Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA

Jap 16 Mar 2018 17:16 631215 1738
    sliveer
    Poziom 12  
    Kupilem wzmaka swa6000/6t moze bedzie lepszy od tego regulowanego. A to mam go tak samo wlutowac jak ten regulowany co mialem tak jak na fotkach wyzej?
  • Tektronix
    rosomak19
    Poziom 19  
    Tak wylutuj najpierw to co jest na pierścieniu ferrytowym, a przewód z QHA przulutuj tam gdzie masz ten napis "new system" tylko trzeba zdrapać lakier i zabielić to pole. Do niego przylutuj oplot(ekran) a żyłę środkową daj na ten kondensatorek. Tylko radzę najpierw przylutować oplot i jakos przymocować przewód do płytki,a później lutować żyłę środkową, bo inaczej przy poruszeniu przewodem całe pole lutownicze z kondensatorem może odejść od płytki.Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
  • Tektronix
    sliveer
    Poziom 12  
    Hejka, a moge tego wzmaka zamknac w metalowej puszce takie np po herbacie? Czy to bedzie przeszkadzac? Bo zamierzam dongla wlasnie zamknac w takie puszce i na przedluzce usb podlaczyc do kompa
    rosomak19
    Poziom 19  
    Wiesz co, ja u siebie zaekranowałem wzmacniacz w takiej puszce umieszczony w hermetycznej obudowie tuż przy antenie, ale najlepiej będzie jak sam zobaczysz jak zachowuje sie w tej puszce i bez. Jeden z kolegów pisał ,że mu sie wzbudzał.
    rosomak19
    Poziom 19  
    A wylutowałeś ten element z okrągłym rdzeniem ferrytowym po drugiej stronie płytki? Poza tym dał bym masę na tą puchę . Ogólnie powiem Ci,że u mnie czasami w paśmie 137 też mam jakieś zakłócenia ,że całe pasmo podchodzi pod pomarańczowy. A zapomniał bym, najlepiej zastosuj zasilacz regulowany. U mnie przed zalutowaniem góry i wsadzeniem tego w hermetyczną obudowę i zalaniem żywicą epoksy wyglądało tak:
    sliveer
    Poziom 12  
    Tak wylutowalem. Widze ze oplot przed wzmakiem i za wzmakiem przulutowales do puszki. Zrobie tak samo moze sie poprawi bo poki co jest lipa. A masz jakies fotki z budowy anteny?
    rosomak19
    Poziom 19  
    Z budowy nie mam, tylko gdzieś miałem zdjęcie skończonej, choć ona w tamtym roku poszła w śmietnik, bo zrobiłem nową. Dlatego postanowiłem zrobić nową, bo w tamtej pętle miałem zrobione z cienkiego drutu(wykorzystałem przewody instalacyjne) i jak siadło byle ptaszysko to wszystko sie powyginało z biegiem czasu. Poza tym już płytka wzmacniacza, przewód antenowy były bardzo po korodowane i zaśniedziałe. Do nowej dałem inny wzmak, lepszy przewód i pętle zrobiłem z grubego drutu w izolacji (do dostania w hurtowniach elektrycznych jako pojedyncza żyła). Jako szkielet posłużyły mi rurki pcv grubościenne (żeby były sztywne) .
    sliveer
    Poziom 12  
    Ja tez mam z drutu w izolacji jakies 4mm tak ze dosc gruby. Dosc to sztywne wszystko. Tylko nie wiem czy nie bledem jest ze petle laczylem lacznikami ze zlaczki 12torowej. Tzn zrobilem dwa druty na krzyz u gory i na dole a petle polaczylem zlaczkami. Musze sie dostac na dach i ja zmodernizowac. Zalutowac te laczenia na pewno bedzie lepiej i zajechac klejem na goraco. Jak co to wrzuce fotke to mi powiesz czy ok jest. Tyle ze to za kilka dni ehh bo nie mam teraz dostepu. Wrocilem do tego starego wzmaka bo ten czerwony cos nie dziala jak nalezy. Jeszcze przerobie ta puche i polutuje jak u ciebie.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Ja tylko lutowałem, bez takiego skręcania, tylko musiałem użyć palnika. Całość na dwóch końcach też zalałem żywicą. Jak nie masz, to tak jak pisałem, spróbuj zastosować zasilacz regulowany do anteny.
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Po długiej przerwie wróciłem do odbioru zdjęć satelitarnych z NOAA.
    Odbiornik nie zmienił się, analogowy na układzie MC3362. Przeleżał na strychu ponad 6 lat. Antena ta sama co była czyli QFH.
    Układ wymagał pod strojenia, antena małej renowacji i oczywiście konfiguracja WXtoImg na nowo.
    Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAAZdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    rosomak19
    Poziom 19  
    Wzmacniacz masz gdzieś na przewodzie? Bo przy antenie go nie widzę.
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Przedwzmacniacz jest zaraz przy odbiorniku. Kabel RG213.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Ja swój muszę przenieść niżej, tak żebym miał dostęp do niego, bo teraz to przy samej antenie mam. Odbierz sobie zdjęcia z Meteora 2 , szkoda tylko ,że najostrzejsze są na środku.
    TechEkspert
    Redaktor
    Czy anteny QFH wykorzystane do odbioru NOAA mają szansę sensownie stroić się na 70cm do odbioru PW-Sat2, czy lepiej wykonać antenę dedykowaną na to pasmo?

Przy okazji tematu o PW-Sat2 natrafiłem na informację o automatycznych stacjach projektu https://satnogs.org/
    W Polsce mamy takie dwie stacje.
    Jedna z rotorem 70cm: https://network.satnogs.org/stations/254/
    druga z crossed dipole 2m: https://network.satnogs.org/stations/58/

Ta 2m dzisiaj odebrała kilkukrotnie NOAA-18.
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Tak oczywiście że się nadają, ale trzeba je przeliczyć na daną częstotliwość. Spójrz np. sondy Vaisala rs92.
    TechEkspert
    Redaktor
    Faktycznie, w Vaisala rs92 antena helikalna mikroskopijna, ale chyba do GPS więc częstotliwość w okolicach 1GHz.
    igorlan
    Poziom 11  
    U mnie taki odbiór, SDRPlay 1 + QFH własnej produkcji

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    rosomak19
    Poziom 19  
    Z Meteora M-2 tylko tyle, bo od wczoraj znowu mi SDR świruje i nie wiem czemu rozłącza go :-x
    igorlan
    Poziom 11  
    To jeszcze z geostacjonarnego satelity sprzed chwili

Zrzut z instalacji na Eumetcast - karta SkyStar2

lysy1980
    Poziom 30  
    Należałoby to da dać i co to jest przy publikowaniu fotki HRIT bo zaraz posypią się pytania jak to odbierać przy użyciu SS2 lub RTL.
    Wiesz, też mam od lat dostęp do EUMETCAST, ale to trochę inna bajka niż odbiór bezpośredni z satelity.
    lysy1980
    Poziom 30  
    W jednym z moich postów w tym temacie jest opisane co trzeba zeby skorzystać z EUMETCAST. Dane są retransmitowane, nie są w czasie rzeczywistym. Można tez odbierać dane przez FTP wtedy odchodzi koszt odbiornika.
    bernicut
    Poziom 1  
    Moje aktualne. Dopiero zacząłem się tym bawić dlatego tu jestem, próbuję to jakoś dobrze ustawić. Widzę foto od "igorlan" fajnie wygląda, co to za ustawienia?
    amiga22
    Poziom 11  
    witam.
    To może i moje obrazki.
    rtl-sdr ,orbitron,wxtoimg antena QFH
    Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA