Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

spawarka prawdopodobnie KARELMA

DAREK M 12 Oct 2006 08:30 7789 20
 • #1
  DAREK M
  Level 13  
  Kilka lat temu ojczulek kupił używaną spawarkę którą udało mi się zidentyfikować po Allegro jako najprawdopodobniej Karelma - brak jakich kolwiek tabliczek. Do czasu gdy był użytkowana u niego było ok (posiada bezpieczniki topikowe) gdy przeniosłem ją do mnie (mam automaty) co jakiś czas przy podłączaniu wyskakują bezpieczniku czasem tylko 20A w domu a czasem główne 25A, sprawdziłem pomaga przeczyszczenie podłączeń kabla zasilającego ale nie na długo. z tąd moje pytanie czy to tylko wina kabla i połączeń czy może coś innego. A drugie pytanie czy ma może ktoś instrukcję lub jakiś opis do tych spawarek moja co ciekawe ma trzy wyjścia z uzwojenia wtórnego nie mam pewności do czego jedno z nich służy, a dodatkowo utrudnia mi trochę życie brak skali na wskaźniku amperażu. Wygląda bardzo podobnie do tej ze zdjęcia.
  spawarka prawdopodobnie KARELMA
 • #2
  Nstan
  Level 31  
  Nie piszesz nic jakie ma zasilanie (1-faz 220V, 2-faz 2x380V, czy 3-faz 3x380V). Napisz także oznaczenia na bezpiecznikach( ważna ostatnia litera A,B,C,D a są również E). Tato miał bezpieczniki topikowe a więc zwłoczne ty masz automaty i nie znamy oznaczeń. Prawdopodobnie masz szybko działające i dlatego wyrzuca. Do dużych spawarek najlepsze byłyby bezpieczniki 25A a nawet 32A zwłoczne(lecz nie każdemu pozwoli na to instalacja i zabezpieczenie główne).
 • #3
  DAREK M
  Level 13  
  zasilanie spawarki 2-fazowe, bezpieczniki o ile pamiętam B lub C. Dodam jeszcze że w trakcie spawania nawet długiego nic się nie dzieje. Jak wspomniałem poszukuję również danych tej spawarki - brak jakich kolwiek oznaczeń
 • #4
  Nstan
  Level 31  
  DAREK M wrote:
  zasilanie spawarki 2-fazowe, bezpieczniki o ile pamiętam B lub C. Dodam jeszcze że w trakcie spawania nawet długiego nic się nie dzieje. Jak wspomniałem poszukuję również danych tej spawarki - brak jakich kolwiek oznaczeń


  Wstaw fotki tego trafa. Kiedyś spotkałem się z taką spawarką . O ile pamiętam pobierała duży prąd z sieci. Ale to jest normalne gdyż przy prądzie jaki możemy osiągnąć z trafa przy zasilaniu 2 faz(380V),musimy coś dać w zamian. Bezpieczniki oznaczone B są z działaniem szybkim.
 • #5
  DAREK M
  Level 13  
  nie mam w tej chwili zdjęć ale spróbuję jakieś zrobić i wrzucić. Zauważyłem ostatnio oglądając trafo że z uzwojenia wtórnego wychodzący trzeci zacisk który jest w tej chwili wolny - wychodzi mniejwięcej ze środka - czy to był by niższy amperaż?
 • #6
  karol3
  Level 26  
  Witam .
  Jest to popularna niegdyś spawarka zwana potocznie "kaczką ". Jedynym sposobem uniknięcia kłopotów z rozruchem jest zastosowanie układu miękkiego startu . Na próbę wystarczy szeregowo z uzwojeniem pierwotnym połączyć opornik 10-30Ω , o odpowiednio dużej mocy (może to być grzałka 1-2kW ) , zwierany po włączeniu zasilania dodatkowym wyłącznikiem .
  Pozdrawiam .
 • #7
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Niektóre spawarki mają nie raz tak twarde rozruchy, że i 32A wyskakuje. Widziałem w jakimś modelu warystor, który w momencie rozruchu miał trochę wiekszy opór. Prawdziwe problemy zaczynają się w TIGach, gdzie trafo jest załaczane z każdym wciśnieciek guzika na uchwycie.

  W jednym z urządzeń rozwiązałem w nastepujący sposób:

  Urządzenie było 2 - fazowe, w szereg włączyłem taki wielki drutowy rezystor (dość pokaźny) o rezystancji chyba z 5 OHM. Dodałem klejny stycznik, który po bardzo krótykim czasie (pewnie mniej niż pół sekundy) zwierał ten rezystor. Układ opużniania można wykonać na starego typu stycznikach powietrznych... ja takiego nie posiadałem wiec wykozystałem napięcie z wtórnej strony trafa i z niego zasiliłem ten stycznik zwierający... problem znikł.

  Pozdrawiam
 • #8
  Nstan
  Level 31  
  DAREK M wrote:
  nie mam w tej chwili zdjęć ale spróbuję jakieś zrobić i wrzucić. Zauważyłem ostatnio oglądając trafo że z uzwojenia wtórnego wychodzący trzeci zacisk który jest w tej chwili wolny - wychodzi mniejwięcej ze środka - czy to był by niższy amperaż?


  Jeśli ten zacisk wychodzi ze środka to będziesz miał o połowę niższe napięcie na wtórnym a co za tym idzie zmniejszy się też prąd jaki będziesz mógł pobrać do spawania. Ty jednak piszesz że wybija bezpieczniki przy włączeniu spawarki a więc zmiana odczepu nic nie zmieni. Tutaj trzeba zmienić odczep na pierwotnym jeśli posiada trafo tej spawarki. Wszystko wyjaśniły by fotki tego trafa.
 • #9
  karol3
  Level 26  
  Uzwojenie pierwotne tej spawarki nie posiada odczepów . Spawarka nie ma wyłącznika sieciowego . Jest włączana przez włożenie wtyczki do gniazda .
 • #10
  DAREK M
  Level 13  
  o ile pamiętam to jest tak jak napisał "karol3" nie posiada włącznika, uawojenie pierwotne raczej nie posiada odczepów. Postaram się jutro zrobić zdjęcia.
 • #11
  Nstan
  Level 31  
  Samo włączanie już jest kłopotliwe i gdyby to był silnik to już dawno byś go spalił. Jeśli jest na tyle miejsca w obudowie aby zmieścić wyłacznik to dokonaj zakupu wyłacznika niezabudowanego i zamontuj. Można także przykręcić wyłącznik zabudowany na ścianie bocznej obudowy.
 • #12
  kaz
  Welding machines specialist
  Jeśli chodzi o spawarkę na zdjęciu , to jeśli o nią odpowiednio zadbasz to będzie Ci slużyla do Twojej emerytury. Wadą jest brak lącznika sieciowego.Jeśli chodzi o uszkodzenia,to upalanie się podlączeń pod zaciskami (trzeba co pewien czas dokręcać nakrętki) , oraz glośne warczenie spowodowane niewlasciwą regulacją prowadnic rdzenia ruchomego. Często na skutek braku doglądu .wypadają kulki znajdujace się w śrubach regulacyjnych prowadnic, a wtedy warczenie przy malych prądach spawania jest okropne. Warto w tej spawarce zamontować lącznik sieciowy i uklad miękkiego startu i można spawać i spawać.
 • #13
  Nstan
  Level 31  
  W temacie :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3024010&highlight=#3024010

  dj_stopa napisał:

  Posiadam identyczną spawarke Moge zrobić fotki transformatora, działa to na 2 fazy, napiecie na wyjściu 70V, prąd 350A. Jest to trafo bardzo proste do przeróbek bo z każdej poziomej warstwy uzwojenia jest zrobiony odczep takze mozna regolować napiecie odczepami, ja mam przerobioną na 230/400V, wystarczy podpiąć dwa odczepy wcześniej i działa na 230V Jeśli kolega chce to moge zrobić fotki tego transformatora

  Może ktoś wykona fotki trafa to wtedy rozwiejemy wątpliwości
 • #14
  filip.s
  Level 23  
  Witam, obiecałem i nie dotrzymałem słowa :) jutro sie postaram pozyczyc aparat fotograficzny i zrobić fotki, najprościej mozna sobie poradzić z "wywalaniem" zabezpieczenia przez skręcenie na minimum prądu, spawarka przy 230V pobiera pewnie ze 40A, amperomierz wyskalowany do 80A potrafi skakać do konca skali przy zwarciu elektrody do masy, Jutro postaram sie tez spisać dane z tabliczki znamionowej :)

  P.S. na uzwojeniu wtórnym tez mozna zrobić odczepy tak zeby było 30V napięcia, jak bede miał chwilke czasu to spróbuje podłączyc te trafo spawalnicze do migomatu, zobaczymy jakie bedą efekty.

