Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W

kuss115 09 Oct 2006 23:42 94179 164
phoenixcontact
  • Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Witam
    Zbudowałem nadajnik o mocy ok 30W.
    Generator zbudowany w oparciu o tranzystor BC548. Dalej są separatory na BF245 oraz BF199, 1 stopień- również BF199, dalej 2N2219, jako przedostatni KT907A, a na końcu KT909G :). Nadajnik nie posiada jeszcze filtra dolno, lub środkowoprzepustowego, ale mam zamiar w niedługim czasie go dorobić, więc bardzo ważna prośba do Was. Jeżeli będziecie oceniać mój projekt, to proszę nie obniżać oceny za brak filtra na wyjściu- niedługo się to zmieni.
    Nadajnik posiada koder stereo (z preemfazą 50us) oparty na układzie BA1404, oraz kwarcu 38kHz, przez co pilot jest stabilny. Regulacja siły sygnału audio odbywa się niezależnie dla prawego i lewego kanału. Dostępna jest również regulacja sygnału MPX(na wyjściu kodera). Nadajnik posiada przełącznik mono/stereo; w trybie mono możliwe jest włączenie lub wyłączenie preemfazy.
    Na całość składa się również wznacniacz mikrofonowy oczywiście z regulowanym wzmocnieniem. Nadajnik posiada wbudowany mini mikser, przez co możliwe jest nadawanie jednocześnie sygnału audio oraz mikrofonu, w proporcjach ustalonych przez użytkownika.
    Częstotliwość nastawia się za pomocą trzech przycisków na przednim panelu nadajnika (UP, DOWN oraz STEP) i jest widoczna na wyświetlaczu LCD 2x16. Wszystko to odbywa się dzięki mikroprocesorowi PIC16F84 oraz syntezie na układzie SAA1057. Dzięki temu częstotliwość (88-108 lub 72-92- zależnie od softu) jest stała w czasie.
    Nadajnik zasilam zasilaczem stabilizowanym 12V 1,5A i 24V(lub 18V) 3A.
    2 ostatnie stopnie zasilane są napięciem 18V lub 24V, pozostała część nadajnika 12V.
    Co do zasięgu to dokładnie nie sprawdzałem, niedługo postaram się zbadać zasięg. Antena to tymczasowo dipol odbiorczy z TV :). Myślę oczywiście nad lepszą anteną. Najlepszy SWR jaki udało mi się wycisnąć z tej anteniy to ok 1,5-1,6, co uważam i tak za dobry wynik, biorąc pod uwagę ww. antenę.
    Kwestia schematów:
    Generator i 3 stopnie wzmacniające wykorzystałem ze strony www.piracifm.prv.pl, koder to zmodyfikowana aplikacja układu BA1404, preemfaza (mono) oraz wzmacniacz mikrofonowy również ze strony www.piracifm.prv.pl, synteza(patrz schemat 1), ostatni stopień(patrz schemat 2).
    Dodam tylko, że sztuczne obciążenie 20W, widoczne na zdjęciu stanowczo nie wyrabia- gotuje się po minucie od włączenia nadajnika.
    Oczywiście urządzenie zostało wykonane wyłącznie w celach edukacyjnych i hobbystycznych.
    Zdaje sobie sprawę, iż nie da się ocenić osiągów nadajnika po zdjęciach (jakość dźwięku, buczenie itp.). Ale wg mnie jakość dżwięku jest dobra, a nawet bardzo dobra. Jakbym miał oceniać w skali 1 do 10 (10- RMF), to postawiłbym notę 7. Nawet przy maxymalnym pogłośnieniu radia nie słychać buczenia (no może leciutkie- ledwo słyszalne). Podczas emisji stereo słychać lekki szum, natomiast w mono, nie słychać prawie w ogóle szumu- nie licząc samego szumu głośników.
    Na koniec kilka fotek nadynki :)+ 2 schematy opisane wyżej
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    kuss115
    Level 15  
    Offline 
    kuss115 wrote 174 posts with rating 14, helped 16 times. Live in city Pszczyna. Been with us since 2006 year.
  • phoenixcontact
  • #2
    antrykot
    Level 20  
    Fajny sprzęcik, tylko przydałoby sie popracować na wyglądem i kable jakoś w wiązkach puścić, choć ja też nigdy nie umiem uzyksać zadowalającego efektu wizualnego :)
    Moim zdaniem dobra robota, i +4/6.
  • #3
    kuss115
    Level 15  
    Zgodzę się co do kabli, jednak jest to spowodowane m.in. tym, że jest to wersja beta nadajnika i każdy moduł (preemfaza, wzmacniacz mikrofonowy...) są na osobnych płytkach- trzeba było jakoś je połączyć między sobą :) oraz tym, że nadajnik od pierwotnej wersji był wielokrotnie modyfikowany. Polecam zobaczenie linka http://www.freefm.pluton.one.pl/synteza.html, gdzie na zdjęciu również widać bardzo dużo kabli :).Gdybym miał zrobić drugi taki nadajnik, to zrobiłbym go na 1 płytce i nie byłoby bałaganu z kablami. Nie wpływają one negatywnie na pracę nadajnika(może nieznacznie). Wszystko, co trzeba jest starannie ekranowane.
  • #4
    ghost
    Level 23  
    A jest szansa żebyś zamiescił program do procesora i rysunek plytki tej syntezy?
  • #5
    krzychk2
    Level 12  
    Pomyśl nad termiczna stabilizacją kwarca odniesienia syntezy. Jak robić porządnie to porządnie. Zresztą sama synteza jest hmm... no nie poleca się jej do robienia nadajników, za dużo śmieci z siebie produkuje. Może poszukałbyć jakieś motorolowskiej syntezy z cb + powielacz lub np. wydłubać jakąś synteze z radiotelefonów profesjonalnych np. TDD1742 (wiem, stara, upierdliwa w pisaniu programów, ale stosowana w rdt profesjonalnej wiec cos w sobie ma) lub motorolowska MC145170 (pisze z glowy). Układ aplikacyjny VCO znajdziesz w notach od razu chyba z detektorem fazy. Masz pewność że to się zsynchronizuje tam gdzie trzeba i będzie stało w miejscu.

