Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

na czym polega przesterowanie wzmacniacza??

mefiu2580 27 Oct 2006 13:23 38379 37
    Konrad3006
    Level 16  
    Caleb_, czyli jeśli zmienię kolumny na jakiejś lepszej firmy to by to lepiej grało? Tylko jescze niewiem jaką moc by miały mieć te kolumny?
    Caleb_
    Level 33  
    nie patrz na moc, tylko na sprawnosc. moc w warunkach domowych nie ma praktycznie zadnego znaczenia... te kolumny, ktore teraz masz to szczyt kiczu. kup jakies uzywane na allegro od pewnych sprzedawcow, a bedzie poprawa. swietnym wzmacniaczem beznadziejnych kolumn nie poprawisz...
    gruniu
    Level 18  
    Ja zadam pytanie od siebie:
    Mam Tonsil Zeus: 350W 4Ohm.
    Wzmacniacz: Technics SA-DX930, przy 6Ohm 100W na kanał stereo.
    Przy głośnym graniu przesterowuje kolumny, czy wzmacniacz?
    Na 100% nie przesterowuje wejścia audio, bo to słychać nawet przy niskim graniu.
    Kolumny mam 4Ohm i taka opcję włączyłem we wzmacniaczu.
    Czy jak kupię model wzmacniacza wyższy (mocniejszy), to będę mógł głośniej grać?
    Kolumny za słabe, łatwo przesterować, a wzmacniacz?
    Im głośniej tym spada impedancja i wzmacniacz więcej nie da i dochodzi do przesterowania?
    DjMapet
    Level 43  
    gruniu wrote:
    Przy głośnym graniu przesterowuje kolumny, czy wzmacniacz?

Przesterowany jest wzmacniacz a objawia się to charczącym dźwiękiem głośników kolumn.
    Jeśli charczący dźwięk wydobywa się z głośników nawet przy podaniu na nie niedużej mocy z wzmacniacza, może to oznaczać iż jakiś głośnik (głośniki) został uszkodzony a uszkodzenie mogło zostać spowodowane podaniem na głośniki kolumn długotrwałego sygnału z mocno przesterowanego wzmacniacza.
    Obejrzyj i wsłuchaj się dokładnie: https://www.youtube.com/watch?v=NUWfrXj1lYQ

Jeśli chciał byś konkretnie odczuć większą moc, musiał byś zastosować wzmacniacz o przynajmniej dwukrotnie większej mocy od tego co masz.

Pozdrawiam.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    DjMapet wrote:
    Jeśli charczący dźwięk wydobywa się z głośników nawet przy podaniu na nie niedużej mocy z wzmacniacza, może to oznaczać iż jakiś głośnik (głośniki) został uszkodzony
    Dokładnie taki sam, a przynajmniej bardzo podobny efekt można też uzyskać podając dużo za duży sygnał na wejście wzmacniacza. Przesterowany będzie wówczas przedwzmacniacz nie końcówka, bo ta jedynie wzmocni już wcześniej przesterowany sygnał...
    gruniu
    Level 18  
    DjMapet wrote:

Obejrzyj i wsłuchaj się dokładnie: https://www.youtube.com/watch?v=NUWfrXj1lYQ

Pozdrawiam.

Fajny film. Ale nadal nie wiem, czy ze zwiększeniem poziomu głośności, impregnacja maleje czy rośnie.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    gruniu wrote:
    głośności, impregnacja maleje

Impregnacja? Fakt niektóre membrany są impregnowane, ale to nie jest parametr mierzalny, i który nas interesuje w kontekście przesterów.

Jeżeli chodzi o impedancję głośnika, to w sporym uproszczeniu jest ona stała, bo wynika z ilości (i grubości) nawiniętego drutu w cewce. Ona zmienia się wraz z częstotliwością (jest różna dla różnych częstotliwości) ale nie z głośnością.

Żeby lepiej zrozumieć zależność moc/impedancja/głośność, skorzystaj z dwóch wzorów:
    Prawo Oma: U=I*R
    Wzór na moc: P=U*I
    Z połączenia tych dwóch otrzymujesz:
    P=U²/R
    Czyli moc jest proporcjonalna do kwadratu napięcia (podanego na głośnik) i odwrotnie proporcjonalna do oporu (impedancji głośnika).

Wzmacniacze mają stałe napięcie maksymalne, które zależy od konstrukcji wzmacniacza i jego zasilacza. Bo wyższego nie jest w stanie dać.
    Czyli jak pisałeś:
    Quote:
    Wzmacniacz: Technics SA-DX930, przy 6Ohm 100W na kanał stereo.

Czyli obliczamy U²=P*R=100W*6Ω=600, czyli wzmacniacz daje napięcie maksymalne U=24,5V

Znając U, lub U², podstawiasz sobie do wzoru na moc i patrzysz w jaki sposób zmieni się moc maksymalna oddana na głośniki przy innej impedancji. Np dla R=8Ω, P=75W.
    gruniu
    Level 18  
    adambyw wrote:
    gruniu wrote:
    głośności, impregnacja maleje

Impregnacja? Fakt niektóre membrany są impregnowane, ale to nie jest parametr mierzalny, i który nas interesuje w kontekście przesterów.

Oczywiście chodzi o impedancję. Pisałem z gboard i źle dobrało słowo.
    Ale się uśmiałem. :)