Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA

Jap 21 Lut 2010 05:28 632283 1738
    lnb15k
    Poziom 10  
    lysy1980 napisał:
    Pasmo filtra wygląda na OK. Masz słaby sygnał, zrób przedwzmacniacz.

Dziękuję. Podałem wzmacniacz i moc sygnału i lepszą jakość. Ale teraz coraz airband dyskusja Krzyża i kilka razy to jest bardzo silny i robi się coraz głośniej niż NOAA.
  • Relpol przekaźniki
    rosomak19
    Poziom 19  
    Od jakiegoś czasu odbiór z NOAA17 wygląda tak

Czyż by dawała się we znaki starość ?
  • Relpol przekaźniki
    Maniac13
    Poziom 12  
    Masz to tylko z NOAA 17? Czy z każdym odbiorem. Bo jeśli tak, to masz w tle jakąś aplikację, co minimalnie opóźnia działanie systemu (przytyka go) a z czym idzie, ominięcie nagrania jakiejś części sygnału. Ja tak miałem i musiałem sformatować dysk, bo prawdopodobnie miałem vira.
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    U mnie podobna sytuacja występuje przy odbiorze NOAA18.
    Jest to wina jakiejś innej aplikacji na komputerze. Dziwne, ale prawdziwe. U mnie takie objawy występują przy włączonym FF i AQQ, a dlaczego?
    W FF mam iGoogle, które co jakiś czas się automatycznie odświeża i w tym momencie kontrolka od dysku świeci się cały czas co powoduje chwilowe problemy z nagrywaniem. Natomiast w AQQ jest reklama (przy włączonym choćby jednym oknie z rozmową). Reklama ta potrafi się tak przeładować, że też powoduje chwilowe problemy z nagrywaniem.
    Dlatego przy nagrywaniu sygnału z NOAA mam włączony WXtoImg i nic poza tym. Nie używam nawet Orbitrona.
    :arrow: rosomak19 zdjęcie te lub inne podobne można w WXtoImg skorygować za pomocą funkcji Slant Corection.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Te błędy mam tylko przy odbiorze NOAA17. Powiem ze słuchając sygnału na żywo można łatwo wychwycić te momenty, wystarczy się dobrze wsłuchać w sygnał. Jeżeli mam to tylko na 17 to z komputerem chyba jest wszystko ok. Zresztą na jego działanie nie narzekam.
    lnb15k
    Poziom 10  
    rosomak19 napisał:
    Od jakiegoś czasu odbiór z NOAA17 wygląda tak

Czyż by dawała się we znaki starość ?

Problem NOAA17 silnik skanujący. NOAA podjąć kroki, aby poprawić ten błąd, gdy kilka osób skarży się tym problemem. Nie tylko, ale nawet dla APT HRPT jest zagrożona. Zabrano i problem się nie dzieje w tej chwili. Ale NOAA będzie czekać miesiąc i prawidłowe rzeczy, jeśli zdarzy się to ponownie.
    Faces
    Witam.
    Polecam najnowszą wersję programu WXtoImg 2.10.5 beta-b.
    Dodano m.in. analizę termiczną.
    NOAA 18:
    Wiecej nowych funkcji opisano tutaj:
    http://www.wxtoimg.com/beta/

Szymon
    SQ6NDM
    ginger78
    Poziom 21  
    Witam
    W związku z tym, że mój pierwszy konwerter odbierał Wydział Ruchu Drogowego postanowiłem zrobić drugi. Z braku generatora na 137MHz zestroiłem go nośną z ręczniaka Yaesu. Zamiast anteny ekranowany rezystor 50Ω i wraz ze zwiększaniem odległości od konwertera "łapałem" sygnał trymerami. Konwerter podłączony do Degena DE1103. Niestety podczas przelotu satelity nawet przy elewacji 90° nie słychać NIC :cry: Normalnie ręce mi opadają. W załączniku zdjęcie NOAA odebrane Yaesu VX-7R na N-FM-ie (antena QFH na balkonie, pierwsze piętro) i fotka konwertera.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    slaweq
    Poziom 10  
    Witam.
    Mam yeasu ft7800e i próby odebrania satelity NOAA kończą się niepowodzeniem, radio połączone przez kabel do wejścia mikrofonu w laptopie, antena jest na 2m pionowa o dł około 1.2m, sygnal z satelity jest dobrze słyszalny, ale nic poza liniami nie mogę odebrać. Program do odbioru mam jvcomm 32.
    ginger78
    Poziom 21  
    Jeśli już łączysz przez kabel to lepiej do wejścia Line In. Zamiast kabla spróbuj podłączyć mikrofon i zbliżyć do głośnika radia. Odbierasz na W-FM czy N-FM?
    Zainstaluj WXToImg jak Kolega lysy1980 radzi i ustaw odpowiednią siłę sygnału.