    Czy ten uklad ma ogranicznik dewiacji w zaleznosci od trybu pracy mono/stereo?? To jest wazny aspekt, inaczej jak cos przesterujesz, smiecisz. Jak z automatyka na wejsciu audio?? Jest to zabezpieczenie przed zapedami - jak dam glosniej to bedzie mnie lepiej slychac.

    Dodatkowa rzecz. Czy na wyjściu masz dorobioną automatykę w razie zaniemania anteny?? Inaczej wysadzisz w powietrze końcówkę jak cos pojdzie nie tak.

    Proponowalbym jednak pozbierac schematy i je umiescic :) nawet dla siebie niech bedzie to porzadnie opublikowane.

    A poza tym 4+/5. Nadajniki Broadcast FM to ciezki orzech do zgryzienia. Ale licza sie checi.
  • #6
    alnus
    Level 28  
    "dobra jakość " emisji RMF bierze się m.in. z gigantycznej kompresji sygnału przed nadajnikiem. pozwala to na zwiększenie poziomu bez przesterowania. wszystko dzięki temu wydaje się głośniejsze i wyraźniejsze. bez kompresji nadaje już chyba tylko II Program PR, ale dzięki temu jest to jedyna stacja , na której słychać całą dynamikę sygnału. co do anteny to weź dipol z radia i już będzie lepiej niż na telewizyjnym. problemem będzie tylko kierunkowość. żeby zrobić dookólnie, chyba trzeba by było dać kilka anten - przynajmniej w polaryzacji H. często jestem w twoich okolicach - będę szukał, czy przypadkiem nie testujesz zasięgu - oczywiście wyłącznie w celach edukacyjnych i hobbystycznych.
  • phoenixcontact
  • #7
    Tomek515
    Level 23  
    Jestem pod wrażeniem, nieźle skomplikowana konstrukcja :) tylko że nadawanie takim czymś to tylko kwestja czasu kiedy ci wpadną do mieszkania... :|
  • #8
    danielkk
    Level 31  
    Super ukłąd zawsze chciałem zbudowac sam jakis nadajnik nawet małej mocy ale nie mam odpowiedniej wiedzy:(

    Moze polecisz mi jakas ksiazke lub stronke gdzie znajd duzo materiałow z ktorych mogłbym sie cos nauczyc????
  • #9
    tkoras
    Level 16  
    Zacznij ok kitow za 6zl z podsluchu:)

    kuss115 przez Ciebie bede bral sie za kolejny nadajnik (a dzis skonczylem poprzedni, jeszcze nie wiem czy odpali:) ):P Ogolem podoba mi sie:) Do mikrofonu dorob auto talk-over:)
  • #10
    kuss115
    Level 15  
    Po kolei:
    -->ghost
    Zamieszczam właśnie płytkę do syntezy i softy do procka 88-108MHz oraz 72-92MHz. UWAGA! Na stronie http://www.freddospage.nl/?/s1057/s1057.html jest projekt płytki do PLL tylko jest błąd, otóż nie ma zrobionego lustrzanego odbicia w ścieżkach.
    -->krzychk2
    Oczywiście wielu rzeczy brakuje temu nadajnikowi, w porównaniu z konstrukcjami profesjonalnymi się chowa, ale należy pamiętać, że jest to konstrukcja amatorska i nie wolno wymagać od niej zbyt wiele.
    "Czy ten uklad ma ogranicznik dewiacji w zaleznosci od trybu pracy mono/stereo??
    Czy chodzi o limiter?? W nadajniku go nie ma (ale myślałem nad nim), natomiast nadając muzykę używam(jak mi się chce włączyć) kompresji- jako wtyczkę do winampa.
    Co do automatyki na wyjściu, to owszem nie ma jej. Ale anteny używam sporadycznie (do słuchania muzyki itp. używam sztucznego obciążenia i obniżonego napięcia końcówek).
    Schematy, płytki (poza dwoma w 1 poście) zamieszczam w tym poście.
    -->alnus
    Przy nadawaniu muzyki używam kompresji sygnału typu sound solution, SQRSoft DSP v.2.0- winamp. O jakości dźwięku (w 1 poście) pisałem z wyłączoną kompresji, po odpowiednim ustawieniu kompresora jakość jak na moje ucho jest 8/10
    Co do anteny to w radiu mam zwykłą teleskopówkę.
    (RMF-10).
    Można alnus wiedzieć gdzie mieszkasz?:)
    -->Tomek515
    Dzięki za opinię.URTiP nie wpadnie do mieszkania, ponieważ nadajnika nie używam często i mnie nie namierzą, a jak używam to ze sztucznym obciążeniem.:)- sąsiedzi nie wiedzą nawet, że mam nadajnik:)
    -->danielkk
    Poszukaj na elektrodzie- jest dużo rzeczy nt. nadajników.
    -->tkoras
    "Do mikrofonu dorob auto talk-over:)"
    Pomyślę o tym:)
    Schematy: (Jak widzicie udostępniam je bez prowizji :wink:
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W

    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Na rysunku płytki generatora jest 1 mały błąd- bez niego nadajnik też działa. Kto zgadnie jaki- dam 3 punkty:)
    I co do generatora(pisze to dla mniej doświadczonych)- aby działał pod PLL trzeba zamiast potencjometru 100k dać wejście napięcia z syntezera, a w.cz można "pobrać" z kolektora 1 stopnia mocy poprzez kondziorek 3pF i 100ohm rezystor do masy(już za kondkiem)- ja tak zrobiłem i synteza śmiga.
  • #11
    alnus
    Level 28  
    Czasem robię zakupy w Gorke, a poza tym mam znajomych w Ćwiklicach i na Rudawkach, więc zdarza isę, że często przyjeżdżam.
  • #12
    morph13
    Level 25  
    Moje uznanie dla projektu.

    Sam siedzę w "radiówce" więc wiem ile trzeba włożyć w takie urządzenie pracy. Sam kończę nadajniczek FM w montażu SMD-przewlekany z bardzo szybką syntezą (taka alternatywa dla SAA). Trochę inaczej rozwiązałem też kwestię modulacji (stosowane w rozwiązaniach prof. ale trudniejsze w realizacji). No i koder stereo sterowany mikroprocesorem (może kiedyś dojdzie RDS). Dodatkowo pomiar mocy wyjściowej i SWR.

    W twoim projekcie wypadałoby tylko uporządkować "kablologię". Moduły masz w "puszkach" i PLL więc to powinno działać stabilnie.

    Dla "odszumienia zasilania" w procesorze sterującym warto jest zastosować tryb IDLE i reakcję uP tylko na przerwanie (pod nie podpięta klawiatura) w czasie bezczynności (czyli 99% czasu pracy nadajnika poza nastawianiem Fout).

    Powodzenia w dalszych eksperymentach.
  • #13
    kuss115
    Level 15  
    -->morph13
    "Dla "odszumienia zasilania" w procesorze sterującym warto jest zastosować tryb IDLE i reakcję uP tylko na przerwanie (pod nie podpięta klawiatura) w czasie bezczynności (czyli 99% czasu pracy nadajnika poza nastawianiem Fout)."
    Chętnie bym zastosował, tylko niestety nie znam się na pisaniu softów po mikrokontrolerów:(
    "Powodzenia w dalszych eksperymentach."
    Dzięki.

    Napiszę jedną rzecz odnośnie budowy nadajnika- może kiedyś się przyda komuś ta informacja- z własnego doświadczenia wiem, iż warto jest połączyć masę z odudową, najlepiej w kilku miejscach. U mnie dzięki temu zabiegowi nadajnik przestał buczeć. Ponadto w trakcie budowy natknąłem się na taki problem, że po podpięciu LCD (kiedyś był podłączany przez LPT- widać na płytce syntezy napisy) na nośnej było słychać dość głośny charakterystyczny brum- nie sieciowy. Po odłączeniu LCD owego brumu nie było. Pomogło połączenie masy w kilku miejscach z obudową.

    Pozdro 4 all
  • #14
    dj PIOTREczek
    Level 15  
    Dobra robota !!!Ale jakbys mógł jeszcze opisać dokładnie działanie tego kodera i schemacik pokazac...


    pozdro
  • #15
    Adamcall
    Level 17  
    Wszystko pięknie tylko nie bardzo rozumiem po jakie licho robiłeś generator na tranzystorze i dodałeś sobie pracy. Ja wziołem sygnał z ba na separator i na dodatek nie miałem problemu z modulatorem. Ale poza tym konstrukcję oceniam na 5.
  • #16
    kuss115
    Level 15  
    -->Adamcall
    Zrobiłem tak, ponieważ już dość dawno temu zrobiłem nadajnik (generator+stopnie wzmacniające, jako ostatni stopień siedział BD135:)),
    a koder wykonałem poźniej, więc nie było sensu przebudowywać płytki do nadajnika i kodera.
    Co do kodera- faktycznie zapomniałem wrzucić schematu- jak znajdę to go tutaj umieszczę.
  • #17
    dj PIOTREczek
    Level 15  
    Było by miło z Twej strony :D !!
    Wykonałem tą sama preemfaze co Ty (na pająku) ale nie chciała działać !!!!
    Nie mam pojęcia dlaczego!
    P.S.Jaki jest koszt samego sterownika doSAA 1057?(+wyswietlacz)
  • #18
    kuss115
    Level 15  
    Tutaj jest koder z limiterem. Ja wykorzystałem tylko koder. Na 2 rysunku zaznacze którą część wykorzystałem. A oto spis części:
    R1, R11 - potenciometr 10 k
    R2, R7, R12, R17, R34 - 10 k
    R3, R13 - 22 k
    R4 - 180 k
    R5, R15 - 47
    R6, R16 - 240 k
    R8, R18 - 100
    R9, R19, R31 - 470
    R10, R20 - 2,2 k
    R14 - trimr 500 k
    R21 - 1,5 k
    R22 - 820
    R23 - 10 M
    R24, R29 - trimr 10 k
    R25, R30, R32 - 47 k
    R26 - trimr 50 k
    R27 - 2,7 k
    R28 - 150 k
    R33 - trimr nebo potenciometr 50 k

    C1, C3, C11, C13 - 1 u
    C2, C12, C30, C32, C35, C44 - 1 n
    C4, C14 - 1 u / 25 V tantalový
    C5, C15, C25, C27, C28, C31, C33, C34, C43 - 10 u
    C6, C16 - 220 n
    C7, C17, C41 - 33 n
    C8, C18, C23, C24, C39 - 100 n
    C9, C19 - 22 n
    C10, C20 - 4,7 n
    C21, C26 - 10 n
    C22, C42 - 100 u
    C29 - 220 p
    C36 - 10 p
    C37 - 100 p
    C38 - 22 u tantalový
    C40 - 220 u

    T1, T3 - BF245C
    T2, T4 - BC556B
    IC1, IC2, IC4 - LM386
    IC3 - BA1404
    D1 - 1N4007
    D2 - zenerova dioda 2,7 V
    X1 - krystal 38 kHz
    patice 2x3
    --> dj PIOTREczek Co do preemfazy, to może miałeś uwalony wzmacniacz operacyjny, albo źle polutowałeś :razz: .
    Wyświetlacz kupiłem w epsilonie- www.epsilon.com.pl za 40 zł - z przesyłką. SAA1057- ok. 8zł, PIC16F84 ok 10zł, pozostały koszt części <10zł.
    Schematy:
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
    Fragment użyty przeze mnie (jeśli dobrze pamiętam)
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
  • #19
    meloch
    Level 29  
    Apropos błędu na płytce - Emiter "wisi" w powietrzu - brak rezystora do masy na tranzystorze za BF245.
  • #20
    kuss115
    Level 15  
    Meloch zgadza się, jest tam błąd- 3pkt dla Ciebie. Znajdź jeszcze 1 błąd- a następne 3 punkty będą Twoje. (W sumie były 2 błędy a nie 1 jak pisałem na początku, drobna pomyłka).
  • #22
    meloch
    Level 29  
    kuss115 wrote:
    Meloch zgadza się, jest tam błąd- 3pkt dla Ciebie. Znajdź jeszcze 1 błąd- a następne 3 punkty będą Twoje. (W sumie były 2 błędy a nie 1 jak pisałem na początku, drobna pomyłka).


