Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchnia elektryczna + przepływowy podgrzewacz wody

studencik20 12 Paź 2006 22:57 2916 9
  • #1 12 Paź 2006 22:57
    studencik20
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    W chwili obecnej zebrało mi się na małe remonty w domciu i pojawił się mały problem.
    Mam zamiar podłączyć w domciu kuchnie elektryczną z 4 polami grzejnymi ( ok 8 kW) a w łazience przepływowy podgrzewacz wody (ok 7,5 kW). Oba urządzenia mam zamiar podłączyć pod trzy fazy osbnymi przewodzikami,ale mam pytanie:
    w mojej umowie z elektrownią jest napisane: "odbiorca ma prawo do maksymalnego poboru mocy w wysokości 9,0 kW,przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 16A." Jak mam rozumieć ten zapis? Rozchodzi się o to że łączny pobór mocy nie może przekroczyć 9 kW?
    Wiem że pytanie jest dla wielu z Was smieszne i banalne,ale ja się znam na tym jak pilot na łodziach podwodnych.
    Pzdr

0 9
  • #2 13 Paź 2006 00:38
    kleki
    Poziom 28  

Podłączysz, przekonasz się, że po załączeniu obu urządzeń "leci" zabezpieczenie. Po czasie zaczyna cię to doprowadzać do szału, ale tez zapis znaczy tyle, że nie możesz zmienić wartości zabezpieczenia na większe. Masz wyjście - wystąp do ZE o nowe warunki zasilania, ale wiąże się to z przeróbką instalacji. Spore koszty.
    pzdr

0
  • #3 13 Paź 2006 01:06
    studencik20
    Poziom 2  

Hmm,nowe warunki zasilania........nie brzmi to zbyt fajnie. Podgrzewacz wody troszke zjada prądu,ale na kuchni przecież nie będą chodzić wszystkie pola grzejne jednoczesnie(nie jestem Maćkiem Kuroniem :-) )
    Pzdr

0
  • #4 14 Paź 2006 10:42
    piter244
    Poziom 23  

dosc tanio wychodzi zasada zeby sie nie kąpac jak sie gotuje obiad na kuchni. i wszystko moze zostac po staremu

0
  • #5 14 Paź 2006 10:50
    robokop
    Moderator Samochody

A w uzupełnieniu - ogrzewacz przepływowy ma 7,5 kW przy maksymalnej temperarurze wypływającej wody ( zależy także od wydatku l/min) ,w zależności od ustawienia masz różny pobór mocy , tak samo z kuchnią - przeważnie grzeje jedna , góra dwie płyty, tak że bez problemu może wszystko zostać po staremu.

0
  • #6 14 Paź 2006 17:15
    lukiiiii
    Poziom 26  

16A * 3 fazy to wychodzi 11kw

Zapewne bezpieczniki przedlicznikowe masz 25A, wiec mozesz troche wiecej mocy wyciagnac zakladajac 20A (jakies 14kw)

A najlepszym rozwiaznie bylo by zamontowanie przelacznika piorytetowego(na kazda faze jeden), z piorytetem na ogrzewacz wody.

0
  • #7 16 Paź 2006 22:44
    vidal
    Poziom 11  

Problem, jaki masz może być poważniejszy, bo nie zawsze chęć korzystania z dobrodziejstw wspołczesnej techniki idzie w parze z fizycznymi możliwosciami twojej instalacji. Wpierw sprawdziłbym na Twoim miejscu przekroje WLZ-u, do tablicy licznikowej, min. 6mm2 lepiej 10mm2 i stamtąd min. 4mm2 przwwodzikem jak to określiłeś do kuchenki i do podgrzewacza.Oczywiście instalacja w TNS.

0
  • #8 17 Paź 2006 21:53
    Enpro
    Poziom 21  

vidal napisał:
    Problem, jaki masz może być poważniejszy, bo nie zawsze chęć korzystania z dobrodziejstw wspołczesnej techniki idzie w parze z fizycznymi możliwosciami twojej instalacji. Wpierw sprawdziłbym na Twoim miejscu przekroje WLZ-u, do tablicy licznikowej, min. 6mm2 lepiej 10mm2 i stamtąd min. 4mm2 przwwodzikem jak to określiłeś do kuchenki i do podgrzewacza.Oczywiście instalacja w TNS.

Tyś się chyba z choinki urwał przy jego 16A na zabezpieczeniu głównym to 4mm2 to jest aż natto ,a podgrzewacz to śmiało będzie chodził na 2.5mm2 i nie ma prawa się spalić.

0
  • #9 19 Paź 2006 09:37
    wola
    Poziom 26  

lukiiiii napisał:
    16A * 3 fazy to wychodzi 11kw

Zapewne bezpieczniki przedlicznikowe masz 25A, wiec mozesz troche wiecej mocy wyciagnac zakladajac 20A (jakies 14kw)

A najlepszym rozwiaznie bylo by zamontowanie przelacznika piorytetowego(na kazda faze jeden), z piorytetem na ogrzewacz wody.

Autor postu nie "wyciągnie "14kW, bo ma zabezpieczenie przedlicznikowe 16A. Czyli właściwe zabezpieczenie dostępne do niego to 10A (dostepne -chyba ,że przedlicznikowe to "esy" ).

0
  • #10 19 Paź 2006 17:55
    lukiiiii
    Poziom 26  

Aha, nie doczytalem, wiec moze zapomniec o czym kolwiek, wizyta ZE sie szykuje

0