Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zenera. Znajdę w starym zasilaczu do komputerA?

ktos_tam1988 15 Paź 2006 13:42 954 3
  • #1 15 Paź 2006 13:42
    ktos_tam1988
    Poziom 2  

mam problem... potrzebuje kilka diodek zenera.... znajduja sie takie w zasilaczu od kompa? bo mam kilka starych CODEGEN-ów... jeśli tak to jak wygląda taka dioda i jak sprawdzić zakres jej pracy? bo oznaczen jakis chyba na nich nie ma ;/ w tym zasilaczy sa jakies czarne diody ale nie wiem czy to zenerówki... no i pełno jakiś czerwonych podobnych do rezystorow
    sorry,jestem słaby z elektroniki :P

• #3 15 Paź 2006 13:56
    ktos_tam1988
    Poziom 2  

dzięki,to z wikipedi czytałem wcześniej :P schemat zaraz przeanalizuje i dokładniej lukne na tą płytke :P[/img]

• #4 15 Paź 2006 14:51
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

ktos_tam1988 napisał:
    mam problem... potrzebuje kilka diodek zenera....

jakich diod Zenera, na jakie napięcie, na jaką moc?
    W zasilaczu od PC'ta CODEGEN jest tylko jedna dioda Zenera (chyba na 9,1V 300mW) w obwodzie pierwotnym pomocniczej przetwornicy napięcia +5VSB, ale pod warunkiem, iż ta przetworniczka ma po stronie wtórnej trójkońcówkowy stabilizator z serii 7805.
    Te z transoptorem typu 817 i TL431 (stabilizacja bezpośrednia), oraz tranzystorem polowym MOS jako kluczem, nie mają żadnej diody Zenera, pomijając właśnie TL431, który to układ jest właśnie Programowalną (za pomocą dzielnika napięcia) Diodą Zenera w zakresie napięć od 2,50V do 36,0V.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME