Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz AVT2132 na NE5532 - szumy

09 Paź 2006 13:08 4287 13
  • Poziom 14  
    Witam!

Zlozylem ten uklad zgodnie z zaleceniem producenta, chcac przystosowac go do wspolpracy z mikrofonem dynamicznym dalem R3=100k, R2=1k. Ponadto R1=2k oraz przystosowalem go do zasilania +/-15V tak mniej wiecej jak to bylo podane w opisie. Zastosowalem tez kondensator C9.
    Skutek: Sygnal z mikrofonu jest wzmocniony, ale uklad ten daje KOSMICZNE SZUMY, tak glosne jak dzwiek pochodzacy z mikrofonu.
    Prawie nie ma szumow gdy mikrofon jest odlaczony, ale jak sie go podlaczy, to masarka. Jak stare rozstrojone radio.
    Zwracam uwage,ze pltyki nie kupilem od producenta, tylko sam ja wykonalem zgodnie z zalaczonym na stronir pdf-em.

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
    Byzio
  • Poziom 39  
    Witam
    Prawdopodobnie ten wzmacniacz ma bardzo szerokie pasmo przenoszenia i to co słyszysz po podłączeniu mikrofonu to wzmocnione szumy otoczenia. Aby pozbyć się lub wygłuszyć te szumy należałoby , albo zawęzić pasmo (wyciąć dolne częstotliwości), albo dołączyć filtr górnoprzepustowy. Może być i taka możliwość, że źle poprowadziłeś ścieżki masy i po podłączeniu mikrofonu powstaje pętla, która powoduje te szumy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witam

Przedwzmacniacz wykonałem zgodnie z pdf-em załączonym przez producenta, wydaje mi się, że jak ktoś już sprzedaje produkt i jako opcję pokazuje wykorzystanie go w roli przeampa do mikrofonu to reprezentuje to już jakiś odpowiedni poziom przyzwoitości dzwiękowej, a tu naprawdę nie chodzi o jakieś niuanse, że niby jestem jakimś audiofilem, nie, tu po prostu poziom szumów jest zastraszający!

Może ktoś byłby tak dobry i zajrzał do tego pdf-a. Link do strony podałem w pierwszym poście.

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

P.S. przy zwarciu wejścia do masy też pojawiają się straszliwe szumy, nawet większe niż przy podłączeniu mikrofonu. O co tu chodzi????
  • Poziom 40  
    Witam
    Dobre efekty uzyskasz mając dobry przedwzmacniacz dopasowany do dobrego mikrofonu. Producent takich przedwzmacniaczy nie kłamie ale też nie mówi całej prawdy, żeby osiągnąć profesjonalne dźwięki trzeba zastosować profesjonalny mikrofon. Dawno temu robiłem radiowęzeł i próby zastosowania różnych tanich mikrofonów objawiało się podobnymi problemami, ale gdy udało się załatwić mikrofon estradowy który kosztował chyba więcej od samego wzmacniacza jakość dźwięku była bardzo dobra.
    Może masz zrobioną pętlę masy albo źle dobrane wartości elementów, jak dla mnie to raczej jest to kiepski wzmacniacz mikrofonowy. A jakiego mikrofonu używasz?
  • Poziom 14  
    Witam
    Mikrofon dynamiczny, ale nie jest to jakis szczegolnie wyszukany czy swietnej jakosci mikrofon.

Sprawa wydaje mi sie dziwna, bo mam przedwamacniacz na dwoch kostkach, a mianowice TL071 oraz NE5534 wg schematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1832305#1832305
    , rowniez do mikrofonu i na tym samym mikrofonie dziala on naprawde niezle w dodatku plytke do niego zaprojektowalem sam (bez uzywania komputera<miom zdaniem tez nie najlepiej>). Dlatego myslalem ze ten projetk AVT bedzie lepszy, tym bardziej,ze wielkiej roznicy w zastosowanych przedwzmacniaczach operacyjnych nie ma. Z wyjatkiem tego ze NE5532 ma w sobie 2 wzmacniacze. Dlatego jestem prawie pewny ze projekt AVT jest lepszy, ale moze jest w nim jakis blad. Albo zle cos zlozylem.
  • Poziom 40  
    Witam
    Potrzebny jest schemat przedwzmacniacza jaki zrobiłeś, bo tak to można wróżyć z fusów od kawy.
  • Poziom 14  
    Witam
    Link do strony na której jest cały pdf z opisem i schematem przedwzmacniacza zanajduje się w pierwszym poście.
  • Poziom 40  
    Ale go dostosowałeś do swoich potrzeb i na tym schemacie jest wiele elementów opcjonalnych. Najprawdopodobniej zrobiłeś jakiś błąd w przerabianiu na zasilanie symetryczne.
  • Poziom 14  
    Witam
    Raczej nie, bo jak wzmocnienie wynosi 1 tzn. R2-nie zamontowane, a R3 - zwora to na zasilaniu symetrycznym i na sygnale podanym z CD wszystko dobrze chodzi.
    Dopiero po dostosowaniu tego do mikrofonu czyli R2=1k R3=100k, jak jest to pokazane na rysunku 6, ten przedwzmacniacz staje się "generatorem szumu" bo inaczej tego nie można nazwać. Podłączasz na wejście mikrofon, albo nawet mały głośnik lub po prostu zwierasz wejście z masą i na wyjściu dostajesz GŁOŚNE jak diabli SSSSSSSzzzzzumy.
  • Poziom 40  
    Witam
    Nie wiem jak to przerobiłeś, ale wejście jest między kondensatorem C9 a rezystorem R2 który powinien być dolutowany do masy. Jeśli zrobiłeś zasilanie symetryczne to linia ze schematu M jest minusem zasilania.
  • Poziom 18  
    A ja mam jedno pytanie odbiegajace od tematu ale nie bede zakladac nowego topicu, ten przedwzmacniacz nadał by się żeby dopalić TDA 7294 czy to bez sensu?
  • Poziom 40  
    Oczywiście, nada się jak najbardziej.
  • Poziom 40  
    A co niby chcesz "dopalac" w TDA? Jak masz za male wzmocneinei to wystarczy znienic jeden rezystor w samym TDA i nie trzeba zadnych "dopalaczy".

Co do przedwzmacniacza to wejdz mikrofonem na wejscie odwracajace. Czyli na wejscie B1 a R11 wstaw cos w okolicy 470om. R3 dobierz wzmocnienie, mozesz dac potencjometr max 220k i rownolegle (na pinie 1 i 2 scalaka) 22pF. pin 3 scalaka zewrzyj do masy, C9 jest niepotrzebny. Na wejsciu powinien byc jeszcze jakis rezystor duzej wartosci zeby polaryzowal kondensator wejsciowy. Zapobiegnie to stukowi podczas podlaczania mikrofonu.
  • Poziom 14  
    Witam!
    Sprawa zostala rozwiazana.
    Ten schemat przy zasilaniu symetrycznym ukladu NE5532 i podawanie sygnalu na A, M oraz wyjscie na C,N (czyli zamiast 0 - minus zasilania) od poczatku wydawaly sie dziwne.
    Kolega Dar.El potwierdzil moje watpliwosci i sprobowalem tak, ze sygnal na wejsciu dalem do A,0, na wyjsciu pobralem z C,0 i nagle ten straszliwy szum zniknal. Teraz dziala tak, jak sie spodziewalem.
    Dziekuje wszystkim za pomoc i zainteresowanie w szczegolnosci Dar.El Dzieki!!!

Problem rozwiazany - temat do zamkniecia.

Pozdrawiam