Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wprowadzanie liczby szeregowo w Electronics Workbench

14 Paź 2006 14:25 1039 1
  • Poziom 10  
    Witam!

Konstruuję sumator szeregów binarnych oparty na rejestrach. Schemat mam już wyrysowany na papierze, a teraz chcę sprawdzić w EW czy dobrze działa.

Tu jest mój problem:
    W jaki sposób do rejestru wprowadzić ciąg liczbowy? Czy jest jakiś moduł który po wprowadzeniu do niego liczby na wejście, da na jednym wyjściu daną liczbę jako ciąg? A może jest urządzenie którym ręcznie można wyzwalać sygnał?

Zaznaczam że wejście układu musi być szeregowe (oparłem to na dwóch układach 74164).
  • Poziom 43  
    Krzol napisał:
    Witam!

Konstruuję sumator szeregów binarnych oparty na rejestrach. Schemat mam już wyrysowany na papierze, a teraz chcę sprawdzić w EW czy dobrze działa.

Tu jest mój problem:
    W jaki sposób do rejestru wprowadzić ciąg liczbowy?

Zwyczajnie, należy gdzieś to (jako danę wejściową) wpisać.

Krzol napisał:
    Czy jest jakiś moduł który po wprowadzeniu do niego liczby na wejście, da na jednym wyjściu daną liczbę jako ciąg?

Jaki ciąg? W temacie napisałeś o szeregowym wprowadzaniu liczby, czy to jest ten ciąg (sekwencja binarna)?

Krzol napisał:
    A może jest urządzenie którym ręcznie można wyzwalać sygnał?

Skoro ręcznie, to po co jeszcze do tego urządzenie?

Krzol napisał:
    Zaznaczam że wejście układu musi być szeregowe (oparłem to na dwóch układach 74164).

Układ rejestru 74154 pozwala wprowadać do niego słowo (do jednego słowo czterobitowe, a do dwóch połączonych kaskadowo słowo ośmiobitowe) w sposób szeregowy lub w sposób równoległy.
    Natomiast odczyt wygląda podobnie jak wpis, ale rozumiem, iż odczytywać ten rejestr chcesz z jego wyjść równoleglych po wpisaniu (szeregowo) sekwencji bitów.
    Lecz skoro chcesz wprowadzić ośmiobitowe słowo szeregowo, to musisz osiem razy przesunąć wejściową sekwencję binarną poprzez kolejne przerzutniki synchronicznego rejestru.
    Potrzebny jest więc licznik liczący do osiem takty zegarowe wspomnianego rejestru, oraz kombinacyjny automat, który będzie zarządzał sterowaniem wpisywanej sekwencji.
    Dodam tylko, iż jest to rozwiązanie typowe i od dawna znane, oraz opisane w specjalistycznej literaturze.
    Nie tak dawno pisałem o podstawowych podręcznikach w j. polskim do techniki cyfrowej, przypomnę tu te pozycje jeszcze raz:
    Pieńkos, J., Turczyński, J. "Układy scalone TTL serii UCY74", WKiŁ, Warszawa 1976
    lub późniejszego rozszerzonego wydania tychże autorów:
    "Układy scalone TTL w systemach cyfrowych", WKiŁ, Warszawa 1986
    Pozdrawiam