Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA

Jap 06 Cze 2004 23:36 588690 1689
  • #31 06 Cze 2004 23:36
    Jap
    Poziom 28  

Lukel, a masz w tym radyjku szerki FM? jeśli tak polecam darmowy programik wxtoimg - super zdjątka wychodzą. Niestety z wąskim FM tylko podczas przelotu nad głową. Za ok 3 tygodnie (jak skończę studia) zamieszczę info o jakości odbiornika (w budowie) do którego link już podawałem. Zaskakująco dobrze radzi sobie prosta antena GP na pasmo 2m.

• #32 10 Cze 2004 10:52
    Lukel
    Poziom 12  

Powiem szczerze ze nie wiem :) ale te radio ma 10 fabrycznie ustawionych kanałow NOAA do odbierania pogody z alarmem , wiec zastanawiam sie jak to bedzie dzialało. Mam juz antene tylko musze ja zamontowac.

• #33 10 Cze 2004 20:35
    Jap
    Poziom 28  

A czy jesteś pewny, że te kanały to do odbioru satelitów? W USA są stosowane takie kanały do szybkiego ostrzegania przed cyklonami itp. Tam jest taka sieć radiowa ale śmiga to (chyba) ok 160MHz.

• #34 12 Cze 2004 20:57
    Lukel
    Poziom 12  

Niestety masz racje :/ te kanały sa przydatne tylko w USA. Juz nie długo moze cos odbiore ...vy 73 !

• #35 18 Cze 2004 00:08
    sq2dn
    Poziom 11  

Witam.

Mnie temat z tymi satelitami tez bardzo ciekawi wiec teraz pytanie: poszukuje jakiegos schematu odbiornika na 137MHz najlepiej na jakims procku (PIC16F84). Moze ktos robil ten odbiornik http://www.kappe.dk/home/eng/elcd.htm .... jak dla mnie to wszystko jest jakos chaotycznie opracowane nie wiadomo o co chodzi :P.
    Kolega And! moze by zamiescil schemat (jezeli to mozliwe) na forum swojego cacka :).

Pozdrawiam Daniel SQ2DN.

• #36 18 Cze 2004 19:10
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Wykorzystałem kit AVT 2676. Jest to konstrukcja Andrzeja Janeczka.
    A schemat i płytka jest dostępny w necie.
    Synteza jest właściwie schematem aplikacyjnym.
    Raczej niema co umieszczać.
    Nie odbieram ddobrze satelit gdyż ciągle niemam czasu na zrobienie
    dobrej anteny. Jednak i tak nie będę mógł wnieść jej na dach.

• #37 19 Cze 2004 13:04
    Jap
    Poziom 28  

And! a kombinowałeś coś z obwodami wejściowymi? jeśli masz wystrojone pierwotnie na pasmo 2m to zbyt dobrze nie poradzą sobie z pasmem 137MHz chyba, że da sie je przeciągnąć.

• #38 19 Cze 2004 14:28
    And!

Na wejściu w tej konstrukcji była cewka.
    Ja ją wywaliłem i zrobiłem sobie filtr
    pasmowy obliczony wg jednego z artykułów
    A. Janeczka w EDW
    Bo jak na wejściu nie było żadnego filtru
    to łapało lustrzane i inne zakłócenia m.innymi
    radio FM.

• #39 19 Cze 2004 15:53
    Jap
    Poziom 28  

Oki, ale czy możesz to jakoś stroić (trymetrem, cewką)? Trzeba troszeczkę przeciągnąć ten filtr na 137MHz. Budując urządzenie na 145 MHz zauważyłem, że zestrojone obwody wejściowe na 145.500 już tłumiły odbiór na 144.300 a co dopiero gdy chce się odbierać 137 MHz!!!

• #41 24 Cze 2004 00:59
    andik
    Poziom 1  

Witam
    Od wielu lat zajmuje sie odbiorem zdjec z satelitow meteorologicznych. Od podstaw zbudowalem sprzet do odbioru APT (NOAA, RESURS, SICH, OKEAN), WEFAX - Meteosat a takze caly sprzet do cyfrowego odbioru HRPT z NOAA oraz HRI z Meteosata, tak wiec mam spore doswiadczenie w tym temacie. Kilka odebranych zdjec mozecie zobaczyc na kawalku zrobionej mojej strony: www.skyview.neostrada.pl w dziale galeria. Moge pomoc w wielu aspektach technicznych i softwarowych wiec pytajcie. Jak tylko bedzie wolny czas odpisze
    Pozdrawiam
    Andrzej
    SQ1FYN

• #42 24 Cze 2004 11:53
    AdamWro
    Poziom 18  

Witam!Jestem początkującym radioamatorem,ale bardzo zaciekawił mnie ten temat.Chciałbym zmontować odbiornik na radiu samochodowym z wykorzystaniem opisanego konwertera na NE612 tylko jest jeden problem.Otórz nigdzie nie mogę dostać układu. Jeżeli ktoś mógłby zamieścić schemat konwertera na elementach dyskretnych(i w miarę łatwo dostępnych), to byłbym wdzięczny.

Z góry dzieki. Pozdrawiam wszystkich.

• #43 26 Cze 2004 11:36
    Jap
    Poziom 28  

andik! Kończ szybko tą stronę (dział hardware) bo Twoje doświadczenie w budowie systemu HRPT jest potrzebne dla początkujących(zobacz jaka burzliwa dyskusja na forum i ilość odwiedzających ten temat). mam nadzieję, że opiszesz jak krok po kroku zmontować bazę HRPT (APT można już z zamieszczonych tu linków stworzyć)! Pozdrawiam satelitomaniaków...

• #44 27 Cze 2004 19:11
    Rafal23
    Poziom 23  

Witam,mółby ktoś podac sqm sygnał audio.Chciałbym zobaczyc jak dekodje taki programik,więc chodzi mi o przykładowy sygnał.Dziki za pomoc

• #45 27 Cze 2004 19:14
    topstar
    Poziom 18  

mam schemat tego konwertera http://home.online.no/~sondred/Gamle%20sider/converter2.htm i już mam problem ponieważ nie moge dostać nigdzie rezonatora 38.050Mhz ,czy można dać inny rezonator np równe 38Mhz????A jęzeli nie to skąd go wziąść??

• #47 30 Cze 2004 11:24
    topstar
    Poziom 18  

a czy dałoby się dorbić do tego konwertera taki filtr żeby odbierał on zdjęcia w WFM???

• #48 30 Cze 2004 20:26
    topstar
    Poziom 18  

jeszcze jedno pytanie czy do tego konwertera można dac inne kondensatory zamist 5,6pf i 2,7 czy muszą takie być???

• #49 02 Lip 2004 01:19
    stasiu2323
    Poziom 13  

Ciekawi mnie jaka jest rozdzielczośc zdjęć w sytemie HRPT tzn: 1 piksel to ile km kwadratowych w rzeczywistości.
    Pozdrawiam.

• #50 06 Lip 2004 20:22
    stasiu2323
    Poziom 13  

Zbudowałem ten konwenter ale nic nie udało mi się odebrać.Czy ktoś może mi napisać które NOAA działają i podać dane jakiegoś przelotu bo chciałem sprawdzić czy mój program działa poprawnie.Jak wygląda ta antena GP bo zabardzo nie chce mi się robić tego skrzyżowanego dipola.I co z kablami do anteny moge założyć jakiś stary od telewizora czy muszą by 75oma
    Pozdeawiam :-)

• #51 06 Lip 2004 22:58
    Gsm_Malina
    Poziom 12  

witam ma ktos jakieś przykładowe zdjecia które mógłby podesłać a moe ktoś ma okolice Poznania a dokładniej swarzędza

• #52 07 Lip 2004 21:16
    Jap
    Poziom 28  

Przykładowe foty uzyskane dzięki darmowemu wxtoimg są tu http://www.wxtoimg.com/pics/ (w różnych kombinacjach - w zależności od upodobań i potrzeb) lu tu http://www.wxtoimg.com/gallery/

stasiu2323 a czytałeś te forum od początku, a dokładnie coś o SATSCAPE??? a wogóle to wxtoimg też Ci powie kiedy coś nad głową Ci frunie. Obecnie nie działa NOAA 14 i 13. czasami Wyłączają NOAA 12 lub 15 gdy ich sygnały interferują ze sobą.
    Stasiu, to z czego ty próbowałeś odebrać te satki??? nie masz GPka ani krzyżaka więc czego się spodziewałeś? te satki latają ponad 800 km nad ziemią a ich moc jest niewielka. Ale z prostą anteną (a nie kawałkiem drutu czy coś) bez problemu mużna je odebrać. Sygnał porównywalny z siłą sygnału ze stacji kosmicznej ISS (a ona śmiga na połowie wysokości NOAA).

• #53 08 Lip 2004 14:47
    adamzien
    Poziom 12  

Tak przeglądałem ten temat i mnie zaciekawiło :), mam pytanie czy można wykożystać do odbioru tych zdjęć np. karte telewizyjną z kompa (Pixelview play TV Pro), bo ktoś napisał że można skorzystać z telewizora, tuner z kompa jest napwno lepszy w sterowaniu i nie trzeba budować dodatkowego sprzętu, i stą moje pytanie - Czy można coś zdziałać przy pomocy karty telewizyjnej, jeżeli tak to napewno było by to udogodnienie

• #54 08 Lip 2004 21:29
    topstar
    Poziom 18  

mi się zdaje że z karty telewizyjenej nie można skożystać ponieważ ma ona marną czułość,ale co ja tam wiem ja się nie znam :wink:

• #55 10 Lip 2004 12:22
    adamzien
    Poziom 12  

Próbowalem odbierać na karcie TV w konpie na zwykłej antenie siatkowej poprostu ustawiłem tą częśtotliwość i czasami było słychać jakieś piski, ale szum jest za mocny, może jakbym miał inną antene :)

• #56 10 Lip 2004 13:21
    stasiu2323
    Poziom 13  

Jap czytałem od początku, mam program Satscape ale nie wiedziałem które NOAA działają a które nie.No moja antena chyba nie była zbyt dobra :-)
    Możesz mi napisać jak wygląda ten GPk bo nigdy się tym nie bawiłem, a z tego co czytałem wcześniej to może bedzie go prościej zbudować niż ten skrzyżowany dipol.I co z tymi kablami duże będą straty jak założę jakiś stary od telewizora(nie mam pojęcia jaką ma rezystancje brak oznaczeń).

• #57 11 Lip 2004 11:22
    Jap
    Poziom 28  

Powinno śmigać na telewizyjnym - 75OHm - bez problemu. Mój GP jest stworzony na pasmo 2m ale nieźle radzi sobie z 137MHz. promiennik 49cm - podłączasz do "gorącego" drutu, 4 przeciwwagi po 49cm nachylone do promiennika pod kątem 135 st podłączasz do oplotu kabla.Tak to mniej więcej wygląda http://www.ampr.poznan.ws/users/sq3hta/pictures/anteny/stac1-4.gif

• #58 11 Lip 2004 18:20
    And!

Poszukuję wzmacniacza antenowego na 137MHZ.

Jedyny jaki znalzłem to na dwubramkowym mosfecie BF966
    którego nigdzie nie mogę kupić
    link do schematu jest
    we wcześniejszych postach.

Nie dałoby się na na BF199 ?

Może ze wzmacniaczem poziom sygnału będzie lepszy.
    Gdyż obecnie odbieram satelity NOAA badzo słabo.

Zastanawiam się nad zmianą anteny z GP na skrzyżowane dipole
    lub QHA. Gdyż wyżej anteny dać nie mogę.

Co do odbierania HRPT z YAGI zamiast z anteny parabolicznej
    to jest to możliwe:
    http://www.republika.pl/sq1fyn/wefax.htm

• #59 12 Lip 2004 21:43
    Jap
    Poziom 28  

Tak ciężko dostać BF y??? Nie wiedziałem, kupuje je we Wrocławiu, Świdnicy czy Wałbrzychu bez problemów :). Jutro (jak się uda) zamieszczę recenzję odbiornika APT do którego link jest gdzieś wyżej. Cały dzionek przesiedziałem :) aby go zmontować.Podstawowe bloki działają, jutro próba z "żywym NOAA".

• #60 22 Lip 2004 17:33
    Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME