Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie mikrokontrolerów na laptopie

10 Oct 2006 22:10 7957 20
  • Level 2  
    Witam,
    Chciałbym programowac mikrokontrolery ale... jest jeden problem.
    Otórz w moim laptopie mam do dyspozycji 4 porty USB i żadnego portu szeregowego ani równoległego. Jeśli ktoś programuje przez USB, prosze o rade jak rozwiazac ten problem, widziałem, że sa w sprzedazy programatory firmy Atmel(np. STK500), jednak do jest dosc spory wydatek, jesli chce sie programowac amatorsko. Wiem ze zwykła przejsciowka USB na COM nie zadziała, sa jeszcze karty rozszerzeń PCMCIA, dzieki ktorym mozna stworzyc na przykład port COM w laptopie, ale czy mozna bez problemów programować w ten sposób?

Bede wdzieczny za kazda rade
    Pozdrawiam
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Klony AVR910 będą działały na przejściówkach usb>com, na Twoim miejscu zainwestowałbym w AVR dragona.
  • Level 11  
    Proponuję zakup jtag-a z usb np. na allegro. Będziesz mógł programować i przy okazji debugować.
  • Level 28  
    Tania alternatywa dla STK500 : programator AVR ISP. Zadziała z każdą przejściówką USB/RS232 za kilkanaście PLN.
  • Level 11  
    Witam! Tak się składa, że posiadam laptopa bez portów COM i LPT. Postanowiłem złożyć pogramator USBASP Thomasa Fischl'a. Po początkowych sporych problemach (błędami związanymi z VID i PID w avrdude), mając już złożony programator, zrezygnowałem z niego i kupiłem programator na port COM + przejściówkę USB->RS232. Niestety, programator działał, ale tylko na komputerze z portem COM, przez konwerter nie chciał działać (chociaż producent konwertera zapewniał, że urządzenie współpracuje z programatorami). Wróciłem więc do tematu USBASP. Znalazłem na stronie http://www.roboternetz.de/phpBB2/zeigebeitrag.php?t=24318 skompilowaną wersję AVRDUDE 5.2 i okazało się, że programator jest widoczny w AVRDUDE, jednak z samym programowaniem układu docelowego był problem (przerwanie operacji I/O). Rozwiązaniem problemu okazało się wgranie do USBASP starszej wersji firmware'u (wersji 2005-11-14, dostępnej na stronie Thomasa: http://fischl.de/usbasp). W katalogu WINDOWS powinien się także znaleźć plik "cygusb0.dll". W takiej konfiguracji (czyli AVRDUDE5.2, firmware 2005-11-14, cygusb0.dll) programator działa bez problemu. Mogę ci go więc z czystym sumieniem polecić. A co do konstrukcji samego programatora - dobrze jest przed wyjściem zasilania 5V do układu docelowego, zamiast zworki J2 (albo szeregowo z nią) wstawić bezpiecznik 0,5 A, który zabezpieczy USB przed ewentualnym zwarciem ze strony układu programowanego.
  • Moderator of Cars
    Programator na COM na szansę działać z przejściówką USB2COM ale na układzie FDTI (pełny COM a nie tylko Rx i Tx jak w tanich przejściówkach) a jak i taka przejściówka nie wystarczy to trzeba zainstalować Virtual PC na nim Win9x i program do obsługi programatora a wirtualny port COM z przejściówki "podmapować" pod COM1 wirtualnej maszyny.
  • Level 18  
    Też mam laptopa bez portów RS232 i LPT. Na początku tego roku kupilem na allegro programator ISP do AVR'ów na USB za okolo 60zl, od gościa który robil takie programatorki. Dziala bezproblemowo. Jeśli chcesz to mogę poszukać namiary na tego sprzedawcę.
    tzok wrote:
    Programator na COM na szansę działać z przejściówką USB2COM ale na układzie FDTI (pełny COM a nie tylko Rx i Tx jak w tanich przejściówkach) a jak i taka przejściówka nie wystarczy to trzeba zainstalować Virtual PC na nim Win9x i program do obsługi programatora a wirtualny port COM z przejściówki "podmapować" pod COM1 wirtualnej maszyny.

Niestety, ale Si-prog, bo głównie o niego tu chodzi nie będzie działał prawidłowo na takiej przejściówce i to że jest pełny COM w niczym nie pomoże
  • Level 10  
    Hello
    Ja programuje ATmega16 przez ISP (tylko bufor rezystorek i kondensator po drodze) a do tego wykorzystuje LPT. A jak chce z UARTa korzystac to mam przejsciowke USB-RS232 kupiona na allegro zaledwie 21zl i wszytko hula jak trzeba :)
    Pozodzenia!
  • Moderator of Cars
    McRancor wrote:
    tzok wrote:

Niestety, ale Si-prog, bo głównie o niego tu chodzi nie będzie działał prawidłowo na takiej przejściówce i to że jest pełny COM w niczym nie pomoże
    Interfejs Si-prog pod kontrolą programu PonyProg2000, po wybraniu opcji dostępu do COM przez API (jest to wyboru Api lub H/W) powinien działać, jeśli nie to "numer" z VPC powinien wystarczyć.
    A Twoje "powinien" oznacza że przetestowałeś to w praktyce, czy tylko Ci się wydaje? Bo troche już tymi interfejsami się bawiłem i nie tylko na FT232, żaden nie dał zadowalających efektów.

To nie jest kwestia tego że brakuje odpowiedniej obsługi dodatkowych lini sterujących, po prostu nie są wysterowywane w odpowiedni sposób i odpowiednio szybko, na ft232 można odpalić siproga, ale będzie działał tak koszmarnie wolno i będzie generował tyle błędów, że stanie się praktycznie bezużyteczny.
  • Moderator of Cars
    Ja osobiście nie sprawdzałem ale mój kolega tak (na USB2COM pod Virtual PC) programuje od dość dawna, tyle że nie wiem jaki ma programator.
  • Level 35  
    Ja mam przejśówkę TRIPP-LITE USB-COM. Trzeba zainstalować sterowniki. Powiem że działa. Pracuje na nim MTK do procków dallasa. Oprócz TX, RX kożysta tez z lini DTR. Śmiga identycznie jak na rasowym COMie (max na 57600). Niestey nie wiem co dokłądnie tam siedzi. Widać tam dwa scalaki. Jeden jest z Analog Device końcówka to bodajże ...M233
    tzok wrote:
    Ja osobiście nie sprawdzałem ale mój kolega tak (na USB2COM pod Virtual PC) programuje od dość dawna, tyle że nie wiem jaki ma programator.

Zapewniam Cię że nie Si-prog...
  • Moderator of Cars
    Postaram się zrobić jakąś próbę... tzn. SiProg na pewno nie działa, bo on nie działa nawet pod XP bez UserPort'a ale funkcjonalnie identyczny PonyProg, z tym samym interfejsem...
  • Level 19  
    Można raz wgrać Bootloader i później programować przez USB->RS
  • Level 11  
    Michał_L za pomocą czego programowałeś serce tego programatora (ATMEGA 8)??
  • Level 11  
    Programuję w C i kompiluję za pomocą darmowego i przyjemnego w użyciu programu AVRStudio. Można go pobrać ze strony firmy ATMEL. Program do układu wgrywam przez AVRDUDE 5.2 i programator USPASP. Programowałem jak do tej pory ATTINY13, ATTINY2313, ATMEGA8.
pcbway logo