Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć przewód aluminiowy i miedziany?

09 Paź 2006 09:50 20824 6
 • Poziom 2  
  Witam, muszę wykonac połączenie 2 przewodów instalacji elektrycznej - aluminiowego i miedzianego. Jak najlepiej i najpewniej to zrobić? Czy są jakieś przeciwskazania żeby lutować miedź z aluminuim? Czy też lepiej to zrobić przez złączkę? Dodam że połączenie musi być pewne bo będzie zakryte pod płytkami ceramicznymi.

  Pozdrawiam,
  JM[/youtube]
 • Moderator na urlopie...
  Przewód aluminiowy z miedzianym nie powinien się stykać. Coś takiego powoduje szybsze utlenianie aluminium. Ja proponuję zrobić pod płytkami jakąś puszkę i dać złączkę. Tak żebyś w razie czego wiedział w którym to jest miejscu. W puszcze zostaw sobie zapas aluminium.

  Może inni Ci coś lepszego podpowiedzą, ja osobiście bym tak zrobił, jakbym nie miał innej mozliwości jak połączyć aluminium z miedzią.

  Pozdrawiam Jarek.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  chyba nic lepszego się nie wymyśli a puszka się przyda w miejscu połączenia przewodów. Alu lubi się upalić
  I jeszcze pytanie: próbowałeś polutować coś aluminiowego? spróbuj
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  jest idealne rozwiązanie: są to "rurki" do zaprasowywania gdzie jedna połowa jest miedziana a druga aluminiowa ale może być problem z dostaniem takiej złączki na przekrój mniejszy niż 16mm².
  i jeszcze jeden pomysł: na końcach przewodów zrobić oczka np. pod śróbkę M5 i skręcić je wkładając między oczka podkładkę Al-Cu , może być oryginalna lub wycięta z blaszki Al-Cu, jest to specjalna blach do łączenia szyn aluminiowych z miedzianymi np. w rozdzielniach, potem to solidnie zaizolować i połączenie na 100% pewne...
 • Poziom 23  
  Witam

  Z twojego postu wynika,że jest to instalacja w łazience lub kuchni.W łazienkach nie wolno stosować żadnych puszek,ani innych połączeń przewodów.Przewody można podłączać tylko do chermetycznych gniazd i oświetlenia.Puszki mogą się znajdować na zewnątrz łazienki.
  Wcześniej napisałem,że można zastosować puszkę chermetyczną w łazience,ponieważ myślałem,że jest to dopuszczalne.Jednak po przejrzeniu innych for dowiedziałem się,że tak nie jest.PRZEPRASZAM za wprowadzenie w błąd :please: :( W tym roku skończyłem technikum elektryczne i nie mam żadnej praktyki.

  Jeszcze raz Przepraszam i Pozdrawiam
 • Moderator na urlopie...
  Cytat:
  Faza powinna być podłączona do lewej dziurki gniazda


  O ile bolec jest na górze. I o ile się da tak zrobić np. w gniazdkach podtynkowych podwójnych nie da się dla górnej połówki gniazdka.

  Odbiegłem trochę od tematu, i bez sprawdzania idę o zakład że już ten temat był tu poruszany.

  Pozdrawiam i powodzenie życzę.
 • Poziom 20  
  Jasiek690 masz rację temat o którym piszesz był już poruszany był bardzo burzliwy i nie ma sensu go dalej drążyć , wypowiedzi były bardzo różne chociaż ja osobiście nigdy i nigdzie nie spotkałem się z jakimkolwiek przepisem czy normą która by mówiła z której strony ma być zero a z której faza w gniazdku ...