Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie siłownika. Siłownik do pieca C. O.

13 Paź 2006 12:06 7095 16
 • Poziom 10  
  Mam problem. Chce zamontować siłownik do pieca C.O. ale nie wiem jak nim sterować. Siłownik będzie regulował dopływ powietrza do pieca. Gdy temperautura będzie spadać to powinien dać więcej powietrza, a gdy wzrośnie to powiniem domykać się. Teraz pytanie jak nim sterować? Co trzeba zrobić aby było to możliwe z ewentualną histereza rzedu 2-3stopni i żeby można było zadać rządaną temperature??
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 24  
  Witam

  Na wstępie pytanie - jaki jest to siłownik? Czy o napędzie elektrycznym?
  Jak można go sterować? Proporcjonalnie, czy dwustanowo?
  Jaki wykonuje ruch? Obrotowy, czy posuwisty?

  Rodzaj siłownika w tym momencie definiuje nam sposób sterowania.
  W najprostszym przypadku wystarczyłby zwykły termostat zał/wył, który po spadku temperatury załączałby siłownik. Powodowałoby to odsłonięcie dopływu powietrza. Po wzroście temperatury siłownik powracałby do pierwotnego położenia odcinając dopływ powietrza.

  Lepsze by było sterowanie proporcjonalne, lecz jednocześnie bardziej zaawansowane i skomplikowane. W tym przypadku jest potrzebny regulator, który odczytywałby aktualną temperaturę z czujnika, a następnie wypracowałby sterowanie dla siłownika np. jako sygnał analogowy (napięcie, prąd, częstotliwość), który zostałby przekształcony na np. wysunięcie trzpienia.

  Czekam na więcej informacji :D

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 14  
  Proponuje zastosować wentylator + sterowanie na triaku rozwiązanie proste i skuteczne są nawet dostępnie takie sterowniki.
 • Poziom 10  
  kurcze myślałem nad siłownikiem takim od centralnego zamka od samochodu. Na allegro są takie za grosze. No chyba, że jakiś inny pomysł. Siłownik ten jest dwustanowy i zasilany na 12V
 • Poziom 24  
  Jest to najprostsze rozwiązanie, co nie znaczy że najlepsze.
  Jeśli chcesz mieć sprawne sterowanie, to idź w kierunku zaproponowanym przez kolege scrapi'ego - sterowanie wentylatorem nadmuchu.

  Podobnie zrealizowane jest sterowanie w fabrycznych urządzeniach. Ewentualnie jeszcze dochodzi pompa obiegowa. Poniżej kilka przykładów:
  http://tech-controllers.com/produkty.html
  http://www.pilkombis.pl/index.php?chapter=id13
  http://tmk.com.pl/index.htm?url=http://tmk.com.pl/oferta.htm;
  Ceny za sam sterownik około 200-300zł - możesz poszukać na Allegro.

  Jeśli jednak chcesz dalej wykorzystywać siłownik od centralnego, możemy podyskutować nad tym rozwiązaniem :-)
 • Poziom 10  
  Wydaje mnie się, że pomysł polegający na regulacji dostarczanego powietrza byłaby lepsza w moim przypadku. Powodem tego jest to, że w picu spalane jest głównie drewno, przy dużych mrozach jest to węgiel(zasypywanie no noc). W takim przypadku stosowanie wentylatora jest chyba zbędne, drewno bardzo dobrze się pali samo.
  Jaki termostat byś polecił do takiego rozwiązania?? Czy na termostacie da się ustawić jakąś histereze?? bo nie znam się za bardzo na tym, ale podłubać lubie :D
 • Poziom 24  
  W tych wątkach opisane są rozwiązania termostatów oraz jak ustawiać histerezę:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic569599.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic513916.html
  Jest też gotowy projekt termostatu:
  http://www.edw.com.pl/pdf/k07/55_21.pdf

  Pozostaje tylko odpowiednie sterowanie siłownikiem. Jakieś przekaźniki + układ czasowy generujący impuls około 2s.
  Gdy temperatura spadnie, siłownik powinien otrzymywać impuls otwierający. Gdy wzrośnie - impuls zamykający. Siłowniki te nie są przystosowane do pracy ciągłej stąd ograniczenie czasowe.

  Obawiam się też o trwałość i niezawodność tego rozwiązania.
  Przy częstej pracy zużyciu mogą ulec zębatki. Inna sprawa, to brak samohamowności siłownika - musiałbyś jakoś mechanicznie to rozwiązać. Może dodanie jakiejś blokady/hamulca? W tym przypadku, czy nie lepiej jako element napędowy od razu zastosować elektromagnes ze zworą (solenoid), który będzie przystosowany do pracy ciągłej?

  Sprawę pozostawiam rozważeniu... :-)
 • Poziom 10  
  He he solenoid powiadasz. Właśnie wymieniałem dziś u siebie w fordzie elektromagnes rozrusznika i taki mi na myśl przyszedł od razu :D ale te montowane w samochodach są dość mocne. Przeglądałęm stronke avt i natknęłem się na coś takiego:
  http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=47147
  Tam jest od razu regulacja histerezy i wyświetlaczem ale kosztuje 110 :| , a ten co podałeś to koszt rzędu 40zł plus dokupienie niezbędnych rzeczy aby zrobić sterowanie histerezą. Ciekawe czy podołam bo to by była pierwsza budowa takiego układu. Propo układu czasowego też taki znalazłem na stronce:
  http://www.sklep.avt.com.pl/go/_search/full_s...ch_query_words=uk%B3ad+czasowy&search_by=name
  Czy taniej będzie zrobić to samemu za pomocą ww czy taniej dostanie się jakiś gotowy :?:
 • Poziom 14  
  Zapomniałem dodać ze jest takie coś, co się nazywa miarkownik ciągu, urządzanie proste tanie i będzie otwierało i zamykało dopływ powietrza
 • Poziom 17  
  scrapi napisał:
  Zapomniałem dodać ze jest takie coś, co się nazywa miarkownik ciągu, urządzanie proste tanie i będzie otwierało i zamykało dopływ powietrza


  Dokładnie tak, działa dobrze i jest bardzo proste i niezawodne, nawiasem mówiąc stosowane jest powszechnie w piecach/kotłach na paliwo stałe (oczywiście pod warunkiem, że twój piec/kocioł posiada odpowiednią "klapkę" do regulacji dopływu powietrza)
  Pozdrawiam i rzyczę sukcesu.
 • Poziom 10  
  Tak sobie myśłe, że ten pomysł jest o niebo lepszy od tamtego ze sterowaniem i siłownikiem. Jest prostszy i nie trzeba kombinować i o wiele bardziej niezawodny.
  Brak prądu spowodowałby co najwyżej wygaśnięcie ognia. Elektromagnes w chwili zaniku napięcia wraca do swego pierwotnego położenia. W moim przypadku byłby tak założony aby tym stanem było zamknięcie dopływu powietrza.
 • Poziom 10  
  Witam. Poszukuję bardzo prostego sterownika który po podaniu napiecia na wyjsciu najpierw ma + i - a po odjęciu napięcia na wyjściu - i+ czas takiego impulsu to ok. 1s. Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  aijk napisał:
  Witam. Poszukuję bardzo prostego sterownika który po podaniu napiecia na wyjsciu najpierw ma + i - a po odjęciu napięcia na wyjściu - i+ czas takiego impulsu to ok. 1s. Pozdrawiam


  Witam

  Czyżbyś potrzebował sterownik do siłownika centralnego zamka?
  Zastosuj układ czasowy - np. coś na NE555, aby wygenerować impuls o zadanym czasie trwania.
  Do zmiany polaryzacji wykorzystaj przekaźnik z dwoma stykami przełącznymi. Ma to wyglądać mniej-więcej tak:

  Sterowanie siłownika. Siłownik do pieca C. O.

  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam. Akurat nie do zamka centralnego ale będą zastosowane siłowniki z centralnego lub elektomagnesy. Układ ma służyć do zamykania lub otwierania przesłony nadmuchu powietrza. Prosił bym o kompletny schemat całego układu. Najlepiej zamiast przekaźnika jakiś układ optyczny( mały pobór prądu)
 • Poziom 2  
  Witam. Ja tej zimy zastosowałem termostat NE052 który steruje dmuchawą od malucha i działa na razie dobrze, drugi termostat NE052 lub J-86 służy do wyłączenia dmuchawy przy wygasaniu pieca tj ok.38-35C.
  Również chciałbym zastosować jeszcze siłownik od centralnego zamka do sterowania przepustnicą by otwierał dodatkowo dopływ powietrza przy wygasaniu pieca, który się do tego nadaje. Prosiłbym o prosty schemat sterowania siłownikiem.
 • Poziom 10  
  Kolego bus, zastanawiam się po co chcesz otwierać jakieś dodatkowe powietrze? Pomyśl może o wydłużeniu czasu nadmuchu pod koniec palenia. Oryginalne sterowniki pieców CO z nadmuchem mają taką funkcję, że jeśli nie zostanie uzyskana zadana temp. w ciągu ustalonego czasu(ok 1 godz.) to po prostu się wyłączają. I jeszcze jedno - jeśli w piecu ma być spalany miał węglowy to w czasie gdy piec uzyska ustawioną temperaturę(nadmuch stoi) przydały by się okresowe przedmuchy w celu usunięcia z komory spalania gromadzących się gazów, takie działanie ma na celu uniknięcie "wystrzałów" w momencie gdy nadmuch ruszy po spadku temp.(np. u mnie mam nastawione 5 sek. dmuchania co 1,5 min).Pozdrawiam Borys.[/b]