Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SWITCH ZARZĄDZALNY REPOTEC RP-1600W jak zrobić FULL RESET

jjscalak 14 Paź 2006 12:44 2617 18
  • #1 14 Paź 2006 12:44
    jjscalak
    Poziom 11  

Witam. Mam pewien problem z tym switchem. ;) Włączyłem jakąś funkcję - i teraz nie mogę uzyskać komunikacji na żadnym z portów. Z tego co pamiętam - to była zakładka VLAN - i jakaś funkcja TAG... było tam DISABLE .... dokładnie nie pamiętam... Wcisnąłem tą funkcję - dałem apply i od tej pory brak nawet pinga na switcha. kombinowałem na każdym porcie - i brak reakcji. Switch się normalnie włącza.. Lampki zapalają się od podłączonego linku. Wygląda jakby wszystko było ok. Nie przechodzi przez niego żaden ruch. Program VEGA w zakładce proxy - też nic nie widzi... Jest przycisk RESET - ale zgodnie z instrukcją reset robi tylko przywrócenie fabrycznego adresu IP - oraz loginu i hasła. Reszta ustawień pozostaje bez zmian... ( ps... to nie wiem po co tam ten reset)..
    Co zrobić aby go przywrócić do stanu standardowego... taki można by powiedzieć FULL reset. Czy ktoś miał już taki problem ?

0 18
  • #2 14 Paź 2006 13:55
    scOti_
    Poziom 11  

Spróboj przytrzymać przycisk reset przez około 30 sekund - w innych urzadzeniach sieciowych działa to jak hard reset - nie wiem jak w tym, ale spróbować warto

0
  • #3 14 Paź 2006 17:39
    jjscalak
    Poziom 11  

Próbowałem tak też... trzymałem i minutę - i też nic - w intrukcji pisze, że trzeba wcisnąć klawisz reset i potem włączyć zasilanie trzymając klawisz reset jeszcze przez 3 sek. i tylko tyle. Nic więcej nie napisali .....
    Trzymanie resetu dłużej też nic nie powoduje... co za bezsens z tym urządzeniem... po co w ogóle taka funkcja - która potrafi tak bardzo zblokować dostęp do konfiguracji... a co gorsza nie ma możliwości ustawienia tego od początku ( pełny reset ) Już z tyloma urządzeniami miałem do czynienia .. ale to to jakiej jaja... A co najgorsze, że to była przecież normalna jakaś tam funkcja w menu... Więc teraz nawet gdy to wyślę do naprawy - i zapłacę za ponowne uruchomienie - to po wciśnięciu tej funkcji ponownie znowu zablokuje sprzęt .... to bez sensu....

0
  • #4 14 Paź 2006 19:41
    dwurazowy
    Poziom 21  

Jak wynika z instrukcji tego switch'a reset służy tylko do ustawienia (na domyślne) IP oraz hasła.

Jeśli udało się Tobie włączyć tę funkcję, o której piszesz, to ustawiłeś jakiś VLAN czyli wirtualną sieć dla konkretnego portu switch'a. Spróbuj włączyć komputer do innego gniazda i wtedy połącz się ze switch'em.

0
  • #5 14 Paź 2006 20:06
    jjscalak
    Poziom 11  

Tak właśnie myślałem... sprawdzalem na każdym porcie i niestety nie idzie... Przed włączeniem wydaje mi się, że odznaczyłem wszystkie porty i potem włączyłem vlana ..czy jakoś tak.. Wygląda na to , że włączyłem coś czego nie przewidziano w oprogramowaniu ;))) No ale co dalej... Moze jakieś zworki na płycie głównej... coś tam wystaje, ale nie zwieralem jeszcze niczego ....

0
  • #6 14 Paź 2006 20:12
    dwurazowy
    Poziom 21  

Czy po resecie używasz default'owego IP switch'a i czy masz IP komputera też z tej samej klasy?

