Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hameg hm203. Nie działa podstawa czasu. Jak go naprawić?

13 Paź 2006 17:29 2478 13
 • Poziom 19  
  Witam forumowiczów.

  Mam następujący problem z w/w oscyloskopem. Otóż problem polega na tym że w tym oscyloskopie nie działa mi podstawa czasu, a raczej działa z przerwami tzn. po czasie ok. 10minut z "rozciągniętego" sygnału powstają 2 punkty. Dodam jescze że czasami jak pokręce przełącznikiem od skali to sygnał powraca, ale da się tak tylko ze 2 razy potem już nic nie pomaga.:( Ponadto jak kręce szybko potencjometrem od kierunku x (prawo lewo) to można dosttrzec kształt sygnału.
  Ponieważ nigdy nie naprawiałem oscyloskopów, proszę o pomoc osoby które się zajmują naprawą oscylloskopów lub mieli podobny problem.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Schemat ściagniesz z

  http://www.hameg.com/68.0.html?&L=1
  popraw lutowania w obwodach podstawy czasu - powinno uszkodzenie ustapić . UWAGA - na płycie głównej i cokole lampy są napięcia na poziomie 2kV.[/code]
 • Poziom 19  
  Witam.
  Na tej stronie jest tylko instrukcja obsługi.
  Szukałem schematu ale nie znalazłem, może ktoś z forumowiczów posiada taki schemat byłbym bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  -generalnie zacząłbym od przesmarowania przełącznika podstawy czasu
  -potem rozebrać cały oscyloskop i solidnie punkt po punkcie go przelutować ( jak radzi przedmówca)
  -jeslinie masz chęci to możesz skupić sie tylko na okolicy podstawy czasu

  jeśli chodzi o schemat to nie jest potrzebny ( do poprawy lutów)

  napisz jaką masz wersję HM203-X ( x -wersja)
 • Poziom 19  
  Witam.
  Chodzi oto że z tyłu na tabliczce pisze tylko hameg model hm203.
  Schemat potrzebny jest mi poto żeby skupić się tylko na podstawie czasu, i jakos przelutować te punkty bez wyjmowania tej całej płyty, bo przeraża mnie wymontowywanie jej :( .
  Jeśli chodzi o przełącznik podstawy to jestem przekonany że działa okej,bo jak oscyloskop działa dobrze to wszystkie zakresy działają, a jak z "rozciągnietego" sygnału powstają 2 punkty to nie działa żaden zakres, tak więc usterka jest albo przed przełącznikiem albo zanim. To jest tak jakby w TV prakowało odchylenia poziomego.
  Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  jeśli to twój oscyloskop to prponuje jednak polecieć lutownicą po całości
  -musisz zdjąć gałki i panel przedni i zdemontowac płytę główną
  -przyda się aparat cyfrowy :)

  To podstawa przy takich usterkach - jeśli to nie pomoże wtedy trzeba właczyć myślenie i szukać usterki.
  Jeśli chodzi o schemat to mam do Hm203-4 ( może tak być że są podobne lub różniżnić się znacznie)
 • Poziom 19  
  Witam.
  Otóż popoprawiałem kilka lutów w okolicy potencjometru "level" i niby teraz działa, włączyłem oscyloskop i zobacze ile czasu będzie działać-może będzie okej :)
  Następny problem jaki dostrzegłem to, to jeżeli przesunę linie na "górę" lub "dól" ekranu to, to nie jest jedna linia tylko powstają ze 3 linie (te 3 linie mają szerokość ze 3mm) i nieda ich się skupić :( Jeśli linia jest w środku ekranu to jest okej. Czy przyczyną tego mogą być "buczące, cykające" kondensatory (chyba od wysokiego napięcia). Znajdują się one po drugiej stronie cokołu lampy, która w tym miejscu nie jest już tak dobrze ekranowana.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Stabilne zasilanie (- 2kV) jest warunkiem poprawnego skupiania promienia.Przy leciwym sprzęcie napewno nie zaszkodzi wymiania kond. w powielaczu, o ile dobrze pamiętam to są 0,22uF/1000V - szt.4
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  -podstawa w naprawie oscyloskopów to:
  1.usunięcie zimnych lutów
  2.sprawdzenie zasilacza niskich napięć
  3.sprawdzenie innym oscyloskopem poprawności odchylania pionowego i poziomego
  4.sprawdznie miernikiem W.N poprawności wysokich napieć

  Kondensatorów na razie bym nie ruszał ( jak do tej pory na kilkadziesiąt naprawionych hamegów nigdy nie musiałem żadnego kondensatora wymieniać).

  Zacznij od sprawdzenia zasilacza niskich napięć i poprawienia lutów ( chyba że lubisz szukać po omacku).
 • Poziom 19  
  Witam.
  Luty zimne poprawilem. Jednak problem "potrójnej lini " u gory lub dołuekranu pozostał. Ponieważ jak sugeruja koledzy może być to związane z napieciami wiec postanowiłem "pokręćic" potencjometrami znajdującymi się w pobliżu źródeł napięć niskiego i wysokiego.
  Okazało się że wiązka skupia się gdy "kręce" potencjometrem który znajduje się przy kondensatorach od wysokiego napięcia, jednak zakres który ma ten potencjometr nie wystarcza do jej pełnego skupienia.Wylutowałem wiec jedną "noge" potencj. i przylutowałem szeregowo opornik 2kΩ i już prawie wiązka była skupiona. Tak więc przypuszczam ze usterka tkwi w wysokim napięciu. Orginalny potncjometr ma wartość 5kΩ , jestem natomias przekonany ze gdybym zamontował 10kΩ to byłoby okej, Ale czy tak można ????? Jeśli tak nie można to jakie elementy w bloku od wysokiego napięcia wyminiać-od czego zacząć ????
  Przyczym "skupić wiązke" w tym przypadku to jest z 3 linii zrobić jedną, te linie o góry lub dołu egranu są ostre tylko się nie pokrywają, a gdy "kręce" tym potencj. to się pokrywaja-z 3 linii powstaje jedna :)
  Pozdrawiam.
 • Poziom 23  
  Pełny wykaz napiec zasilajacych jest w dokumentacji( hameg 203 str.27),
  proponuje doprowadzic regulacje napieć zgodnie z dokumentacją .Dla ułatwienia znalezienia punktu pomiarowego dla -1900V proponuje skorzystac z dokumentacji dla HAMEG 203-4. Pomiary wys. nap konieczne wykonywać przez sonde W.N.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Witam.

  Otóż okazało się ze jedna z diod od wysokiego napiecia byla uszkodzona, dlatego nie skupiało wiązki, wymieniłem diode i jeden kondensator i teraz jest okej :) Nie slychac zadnego "buczenia". Jesli chodzi o wysokie napiece to zabardzo nie mam czym sprawdzic, ale potencjometr ustawilem posrodku, bardziej zalezy mi na obserwacji ksztaltu napiecia niz jakis pomairach.

  :arrow: rubens. Jesli kolega posiada ten schemat w wersji elektroniczej to bardzo bym prosil o przeslanie na meila bartuss(malpa)o2.pl moze akurat bedzie podobny.

  Dzieki za pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Witam.

  Mam jeszcze male pytanko. Ile jest wart ten oscyloskop (Hameg hm203) ???
  Jak nazlosc nie ma takiego na zadnych aukcjach.

  Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  -jeśli to wersja z aluminiową płytą czołową to od 400 do 500 zł
  jeśli z plastikiem to analogicznie 100-150 zł więcej