Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie programatora ISP oraz układu z uP AVR z laptopa.

09 Paź 2006 14:48 1803 18
  • Poziom 16  
    Witam
    Do laptopa chce podlaczyc programator ISP (na bazie STK200/300) oraz uklad z uP AVR. Do zasilania tego programatora i ukladu z AVR potrzebuje 5V i okolo 300mA. dobrze byloby zasilac laptop i te dodatkowe uklady z tego samego zrodla. Czy mozna uzyc do tego celu napiecia wystepujacego np. na wyjsciu USB laptopa ? A moze z jakiegos innego gniazda ? Innym rozwiazaniem mogloby byc wykorzystanie zasilacza laptopa, tylko ze daje on nap. 16V, a ja nie bardzo wiem, jak mozna obnizyc napiecie w zasilaczu impulsowym (zreszta az o 11V). Moze mi ktos pomoc ?
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Teoretycznie wydajność prądowa portu USB wynosi 500mA.
  • Poziom 16  
    jankolo napisał:
    Teoretycznie wydajność prądowa portu USB wynosi 500mA.

A praktycznie ?
    Przepraszam, ale chcialbym miec pewnosc, ze po obciarzeniu USB, przypomne pradem okolo 300mA, nic sie zlego nie stanie z laptopem. Oczywiscie zakladamy ze nie dojdzie do jakichs skrajnych sytuacji typu: podanie 220V czy jakies zwarcie zasilania.
  • Poziom 24  
    500 to jest minimum ktore ma ten port wytrzymac wiele uzadzen ciagnie 450 (np . sagem - modem od neo -miezone miernikiem) a praktycznie to mozna by i 700 pobrac ale napeno nie mniej
    proponuje dac bezpiecznik 500mA lub 400mA i musi byc dobrze ten bezpiecznik by porostu zabezpieczal jakby jakies zwarcei sie zrobilo alebo te 300 byloby bledne
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    bomber napisał:
    500 to jest minimum ktore ma ten port wytrzymac

To jest MAKSIMUM! Niech kolega nie opowiada bzdur!
    bomber napisał:
    a praktycznie to mozna by i 700 pobrac

Robił to kolega bez spalenia bezpieczników portu?
    bomber napisał:
    ale napeno nie mniej

A 5A można? Przecież to na pewno nie jest mniej niż 700mA.
    bomber napisał:
    proponuje dac bezpiecznik 500mA lub 400mA i musi byc dobrze ten bezpiecznik by porostu zabezpieczal jakby jakies zwarcei sie zrobilo alebo te 300 byloby bledne

A co to znaczy błedne 300?

Podsumowując: uznaję porady kolegi za wyjątkowo szkodliwe i udzielam koledze OSTRZEŻENIA.
  • Poziom 24  
    kolega napisal ze programator ciagnie 300 jednak informacja moze byc bledna bo ... np. podano to dla pewnego rodzaju ukladow ..itd.
    500 mA to jest maximum ...ciekawe bo ja mam dysk2,5' w obudowie na usb 2.0 i na obudowie dysku jest napisane 1 A ja sobie zreszta zrobilem taki mały przedluzacz z mozliwoscia podlaczenia amperomierza i co widnieje na nim 700 mA dodam ze max blad na tym sprzecie moze wyniesc dla przedzialu do 1 A 0,05A tak wiec powiedzmy ze 650 a jednak wszystko dziala z 1 portu usb na stacjonarnym kompie i laptopie ...kiedys mialem problem u kolegi bo przy podlaczeniu dysk nie zdzialal ..zdiagnozowalem to jako niedostateczne napiecie na porcie ale pozatym u mnie jest ok i u wielu kolegow takze a tam nie dzialalo bo to byl komputer pII z 2 zlaczami usb 1 tak wiec stary sprzet
    Jak Pan Admin umie uszkodzic port usb bez podlaczania tam napiecia i jakis "wynalazkow typu inventer kondenstor itd. to niech mi napisze jak bo ja wiem z doswiadczenia (nawet z modemem sagem ze tego sie nie da zroboc bo gdy za duzo podlaczymy to prad jest odlaczany nawet w starych komputerach ..
    Jeszcze raz prosze niech mi Pan Admin napisze jak to zrobic !!!
    Ponadto powiem ze jak nawet zrobimy zwarcie na tym porcie to poprostu zadziala zabezpieczenie od zasilacza- skad to wiem - bo jak kupilem 1 obudowe to byla wadliwa i wlasnie miala zwarcie
    DODANO :
    Chetnie spale port usb na komputerze z pII na płycie ktora ma uszkodzone 3 na 4 gniazda pci i jest warta okolo 3 zł wiec czekam na propozycje .. Uwaga jesli mi sie uda umieszcze film tego ciekawego zjawiska ..ciekawe czy bedzie duzo dymu :?: :D jak ktos inny ma ciekawy sposob i bezpieczny (czyt. nie grozny dla zasilacza ) to niech wali a bedzie fajny film na na moja stronke o pirotechnice .. z prockiem jest stare i niemodne wiec nie robilem a z usb by bylo orginalne i ciekawe :D
  • Poziom 32  
    Kolego bomber ogranicz narazie swą obecność na tym forum do czytania postów innych użytkowników... :)
    Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz, zresztą cieżko zrozumieć co chcesz nam przekazać.

