na tyle, w miare możliwoiści tak jak szybko uda mi się odzyskać mój sprzęt, to zaprezentuje Wam kawałek na tym efekcie.

Pozdrawiam Mateusz.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Mam takie pytanko czy taki układzik moge zastosować pomiędzy przystawke z gitary klasycznej (z metalowymi strunami), a jakiś wzmiacniacz. I czy to będzie działało podobnie jak z elektryczną gitarką??
  • Poziom 16  
    Można, najlepiej jeżeli przystawka ma jeszcze regulacje basu, bo wtedy po wyeliminowaniu basu efekt brzmi o wiele lepiej. Chyba, że przystawka nie emituje z pudła bardzo niskich tonów.
    Apropo przystawki do akus/klas. ja wmontowalem dwa single z elektryka. Jeden na dziórze pudła rez. a drógu przy gryfie pod strunami. Kilka dziór (3) na potencjometry i przełącznik (co znacznie zmieniło niestety brzmienie gitary) I jazda :) Jeżeli chodzi o gitary to warto pokombinować z łączeniem oraz zakłucaniem barwy/sygnału.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Co to robiło w dziale schematy audio jako projekt? przenosze do uklady elektroniczne, pomysły i problemy.

Efekt ten, jest jednym z najdłużej produkowanych efektów w porównaniu zjego prostotą, po za tym jego aplikacja jak widac jest prosta. Jest jedna strona, która traktuje o gotowcach domowym sposobem utworzonych.

Układ jest w oparciu o stary uklad i tani 741 (uA, LM itp) schemat niestety nie podaje co zrobić z dodatkowymi wejściami tego ukladu. Więc odnośnie postu z tą gitara klasyczną. Powinno działać, tylko musisz miec mocną przystawke, i dużą wyobraźnie żeby porównac to do brzmeinia elektrycznego, bo inaczej będzie gralo jak gitara z pogłosem imitująca granie na klasyku w pustej wannie blaszanej podczas napuszczania wody.

Mysle ze można zrobić ten układ w wersji dwu-3 kanalowej, lub dołączyć jeszcze inny układ na pojedyńczym wzmacniaczu operacyjnym i skorzystac powiedzmy z układu podwójnego na NE5532, czy też jakiegoś lepszego OPa z Texas instruments

po za tym nawet na 741 brzmi calkiem nieźle.
  • Poziom 28  
    1. Zadaniem tego układu nie jest przekierowanie a przesterowanie sygnału
    2. Jesteś z niego zadowolony chyba tylko dla tego, że nie robiłeś lepszych
    3. To, że od typu diód (german, krzem led-y itd) zależy brzmienie - to chyba oczywiste, to przecież one obcinają szczyty
    4. uA 741 to nie procesor a opamp, i bardzo lichy, do takich zastosowań w zasadzie się nie nadaje, używało się ich z rozpaczy, za komuny, jak nie było niczego innego
    5. zamiast zmieniać pot-a wyjściowego 10k na 22k, starczy zmienić 1nF na 2,2nF równolegle do obcinacza.
    Tak a pro pos to tą pojemność najczęściej stosuje się nieco większą (zwłaszcza jeśli po obcinaczu nie ma specjalnego ciut bardziej rozbudowanego filtra RC do kształtowania charakterystyki "post"), z regóły w okolicach 4,7-6,8 nF, natomiast rezystancję szeregową mniejszą - najczęściej w okolicach 3,3 - 4,7 k.
    6. Proponujesz zmienić 1nF na 1uF. Który ? Bo jeden zewrze wejście, a drugi wyjście. Chyba się bawiłeś jakimś komletnie wyschłym elektroliciakiem 1uF. Nie polecam.
    Polecam zmienić natomiast opampa na niskoszumny z parką FET na wejściu, przynajmniej TL07x
    Równolegle do 1M warto dołożyć kilkanaście-kilkadziesiąt pF, bo z niektórymi pikapami lub w cięższych warunkach zakłóceń radioelektrycznych na opampie może się zrobić lewy detektor z bezpośrednim wzmocnieniem i oprócz gitary będziesz słyszał radio moskwa.
    Pot-a 1M warto zmienić na nieco mniejszy - wygodniejsza regulacja no i nie wszystkie opampy lubią pracować ze wzmocnieniem nieco mniejszym od 1. (temat dokładnie rozpracowany przez spółkę Horowitz-Hill)

A tak na boku - układ jest tak oczywisty, że publikowanie go na elektroda.pl jest równie stosowne jak próba publikacji zapisu nutowego gamy C-dur. No, chyba że dla kompletnie zielonych, którym nie chce się poszperać choćby po el-ce i/lub poczytać podręczników, ale to chyba nadmiar uprzejmości.
  • Poziom 27  
    Radocha ,człowieku trafiłes na budowniczego PRL w tym temacie .Toć ja 100 lat tym się param ,, oczywiście i mam sukcesy i porażki.Chętnie pogadam sobie z tobą na gg 732320.Posiadam sporo oryginalnych schematów np.Boss ok 70szt.Jeżeli jakiegoś czorta poszukujesz to pisz.Odezwij sie.Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam.Matitronik,ile mniej wiecej kosztują SAME części do tego efektu?tak orientacyjnie.Jezeli mozes zto napisz mi gdzie we wrocławiu kupiles te czesci i oczywiscie za ile.z gory thx
  • Poziom 27  
    adasQmaster ,bez gniazd i bez jakiegoś wyłącznika ,to co masz na schemacie to koszt ok.10,-.Jeżeli zabierałbyś się do budowy tego układu to przeczytaj to co napisał powyżej Radocha ,nic dodać nic ująć.To bardzo delikatny przester,jedynie jako dopalacz.