U mnie w instrukcji default to: 192.168.0.100

0
  • #7 14 Paź 2006 21:23
    jjscalak
    Poziom 11  

Tak. Mam komputer ustawiony na adresie 192.168.0.2 Maska 255.255.255.0 , brama 192.168.0.1. I jak podpinałem po kolei porty - to pingowałem sobie w tle adres 192.168.0.100 - techo switcha... i na zadnym porcie nic sie nie dzialo.. Gdy podłączyłem inny switch 8P repotec-a - to od razu mam odpowiedź.. i moge konfigurowac - wszystko dziala ok. ale z tym 16P nic nie idzie...

0
  • #8 14 Paź 2006 22:15
    dwurazowy
    Poziom 21  

A nie zmieniałeś portu, na którym "słucha" switch?

0
  • #9 15 Paź 2006 10:44
    jjscalak
    Poziom 11  

Naprawdę nie pamiętam jaką funkcję tam włączyłem... Nie sądziełme że taka sytuacja wogóle może zajść......
    Po prostu podłączyłem sobie pod tego switcha 3 kompy i dsl-kę. i bawiłem się funkcjami.... chciałem sprawdzić co - do czego służy.... Przełączałem więc funkcje i sprawdzałem rekację na komputerach. Na każdym z kompów miałem coś uruchomione. Pingowałem sobie wp, bramkę dls-ki, i switcha. Wszsytko działało ok - tylko jak włączyłem coś... w opcjach Vlana - w TAG-u..czy jakoś tak... nagle wszelkie odpowiedzi na wszystkich kompach poznikały.... Wszystko przestało odpowiadać. I do tej pory kombinuje na różne sposoby..zmieniam porty i nie moge się z tym switchem połączyć... VEGA go nie widzi - strona z proxy pokazuje "no device". Ale sam switch się włącza - lampki się świecą .. tylko nie moge się na niego zalogować...

0
  • #10 15 Paź 2006 11:01
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ustawiłeś tagowany VLAN.
    Według tego co napisałeś wyłączyłeś z niego wszystkie porty.
    Jeśli był to pierwszy VLAN, do którego przypisane jest IP do zarządzania switch'em to sie do ustawień nie dostaniesz bez pełnego resetu ustawień.

Programiści najwidoczniej nie przewidzieli takiej możliwości - ustawiania czegoś o czym się ie ma pojęcia.

Jeśli switch masz na gwarancji - to reklamuj go.
    Powiedz że po prostu nie działa, nie wspominaj że problem powstał po zmianach w konfiguracji.

0
  • #11 15 Paź 2006 17:39
    jjscalak
    Poziom 11  

A no tak - coś tam ustawiłem ...
    Nie musze specjalnie wiedzieć o wszystkim podczas ustawiania takiego urządzenia....
    Ta funkcja jest dostępna na wierzchu menu - nawet przez roztargnienie można ją wcisnąć ... i co wtedy ... gwarancja ?? To bez sensu...
    To typowy błąd programistów... jeśli coś takiego potrafi unieruchomić switcha... to ja niestety MUSZE znać sposób jak to pominąć...
    I zrobiłem to ;)))
    Rozebrałem sobie tego switcha.. i sprawdziłem kilka pamięci..
    Jest tam w podstawce flash 39VF040 - ale on ma zawartość konfiguracji przez www, niedaleko obok siedzi 24C16 i 93C66.
    93C66 - ma jakiś dziwny zapis... nie za bardzo można coś z niego wywnioskować, ale 24C16 - ma zapis typwej konfiguracji. Zrobiłem najprostrze z mozliwych - wyczyściłem tą pamięć i włożyłem pustą.
    I po włączeniu ;))))) FUUULLL RESET !! ;)))
    Wszystko ok - switch działa - w razie potrzeby mam wszystkie biny z zawartości pamięci..
    Pozdrawiam...

