Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4 halogeny jak wysterować przekażnik.

15 Paź 2006 10:41 1901 17
  • Poziom 26  
    Mam 4-ry halogeny jak na foto.
    Potrzebuję żeby załączenie dowolnego z nich załączało 1 przekażnik.
    Wspólny dla wszystkich.
    Wszystkie są podłączone do tej samej fazy i do nich dochodzi po jednym przewodzie wolnym,który mogę wykorzystać.
    Jak to zrobić najtaniej?
    Z góry dziękuję i pamiętam ,że jest przycisk pomógł.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    Witam.
    Najlepszym chyba sposobem będzie włączenie w obwód kontaktronu z nawiniętymi kilkoma zwojami przewodu (ilość dobrać doświadczalnie dla mocy jednego halogenu a grubość musi być wystarczająca dla wszystkich lamp). Włączyć to w miejsce wspólne dla wszystkich lamp np. zasilanie.
    Styki kontaktronu już można wykorzystać do wysterowania przekaźnika.
    Robiłem już takie rzeczy i to świetnie działa.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 26  
    No tak,ale to jest prąd zmienny.Zadziała?

Też tak robiłem ,ale dla sprądu stałego.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Oczywiście, że tak. Robiłem takie układy do sygnalizacji włączenia grzałek.
  • Poziom 26  
    Do kol.HEZA Jeżeli można to proszę dokładniej.
    Zrobiłem przed chwilą taki układ 10zw.fi 1 mm nawinięte na kontaktronie
    i działa,ale tylko w chwili załączania,a mnie potrzeba żeby był załączony przez czały czs palenia się lampy.Czyli lampa świeci styk zwarty,lampa gaśnie - rozwarty.
  • Poziom 26  
    połącz wszyskie wyjscia przekznikow z kazdej z czujek, jeden sie zalaczy, reszta swieci
  • Poziom 16  
    Prościej chyba będzie podłączenie wszystkich "gorących" (czyli przewodów od żarówki załączanych przez przekaźnik) przez diody do tego wspólnego przewodu. Na przewodzie tym podczas zapalenia się żarówki powinny się pojawić połówki sinusoidy. Dalej jakiś układ ograniczenia prądu w postaci np rezystora, kondensator filtrujący aby uniknąć brzęczenia przekaźnika i układ gotowy. Wszystko to dobieramy w zależności od prądu pobieranego przez przekaźnik jak i od jego napięcia.
  • Poziom 26  
    Ma być tak:
    Każda lampa ma reagować tylko na swój czujnik.
    Załączenie dowolnej z nich,załącza jeden przekażnik dodatkowy.

Dodano po 12 [minuty]:

Dodatek.
    Wyłączenie wszystkich przekaznik puszcza.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Do WójcikW
    Tak to nie sztuka,proszę czytać moje posty,bo odpowiedzi są trochę nie na temat.
    Mam jeden wolny przewód do wykorzystania+zasilanie lamp
    i nic więcej tam nie dołożę.Mogę dokładać na dole w puszce.
  • Poziom 16  
    Napisz proszę dlaczego nie chcesz zrobić wg mojego pomysłu? W zasadzie przecież masz złączke do podłączenia żarówki gdzieś na wierzchu, podpinasz tam wolny kabel przez diodę i detekcja załatwniona.
  • Poziom 26  
    Do Bynio.
    Dzisiaj to mam zamiar sprawdzić.
    W teori wychodzi mi że,Jeżeli 1 lampa się załączy to pozostałe będą podrzażane przez diody/żarówki są po 500W/
    Czy tak?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jeśli we wszystkich lampach dasz diody w jednym kierunku to lampy nie będą podżarzane. Myślę że już wiesz dlaczego. Diody oczywiście o napięciu przebicia 1kV.
  • Poziom 26  
    Kontaktron wpinałem we wspólny przewód fazowy/uzwojenie/
    więc w jaki sposób mam tam wpiąc Twój układ.
    Przepraszam, ale nikogo nie chciałem obrazić.
  • Poziom 26  
    Niestety nie czyta kolega doladnie moich postów ,było że mają po 500W=2KW,a to trochę dużo jak na diody/musiał bym dać odzielną obudowę do nich,miało być najprościej/chyba skorzystam z propozycji kolegi BYNIO.
  • Poziom 26  
    mxs napisał:
    Do kol.HEZA Jeżeli można to proszę dokładniej.
    Zrobiłem przed chwilą taki układ 10zw.fi 1 mm nawinięte na kontaktronie
    i działa,ale tylko w chwili załączania,a mnie potrzeba żeby był załączony przez czały czs palenia się lampy.Czyli lampa świeci styk zwarty,lampa gaśnie - rozwarty.

Spróbuj dowinąć więcej zwoi. Objawy wskazują na załączenie kontraktronu prądem rozruchowym , a nie roboczym. Ale o ile więcej ,to doświadczalnie