Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć przewód aluminiowy i miedziany?

jurasm 09 Paź 2006 09:50 16024 6
 • #1 09 Paź 2006 09:50
  jurasm
  Poziom 2  

  Witam, muszę wykonac połączenie 2 przewodów instalacji elektrycznej - aluminiowego i miedzianego. Jak najlepiej i najpewniej to zrobić? Czy są jakieś przeciwskazania żeby lutować miedź z aluminuim? Czy też lepiej to zrobić przez złączkę? Dodam że połączenie musi być pewne bo będzie zakryte pod płytkami ceramicznymi.

  Pozdrawiam,
  JM[/youtube]

  0 6
 • #2 09 Paź 2006 10:05
  Jasiek690
  Moderator na urlopie...

  Przewód aluminiowy z miedzianym nie powinien się stykać. Coś takiego powoduje szybsze utlenianie aluminium. Ja proponuję zrobić pod płytkami jakąś puszkę i dać złączkę. Tak żebyś w razie czego wiedział w którym to jest miejscu. W puszcze zostaw sobie zapas aluminium.

  Może inni Ci coś lepszego podpowiedzą, ja osobiście bym tak zrobił, jakbym nie miał innej mozliwości jak połączyć aluminium z miedzią.

  Pozdrawiam Jarek.

  0
 • #3 09 Paź 2006 19:17
  goldwinger
  VIP Zasłużony dla elektroda

  chyba nic lepszego się nie wymyśli a puszka się przyda w miejscu połączenia przewodów. Alu lubi się upalić
  I jeszcze pytanie: próbowałeś polutować coś aluminiowego? spróbuj
  Pozdrawiam

  1
 • #4 09 Paź 2006 19:34
  igabriel
  Poziom 20  

  jest idealne rozwiązanie: są to "rurki" do zaprasowywania gdzie jedna połowa jest miedziana a druga aluminiowa ale może być problem z dostaniem takiej złączki na przekrój mniejszy niż 16mm².
  i jeszcze jeden pomysł: na końcach przewodów zrobić oczka np. pod śróbkę M5 i skręcić je wkładając między oczka podkładkę Al-Cu , może być oryginalna lub wycięta z blaszki Al-Cu, jest to specjalna blach do łączenia szyn aluminiowych z miedzianymi np. w rozdzielniach, potem to solidnie zaizolować i połączenie na 100% pewne...

  0
 • #5 09 Paź 2006 20:10
  Wini 230
  Poziom 23  

  Witam

  Z twojego postu wynika,że jest to instalacja w łazience lub kuchni.W łazienkach nie wolno stosować żadnych puszek,ani innych połączeń przewodów.Przewody można podłączać tylko do chermetycznych gniazd i oświetlenia.Puszki mogą się znajdować na zewnątrz łazienki.
  Wcześniej napisałem,że można zastosować puszkę chermetyczną w łazience,ponieważ myślałem,że jest to dopuszczalne.Jednak po przejrzeniu innych for dowiedziałem się,że tak nie jest.PRZEPRASZAM za wprowadzenie w błąd :please: :( W tym roku skończyłem technikum elektryczne i nie mam żadnej praktyki.

  Jeszcze raz Przepraszam i Pozdrawiam

  2
 • #6 09 Paź 2006 21:56
  Jasiek690
  Moderator na urlopie...

  Cytat:
  Faza powinna być podłączona do lewej dziurki gniazda


  O ile bolec jest na górze. I o ile się da tak zrobić np. w gniazdkach podtynkowych podwójnych nie da się dla górnej połówki gniazdka.

  Odbiegłem trochę od tematu, i bez sprawdzania idę o zakład że już ten temat był tu poruszany.

  Pozdrawiam i powodzenie życzę.

  0
 • #7 11 Paź 2006 21:00
  igabriel
  Poziom 20  

  Jasiek690 masz rację temat o którym piszesz był już poruszany był bardzo burzliwy i nie ma sensu go dalej drążyć , wypowiedzi były bardzo różne chociaż ja osobiście nigdy i nigdzie nie spotkałem się z jakimkolwiek przepisem czy normą która by mówiła z której strony ma być zero a z której faza w gniazdku ...

  2