Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA

Jap 14 Sie 2007 14:22 622287 1726
  • #661 14 Sie 2007 14:22
    buc
    Poziom 14  

mozna wymienic filtr na szerszy ,temat opisany wczesniej,filtry dostepne w poltronicu,,tylko w rexonie trzeba wymienic i filtr 10,7mhz bo tam bedzie metalowy
    on ma 10khz{ew12,5},tam zalozysz zwykly 10,7 z radia samochodowego naprzyklad.ale pamietaj ze przez poszezenie pcz. pogorszysz selektywnosc calego odbiornika jezeli chodzi o odbior np.krotkofalowcow czy sluzb roznorakich bo tam jest potrzebny raster 12,5khz max. nfm. chyba ze ci nie zalezy

• Mitronik
  • #663 14 Sie 2007 22:49
    Paweł 421
    Poziom 13  

To zdjęcie jeszcze gorące z przed paru minut Noaa17

Dziś jako że interesuje się astronomią i pogoda sprzyja postanowiłem przyjrzeć się Noaa17. Komputer ze skanerkiem robiły swoje a ja z lornetką swoje. Bardzo ciekawie wygląda wizualnie przelot Noaa- nie swieci ona stałym światłem jak większość satelitów npISS itp ale robi to pulsacyjnie. Można to porównac mniejwięcej do latarni morskiej . Czas takiego pulsowania na moje oko wynosi około 4-5 sekund, a jasność w czasie błysku to około -2 mag (jednostka jasności w astronomii- to mniejwiecej tyle co ma teraz Jowisz świecący na południowym horyzoncie). Gdy satelita "przygasa" nie jest widoczny nawet w mojej lornetce ,czyli musi mieć mniej niż +8 magnitudo (gołym okiem przy dobrej widoćzności widzimy do 6-6.5 mag). Jutro też zapoluję na Noaa ale już z teleskopem i może z aparatem, a narazie idę poobserwować Perseidy (polecam-piękne) a potem lulu. Pozdrawiam.

• #664 14 Sie 2007 23:37
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Paweł 421 napisał:
    nie swieci ona stałym światłem jak większość satelitów npISS itp ale robi to pulsacyjnie.

dla przypomnienia: jest tak dlatego, ze satelita obraca się wokół własnej osi.
    Mi udało się zaobserwować NOAA 18 gołym okiem :) .
    Miałem taką samą sytuację, "WXtoImg" nagrywał sygnał, a ja siedziałem w oknie z myślą że zobaczę NOAA gołym okiem i udało się. Orbitron pokazał, że jasność w maksymalnej elewacji (było to około 85) wynosi około 6mag (tak da się jeszcze zobaczyć nieuzbrojonym okiem obiekt o takiej jasności). Satelitę widziałem przez 2 sekundy.

• #665 17 Sie 2007 01:50
    Faces

Witam.
    NOAA 18 nadaje na częstotliwości 137.1000MHz.
    Tutaj świeże zdjęcie z przed kilkunastu minut. Przepraszam za złą jakość (ach ta niska elewacja satelity).

• #667 17 Sie 2007 19:09
    Faces

Witam.

lysy1980 napisał:
    ale tu przeciez jest zawsze aktualny stan POES NOAA i wiadomo na jakiej aktulanie frq. nadaje

Tak wiem. Tylko jak włączyłem odbiornik na 137.9125MHz i usłyszałem ciszę to pomyślałem, że zepsuła się NOAA 18.
    Gałą na początek zakresu i słyszę NOAA 18. W pierwszej chwili pomyślałem, że odbiornik mi się przestroił (nie możliwe). Dopiero potem zauważyłem w "WXtoImg" częstotliwość 137.10MHz.
    Po zdekodowaniu sygnału sprawdziłem w statusie, że rzeczywiście nadaje na 137.10MHz.

Ciekawy układ chmur nad Morzem Norweskim.

• Mitronik
  • #668 18 Sie 2007 15:50
    DUCIN
    Poziom 10  

Świetne zdjęcia. Jakich odbiorników używacie? Ja odbieram satelity NOAA za pomocą odbiornika nasłuchowego zbudowanego na głowicy telewizyjnej, do tego antenka typu pionowy dipol półfalowy na 144MHz z przedwzmacniaczem.
    Może zdjęcia nie są tak imponujące jak te pokazane wcześniej, ale zabawa przednia :-)

Zdjęcie edytowałem . andre1979

• #669 18 Sie 2007 20:43
    Faces

Witam.
    "DUCIN" jak na odbiornik zrobiony z głowicy TV to zdjęcie jest git.
    Wrzuć schemat tego odbiornika.

Tutaj ciekawe zdjęcie (m.in. Irak). Spójrzcie na prawy dolny róg, wygląda jak burza piaskowa.

• #670 19 Sie 2007 00:05
    DJ MHz
    Poziom 24  

Witam.
    Chciałbym też zacząć odbierać te obrazy . Postanowiłem wykorzystać do tego celu radio które ma zakres 108 MHz maksymalnie. Dobuduję do tego konwenter do radia FM. Z tego co wyczytałem i zobaczyłem to satelita NOA17 jest nad europą i się nie przemieszcza ? z tej satelity chciałbym odbierać własnie :]. 137,62Mhz jeśli mnie pamięć nie myli bo nie mam otwartej tej strony teraz.... Czy dam rade odbierać te sygnaliki poprzez ten konwenter i radio FM ? oczywiście antenke zrobie do tego, Mieszkam na 2 piętrze, 4 piętrowego bloku więc nie ma problemu żebym ją nawet umieścił na dachu :] będzie napewno lepszy odbiór ?

• #672 19 Sie 2007 11:46
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #673 19 Sie 2007 13:31
    DUCIN
    Poziom 10  

Witam
    Niestety nie posiadam kompletnej dokumentacji mojego odbiornika, powstawał on w ciągu długiego okresu i pogubiłem już kartki na których go projektowałem. Na szybko stworzyłem tylko schemat blokowy, składa się on z następujących modułów:
    - głowica telewizyjna
    - przedwzmacniacz na jednym tranzystorze BF 240
    - drugi stopień przemiany częstotliwości na układzie UL1042. Na wejściu układu zastosowałem filtr ceramiczny G1968. Sygnał przemieniony na 10.7MHz podawany jest na wzmacniacz p. cz. na układzie UL1244, tam też jest demodulowany.
    Sygnał z ostatniego modułu trafia na wzmacniacz m. cz., kóry nie został tutaj zamieszczony. Na schemacie nie ma także zasilacza 30V do przestrajania warikapów. Gdyby ktoś był zainteresowany dokładnym scheamtem elektrycznym, lub chciał poprawić mój odbiornik to zapraszam do kontaktu przez gg: 1 6 9 0 2 1 5

Załącznik edytowałem . andre1979

• #674 19 Sie 2007 15:16
    lysy1980
    Poziom 30  

andre1979 napisał:
    Ma ktoś u siebie na komputerze cały zapis dźwiękowy z odbioru mapy ? Obojętnie z jakiego okresu , byle by był poprawny odbiór .

Musial bym poszukac ale chyba mam zapis w wav, gdzie Ci go zamiescic? Jesli dane keplerowskie nie beda aktualne to np. WXtoimg nie wykresli mapy na obrazie i nie wykryje kierunku przelotu.

Ponizej zapis NOAA z 2006r - jesli zle zdekoduje (ukosny obraz) trzeba zrobic korekte skosu (slant correction) w Wxtoimg:
    1 Menu Options > Disable PLL
    2 Menu Image > Slant correction
    3 Przeciagnac myszka po linii skosu
    4 Menu File > Decode
    5 jesli nadal jest dosc duzy skos powtorzyc krok 2 - 4
    6 Jesli skos jest juz maly wlaczyc PLL jak w punkcie 1

NOAA 2006

Obraz moze byc do gory nogami.

• #675 19 Sie 2007 19:21
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #676 19 Sie 2007 21:08
    SNR
    Poziom 10  

Czesc koledzy!

Napisalem nowa wersje wsadu do procka AT89c2051 dlia odbiornika
    EMGO (www.emgo.cz)
    Teraz odbiornikiem steruje program WXtoIMG przez COM-port
    (1200,0,8,1).
    To bardzo tani odbiornik i lekki w pobudowie. Polecam!

Pozdrawiam !
    Oleg, Kijow

• #677 19 Sie 2007 21:14
    SNR
    Poziom 10  

P.S. Mam jeszcze jednu wiadomosc. W ostatnich dniach
    na orbicie "zmarl" satelita NOAA 12. On juz nie bede nadawal zdjecia w APT.
    Teraz pozostalo tylko trzy APT satelity: NOAA 15, NOAA 17 i NOAA 18. Satelita NOAA-18 z 17-go sierpnia pracuje na czestotliwosci 137.100 MHz.

PZDR!!!

• #679 19 Sie 2007 23:35
    DJ MHz
    Poziom 24  

Jak ustawić zwykłe radio dokładnie na 137,62 Mhz ? Podzialka jest dość duża :/.

• #681 20 Sie 2007 12:08
    Paweł 421
    Poziom 13  

Mam taką prośbę , wiem że było mnóstwo linków ( niestety większośc już nie działa albo po angielsku opisane lub są w nich Neosidy itp) dotyczących przedwzmacniacza na 137 MHz. Niestety nadal nie mam chyba dobrego schematu na to pasmo . Mam dobrze opisany schemacik na MAR-ach ale gdzieś tu wyczytałem że dużo szumów wprowadzają:cry:
    Może macie sprawdzony schemacik dobrze opisany? A może ten kolegi Facesa?

• #682 20 Sie 2007 15:23
    DJ MHz
    Poziom 24  

wiem wiem że muszę mieć konwenter. Kwarc dam 42 Mhz, i radio pisało żeby ustawić na 91 Mhz. Ale jak satelita np. NOAA 17 jest na 137,6200 to jak mam ustawić to 91,62 Mhz żeby akurat tą satelite odbierało. Bo podziałka jest dość duża. Są jakieś schematy jakiś mierników na LCD które można podłączyć do takowego radia żeby ładnie ustawiać zakres ?

• #684 20 Sie 2007 16:43
    Faces

Witam.
    Tak jak zostało napisane, musisz szukać na 95,62MHz.
    Miernik nie będzie ci potrzebny.
    Jak będzie nadlatywał satelita to ustawiasz radio w okolicy 95,6MHz.
    Gdy satelita będzie nadlatywał to jego sygnał będzie coraz silniejszy (wyraźniejszy). Pokręcisz gałką i na pewno złapiesz prawidłowy sygnał (pod warunkiem, że antenę masz dobrą itd.).
    Pamiętaj o tym, że kwarc w konwerterze musisz dać taki aby na zakresie UKF-FM (przykładowo 137,62 - 42MHz = 95,62MHz nie nadawała żadna silna stacja).

• #685 21 Sie 2007 20:51
    buc
    Poziom 14  

do kwarcu w szereg mozna zabudowac kondensator strojeniowy trymer,,ja stosowalem dosc duza diode pojemnosciowa np bb212 i wtedy mozna regulowac w malym zakresie czestotliwosc dodatkowo takie "fine tune"

• #686 21 Sie 2007 21:55
    Faces

Witam.
    Wczorajsza NOAA 18.

• #688 22 Sie 2007 12:48
    Paweł 421
    Poziom 13  

To moje ale do Twojego się nie umywa:cry:

• #689 22 Sie 2007 13:19
    M. S.
    Poziom 34  

Po dłuższej przerwie wróciłem do NOAA. Odbieram już przyzwoite zdjęcia z NOAA18 lecz pozostałych satelitów mój skaner (domowej roboty) nie słyszy. Mam antenę J'kę na 144MHz ze wzmacniaczem. Czy ktoś może wiedzieć dla czego?

Już działa. Okazało się, że mój skaner nie odbierał powyżej 137.300 MHz. Już naprawiłem błąd. Dzięki za zainteresowanie.

• #690 22 Sie 2007 14:23
    buc
    Poziom 14  

sam czesciowo sobie odpowiedziales,,bo masz antene j-ke,,to jest dobra antena sam taka posiadam fabryczna ale to jest na 2m typowo na przemienniki sluzby itp.Do noaa musisz miec dookolna,patrz posty poprzednie.Mozesz slyszec satelity ,ale do dekodowania zdjec to za malo,jesli chodzi o pozostale satelity to zostaly ci tylko n17 i n15 ,jesli zatem slyszales n18 to musisz slyszec i dwie pozostale,nie mowiac juz jesli masz synteze pll
    z lcd to tym bardziej, sprawdz tez TLE czy masz ok,
    uzywaj orbitrona jak tracka,jest prosty,nie wiem co ci jeszcze moge powiedziec.

Dodano po 4 [minuty]:

pawel,twoje zdjecie jest ok.masz przeciez w wxtoimg kupe opcji do obrobki zdjecia takie jak:przyciecia,equalizacja,intecrase contrast i wiele innych,mozesz odszumiec zdjecia,zastosowac despectle itp.ale szczeze powiem ci ze najwierniej wygladaja w odcieniach szarosci kanalu B lub A,najwiecej mozna odczytac z nich,