Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr

12 Lip 2003 20:22 1147 4
  • Poziom 11  
    Witam. Mam pytanie. Jak podlacza sie potencjometr.. gdzie wejscie, gdzie wyjscie, gdzie masa??Bo zabardzo niewiem. Z ktorej strony liczy sie nozki, i jak??

Pozdrawiam G@wel
  • Poziom 28  
    Jeden skrajny do sygnału (wejście), drugi skrajny do masy, a ten środkowy to wyjście. Właściwie różnicy nie ma od której strony liczysz czy patrzysz. Odbić się to jedynie może na tym że będziesz robił głośniej np w lewo, a nie jak zwykle w prawo. Jeśli taki przypadek cię spotka to wystarczy zamienić ze sobą skrajne końcówki.

Pozdrawiam WoŹnY
  • Poziom 24  
    nie zapomnij też że w sprzęcie audio lepiej jest dać potencjometry logarytmiczne niż liniowe , jak pomylisz końcówki to regulacja dzwięku będzie kiepska
  • Poziom 11  
    no wlasnie.. ja mam potencjometry logarytmiczne.. i wlasnie neiche pomylic koncowek.. mam potencjometr stereo firmy telepod 2x47kB 94-12. Wie ktos od ktorej strony strony to podlaczyc??
  • Poziom 28  
    Przecież to proste.
    Patrzysz na potencjomert ze strony pokrętła. Końcówki masz na dole. Więc masę podłączasz do lewej końcówki wyjście do środkowej a wejście do prawej. I po kłopocie. Jeśli zrobisz na zero to wyjście zwarte będzie z masą jeśli na maksa w prawo to będzie zwarte z wejściem.

Powodzenia !!!!!!