Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel omega B 2.0 16V silnik 2.0XEV sonda lambda

jacekczewa 13 Oct 2006 22:56 19613 28
Tespol
    jacekczewa
    Level 18  
    Witam

Sonda lamba - jaki typ tzn w programie do nastaw LPG jaki wybrac 0-1V 0.8-1.6 V 5-0 V 0-5 V czy tez inny.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    jacekczewa
    Level 18  
    Dzieki elektrit , ale czy mozna ??? to jest sekwencja emmegas i tam własciwie nie ma opcji do masy.
    gazer11
    Level 15  
    w XEV ustawia sie emulacje na odłaczoną!! a jezeli jest sekwencja to nic sie nie ustawia.
    leinadzs
    Level 27  
    Tam jest sonda 0-5V i jeśli masz możliwość odczytu to służy to tylko do tego jak pracuje sonda (jeśli jest podłączona, a nie musi)
  • Tespol
    zibi70
    Level 18  
    jacek Sabok wrote:
    Dzieki elektrit , ale czy mozna ??? to jest sekwencja emmegas i tam własciwie nie ma opcji do masy.

Jak masz sekwencje to o jaka emulacje ci chdzi i po co ,dobrze wyrególowac lpg i to wszystko
    jacekczewa
    Level 18  
    Witam

Instalka emmegas - nikt tego nie serwisuje w Czestochowie, najblizszy serwis - 60 km, niby niedużo ale z duperela jechac???
    Ściagnąłem programm do ICS 3 chcialbym sam przejrzec sterowanie ( ustawienia). Wiem, powinni to robić fachowcy ale wartoby sie było coś niecoś poduczyc. Problem własciwie mam niewielki - wolne obroty podczas postoju np na skrzyżowaniu spadają do ok 600 z normalnych 850 po zatrzymaniu i pózniej jest roche cięzko śmignąc - tzn wystartowac trzeba delikatnie podgazowac i wtedy dopiero dobrze startuje. Podejrzewam ze będą odpowiedzi zeby wyczyśic silnik krokowy :D, ale powiem ze na benzyce jest wszystko ok- to nie wystepuje. Nie wystepuje takze podczas pracy na lpg jesli silnik nie jest całkowicie nagrzany ( ponizej ok 90 stopni) - mysle ze wtedy po prostu dostaje troche wyzszą dawkę gazu. A propos czyszczenia krokowca - elektrit- świetne hasło - czyszczenie krokowca mysle pomogłoby nawet unormowac sytuacje polityczną w kraju.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Tony J.
    Level 20  
    Ostatnio średnio 5 opli tygodniowo przysyla znajomy gazownik tylko po to żeby cofnąć adaptacje. Kiedys mu tlumaczyem, że ma ustawiac obwód otwarty, ale widocznie on woli dac mi zarobic.
    User removed account
    User removed account  
    Slawek_29
    Level 12  
    W moim aucie o tym silniku mam ustawione - fala prostokątna - bo tylko na tym nie wywala błędu... bo na obwodzie otartym błąd pojawia się po 2-3 km... może check mi się nie zapala ale tak jak mówi elektrit - rozjeżdża mi się mapa wtrysków i na benzynie jeździć raczej nie idzie..... ;)
    jacekczewa
    Level 18  
    Witam

Ale na benzynce jest wszystko ok -na szczęscie zadnych problemów, na gazie tez jezdi ok oprócz tego stania np. swiatłach. Zadnych błędów nie wyrzuca podczas jazdy.
    Raptorm
    Level 11  
    Witam.

Mam omege x20xev 94 rok instalacja Bingo S II gen.

miałem lambde ustawioną na otwarty.Istniał jedynie problem wolnych obrotów, bo przy ciepłym silniku co jakiś czas opadały aż telepało, czasem nawet gasła.

