Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak napisać program "parkomat" w pascalu??

Masa19 10 Paź 2006 18:23 1328 5
  • #1 10 Paź 2006 18:23
    Masa19
    Poziom 13  

Witam! Mam problem z napisaniem programu w pascalu- chodzi mianowicie o parkomata. Ma on działać tak że wpłacamy jakąś kwote, opłata stała wynosi 2.35 zl i i na końcu ma wyskakiwać ile poszczególnych monet ma nam wydać. Może na przykładnie płace 4 zł czyli otrzymuje 5zl=0 2zl=o
    1zl=1 50gr=1 20gr=0 10gr=1 5zl=1 2gr=1 1gr=0. I problem polega na tym że na lekcji pisałem podobny programik tyle że wydawał tylko 5,2,1 zl i mi działał. Ten natomiast też oczywiście próbowałem napisać i coś nie chce działać korzystałem z funkcji div i mod. Nie wiem czy to może sie przydać ale wykładowca napisał coś takiego (reszta:= reszta Mod 5 itd do poszczególnych monet) i mówił żebyśmy to wykożystali. I moje pytanie brzmi czy ma może ktoś taki programik napisany i mógłby mi przesłać instrukcje- bo nie sądze żeby komuś chciało się specjalnie pisać- no chyba że nie ma co robić :). Z góry dziękuje i prosze o wyrozumiałość bo w sprawch pascala jestm naprawde początkujący. POZDRAWIAM!

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2006 18:37
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Wieczorem chyba nie będę miał co robić, więc postaram się napisać coś takiego.

P.S.
    1)
    Opłata stała wynosi 2,35zł.
    Ale czy jest mierzony czas, że np. te 2,35 jest za godzinę parkowania?
    2)
    Jakie są ograniczenia co do zasobnika z monetami(przecież prawdziwy automat ma skrzynkę ze skończoną ilością poszczególnych monet).
    3)
    Czy automat ma rozróżniać w jakich monetach zapłaciłeś(te przykładowe 4 złote mogłeś wpłacić w wielu różnych kombinacjach 4*1zł, 8*50gr, itd)?

0
  • #3 10 Paź 2006 21:19
    Masa19
    Poziom 13  

Nie opłata jest stała przynajmniej nic nikt nie mówił o czasie. Co do tego jakie są zasoby monet to trudno mi powiedzić ale chyba chodzi o to żeby poprostu wydawał zaczynając od największych możliwych nominałów. Tak że nie przejmuj sie to nie mósi być super program jak go nie będzie też sie nic nie stanie ale poprostu ciekawość mnie "zrzera" jak takie coś napisać żeby działało:)

P.s Przepraszam że tak późno odpisuje myśle że masz jeszcze troche wolnego czasu :)
    POZDRAWIAM!

Dodano po 3 [minuty]:

Automat nie musi rozpoznawać monet poprostu wpalacam 4 zł i chce reszte a zasoby niech będą nieskończone, bo tu chodzi o zasade działania nikt tym nie będzie programował parkomatów :)

0
  • Pomocny post
    #5 11 Paź 2006 02:29
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Jak napisać program "parkomat" w pascalu??

A ja mam inną metodą(operacje wprost na kwocie z ułamkiem) niż użycie mod i div, ale robi dokładnie to samo, i działa prawidłowo. :D

Program jest pisany "na partyzanta"(od biedy można go skrócić za pomocą pętli, aby listing mniej miejsca zabierał).

Listing:
    http://republika.pl/qaz4/PARKMAT1.PAS
    Program EXE:
    http://republika.pl/qaz4/PARKMAT1.EXE

P.S.
    W Pascalu nie grzebałem jakieś ~3 lata. :)

0
  • #6 11 Paź 2006 16:55
    Masa19
    Poziom 13  

Dzięki wielkie właśnie o takie coś mi chodziło. POZDRAWIAM!

0