Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odcięcie niskiego pasma w głośniku. Jaką zwrotnicę wybrać?

kiepas96 14 Oct 2006 19:22 1656 12
    kiepas96
    Level 13  
    Witam, chodzi o to żeby odciąć niskie pasmo w głośniku. tzn chciałbym żeby głośnik odtwarzał częstotliwośći np. od 150Hz wzwyż.
    Druga sprawa to jaką zwrotnice wybrac? 6db czy 12db? Wysokotonówki mają zwrotke 12db.
    Głosnik ma moc sinus. 20W
    Impedancje 4Ohm

Uprzejmie prosze o pomoc:)
    Bęben
    Level 16  
    Moim zdaniem, leprzym rozwiązaniem będzie zbydowanie filtru, i wbudowanie go przed wzmacniacz.
    Ale jesli chcesz aby to było za wzmacniaczem, to zwrotnica, w sumie moze to być mim zdaniem 6 dB.
    altusman
    Level 17  
    wystarczy zwykły kondensator foliowy
    kiepas96
    Level 13  
    Bęben wrote:
    Moim zdaniem, leprzym rozwiązaniem będzie zbydowanie filtru, i wbudowanie go przed wzmacniacz.
    Ale jesli chcesz aby to było za wzmacniaczem, to zwrotnica, w sumie moze to być mim zdaniem 6 dB.

chodzi o nagłośnienie w samochodzie, z tyłu mam głośniki JBL'a 6x9 daja fajny bas ale chciałbym zeby przednie fabryczne przy nich nie pierdziały.
    Wzmacniacza nie mam narazie. Bedzie to rozwiązanie tymczasowe bo mam zamiar wymienić w przyszłośći te przednie na głosniki Hertz.

Wstawiam szeregowo kondensator foliowy z głosnikiem obliczony z wzoru:

C = 160 000 / f * z

f w tym przypadku jest dolną granicą odcięcia? jak podstawic f zeby głośnik nie schodził poniżej 100Hz?? up up
    kiepas96
    Level 13  
    nikt nie wie? pomózcie mi pliz
    kiepas96
    Level 13  
    wszystko fajnie tylko jak wpisac czestotliwosc podziału? zeby nie grałponizej np 100HZ?
    Tremolo
    Level 43  
    Słuchaj głośnik i tak pewnie za dużo nie ma poniżej 100hz, a kondensator dobrej jakości 100-200uF to niestety koszt wiekszy od tego głosnika. Opcja lepsza to tłumienie mechaniczne - czyli mała obudowa slnie wytlumiona. A na wejście starczy wsadzić ze 100nF + dociążenie jakimś rezystorem 10kiloomów. . I już nie masz basów. Jak masz dziury w obudowie czytaj, z tyłu przestrzeni za glośnikiem no to będize rpacował niestabilnie, chyba, ze bedize miał długą szczeline i twarde zawieszenie. Co to wogule za pierdziawki (nie piszesz nic o nich - nazwa - co jest niezgodne z regulaminem)

kup prowizorycznie kondensator bipolarny 100uF/63V elektrolityczny.
    Z tym foliowym to przesadziliście i to sporo - taki kondensator 2x100uF kosztuje 100zł ze wzorów potrzeba 400uF (400zł) elektrolit jakies 12 złotych tez się nie opłaca. A zatkanie glośnika od tyłu chyba tańsze. Po za tym dźiwęk glośnik aprzesunie się w całym paśmie.

opcja

WYŁĄCZENIE LOUDNESSU i innych podbić, też nic nie kosztuje
    kiepas96
    Level 13  
    Tremolo wrote:
    Słuchaj głośnik i tak pewnie za dużo nie ma poniżej 100hz, a kondensator dobrej jakości 100-200uF to niestety koszt wiekszy od tego głosnika. Opcja lepsza to tłumienie mechaniczne - czyli mała obudowa slnie wytlumiona. A na wejście starczy wsadzić ze 100nF + dociążenie jakimś rezystorem 10kiloomów. . I już nie masz basów. Jak masz dziury w obudowie czytaj, z tyłu przestrzeni za glośnikiem no to będize rpacował niestabilnie, chyba, ze bedize miał długą szczeline i twarde zawieszenie. Co to wogule za pierdziawki (nie piszesz nic o nich - nazwa - co jest niezgodne z regulaminem)

kup prowizorycznie kondensator bipolarny 100uF/63V elektrolityczny.
    Z tym foliowym to przesadziliście i to sporo - taki kondensator 2x100uF kosztuje 100zł ze wzorów potrzeba 400uF (400zł) elektrolit jakies 12 złotych tez się nie opłaca. A zatkanie glośnika od tyłu chyba tańsze. Po za tym dźiwęk glośnik aprzesunie się w całym paśmie.

opcja

WYŁĄCZENIE LOUDNESSU i innych podbić, też nic nie kosztuje

Cały problem polega na tym zeby przednie głosniki nie pierdziały gdy dodam basu na radiu. Chciałem prowizorycznie-tymczasowo odcaic z nich
    niskie tony bo basu mam duzo z tyłu.
    Tłumienie mechaniczne odpada, gdyz jest to głosnik w drzwiach samochodu. Jest to fabryczny głosnik Forda 20W 4Ohm 11cm. Chodziło mi tylko o to żeby zrobic zwrotnice średniotonową - nie myślałem ze to takie drogie. Elektrolity odpadają prubowałem rózne wartosci od 1u do 1000u (doświadczalnie) i nie dało to zamierzonego efektu.
    Tremolo
    Level 43  
    No to daj kondensator około 10uF foliowy na 250V do niego jakaś cewka w szereg. możesz dodać jakiś 5 watowy rezystor za kondensatorem, jesli nie będziesz dawal cewki (schematy zwrotnic znajdziesz na stronie już tutaj podanej)
    kiepas96
    Level 13  
    jakąś cewke? moze cos więcej?
    Tremolo
    Level 43  
    Elektrolity miałeś bipolarne czy polarne (z plusem i minusem), kup więc jakieś MKT.

Co do cewki, to musi być ona wyliczona, http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend/xover/projp/projp.htm

Tu masz ten obrazek, o który chodzi:
    http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend/xover/projp/2hipass.gif
    Wychodzi dla 10uF kondensatora koniecznie bipolarny elektrolityczny lub jakiś foliowy (zwykly elektrolit się nie nadaje, chyba, żebyś z diodami pokombinował i kondensatory wpiął jeden do drugiego w układzie + - - + ) no ale nie grało by to za dobrze.
    altusman
    Level 17  
    dwa jednakowe elektrolity możesz połączyć szeregowo minusami do środka plusy na zewnątrz i otrzymasz kondensator niebiegunowy o pojemności C/2.Gdzie C to pojemność jednego z tych elektrolitów.