Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd konserwujący baterii akumulatorów

11 Paź 2006 14:15 6072 12
 • Poziom 9  
  Witam Wszystkich!
  Mam pytanie o prąd konserwujący baterię akumulatorów, a konkretnie o sposób jego wyznacznia, znalazłe tekst że powinien być to prąd 0,005A na 1Ah pojemności baterii(była to instrukcja od konkretnych ogniw), czy jest w tej materii jakas zasada ogólna ?
 • Poziom 13  
  Witam.
  W bateriach kwasowych 12V określa się tzw końcowe napięcie ładowania , które powinno być utrzymywane na poziomie odpowiednio do temperatury elektrolitu i waha się od ok. 13V dla temp. 25deg do ok. 16V dla -20deg. Nie okresla się prądu gdyż ten zależy od stanu akumulatora tj. samoczynnego rozładowania lub inaczej upływności. Literatura podaje napięcie , a nie prąd. Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Moje pytanie wynika z konieczności określenia prądu konserwującego w protokole pomiaru baterii(taka jes tam rubryka) trzeba go chyba zmierzyć i tyle.

  Dodano po 3 [minuty]:

  uzupelnienie: układ pracy baterii jest buforowy, a baterie zamknięte
 • Poziom 15  
  Witam.
  Jeśli to jest protokół pomiarów to trzeba po prostu zmierzyć !
  Chyba, że chcesz mieć "dobry" protokół :D
 • Poziom 9  
  Dzięki za dobre słowo !
  Pozdrowienia !
  Zamukam temat.

  Dodano po 1 [minuty]:

  p.s.
  oczywiście zamykam !!!
 • Poziom 11  
  Prąd konserwujący to 13.63V dla aq 12v taki prąd ma zastosowanie w UPS-ach i jest idealnym napięciem ładowania i przechowywania aq.
  pod takim napięciem akumulator może przetrwać nawet 12 lat.
  takie napiecie nie powoduje przeładowania, gazowania, bulgotania, odparowywania wody z elektrolitu oraz zasiarczenia. Wręcz przeciwnie - to napięcie jest napięciem "odsiarczającym" - oparte o moje eksperymenty i doświadczenia.
 • Poziom 31  
  Witam

  Jeśli mówimy o prądzie to nie wyrażajmy go w woltach !!!. W przypadku akumulatorów kwasowych i właściwie żelowych sytuacja wygląda tak, że generalnie stan naładowania akumulatora odzwierciedla napięcie na jego zaciskach. Dla pracy buforowej np. w UPSach napięcie to wynosi około 13.5V (na akumulatorach żelowych często jest nadruk, który informuje o przedziale napięcia dla pracy buforowej i zwykle wynosi 13.5 do 13.8V). O prądzie w przypadku tych akumulatorów nic się nie mówi poza tym, że nie powinien przekraczać 1/10 pojemności akumulatora czyli np. dla akumulatora 63Ah nie powinien przekroczyć 6,3A a czas ładowania powinien trwać około 14 godzin. Jeśli akumulator taki pracuje w układzie buforowym właściwie wystarczy zrobić stabilizator napięcia i rezystorem ograniczyć prąd do wspomnianej wartości. Akumulator, który przez dłuższy czas będzie podłączony do takiego układu osiągnie napięcie prawie takie samo jak napięcie stabilizatora więc prąd właściwie przestanie płynąć. W praktyce jednak jakiś płynąć będzie z powodu upływności.

  Pojęcie prądu konserwującego występuje natomiast w przypadku akumulatorów np. NiCd czy NiMH. Wartość tego prądu powinna się zawierać między 0.03 a 0.05 pojemności znamionowej akumulatora czy baterii akumulatorów. Prąd ten służy do kompensacji upływności akumulatorów.

  --
  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  jesli mówimy o prądzie to wyrażenie go w voltach jest blizsze prawdy niż wyrazenie go w amperach ale jezeli mówi się o prądzie ładowania aku to potocznie może wyglądać to inaczej . napisałem dobrze bo pojecie prąd może byc użyte zarówno do wyrażenia voltów jak i amperów
  mówiąc potocznie zawsze jako prąd ma się na myśli Volty
  np prąd w gniazdku - 230V
  nie spotkałem się jeszcze z tym zeby ktoś mówił ze w gniazdku nie ma woltów tylko np xxx amperów. amperaż w gniazdkach jest bardzo wysoki i jest zależny od bezpieczników np. 16A
  jezeli już się czepiasz pojęć to prąd nie jest wyrazany tak jak myślisz- w amperach wyrażamy natężenie a w voltach - napięcie
  pamiętam to z podstawówki- jak już się czepiasz to zastanów się najpierw co które pojęcie oznacza
  układ Si się kłania- fizyka
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Kolego - skończ z deliberacjami nie na temat, w dodatku nieprawidłowymi.
  Tu na elce, nie ma ludzi nieomylnych i każdemu się zdarza - ważne jest aby później przyznać się do pomyłki a nie p..... od rzeczy.

  Ja bym sie jeszcze zastanawiał nad samorozładowaniem wyrażanym w procentach (przeważnie na miesiąc) - ostatnio producenci podają <3%, a stąd już prosta droga do obliczenia prądu "podtrzymującego”.
  Pomiar oczywiście wyjaśni wszystko (w tym przypadku).
 • Poziom 11  
  OK. ale to cyberdar sie pierwszy przyczepił:)

  pisałem o prądzie podtrzymującym i konserwującym jaki jest w UPS-ach gdzie poziom 13,63V nie powoduje gazowania, bulgotania, odparowywania wody, przeładowania- wręcz przeciwnie zapobiega zasiarczeniu i ma właściwości rozpuszczania drobnych kryształków siarki czyli odsiarczania i taki prąd może być utrzymywany przez wiele lat bez szkody dla akumulatora.
 • Specjalista elektronik
  cyberdar napisał:
  w przypadku akumulatorów np. NiCd czy NiMH. Wartość tego prądu powinna się zawierać między 0.03 a 0.05 pojemności znamionowej akumulatora czy baterii akumulatorów. Prąd ten służy do kompensacji upływności akumulatorów.

  To by oznaczało, że taki akumulator powinien się sam rozładować w ciągu 20-33 godzin. ;)

  Producenci określają dla akumulatorów prąd "trickle charging", i jest to prąd dopuszczalny -
  taki prąd może płynąć przez nieograniczony czas i nie spowoduje uszkodzenia akumulatora.
  Np. Duracell podaje, że to ma być C/300, a SAFT podaje konkretne prądy dla każdego typu
  akumulatora, i są to prądy od kilku do kilkudziesięciu (dla super-odpornych akumulatorów) mA.
 • Poziom 13  
  zyta napisał:
  ... prąd konserwujący baterię akumulatorów, a konkretnie o sposób jego wyznacznia, znalazłe tekst że powinien być to prąd 0,005A na 1Ah pojemności baterii...

  Prąd konserwujący baterię można tylko zmierzyć.
  Jest to prąd płynący przez baterię po jej naładowaniu, czyli gdy mamy już napięcie konserwujące (dla UPS 13,5-13,8Vdc/aku.) i po minimum 10 godzinah od rozpoczęcia ładowania.
  Prąd konserwujący nie jest parametrem, na który możemy mieć bezpośredni wpływ, tzn. nie jest regulowane napięcie (obniżane), by dostać jedynie słuszną wartość np. 0,005A.
  Wartość prądu konserwującego zależy od typu akumulatora (czyli właściwości jakie nadał mu producent) oraz sposobu i czasu eksploatacji.
  Wraz ze zużyciem aku. prąd konserwujący rośnie.

  I nie jest prawdą, że akumulatory żelowe o żywotności np. 5 lat przeżyją z napięciem konserwującym np. 13,63Vdc do 10-12 lat (oczywiście nie byłyby w takiej sytuacji eksploatowane! tylko ładowane).
  I nie jest również prawdą, że następuje wówczas odsiarczanie!
  Do odsiarczania potrzebne są krótkie cykle ładowania i rozładowania.