Edit.
    Dzisiaj zrobiłem pomiary swojej anteny QFH analizatorem. Wynik całkiem niezadowalający.
    slaweq
    Poziom 10  
    Zainstalowalem WXToImga cos tam odbieralo ale po zdekodowaniu same paski i nic z tego ,jak zdobede dluzszy kabelek to podlacze do kompa pod wejscie LineIn i zobaczymy co wyjdzie ? A moze radyjko nie bardzo sie nadaje do tego
    lysy1980
    Poziom 30  
    Pokaż te obrazy, może musisz robić korektę skosu.
    slaweq
    Poziom 10  
    To z wczoraj jak przelatywał NOAA 17 to i tak sukces ze widac siatke :) ,pewnie zrobienie antenki QFH da lepsze wyniki, tak wiec narazie dam sobie luzik
    Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    Faces
    Witam.
    slaweq napisał:
    to i tak sukces ze widac siatke

Jaki sukces? Siatkę dodaje program. Nawet jak odbierzesz sam szum to program i tak doda siatkę.
    slaweq
    Poziom 10  
    No to wiec totalna klapa ,wycofuje sie z tego tematu widocznie cos nie tak robie albo sprzet do bani moze jak będę miał jakis skaner to cos wyjdzie z tego
    mladafronta440
    Poziom 11  
    Pierwsze próby (dokładnie dwie), icom ic-r5 i discone na dachu. Początek trzeciego obrazu (dół) odbierany w AM (na początku lepiej szło w AM), później w (N)FM, w pewnym momencie zacząłem sprawdzać WFM i ustawienia SQ.
    Wychodzi że na WFM czułość jest za niska, także SQ musi być otwarty, ASC wycina trochę i pojawiają się czarne miejsca.
    Okolice Islandii całkiem ładnie wyszły...
    Następne próby w miarę możliwości.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    Pshamek
    Poziom 1  
    slaweq napisał: "To z wczoraj jak przelatywał NOAA 17 to i tak sukces ze widac siatke :) ,pewnie zrobienie antenki QFH da lepsze wyniki, tak wiec narazie dam sobie luzik "

Spróbuj, tylko NIE z NOAA17. Nie jest on szczęśliwym satelitą, mam na niej zakłócenia. Natomiast czysto wychodzą mi: NOAA15(137.500), NOAA18(137.9125), NOAA19(137.100).
    Sławku, przekonałem się, że algorytm jest bardzo wrażliwy na dokładność częstotliwości próbkowania karty. Dopóki nie wykonałem "Image -> Slant Correction", z której wyszło, że moja karta próbkuje 11043.60Hz(a nie 11025), miałem właśnie podobne ukośne paski.
    Drugą rzeczą, którą widzę jest wąski FM, te paski po bokach powinny układać się od czarnego do białego. Traktuje je jako wskaźnik kontrolny, że sygnał został prawidłowo odebrany. Dołączam zdjęcie z 16-kwietnia z NOAA19 (nie jest wzorcowe, ale mniej więcej widać). Pozdro
    several
    Poziom 15  
    A czy ktoś mógłby wrzucić jakiegoś aktualnego wave'a z odbioru? Wcześniejszego wrzuconego przez Faces już pobrałem ale chciałbym zobaczyć jakiś aktualny.
    Nie musi być jakaś super jakość, byleby zdjęcie Polski było widać :P

EDIT
    @bottom: Dziękuję :)
    ginger78
    Poziom 21  
    Dziś zrobiłem próby na nowej antenie QFH+ręczniak Yaesu. Zauważyłem, że te anteny są bardzo wrażliwe na położenie/bliskość obiektów i wymiary. Wystarczy odgiąć rurkę 2mm i już stroi gdzieś obok. Muszę się chyba zaopatrzyć w skrzynkę antenową. Wokół miałem lasy więc nie dało się uzyskać czystego sygnału na całym przelocie.

