Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar wa1512 (gorenje) -najpierw zwarcie a teraz głucha

12 Paź 2006 18:13 4509 12
  • Poziom 27  
    Witam, mam problemik z takim oto wynalazkiem - Polar WA1515 będąca w sumie produktem Gorenje, rocznik zdaje się 96. Pralka zaraz po włączeniu (sekunda) powodowała zwarcie - konkretne - wszytkie zabezpieczenia wylatywały łącznie z przedlicznikowym. Podłaczyłem ją przez wyłącznik C2 i rezystor szeregowo 10 Ω aby wyeliminować wyłaczenie instalacji w mieszkaniu. Po załączeniu raz jeszcze wybiło, tym razem ta dołożonę "eskę" C2 a rezystorek się "zadymił". Odłączyłem pompę wody dla wyeliminowania jej uszkodzenia ale pralka już nie rusza. Kompletne zero odzewu. Wymontowałem programator, podłączyłem silniczek pod osobne zasilanie (na stole) i kręci, pstryka czyli chyba ok. We wnętrzu pralki jest płytka z procesorem "cruozet" - też wymontowałem, obejrzałem i znowu nic. Pompa wody znowu podpieta ale odzewu pralka już nie daje.

Czy spotkał się ktoś z takim słoweńskim cudem? Czy ma ktoś schemacik? Pralka ma 10 lat ale jest całkiem fajna (1500 obr/min) więc szkoda by było.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Filtr jest czysty, zresztą jak pisałem pralka nie rusza pomimo próby z odpiętą pompką. Drzwiczki są zamknięte - nie sądzę aby powstały jednocześnie 2 uszkodzenia - zwarcie i defekt blokady.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Los_sandalos napisał:
    Filtr jest czysty, zresztą jak pisałem pralka nie rusza pomimo próby z odpiętą pompką. Drzwiczki są zamknięte - nie sądzę aby powstały jednocześnie 2 uszkodzenia - zwarcie i defekt blokady.

Z tym filtrem nieźle dałeś w d.... :D
    Chodzi o filtr przeciwzakłóceniowy.
    I co się tak uczepiłeś tej pompy. Zostaw ją w spokoju. A jak bezmyślnie ćwiczy się bezpieczniki, to nie tylko 2 uszkodzenia mogą powstać jednocześnie.
  • Poziom 1  
  • Specjalista AGD
    A co to za "konektorek- krokodylek" zapięty na ten nieszczęsny filtr. Przeciwzakłóceniowy ? :D . Stawiałbym na blokadę, ale pewnie jak zwykle nie mam racji... Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Ten konektorek to część "specjalistycznego obwodu testowego" - po prostu wpiełem w szereg "eskę" C2 z rezystorem 10 Ω jak już wcześniej pisałem.

Faktycznie nie pomyślałem o filtrze przeciwzakłóceniowym, ale:
    - pralka wywalała dopiero po wciśnięciu wyłacznika - filtr jest non stop pod napięciem
    - bardziej mi to pasowało na pompę z tego względu, że zwarcie następowało po około sekundzie od włączenia pralki.

Dzięki za odpowiedzi!

ps. znalazłem schemat na elektrodzie.
    Chcę sprawdzić tę blokadę drzwi ale to jakaś "pozystorowa" - nie wiem jak działa, musze pomyślec przy piwku ;)
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 22  
    A ja właśnie miałem kilka dni temu identyczną usterkę w tej samej praleczce!!!
    Najpierw padł kondensator przeciwzakłóceniowy (pierwsze zwarcie), a po chwili blokada dżwi (drugie zwarcie).
    :D
    Te typy tak mają...
  • Poziom 27  
    Szanowni Panowie - gratuluję wyśmienitego strzału - faktycznie po zwarciu blokady drzwi pralka ruszyła. Teraz chodzi, nie wiem jak wykryć gdzie wystąpiło przedtem to zwarcie. Na pewno nie gługo się powtórzy a to nie jest wesołe. Na filtr przeciwzakłóceniowy nie stawiam, gdyż zwarcie następowało dopiero po włączeniu pralki przyciskiem a filtr jest cały czas pod napięciem.

Aha dodatkowe pytanie: ile kosztuje ta blokada?
  • Poziom 27  
    Witam ponownie - piszę aby podsumować usterkę - spalił wewnętrznie się układ tej blkady - ślady spalenia były w środku. Nowa blokada kosztowała 48,80. Niestety są problemy z właściwym doborem - blokada ma sybol zv-445 ale występuje ona w kilku odmianach. Oryginalnie była "A", ja dostałem "R". Niby działa. Nie wiem czym się różnią.

Dziękuję wszystkim za pomoc!
  • Użytkownik usunął konto