Na początek proponuję w wyszukiwarce wpisać "nie działa USB"!
  • Poziom 24  
    no wpisalem i na 1 stronie wynikow ani slowa o uszkodzonym porcie usb
    Jesli kolega jest taki madry to prosze o napisane mi nawet na priva jak to zrobic !!!!!!!
    A Pan Admin , prosze o poparcie swoich teorii o uszkodzeniu sprzetu z powodu za duzego użadzenia tylko nie licza sie plyty firmy asrock, mercury ... bo to juz od poczatku nie dziala normalnie (moj kolega ma i dzwiek sie wiesza ...)
    Nie chcem zadzierac z Panem Adminem powiedzmy ze on ma racje tak wiec prosze o udowodnienie tylko jesli nie ma Pan A konkretu to prosze usunac ten wpis z mojego profilu
    Z czego ja wiem wiekszosc rzeczy jest zrobiona tak ze nie da sie zepsuc np. gdy nie podlaczeymy do karty dodatkowego zasilania to bedzie wywala blad, gdy podlaczymy 8 dyskow do zasilcza 200 wat to sie nie uruchomi itd. Wszysko co ma norme CE takie powinno byc .. A ta obudowa ma norme CE i nie pisze nic w instruckcji jakie dyski stosowac tak wiec zabezpieczenie chyba stanowi ograniczenia usb
    Nie mówie to o np. spaleniu ps2 podczas podlaczenia myszki gdy dziala komp bo ładunki elektrostatyczne i takie rodzaje zlacz to inny temat
    Tylko prosze o nie dawanie mi bana...chyba ze naprawde istnieje taki komputer do ktorego podlaczajac ten programtor przez usb moze nastopic nieodwracalne uszkodzenie (przepraszam za te 2 OT)
  • Poziom 16  
    Panowie, nie ma sie co klocic. Szkoda na to czasu i nerwow.
    Ze swej strony dodam jeszcze, ze programator jest sterowany z portu LPT, a z portu USB chcialem tylko niejako "pozyczyc" 5V i wykozystac je do zasilania tegoz programatora i ukladu z uP AVR na czas pisania programu i prob. Programator i uklad z uP AVR pobieraloby okolo 300mA. I zaczynam nabierac przekonania, ze te 300mA jest chyba wartoscia calkowicie bezpieczna. A nawet gdyby doszlo do jakiegos uszkodzenia to chyba zasilacza, a nie ukladow portu USB ?
  • Spec od komputerów
    Porty USB ( +5V) są zabezpieczone bezpiecznikami SMD.
  • Poziom 24  
    warto dodac ze te bezpieczniki maja (u mnie w 2 komputerach ) po 1 A i nie sa to jakies szybkie.. pozatym elektronika zasilacza(normalnego anie jakiegos no name ) wykryje tak duzy i nagly wzrost energi wiec zeby taki bezpiecznik sie spalil to trzeba miec naprade fajny zasilacz ...
  • Poziom 12  
    Panowie, Panowie...
    Nie warto sie klocic kto ile pobral z portu usb. Wazne co przewiduje specyfikacja.
    Z USB można brać legalnie 0.5A i to dopiero po zameldowaniu urządzenia. Wczesniej standard to 100mA www.usb.org.
    Z tad tez biora sie czesto problemy z podlaczeniem dyskow wiekszych niz 40 (80) GB i o predkosciach talezy 7200rpm. Po prostu potrzebuje duzo wiekszego pradu do pracy (nawet 0.9A)... Czesto producenci obok zlacza usb montuja gniazdo zasilania 5V...choc czesto "zapominaja" o dolaczeniu zasilacza. Skąd mamy wziąć dodatkowe zasilanie, skoro nie ma go w pudełku z dyskiem? Nie wiadomo, to już Twoja sprawa Kliencie ;-)
    Pozdrawiam

