Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napiecia

14 Paź 2006 20:23 3856 16
  • Poziom 11  
    Witam!
    Jak zwiekszyc moc tego układu, podłączyłem wszystko a iskra na milimetr do tego tranzystor BD244 strasznie sie grzeje układ ma niby dzialac na 12-24 VDC a przy 9V tranzystor ledwie zipie (na schemacie jest BD284ja wsadziłem BD244)

Moze cos zamienic na jakis inny element pomóżcie !

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

...a może powielacz kaskadowy ?
  • AdexAdex
  • Poziom 39  
    Jaki zastosowałeś transformator?
  • Poziom 11  
    Zmontowałem to z trafo WN z telewizora na pierwotne dałem 10 zw.

Konkretnie potrzebuje zrobić z tego generator iskry min. 2cm ma mi służyć jako zapalnik do pewnej maszyny w której mieszanka gazu jest pod cisnieniem i mały iskrownik (mała iskra) nie odpali tego ponieważ jest za mało tlenu, myslałem o paralizatorze ale cenowo nie kalkuluje mi się to.
    Także wymyslam co moge...
    ...widze że jesteś inżynierem elektronikiem także wierze w Ciebie :)
    ...chyba że masz jakiś dobry (nie za trudny) schemat czegos co da iskre z żródła 9-12 VDC max 24VDC
  • Poziom 23  
    masz zwarcie w trafie, albo jestes daleko od rezonansu (podsteruj czestotliwoscia generatora)
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Specjalista - oldradio
    Zrubo napisał:
    Witam!
    Jak zwiekszyc moc tego układu, podłączyłem wszystko a iskra na milimetr do tego tranzystor BD244 strasznie sie grzeje układ ma niby dzialac na 12-24 VDC a przy 9V tranzystor ledwie zipie (na schemacie jest BD284ja wsadziłem BD244)

Ten układ tak naprawde nie daje prostokąta tylko prawie trójkąt. Użyj prawdziwego generatora prezbiegu prostokątnego, nawet na 555 i powinno ci się znacznie poprawić. Uważaj tylko na przebicia wewnątrz transformatora - uzwojenie wtórne nawijaj w warstwach izolowanych od sobie, nawijanie masowe nie jest dobre. Ja z prawie identycznej konstrukcji pędzonej NE555 miałem 1cm iskry.
  • Poziom 39  
    Zrubo napisał:
    czy zamiast IRFP250 moge dać IRFP240?

Tak możesz, ale przy zasilaniu do 24V bardzo dobrze będą pracowały tańsze IRF540. Zwróć uwagę (jest to wyjaśnione w dalszej części tamtego wątka), że diody oznaczone 'Fast diodes' nie muszę być na 10A jak błędnie napisał autor, wystarczą 1A - np. FR104..FR107.
  • Poziom 11  
    Jeszcze jedno pytanko, czy uzwojenie pierwotne musze zrobic na 5+5 czy moge dać jedno 10 ?
    Jestem początkujący miejcie wyrozumiałość:)
  • Pomocny post
    Specjalista - oldradio
    Zrubo napisał:
    Jeszcze jedno pytanko, czy uzwojenie pierwotne musze zrobic na 5+5 czy moge dać jedno 10 ?
    Jestem początkujący miejcie wyrozumiałość:)

Możesz. I nie za bardzo wiem po co tam jest 100nF podłączone równolegle do uzwojenia pierowtnego.
  • Poziom 11  
    100nF... gdzie ?

aaa w tym pierwszym schemacie :) zamyslony jakis jestem w tym drugim tez jes tylko ze 0,68µF 250V
  • Poziom 11  
    Niee.... nie działa i najgorsze jest to że nie wiem co jest grane wszystko podłączyłem tak jak w schemacie (oprócz cewki na trafo pierwotne) dając napięcie 18 V, na wyjsciu mam prawie 12V jak podłączam do trafa jest 0V nagrzewają sie tylko rezystory 470 ohm lutowałem przemieniałem zamieniałem diody na różny prąd i ampery robiłem wszystko i nic.
    Trafo jest na bank dobre, schemat i podłaczenie sprawdzałem 1000 razy wszystkie elementy nowe co to może być ?
  • Poziom 11  
    ...a przepraszam jest iskra ale bardzo mizerna ledwie widzialna w swietle dziennym
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ta cewka 47uH (dławik) jest niezbędna do prawidłowego działania układu. Można ją zrobić nawijając 25-30 zwoi izolowanego drutu o średnicy 1mm na rdzeniu pierścieniowym proszkowym (kolor żółty) pozyskanym z uszkodzonego zasilacza PC.
  • Poziom 11  
    YEEEEEESS !!!!! DZIAŁA!!!!
    Lechoo jesteś wielki! postaram sie jeszcze dzisiaj podesłac fotki

Tylko jedno pytanko, czy owy sprzęt odpali z bateri dwóch baterii 9V:?:
  • Poziom 39  
    Generator ten ma sporą moc i pobierany przez niego prąd przy palącym się łuku na wyjściu WN transformatora to co najmniej kilka A. Zamiast zwykłych baterii lepiej użyć jakichkolwiek akumulatorków, które dysponują większą wydajnością prądową niż baterie.
  • Poziom 11  
    Przykro mi ale fotek narazie nie zamieszcze a robiłem pare eksperymentów (oprócz zastosowania układu) padł mi apart i multimetr
    ... jednak złośliwość rzeczy martwych nie zna granic :cry: ale postaram sie:D

Najgorsze są przebicia miedzy rdzeniem a trafo, miałem oryginalne trafo ( od TV) ale znalazłem (niestety) dużo większe ale lepsze !!! z tym że Φ (fi)rdzenia jest miejsze od Φ(fi) trafo, na rdzeń nawinąłem drut i okleiłem taśma aby trafo pasowało na oryginał powyrzej 20 V są przebicia, ale przy opowiednim podpięciu ( masa) nie stwarza to kłopotów.

Tak mnie to wrkęciło ze robie jeszcze jeden układ do eksprymentów...
    ...POZDRAWIAM