Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć przewód aluminiowy i miedziany?

jurasm 09 Paź 2006 09:50 15319 6
  • #1 09 Paź 2006 09:50
    jurasm
    Poziom 2  

Witam, muszę wykonac połączenie 2 przewodów instalacji elektrycznej - aluminiowego i miedzianego. Jak najlepiej i najpewniej to zrobić? Czy są jakieś przeciwskazania żeby lutować miedź z aluminuim? Czy też lepiej to zrobić przez złączkę? Dodam że połączenie musi być pewne bo będzie zakryte pod płytkami ceramicznymi.

Pozdrawiam,
    JM[/youtube]

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Paź 2006 10:05
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Przewód aluminiowy z miedzianym nie powinien się stykać. Coś takiego powoduje szybsze utlenianie aluminium. Ja proponuję zrobić pod płytkami jakąś puszkę i dać złączkę. Tak żebyś w razie czego wiedział w którym to jest miejscu. W puszcze zostaw sobie zapas aluminium.

Może inni Ci coś lepszego podpowiedzą, ja osobiście bym tak zrobił, jakbym nie miał innej mozliwości jak połączyć aluminium z miedzią.

Pozdrawiam Jarek.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Paź 2006 19:17
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

chyba nic lepszego się nie wymyśli a puszka się przyda w miejscu połączenia przewodów. Alu lubi się upalić
    I jeszcze pytanie: próbowałeś polutować coś aluminiowego? spróbuj
    Pozdrawiam

1
  • #4 09 Paź 2006 19:34
    igabriel
    Poziom 20  

jest idealne rozwiązanie: są to "rurki" do zaprasowywania gdzie jedna połowa jest miedziana a druga aluminiowa ale może być problem z dostaniem takiej złączki na przekrój mniejszy niż 16mm².
    i jeszcze jeden pomysł: na końcach przewodów zrobić oczka np. pod śróbkę M5 i skręcić je wkładając między oczka podkładkę Al-Cu , może być oryginalna lub wycięta z blaszki Al-Cu, jest to specjalna blach do łączenia szyn aluminiowych z miedzianymi np. w rozdzielniach, potem to solidnie zaizolować i połączenie na 100% pewne...

0
  • #5 09 Paź 2006 20:10
    Wini 230
    Poziom 23  

Witam

Z twojego postu wynika,że jest to instalacja w łazience lub kuchni.W łazienkach nie wolno stosować żadnych puszek,ani innych połączeń przewodów.Przewody można podłączać tylko do chermetycznych gniazd i oświetlenia.Puszki mogą się znajdować na zewnątrz łazienki.
    Wcześniej napisałem,że można zastosować puszkę chermetyczną w łazience,ponieważ myślałem,że jest to dopuszczalne.Jednak po przejrzeniu innych for dowiedziałem się,że tak nie jest.PRZEPRASZAM za wprowadzenie w błąd :please: :( W tym roku skończyłem technikum elektryczne i nie mam żadnej praktyki.

Jeszcze raz Przepraszam i Pozdrawiam

2
  • #6 09 Paź 2006 21:56
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Cytat:
    Faza powinna być podłączona do lewej dziurki gniazda

O ile bolec jest na górze. I o ile się da tak zrobić np. w gniazdkach podtynkowych podwójnych nie da się dla górnej połówki gniazdka.

Odbiegłem trochę od tematu, i bez sprawdzania idę o zakład że już ten temat był tu poruszany.

Pozdrawiam i powodzenie życzę.

0
  • #7 11 Paź 2006 21:00
    igabriel
    Poziom 20  

Jasiek690 masz rację temat o którym piszesz był już poruszany był bardzo burzliwy i nie ma sensu go dalej drążyć , wypowiedzi były bardzo różne chociaż ja osobiście nigdy i nigdzie nie spotkałem się z jakimkolwiek przepisem czy normą która by mówiła z której strony ma być zero a z której faza w gniazdku ...

2
  Szukaj w 5mln produktów