  Pozdrawiam!
  Filip
 • #15
  karol3
  Level 26  
  Jeśli spawarka ma nadal pełnić dobrze swą rolę , to nie warto bawić się w wyprowadzanie dodatkowych wyprowadzeń z uzwojenia pierwotnego lub z wtórnego , gdyż to napewno nie poprawi jej parametrów . Natomiast warto zająć się ograniczeniem prądu w momencie rozruchu . A o ile dobrze sobie przypominam , spawarka wymagała zabezpieczenia 63A bezpiecznikami BI . Jednak Przy spawaniu elektrodami 3,25 wystarczała wkładka BI 25A . Spawarki pozbyłem się przed kilku laty , dokumentacji raczej już nie odnajdę . Na temat zachcianek tej spawarki wypowiedział się kol . kaz . Jest to spawarka nie do zamęczenia . Wprzypadku zabezpieczenia bezpiecznikami ES , występuje problem z rozruchem.
 • #17
  Nstan
  Level 31  
  karol3 wrote:
  Jeśli spawarka ma nadal pełnić dobrze swą rolę , to nie warto bawić się w wyprowadzanie dodatkowych wyprowadzeń z uzwojenia pierwotnego lub z wtórnego , gdyż to napewno nie poprawi jej parametrów . Natomiast warto zająć się ograniczeniem prądu w momencie rozruchu . -Wprzypadku zabezpieczenia bezpiecznikami ES , występuje problem z rozruchem.


  Znowu przytocze słowa kolegi dj_stopa / Jest to trafo bardzo proste do przeróbek bo z każdej poziomej warstwy uzwojenia jest zrobiony odczep takze mozna regolować napiecie odczepami, ja mam przerobioną na 230/400V, wystarczy podpiąć dwa odczepy wcześniej i działa na 230V/

  Jeśli to trafo rzeczywiście ma odczepy to dlaczego nie wykorzystać je. Jesli trafo ma jeszcze wolne odczepy na których można dołożyć uzwojenia pierwotnego i w ten sposób zmniejszymy prąd pobierany z sieci a więc i przy rozruchu to dlaczego mamy tego nie wykorzystać. Stosowanie dodatkowych oporników dużej mocy i innych rozwiązań wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo wykorzystując odczepy na pierwotnym i wtórnym nie musimy stosować wsuwanego rdzenia (sama zmiana prądu jest uciążliwa i występuje wcześniej opisywane warczenie). Dodatkowo trafo tej spawarki możemy mając odczepy wykorzystać do budowy migomatu, dokładając tylko podajnik drutu.
 • #18
  DAREK M
  Level 13  
  Dziękuję za wszystkie uwagi. Niechciał bym ingerować w trafo tej spawarki wkońcu nie jest moja myślę że raczej poszedł bym w kierunku zrobienia miękiego startu. Czy do tego wystarczyła by żeczywiście stara grzałka od czajnika? Mam taką ma chyba 1,5 lub 2 KW ale nie wiem czy wytrzyma. I jeszcze jedno pytanie, jaki włącznik do tej spawarki - ilu amperowy zastosować?
 • #19
  Nstan
  Level 31  
  Zastosuj wyłącznik 40A to w zupełności wystarczy. Podłączenie w istniejące odczepy za pomocą przełącznika to żadna ingerencja. Nikt nie mówi o wykonywaniu odczepów tylko zamiast wyłącznika zamontowanie przełącznika.
 • #20
  karol3
  Level 26  
  Jeśli decyduje się kol. na najprostsze rozwiązanie z grzałką to wystarczy w zupełności wyłącznik 25A , oczywiście 40A napewno nie zaszkodzi . Jeśli to ma być rozwiązanie na dłuższą metę to proponuję przerobienie wyłącznika . Należłoby wypiłować krzywki wyłącznika (2 sekcje) tak by łączyły spawarkę z siecią bez przerywania obwodu w 2 pozycjach ,a krzywkę w 3 sekcji ustawić w taki sposób , aby w pozycji 2 zwierała grzałkę . Należy również odpowiednio ustawić lub wypiłować krzywkę ogranicznika tak by pozwalała na uzyskanie 3 położeń krzywek ( 0 , 1 , 2 )Grzałkę od czajnika można zastosować pod warunkiem , że zostanie zaraz po włączeniu zwarta wyłącznikiem . Jeśli zostanie włączona na dłuższy czas to jej żywot niestety będzie krótki . Przy montażu dodatkowych elmentów , a zwłaszcza grzałki należy zwrócić uwagę na przemyślane rozmieszczenie elementów ( mimo wszystko grzałka włączona nawet na krótki czas wydziela ciepło ).
  Powodzenia .
 • #21
  S63
  Level 12  
  Jeśli można wstawiając odpowiedni przełącznik wykorzystać już istniejące odczepy i w ten sposób tak znacznie zyskać na regulacji i mieć dodatkową możliwość zastosowania jej do migomatu jak również TIGa to nad czym tu się zastanawiać.