Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie stycznikami. Jak dobrana jest zwłoka czasowa?

10 Paź 2006 22:20 5525 16
  • Poziom 20  
    Witam po krotce opisze co zrobilem , bo nasunelo mi sie pytanie czy to zadziała a wiec tak:

Posiadam piec olejowy zasilany z 230V , jako iż czesto brakuje prądu zakupilem agregat. Aby w malym stopniu ulatwic sobie zycie chcialem wykabinowac automatyczne przelanczanie sie pieca - zasilanie elektrownia / agregat.

Rozwiazalem to za pomoca stycznikow (polskiej produkcji jeszcze z lat 70 :) )
    Wiec tak stycznik jeden podlaczony pod siec , oraz cewka stycznika jeden zasilana bezposrednie z N i L sieci EE. Stycznik 2 wpiety po agregat.
    oczywiscie wyjscia stycznika 1 i 2 zmostkowane (N-N , PE-PE , L-L )
    i do piece , zasilanie cewki 2 wpiete pod agregat ale przez styki pomocnicze stycznika 1.
    I teraz pytanie:
    agregat dziala , dziala stycznik 2 , w tym momencie elektrownia wlacza zasilanie , i powinie zadzialas stycznik 1 rozwierajac styki pomocnicze , tym samym rozlaczajac stycznik 2.
    Ok , juz pytam , czy zwloka czasowa jest tak dobrana ze najpierw w styczniku 1 rozlaczy styki pomocnicze? bo jak prze chwilke oba beda zalaczone to moze byc nieciekawie.....

a moze ktos ma jeszcze jakis pomysl na rozwiazanie porblemu?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Witam
    Nie wiem jakie masz te styczniki, ale wiem jak działa kilka takich starszych styczników i widać, że ich styki są połączone mechanicznie ze stykami pomocniczymi. Dlatego gdy stycznik dostanie zasilanie to odłączy styki pomocnicze a potem włączy styki główne. Nie wiem jaki jest czas między tym przełączeniem ale kilka milisekund chyba będzię podobnie jak w przekaźniku. Powinno to zdać egzamin, ale proponuję podłączenie agregatu poprzez bezpieczniki, tak dla pewności i spróbować samemu sterować stycznik podłączony do sieci. Oczywiście z zachowaniem ostrożności. Jeśli coś będzie nie tak to zadziałają bezpieczniki, a wtedy należy pomyśleć o jakiejś zwłoce czasowej dla styczników.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Bezpiecznik tam dam i to po obus troneach (zarowno EE jak i generatora) szybki 5A lub 6A (agregat sam w sobie ma 10A) , martwi mnie ew niesynchronizacja czestotliwosciowa.

A te styczniki to produkcji polskiej z 1972r maja dwa "cycki" ktore mozna przyciskac i styki pomocnicze sie zwieraja/rozwieraja . Mam jeszcze jeden chyba czechoslowacki i on ma jeden "cycek" ktory obsluguje wszystko:).
  • Poziom 16  
    Nasuwa mi się prostrze rozwiązanie i bardziej bezpieczne. Zastosój do zasilania kotła olejowego wyłącznik 3 pozycyjny manualny. Podejrzewam , że agregat i tak sam automatycznie się nie uruchamia, musisz nim wystartowac. Gdy osiągnia temp. znamionową poprostu przełączysz wyłącznik.
    pzd.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    to z przelacznikiem odpada gdyz :
    1. duzo blizej do agregatu jak do kotlowni :0
    2. piec ma sie sam przleczyc na zasilanie z sieci po powroci napiecia (paliwo w agregacie starcza na 8h)
    3. jestem troszke leniwy i szukam rozwiazania w miare automatycznego :)
  • Specjalista elektryk
    Lepiej zastosuj układ opóźniający. Pamiętaj że agregat nie jest zsynchronizowany z siecią i możesz spowodować zwarcie. A jaką moc pobiera ten twój kocioł ? Daj przekaźnik np R-15 na styki górne zasilanie z agregatu, na dolne z sieci, styki ruchome do kotła, cewka pod zasilanie z sieci i gra.
  • Poziom 20  
    Kociol pobiera w nagorszym momencie 700W(pompa+iskra) wiec sam R-15 odpada , ale zaraz zastanowie sie jak za jego pomoca wysterowac stycznikami , ew. ma ktos pomysl na jakis uklad opuzniajacy ??(oczywiscie w miare prosty)
  • Specjalista elektryk
    R 15 ma wg producenta obciążalność styków 10 A więc spokojnie powinno wystarczyć. Można też "sparować" styki.
    A dlaczego u ciebie często nie ma prądu ?
  • Poziom 20  
    Z tymi 10A to nie do konca , owszem 10A przy zasilaniu DC i obciazeniu samym R.

