Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezgłośny (pasywny) komputer

13 Paź 2006 03:28 4230 26
  • Poziom 15  
    Witam!
    Coraz to częściej siedzę przy komputerze i potrzebna mi jest cisza aby móc skupić się na pisaniu prac i programów. Jest jednak mały ( może nie banalny ) problem. Otóż chyba każdy marzy o cichym komputerze. W tym i ja nie jestem wyjątkiem;) Znajomi czasami się śmieją z mojej "fascynacji" do radiatorów :D
    Moje plany w wyciszaniu komputera są mniej, więcej takie, że chcę pozakładać wszędzie gdzie się da radiatory, które to mają w 100% ( może w 95% ) wentylatory.
    Zacznę od konfiguracji kompa. Jest to Duron 1200, grafa GeForce2 MX400, 256 DDR, zasilacz firmy "bolek i lolek" 235W.
    Wyciszanie kompa rozpoczełem od założenia troszkę większego radiatora na GPU grafiki i wymiany dysku na cichszy. Problem został z wiatrakiem procesora i zasilacza. Na procesor chcę zamontować radiator kultowej firmy ZALMAN. Nie wiem jaki to jest dokładnie model radiatora, ale patrząc na wszystkie podobne radiatory sądzę, że powinien dać sobie radę.

Bezgłośny (pasywny) komputer

O wiele większym problemem jest zasilacz, a dokładnie jego wiatrak. Chciałbym w jakiś sposób pozbyć się wiatraka w zasilaczu. Myślałem o wylutowaniu tranzystorów z płyty zasilacza i połączając je grubymi przewodami, poprowadzić poza zasilacz i zamontować wielkie radiatory. Wydaje mi się, że to jest chyba zły pomysł, ponieważ w zasilaczach impulsowych każda wartość elementu jest ściśle określona. Tak więc przewody stanowiłyby jakieś obciążenie co skutkowałoby złym działaniem, lub w ogóle uszkodzeniem zasilacza. Miejsca w obudowie mam dosyć sporo więc wielkie żebra radiatorów nie będą przeszkadzały. Być może okaże się, że potrzebny będzie jakiś duży, wolnoobrotowy wentylator do "wypchania" ciepłego powietrza z obudowy na zewnątrz, by uniknąć "duszenia". Jednak bezgłośny komputer może mieć otwartą obudowę z boku, co może wyeliminować konieczność jakiegokolwiek zastosowania chłodzenia biernego.

Proszę Was o zastanowieniem się nad tym problemem i liczę na Waszą pomoc. Przecież każdy może z tego skorzystać aby cieszyć sie ciszą w kompie i dać kres terroryzowania naszych uszu nieprzyjemnym szumem ;)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    hmmm z prockiem nie bedzie klopotu mozna tanio kupic dobry miedziany radiator ktory wychlodzi ci tego durona.
    Co do zasilki tu juz bedzie klopot ;/
    Mozna by kupic juz pasywny tylko jest troche drogi a to mija sie z celem.
    Moze zainwestuj w chlodzenie woda ?
    Jest praktycznie bezglosne. POLECAM!
  • Poziom 34  
    chociaż jeden wentylator na obudowie będziesz musiał zostawić aby sie rosła temperatura wewnątrz komputera, jakiś 80 mm na 7 v wystarczy ;)
  • Poziom 18  
    Proponuje wymienić obudowę zasilacza na aluminiową, podobnie zresztą jak komputera. To zapewni znaczną przewodność cieplną. Niestety w tym przypadku musisz się liczyć z kosztami.
    Z prostszych i tańszych rozwiązań proponuję termiczną regulację wentylatora w zasilaczu - sam taką stosowałem z dobrym skutkiem. Wentylatory takie rozpędzają sie dopiero po osiągnięciu znacznej temperatury zasilacza, na rozruchu komputera praktycznie się nie kręcą, panuje błoga cisza. :) Ja wykorzystałem te do obudów, mają dokładnie ten sam rozmiar co ten w zasilaczu. Pamiętaj jedynie o kierunku "wiania" wentylatora, na jego brzegu znajduje sie stosowna strzałka. Tyle w kwestii zasilacza.
  • Poziom 15  
    Witam!
    Chłodzenie wodne nie wchodzi w grę. Najtańszy zestaw i to polski kosztuje 99 zł. Jednak nie jestem aż tak zdesperowany aby od razu instalować chłodzenie wodne w kompie. Szczególnie że to się nie opłaca, taki Duronik 1200 nie produkuje dużej ilości ciepła, więc kupno "pompki wodnej" mija się z celem.
    Co do wolnoobrotowego wiatraka myślę, że możemy z tym poczekać. Jeżeli w jakiś sposób zamontuję same radiatory i zamknę obudowę, to wtedy będę mógł stwierdzić czy potrzebna jest instalacja wiatraka.
    Termiczne sterowanie wiatrakiem w zasilaczu? Czemu nie, tylko potrzebny mi będzie jakiś schemat. Jeżeli zdecydowałbym się na budowę elektronicznej kontroli temperatury to można pokusić się o układ z funkcją programowalną max. temperaturę. "Programowanie" może być w wersji analogowej ( np. potencjometr ustawiający max. temp. ) lub mikrokontroler ( co do tego to będzie trudniej, tak extra się nie znam, aby napisać taki progs do µP, ale się uczę;) ).
    Aluminiowa obudowa to może być dobry pomysł, lecz na przeszkodzie może stanąć cena materiału, ale przecież można udać się na pobliski złom i zakupić trochę aluminiowej blachy, pozaginać, nawiercić i będzie ok. Tylko taka aluminiowa obudowa zasilacza musiałaby być połączona z tranzystorami zasilacza. Dokładniej przyjrzałem się mocowaniu tranzystorów do radiatorów i jest tam sylikonowa wkładka miedzy tranzystorami i radiatorem co świadczy o potrzebie odizolowania mas tranzystorów na wspólnym dla nich radiatorze. Reasumując,pytanie jest takie: czy taka aluminiowa obudowa zasilacza musiałaby być odizolowana od obudowy komputera? ( Według mnie chyba nie, bo jest izolacja na tranzystorach a co z resztą zasilacza? )

Proszę o Wasze opinie i pomysły.
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Proponowałbym wykonanie tego regulatora http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=196.
    Jest w pełni "automatyczny", zwiększenie/zmniejszenie temperatury na chłodzonym elemencie powoduje zwiększenie/zmniejszenie obrotów wentylatora.
    "Progi" zmian można regulować.

Układ (z drobnymi zmianami) pracuje bezawaryjnie w komputerze od kilku lat, steruje wentylatorem procesora i zasilacza, spadek głośności wentylatorów jest znaczny.
  • Poziom 15  
    Faktycznie, fajny układzik. Można go zamontować awaryjnie. Myślę, że wykonanie obudowy zasilacza z blachy aluminium jest dobrym pomysłem oraz można uzupełnić go właśnie tym układem :D
    Jeżeli okaże się, że sama obudowa-radiator wystarczy, to mogę układ ten zastosować do zapewnienia stałej temperatury w już zamkniętej obudowie.
    A co myślicie o "wyciągnięciu" tranzystorów poza obudowę zasilacza i założenie dużych radiatorów?
  • Poziom 24  
    Jeśli dobrze dobierzesz grubosc przewodów i zasz jak najkrótsze kable np 7 cm to będzie działać ja około 7 miesięcy pracowałem na taki zasilaczu ale komputer zużywa 300W. Ile Watów pobiera twój komputer?? jak dasz dość duży radiator to będzie dobrze:P
  • Poziom 15  
    Zasilacz jest 235 watowy, a komp nie wiem ile może pobierać, mie mam jak sprawdzic i obliczyc. Mysle ze nie pobiera bardzo duzo, przewaznie pisze sie na nim, oglada zdjecia i czasami gra.
    Mysle ze powinien dac rade ;)
  • Poziom 12  
    Witam!

Jeśli problemem jest głośny cooler na CPU to zalecam założyć na procesor wiekszy niż oryginalnie, duży wydajny radiator i wolnoobrotowy wentylator z regulacją obrotów(reg. moze być ręczna). Nastepnie należy kontrolować temp. procesora i zależnie od wskazań.. zmniejszyć bądz zwiekszyć obroty.

Pozdrawiam
    Loocas
  • Poziom 15  
    Widac ze tu trzeba dokładnie opisac :)

W kompie glosno pracuje:

Wiatrak od procesora
    Wiatrak od karty graficznej
    Zasilacz
    Dysk twardy

Zeby procesor byl bardzo cicho kup ten wiatraczek nie slychac go,tu masz link i zakup ten :
    http://www.allegro.pl/item144858704_arctic_fan_pro_2_tc_b_cichy_cz_tem_reg_obr_10db_fv.html

Ten wiatraczek chlodzi u mnie athlona xp 2800+ podkreconego i jest temperatura45stopni a kreci bardzo cicho ze w ogole go nie slychac

2.Karta graficzna
    co wyzej przeczytalem to masz Geforca 2,ta karta w ogóle nie wydziela ciepła,najlepiej jest zastosowac radiator malutki taki jak ten :
    http://www.allegro.pl/item141773960_super_radiator_w_super_cenie_radiatory_hit_bcm.html

i go przykleic na klej termoprzewodzacy,lub kupic radiator z zaciskiem takiej wielkosci.Sam tak kiedys zrobiłem.

3.Zasilacz. 235W najlepiej wymienic mu wiatraczek na arctic cooling(ten sam co na procesor) i bedzie cicho a to ze posiada regulacje termiczną to jak zasilacz sie bedzie np.grzac to wiatraczek bedzie krecic szybciej i schlodzi.

4.Dysk twardy nie da sie ekstra wyciszyc,najlepiej go polozyc na gąbce zeby nie slyszec chrupania dysku.

Te wszystkie punkty opisałem na swoim przykładzie kiedys.Komputer byl bardzo cichy ,trudno bylo go usłyszec :)
  • Poziom 27  
    Generalnie to zasilacz wymieniłbym na taki, który nie grzeje się "z natury" bo takie tanie to z reguły złożone są na najtańszych, czyli gorszych jakościowo elementach i żeby to chodziło bezpiecznie, musi być intensywnie chłodzone. O wyciąganiu diód i tranzystorów poza obudowe zasilacza zapomnij, jest to zabieg pogarszający skuteczność przetwornicy i stwarzający zagrożenie dla życia użytkownika oraz podzespołów (poza tym nie tylko te elementy w zasilaczu wymagają chłodzenia). Lepiej będzie zainwestować w markowy zasilacz, najlepiej taki z wentylatorem 12Cm (np 350 watowy fortron jeszcze z went. 8x8cm powinien milczeć na tej konfiguracji). Jeśli chodzi o temperature CPU to też zamieniłbym obecny procesor na powszechnego na allegro Durona 1.8. Jego ogromnym plusem jest bardzo niskie Vcore (bodajże 1.45V) które odbija się na nim w postaci śmiesznie niskich temperaturach (na małym radiatorku + spowolniony wentylator 80x80 z przelotką z 60x60 osiągał może 40st.). Niestety problemem starych K7 są wysokie temperatury więc tutaj ciężko będzie o kompromis. Jeśli chodzi o dysk twardy to nie polecałbym pozostawiać go w stanie "bezwładności". Dysk powinien być w miare sztywno przymocowany do obudowy. W kwesti GeForce'a 2 MX400 zdecydowanie nie zgodze się z przedmówcą. Miałem tego troche i już MX200 był w stanie dać po paluchach tak wygrzewał malutki radiatorek. Polecałbym w tej kwesti stary coolerek Titana na Pentium III 500Mhz max. można go przyszlifować, nawiercić i założyć na kołkach (lub śrubach z amortyzatorami gumowymi, jak ja to zrobiłem na R9550) albo wyjąć klamerke i przykleić na klej termo (jeśli nie jesteśmy pewni umiejętności ślusarskich ;) ) np. Zalmana który jest na allegro za grosze. Co do wentylatora w obudowie - niestety, jakiś obieg powietrza być musi. Nie tylko CPU, GPU i zasilacz to główne źródła ciepła. Zamontuj w obudowie największy wiatrak jaki będziesz mógł i puść go na 5V. powinien być niesłyszalny w porównaniu z silnikiem HDD. Można zrobić też taki patent, że wytniesz krate w obudowie i kupisz tube-przelotke z 8x8 na 12x12Cm zamontujesz ją na zewnątrz obudowy i na niej w normalnej orientacji (jako wyciąg) jakiś wolnoobrotowy wentylator 12Cm
  • Poziom 15  
    Witam!
    Przepraszam, że się nie odzywałem. Na wstępie powiem, że kupiłem ten radiator ZALMANA. Troszkę było problemu z zamontowaniem, ale troszkę starych części od radiatorów i zgrabne paluszki zrobiły swoje;) Temp. na procku bez wiatraka osiągała 60 st. C !!! Jest to za gorąco. Stwierdziłem, że mogę zamontować stary wiatrak z zasilacza AT. Okazał sie niebywale cichy! Pracuje na 12V i jest praktycznie niesłyszalny. Nawet nie słychać szumu przelotu powietrza. Oczywiście schłodził mi procka do 40 st. C w czasie grania :) Sprawa załatwiona z prockiem. Nie dawno kupiłem na allegro zasilacz Fortona 250W. Poczytałem na necie o nim i każdy go zachwalał. Posiada regulację obrotów cichego wiatraka. Jeszcze nie wiem kiedy go dostanę, ale jak dojdzie to podzielę się wrażeniami bezgłośnego kompa. Na grafie jest spory radiator, który skutecznie chłodzi GPU.

P.S. Spróbowałem wyciągać tranzystory i diody, oczywiście skończyło sie to spaleniem 2 zasilaczy :)
  • Poziom 27  
    Witam

Ten FSP przy takiej konfiguracji już raczej będzie wchodzić na jakieś obroty niestety. A jaka to wersja? Wziąłbym możliwie najmocniejszy zasilacz. Duży zapas mocy = niska temperatura elementów zasilacza = cisza.
  • Poziom 15  
    Witam! Nie stet jest to wersja 350 watowa. Kierowałem się ceną i ona automatycznie stawiła, że musiałem kupić zasilacz 250W, oczywiście w zupełności mi wystarczy. Wcześniej miałem 235 firmy "Bolka i Lolka" i też działał. Może tem będzie z lepszymi podzespołami a co za tym idzie konfortem pracy i brakiem chałasu ;)

Dopiero w piątek (1.12.06) zainstaluje zasilacz i wtedy zdam do końca raport :)
  • Poziom 27  
    myśle że będzie ciszej. Ale proponowałbym Ci wyciąć na starcie kratke i wkręcić chromowany grill za pare złotych, będzie kolejne ciut ciszej
  • Poziom 15  
    Na razie nic nie będę przerabiał, jest dobrze :) Pomyśle o zmianie wiatraka na CPU
  • Poziom 21  
    Mam możliwość regulacji obrotów z poziomu systemu operacyjnego speedfan na płycie i grafice zamontowałem radiatory z pociętego radiatora z procesora Slot1 w zasilaczu wyciąłem gril i powiększyłem szczeliny wewnątrz zamontowałem wentylator na zewnątrz obudowy który kreci się bardzo powoli pozaklejałem zbędne otwory tak by powietrze wchodziło z przodu obudowy przez HDD a wychodziło przez zasilacz Gdy temperatura nadmiernie wzrośnie na HDD lub w obudowie przyspiesza wentylator na zasilaczu jeśli ciepło ma procesor pracują szybciej oba
  • Poziom 15  
    Kiedyś używałem Speedfana. Był nawet spoko. Nie wiem czy teraz jest nowa wersja tego programu, ale stara wiesza się na XPeku i pokazuje wszędzie 0 stopni. Jeżeli ustawimy uzależnienie prędkości obrotów od temperatury to wiatraki zaczynają wariować. Oczywiście wyciszanie za pomocą programu działa, kiedy włączy sie system i włączy sie program. To jest uciążliwe. Teraz cieszę się ciszą w kompie ;) Jednak planuję wyciszyć ( odizolować ) dysk twardy od obudowy a tym samym wibracje wynikające z obrotów tależy dysku( kolejne dB mniej ;) )
  • Poziom 21  
    U mnie SpeedFan na winXP działa super uruchamia się z autostatu pokazuje napięcia temperatury HDD procesor obudowa nic się nie wiesza wentylatory zwalnia przyspiesz automatycznie nawet polski język jest dostępny, ale wiem, że nie na wszystkich płytach działa dobrze
  • Poziom 27  
    Witam