Po konsultacjach z elektrykiem w salonie opla (jakiś tam troche znajomy) powiedział że sterownik wtrysków dostaje kota do głowy i dlatego mi obroty tak falują zarówno na benie jak i LPG. Powiedział że pomaga ustawienie emulacji lambdy tak, aby stan wysoki H trwał 3 razy krócej od stanu L.
    Ustawiłem wiec (sugerując sie wykresem z oscyloskopu przy pracy na benie 2000 obr/min) stany emulacji zblizone czyli H=0,5s ; L=1,5s.

Kontrolke (silniczek zółty) mam odpinaną przekaźnikiem w casie pracy na LPG więc nie wiem czy sie świeci.Natomiast jak jade na PB to narazie jest OK, silnik sie dopiero uczy wiec rezultatów moze nie być od razu.
    Planuje tak pojezdzić tydzień (ok 100km) i zobacze czy falowanie ustanie.

Obawiam sie tylko czytając powyższe opinie że komp od wtrysków naumie sie głupot od tej emulacji i bedzie coś chrzanił potem.

Z tym że elektryk mówił że choćby nawet coś tam komp świrował od tej nauki to i tak nie trzeba bedzie techem kasować (co sie kłuci z opinią kolegi wyżej).

Narazie zostawiam tak jak jest ___--___--___--___--

Niewiem tylko czy napewno dobrze zrobiłem sugerując sie długością czasów H i L przy obrotach 2000. Bo czasy stanów lambdy skracają sie wraz ze wzrostem obrotów (im wyżej tym częściej).

Macie inne sugestie do tego wszystkiego (krokowy czyszczony, kable i świece wymieniane)?
    power111
    Level 11  
    Daj cynk kolego czy to ustawienie coś pomogło .
    Raptorm
    Level 11  
    Ustawienie emulacji "trzy niskie" "jedno wysokie" działa do tej pory (15tys km), żadnych czeków itp. Proponuje takie ustawienie ale podkreślam, mam silnik x20xev z 94 roku. Póżniejsze roczniki miały inny sterownik silnika i nie ręcze ze bedzie na nich równie dobrze. Czasy umnie to H=0,5s dla wysokiego i L=1,5 s dla niskiego i oczywiscie typ emulacji "przebieg".

Lampke czeka zapiołem spowrotem oczywiście, wiec widze czy sie pokazuje czy nie.Ale tak jak mówie żadnych błędów, czek sie nie zapala z tą emulacją.
    Slawek_29
    Level 12  
    Ja mam x20xev z simtec 56.0 z 95 roku... i instalkę II gen Landi renzo.... walka był długa, ale jedynym ustawieniem gdzie nie mam błędów i nie rozjeżdża się mapa wtrysków to ustawienie emulacji na "masa", bo ustawienie fala prostokątna rozwala mapę wtrysków a ustawienie obwód otwarty wywala błędy i zapala check....

Ponadto gazownik nie rozciął kabla do sondy i musiałem to zrobić sam (jak był nierozcięty to nieważne jaki tym był emulacji bo zawsze rozwalało mapę).
    Nie wiem tylko dlaczego auto pali teraz 14-15 w cyklu mieszanym... a to na 2.0 trochę za wiele (a BC na ustawieniu emulacji masa pokazuje średnie spalanie na 21 litrów na 100 km...) ..... ale chociaż ładnie jeździ na benzynie i lpg ;)
    Raptorm
    Level 11  
    sonda ma byc rozcieta.
    U mnie tez wywala bład jak mam emulacje prostokątną o takich samych czasach L i H.

Cały bajer własne w tym zeby dać czasy H=0,5 i L=1,5.

Spalanie 14l w mieczanym to jeszcze nie tragedia, ja w trasie nie schodze ponizej 12l, a miasto do 16l
    Slawek_29
    Level 12  
    tragedia to może i nie jest ale w zeszłym roku miałem 10 w trasie i 11,5 w mieście :( i w tym roku za diabła nie mogę go tak ustawić..... może już parownik siada.... (choć ma dopiero 40 000)
    tzok
    Moderator of Cars
    Autor ma sekwencję, więc o żadnej emulacji lambdy nie może być mowy :!: Jest po prostu źle zaprogramowana mapa LPG.
    Raptorm
    Level 11  
    pytanie do ekspertów od sond lambda.