A pradu nie ma w zimie bo mieszkam na koncu lini i jak cos sie spingoli to jestesmy ostatni do naprawy:/ ech...
  • Poziom 20  
    znajomy mial podobny problem. ja nie bardzo sie orietuje w szczegolach, ale z tego co pamietam to zastosowal jakas przetwornice, jakies duze akumulatory (mowil, ze wystarcza mu takie rozwiazanie na 3-4h pracy) zasila to 2 pompki w piecu CO i sterowanie od bramy wiazdowej...
  • Poziom 33  
    Powszechnie stosowane układy SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) są wyposażone w proste człony opóźnbiające, choćby na zwykłych czasówkach które dostaniesz w każdej hurtowni elektrycznej. Dzięki nim układ staje się nieczuły na chwilowe zaniki napięcia, uniemożliwia jednoczesne załaczenie obu styczników itd... Wpisz w Googlach "układ SZR" a sporo Ci znajdzie gotowych rozwiązań łącznie ze schematami.
  • Poziom 35  
    Witam
    Dwie małe pompki, to nie to samo co kocioł 700W, zasilanie z przetwornicy raczej nie ma sensu - duże straty, a poza tym dochodzi zakup akumulatorów i przetwornicy. Skoro masz agregat to oczywiste, że jego będziesz używał.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    mariann masz racje, tak tylko mi sie temat skojazyl z tym co mowil ten znajomy i napisalem z mysla, ze moze ktos wpadnie na jakis pomysl z tym zwiazany... ;)
  • Poziom 14  
    Można zastosować kompaktowy układ rewersyjny - dwa styczniki połączone ze sobą mechanicznym rygielkiem uniemożliwiającym jednoczesne załączenie dwóch styczników. Jeden z nich normalnie otwarty drugi normalnie zamknięty.Nie ma napięcia na cewkach - prąd załączony z agregatu, jest napięcie - prąd załączony z sieci. ABB ma kilka takich BEZPIECZNYCH układów stosowanych w automatyce przemysłowej. Tak pomijając, to koszt ciągłej pracy agregatu przerośnie chyba koszt pracy pieca... chyba że pokusisz się o układ z rozruchem agregatu, :D lub dodatkowo tak wykombinujesz stycznikami, że jak elektrownia włączy prąd to agregat się zatrzyma.
  • Poziom 20  
    Zastasuje układ opuzniajacy zalaczenie stycznika od zasilania "normalnego" na ok 2sec. w tym momencie agregat sie wylancza.

Co do ekonomiki... za wygode sie placi . Tyle dobrze ze zaniki sa w zimie jak sypnie zniegiem lub cos im sie polamie. Srednio wychodzi moze z 7 dnie bez pradu (najlepsze ze czasami 4-5pod jeden za drugim)
    Wiec koszta nie sa zabujcze :)

dodano:

oki zbudowalem ukladzik , ktory zalacza stycznik od zasilania sieciowego z opozniemiej 1s , co pozwala na pewne rozlaczenie stycznika od agregatu.
  • Poziom 20  
    sory (miala byc edycja)
  • Poziom 20  
    do sterowania stycznikami nie potrzeba żadnych układów opuźniających tylko należy wykonać blokadę między cewkami poprzez podanie zasilania na cewkę np. nr. 1 przez styki pomocnicze normalnie zwarte stycznika nr. 2 i odwrotnie. układ taki nie dopuści do załączenia dwóch styczników naraz nizależnie od tego który ze styczników aktualnie pracuje.