Moje QTH:

Antena:

Noaa18 (w WFM):
    lnb15k
    Poziom 10  
    Jestem teraz osiąga dobre zdjęcia z układu po uzyskaniu wskazówek dla was wszystkich i pożyczonych 455kHz FM Quad cewki L6. Chcę wiedzieć, jak zrobić @ 455kHz Quad cewki 680uH siebie? Próbowałem raniąc 45 włącza ale nie działa.

Ja jestem za pomocą Google Translate.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Proszę umieścić jednocześnie tłumaczenie i oryginał w języku angielskim.
    Please put the translation and the original in english both.
    lnb15k
    Poziom 10  
    I dzięki Ci!

Jestem teraz osiąga dobre obrazy z układu F6BQU po otrzymaniu wskazówki dla was wszystkich. Używam pożyczonych @ 455kHz cewki 680uH. Chciałbym, aby @ 455kHz cewki 680uH siebie. Ile potrzeba na to kręci? Próbowałem z 45 włącza ale nie działa. Bo w tym obwodzie głównym problem w niedostępność 455kHz demodulator cewki.

Ja jestem za pomocą Google Translate.

Thanks you And!

I'm now getting good images from the F6BQU circuit after receiving tips for you all. I am using a borrowed 455khz coil @680uH. I would like to make the 455khz coil @ 680uH myself. How many turns needed for it? I tried it with 45 turns but is not working. Because in this circuit the main problem in the unavailability of 455khz demodulator coil.

I am using Google Translate.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Czy chodzi o cewkę L6 ? na schemacie:
    Link
    ze strony:
    Link
    W Polsce stosujemy zwykle gotowy filtr typu 7x7 nr 121

Cewka p.cz to równolegle połączona cewka 680uH z kondensatorem 180pF
    Przykład:
    Link
    Lub 7x7 nr 120
    Przykład:
    Link
    Parametry obwodów typu 7x7:
    Link

120
    częstotliwość: 0.465MHz
    indukcyjność: 1158 uH
    dobroć: 100 Q
    uzwojenie pierwotne: 168+91
    uzwojenie wtórne: 4
    pojemność kondensatora: 100pf

121
    częstotliwość: 0.465MHz
    indukcyjność: 731 uH
    dobroć: 82 Q
    uzwojenie pierwotne: 103+10
    uzwojenie wtórne: 57
    pojemność kondensatora: 150pf

Bardzo istotne są parametry rdzenia,
    dlatego warto zastosować coś z krajowej dostępnej produkcji.

Is it a coil L6? in the diagram:
    Link
    from:
    Link
    In Poland, we use a filter usually 7x7 No 121
    445KHz coil is 680uH connected in parallel with a capacitor 180pF
    Example:
    Link
    Or 7x7 No 120
    Example:
    Link
    7x7-type circuit parameters:
    Link

120
    Frequency: 0.465MHz
    inductance: 1158 uH
    Goodness(Q): 100
    primary winding: 168, 91
    secondary winding: 4
    capacitor: 100pf

121
    Frequency: 0.465MHz
    inductance: 731 uH
    Goodness(Q): 82
    primary winding: 103 10
    secondary winding: 57
    capacitor: 150pf

Very important are the parameters of the core,
    try use the available domestic production.
    lnb15k
    Poziom 10  
    I dziękuję! za wspaniałą odpowiedź. To właśnie szukał. I tak co trzeba zrobić, to użyć właściwego przedsiębiorstw były i wiatr 103 obrotów i podłączyć do Pin 1 i 3, a także umieścić 150pF kondensator jako równoległe. Co szerokości cewki do wykorzystania do tego? 38 lub 40awg? Wtórnego obrotów 10wounds to musi? Nie będziemy z nich korzystać, ale nadal są one potrzebne?

Musiałem rany moje zwoje, ponieważ nie jest dostępne lokalnie. Bez tego L6 dźwięku jest bardzo słaba.

Thank you And! for the excellent reply. This is what I was searching. So what I need to do is use the proper sized former and wind 103 turns and connect it to Pin 1 & 3 and also put a 150pF capacitor as parallel. What guage of coil to be used for this? 38 or 40awg? Secondary turns of 10wounds is a must? We are not going to use them but still are they needed?

I had to wound my own coils because it is not available locally. Without this L6 the sound output is very weak.