0
  • #13 15 Paź 2006 21:31
    jjscalak
    Poziom 11  

Tak .. wgralem wczesniej juz ten 1.05. znalazlem na stronie repotec-a.
    Ale z tą konfiguracją tych vlanów na tym switchu... to mam problem...
    Jeśli ktoś już robił to na tym urządzeniu proszę o wskazówki...

0
  • #14 15 Paź 2006 21:56
    mbo

To może od troszkę innej strony - napisz co chcesz osiągnąć to na pewno coś się wymyśli.

Co do pełnego resetu to miło, że udało Ci się go wykonać.
    Masz jednak świadomość, że ślady ingerencji wewnątrz mogą być powodem problemów przy korzystaniu z gwarancji.

0
  • #15 15 Paź 2006 22:36
    jjscalak
    Poziom 11  

Co do gwarancji - to tak owszem zdaje sobie sprawę...
    Skoro on działał przez jakiś czas - to raczej nie powinno się nic stać ... zrobiłem to głównie
    dlatego, żeby dać sobie rade przy ewentualnych przyszłych problemach w przypadku zablokowania urządzenia .....

Założenie ma być takie.. np.
    W port 1 - wchodzi kabelek z serwera - dostarczający internet.
    W pozostałe 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 - wchodzą kable od nadajników radiowych AP.
    Kilka portów narazie zostaje wolnych.
    Pod te AP - podłączeni są klienci działający z tym jednym serwerem na porcie 1.
    Chodzi o to, aby to dostarczało internet dla wszystkich klientów ze wszystkich portów, ale tak jakby izolowało od siebie AP-ki. W razie gdyby np:
    klient działający pod Ap z portu 10, przypuśćmy że przez pomyłkę wpisał sobie w adresie IP - adres bramy, czy jest możliwe żeby nie zablokował całej sieci - co najwyżej tylko tych z którymi jest pod tym samym nadajnikiem...

( przy połączeniu ze zwykłym switchem to poprostu uwala całą sieć )

Czy coś takiego da się na tym urządzeniu ustawić...
    Jak narazie wszelkie próby - nie przynosiły mi oczekiwanego rezultatu

0
  • Pomocny post
    #16 15 Paź 2006 22:47
    mbo

VLAN'y nie do końca rozwiążą tą sprawę, ale na pewno poprawią sytuację.

Musisz ustawić 11 VLAN'ów po portach.
    W każdym z nich ma się znajdować port 1 (wyjście w świat) i port kolejnego AP.
    To zablokuje komunikację między AP.
    Zadbaj o to aby port przez który jesteś wpięty należał do VLAN 1 - najprawdopodobniej przez niego jest tylko dostęp do konfiguracji switch'a (nie ma tego w instrukcji a nie posiadam dostępu żeby doświadczalnie to sprawdzić).

Do pełniejszej kontroli tego typu sytuacji musiałbyś jeszcze na routerze ustawić statyczne powiązanie IP/MAC.

0
  • #17 17 Paź 2006 19:43
    jjscalak
    Poziom 11  

Ok. Już to rozpracowalem... dzięki za naprowadzenie .. Pozdrawiam

0
  • #18 17 Paź 2006 21:29
    mbo

Skoro rozpracowałeś, to napisz jak - komuś może się to przydać.

0
  • #19 18 Paź 2006 23:23
    jjscalak
    Poziom 11  

A no zrobilem dokladnie tak jak napisałeś wcześniej. Oczywiście w przypadku wpisania przez usera w sieci zamiast adresu ip bramy - to to nie pomoze.... no ale odzieliło od siebie przynajmniej radia - i problem z kopiowaniem pomiędzy radiami - można uznać za usunięty. Ciągle zastanawiam się , czy aby nie wprowadzić na serwie logowania pppoa - to byłoby w tym momencie najlepszym wyjściem.. pewnie tak zrobie....
    Pozdrawiam....

0