PS. Przydaloby sie mniej wrozenia ze szklanej kuli...moze tyle, a moze tyle...wystarczy poczytac...
  • Poziom 24  
    to z jakiej paki mi dziala lcd + diody do podsiwtlania klawitiury z jednego usb
    = 408 mA ??? i to bez zadnego meldowania ???? dziala juz od roku - plyta glowna to gigabyte - nforce4
    Pozatytym w mojej obudowie nie ma zlacza na zaden zasilacz :| :idea:
  • Poziom 12  
    Szkoda juz pisac...ale odpowiem:
    1. @delta85 pytal o laptopa, a Twoja plyta nforce raczej nim nie jest...
    2. Pisalem o specyfikacji i o min. wymaganiach dla standardu usb,
    3. Popracuj troszke na laptopach a sam zobaczysz jak to jest... na jednym lapiku 700mA nie zrobi wrazenia, a na innym 550mA powoduje wylaczenie zasilania zlacza usb...

Jeszcze troszke teorii:
    Cytat:

Urządzenia USB są dzielona na trzy klasy, w zależności od ich poboru prądu.
    W przypadku USB, pobór prądu jest dzielony na jednostki (loads). Każda jednostka to 100mA. Urządzenia zasilane bezpośrednio przez USB (bus powered) to pierwsza klasa low power ( pobór prądu do 100mA) i druga klasa (high power - pobór prądu od 100mA do 500mA). Trzecia klasa to rządzenia self powered, których pobór prądu jest większy niż 500mA i wymaga własnego zasilacza. Myszy, klawiatury itp. należą najczęściej do pierwszej klasy (low power). Modemy USB, joysticki lub głośniki to typowi przedstawiciele drugiej klasy (high power). Skanery, większość napędów czy drukarki to dobre przykłady urządzeń trzeciej klasy (self powered). Urządzenia trzeciej klasy można podpiąć do każdego gniazda USB, ponieważ posiadają one własne zasilanie i tym samym są traktowane przez kontroler lub hub USB jako urządzenia low power.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    warto dodac ze te bezpieczniki maja (u mnie w 2 komputerach ) po 1 A i nie sa to jakies szybkie

Ile jest portów a ile bezpieczników?
    W nF4 masz zapewne 2 bezpieczniki polimerowe:
    pierwszy - 4 tylne porty USB oraz mysz i klawiatura PS2
    drugi - 6 portów USB na front panelu lub śledziu
    Twój sprzęt nie jest zgodny z normą a nie odwrotnie.
  • Poziom 16  
    Panowie, niestety nic z tego nie bedzie. Podlaczylem te swoje uzadzenia i kicha. System wykryl nowe urzadzenie i zazadal sterownikow. A napiecie spadlo do 1.3V. Zajmowalismy sie miliamperami, a nie pomyslelismy o rzeczy najwazniejszej. Do pracy z USB potrzebne sa sterowniki, a przeciez ja takich nie mam. Dziekuje wszystkim za udzial w dyskusji.
  • Poziom 1  
    Czyli bez sterownika, nie da się utrzymać tych 5 V ?