Ja u siebie w obudowie mam Arctic Coolinga AC8 na CPU i obudowie. W Chieftecu GPS450 mam za grillem wentylator 12Cm z regulacją termostatyczną. Wentylatory spowalniam speedfanem. Jest taka cisza że słuchać klasyki można naprawde bez przeszkód. Co do wyciszania dysku to z rozwagą. Naprzykład jego elastyczne zawieszenie na gumach może przyczyniać się do wpadania w bezwładność, szczególnie jeśli mowa o dyskach 7200RPM. Aby dysk żył długo i szczęśliwie powinien być chłodzony, przykręcony do obudowy która nie będzie szturchana w trakcie pracy.
  • Poziom 15  
    Myślałem o zamontowaniu dysku w jakiejś klatce która będzie odizolowana od obudowy ( ale w środku obudowy kompa ;) ) i dodatkowo wyłożona grubym filcem. Temperatura dysku nie przekracza 45 stopni.
  • Poziom 27  
    Witam

Jak dla mnie 45st. to stosunkowo dużo. U mnie Samsung SpinPoint 200Gb nie przekracza 27st.
  • Poziom 15  
    Mój dysk to Seagate 40Gb i dla tego modelu jest ok :)
  • Poziom 11  
    Ja w swoim kompie dysk mam przykręcony do sanek wyjętych ze starej obudowy i całość leży na gąbce. Rezultat jest bardzo dobry :D Z tego co obserwowałem dyski kręcące się 7200 obr/min muszą być przykręcone do chociaż kawałka blachyb inaczej grzeją się za bardzo.
  • Poziom 18  
    troszeczkę straciłem na temperaturze (tz wzrosła) ale wszystkie wiatraki podłączyłem pod 5V...

2 wlotowe
    2 wylotowe
    2 w zasilaczu Chiftec
    1 na procesorze
    1 na grafice

wszystko chodzi na 5V i działa bezgłośnie, słysze tylko pracę CDka, co jest nieuniknione na wysokich prędkościach, ale i w tym przypadku włączam Nero DriveSpeed i daje opcje Silent

komputer jest bezgłośny, a temperatura na procesorze wzrosła o jedyne 5'C
  • Poziom 15  
    Jaki masz procek? U mnie na procku jest 45'C i jak troszkę go "przycisnę" osiąga 49'C. Zrobiłem podkładkę z dywanu pod dysk. Temperatura jego nie wzrosła, jedynie pozbyłem się wibracji dysku przekazywanych obudowie :)

Witam!
    Teraz z uporem maniaka myślę nad zmniejszeniem najgłośniejszego wiatraka, czyli w zasilaczu. Oczywiście wiatrak ten działa niesamowicie cicho lecz myślę o całkowitym wyłączeniu tego wiatraka. Właczałby się w krytycznym momencie, np. wtedy gdy radiatory z tranzystorów itp. były by odpowiednio gorące. Czy dokładając dodatkowe radiatory na tranzystory wiatrak kręciłby się wolniej? Zasilacz ma Noise killer.