Czy wykres na wolnych obrotach z sondy lambda ma być zawsze __--__--__ itd , czy na przykład na rozgrzanym silniku po uruchomieniu ma być wsakaznie od 0 do 5V a po np 2 minutach ma sie zacząć stabilizować gdzieś w połowiewie zakresu tj. koło 2,5V ?

Pytam bo mam własnie taki przypadek, zarówno na gazie jak i na benie. Jak uruchomie silnik to na początku ładnie skacze od 0 do 5V ale po 1,5min zaczyna ustalać sie poziom ok 2,4V i tylko lekko faluje. Wystarczy ze tylko zgasze silnik na 1s i odrazu odpale i znowu zaczyna 0-5 a po 1,5min ustala znowu 2,4V.

Myślałem że sonda może świruje, wymieniłem (co prawda tez na inną używaną) ale zachowuje sie identycznie.

W końcu niewiem czy tak ma być czy nie.
    Kumpel sugerował że to podobno mozliwe ze tak ma być bo silnik dostosowuje dawkowanie paliwa żeby własnie ustawić mieszanke miedzy bogatą a ubogą i własnie po tych kilkudziesięciu sekundach "sie nauczy" jak ma podawać paliwo i dlatego ta wartośc sie ustala własnie w połowie zakresu.

Zaznacze że jak dodam gazu to mieszanka sie robi odrazu bogata 5V poczym cutofff jak sciągne noge z gazu powoduje ubogą, wiec wydaje mi sie że sonda dobrze chodzi.

Czekam na opinie znawców tematu
    bartek_j
    Level 35  
    Sonda powinna oscylować cały czas. Jednak te oscylacje bywają dość szybkie, więc miernik po przekroczeniu jakiejś częstotliwości oscylacji pokazuje ci w pewnym momencie wartość średnią. Spróbuj innym miernikiem, a najlepiej oscyloskopem....
    Raptorm
    Level 11  
    to jest pomiar z oscyloskopu, a dokładniej wykres pokazuje mi oprogramowanie na PC od instalacji gazowej.

Ma ktos propozycje co moze byc przyczyną takiego zachowania sondy?
    leinadzs
    Level 27  
    Jeżeli oscyluje to dziala prawidlowo
    Maciek0009
    Level 11  
    Mam takie pytanie. Posiadam instalację LPG II gen. DT Gas System Basic + i mam problemy z sondą. Na benzynie oscyluje prawidłowo a na lpg praktycznie oscylacji jest brak, odczyt z oscyloskopu to 4.05 V do 4.15 V, a z programu do obsługi tej centralki to 4.88V do 5.00 V.
    bartek_j
    Level 35  
    To znaczy że gaz źle wyregulowany. Porblem nie z sondą ale ze składem spalin.
    Maciek0009
    Level 11  
    Mogę mu zubożyć mieszankę, że silnik się dławi a sondy nie ruszy.Skład mieszanki sprawdzałem na analizatorze i jest ok.
    Maciek0009
    Level 11  
    Przyczyną problemów z sondą była klapa anty wybuchowa, która blokowała dopływ powietrza do silnika. Po wyeliminowaniu klapy, sonda oscyluje na LPG i benzynie bezproblemowo, co za tym idzie steruje mi silnikiem krokowym. Silnik pracuje jak nigdy.:D
    jacek7172
    Level 1  
    Witam
    Ja mam dziwny objaw.Moja sonda pokazuje blad u gazownika na kompie ale auto jezdzi normalnie i jest wszystko ok.Wczesniej wymienilem silnik krokowy.Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Moze ktros sie wypowie co to jest?

Dodano po 13 [sekundy]:

Moze ktros sie wypowie co to jest?

Dodano po 56 [sekundy]:

Oczywiscie chodzi o Opel omega B 2.0 16V silnik 2.0XEV sonda lambda
    gazer11
    Level 15  
    jacek7172 a jaki błąd pokazuje ten komputer?