    Polaryzacja BB105 powinna być podłączona do zasilania a nie do masy!
  • #23
    kuss115
    Level 15  
    Co do pracy- nie liczyłem dokładnie:)- ale przypuszczalnie ok 100 godz, z czego wiele poszło na testy poszczególnych modułów, drobne poprawki, itp.
    Co do kosztów- w przybliżeniu- mogłem coś pominąć:
    LCD+koszt wysyłki 40 zł
    KT907A +2*KT909G+ koszt wysyłki 40zł (sprzedawca dał 10 trymerów cermicznych ok 40pF i 10 kond 100n gratis!)
    Synteza ok 30zł
    Wzm mikrofonu i preemfaza ok 10zł
    Koder - ok 30zł- zamówienie (2*kwarc 38kHz, wysyłka, BA1404 dostałem GRATIS)
    Blacha do pieczenia ciasta- kilka zł
    Trymery ok 3zł
    Inne tranzystorki kilka zł
    Pot-ki, diody, przełączniki, znakomita większość kondensatorów i oporników- części z odzysku
    Potencjometry- ok 10zł
    Reflektometr- ok 55 zł z przesyłką
    RG-58, gniazda i wtyczki antenowe, sztuczne obciążenie ok 10zł
    Do tego: płytka+FeCl3 ok 10 zł
    Razem: ok 250zł (z 3 kosztami wysyłki).

    ----------------------
    Edit: -->meloch Można powiedzieć, że dobrze. Tutaj jest jak powinno być. Daje Ci punkty.
    Nadajnik FM z koderem stereo, PLL+LCD, ok. 30W
  • #25
    meloch
    Level 29  
    Zasięg przede wszystkim zależy od anteny - jej umiejscowienia, rodzaju itp.
  • #26
    Rudolfak
    Level 14  
    Powiedzmy dookulna. Nie wiem, o jakim zysku, ponieważ osobiście interesowałem się tylko pasmem 2,4 Ghz... A tam jest zupełnie inaczej...
  • #27
    meloch
    Level 29  
    Jeśli będzie umiejscowiona wysoko na dachu i obok nie będzie dużych przeszkód (np. terenowych), to zasięg może wynosić dziesiątki kilometrów przy takiej mocy. Ważne jest też dopasowanie anteny.
  • #28
    kuss115
    Level 15  
    Rudolfak wrote:
    hmm wydawało mi się, że wyjdzie drożej. No, ale... A sprawdzałeś, jaki ma zasięg???

    Do kosztów mółbym jeszcze zaliczyć to , że kupiłem w sumie 3xPIC16F84 3XSAA1057, koszt zasilacza, programatora, spalone/uszkodzone części itp tak więc zamknąłem się w granicach ok. 300zł.
    Zasięgu nie sprawdzałem- tak jak pisał meloch powinien wynosić kilkadziesiąt km przy wysoko umiejscowionej i dopasowanej antenie. Z dopasowaniem nie ma problemu- mam miernik SWR, gorzej z umiejscowieniem anteny- mieszkam na parterze:(
  • #29
    szerloc1
    Level 19  
    witam żeby nie było że się czepiam ale Generator zbudowany w oparciu o tranzystor BC548. Dalej są separatory na BF245 oraz BF199, 1 stopień- również BF199 generator powinien być właściewie na bf199 tranzystory bc sie nie nadają wyjadkowe szumy separator można było zrobić na bf982 pierwszy stopien 2n2369 znacznie wiecej wychodzi niż z bf199 zamiat robić stopnie na 2n i kt907 moża było zastosować kt922a jako drugi stopien ten tranzystor ma ogromne wzmocnienie co da nam 7w i jest to idealny terownik do dranzystorów tepych lub dóżej mocuy jak kt931 kt958 ale to są tylko moję uwagi każdy robi jak chce pozdrawiam
  • #30
    Adamcall
    Level 17  
    W dobrych warunkach z 10w po filtrach i z anteny 5/8 typu j umiejscowionej na maszcie 16-sto metrowym czysty odbiór był możliwy w promieniu 7km.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Ale nie radzę testować nadajnika bez filtrów poniewarz wyślecie wszystkie śmieci w eter i niektórym mogło by się to nie spodobać.