Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA

Jap 17 Jan 2008 21:55 654705 1779
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

amiga22 wrote:
    Pytanie do wujek1986 .
    ma takie samo radyjko ALINCO DJ160 ,kiedyś próbowałem bawić sie w mapy ale nie bardzo mapy mi odbierało,może wina anteny. albo wąski Fm. Doczytałem że można wymienić filtr na szeroki ale nie wiem czy nie pogorszy to parametrów radia na dwu metrowym pasmie.

To może ja odpowiem na to pytanie.
    Wymieniając filtr na szerszy (szerokość pasma 25-30kHz) jest duże prawdopodobieństwo, że pogorszą się parametry. W paśmie 2m stosuje się wąskie filtry (poniżej 5kHz).
    Możesz zawsze zrobić przełącznik na dwa filtry. Weź to pod uwagę.
  • TespolTespol
    amiga22
    Level 11  
    Witam,
    I dzięki za szybką odpowiedż.Z tym że radio jest dość ciasno upakowane i niebardzo widze gdzie to włożyć.Mam kolege co się zawodowo zajmuje urządzeniami nadawczo odbiorczymi wiec może on cos podpowie - juz raz naprawiał Alinco.
    amiga22
    Level 11  
    Witam.Mam pytanko , czy karta telewizyjna - radiowa np.WINFAST2000 XP bedzie mogła posłuzyc do oglądania map pogody poprzez program do przesterajania i czy takie programy są które obsługuja karty telewizyjne.

dzieki.
  • TespolTespol
    Faces
    Witam.

amiga22 wrote:
    czy karta telewizyjna - radiowa np.WINFAST2000 XP bedzie mogła posłuzyc do oglądania map pogody

Problem może być w czułości takiej karty.
    Slavko7712
    Level 10  
    Witam serdecznie!Od niedawna zacząłem sie interesowac tematem NOAA i jak narazie same trudności.Posiadam skaner UBC 3500 XLT , ma potrzebny zakres i modulacje WFM. Antena to tylko (na razie) własnoręcznie wykonany dipol składający sie z dwóch rurek miedzianych o śred. 12mm i dł. po 115 cm.Antena zamocowana jest na wys. ok. 8m w pobliżu metalowego dachu.Program to oczywiście WXtolmg.Podczas nagrywania wskażnik vol wskazuje między 49 a 57. W skanerze sql ustawione na 0.Podsyłam zdjęcie , to jest praktycznie "najlepsze".Jak osiągnąc efekty przynajmniej podobne do waszych?Gdzie jest bład?To wina wyłącznie braku odpowiedniej anteny czy też może coś żle robie albo żle skonfigurowałem program?Z góry dziękuje za każdą pomoc.Pozdrawiam!Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    wujek1986
    Level 14  
    Ale na tym zdjęciu są same szumy.
    Tutaj co prawda nagranie z wąskiego filtru ale zawsze pomoże przy nastrojeniu sprzętu.
    Przesłuchaj. Będziesz wiedzial czego szukać.
    www.be.stnet.pl/noaa.wav

Ps. Oczywiście nagrywasz w czasie przelotu satelity ?
    Faces
    Slavko7712 wrote:
    Program to oczywiście WXtolmg

Konfiguracja tego programu: "options" -> "GUI options".
    W otwartym oknie klikasz na "help-PL langue". Dalej wchodzisz w "help" i tam masz całą instrukcje obsługi programu (konfiguracja itp.).

Podczas odbioru jest dźwięk sygnału w głośniku? Jeżeli nie to przestaw potencjometr SQ. Pamiętaj o odpowiednim skonfigurowaniu karty dźwiękowej (miałem z tym problem).

Jeżeli chodzi o antenę to na początek taka wystarczy (oczywiście zdjęcia będą zaszumione). Na przyszłość polecam QFH lub GP.

Polecam przeczytanie całego tematu. Znajduje się w nim dużo niezbędnych informacji.
    Slavko7712
    Level 10  
    Quote:
    Ps. Oczywiście nagrywasz w czasie przelotu satelity ?

No pewnie!Podesłałbym Ci mój wav ale ciągle wyskakuje mi jakiś błąd przy otwieraniu nie wiem o co chodzi,podejrzewam że Ty też go nie otworzysz .Twój wav jest b. dobrze słyszalny.Z jakiej ciągniesz antenki?
    Quote:
    Podczas odbioru jest dźwięk sygnału w głośniku? Jeżeli nie to przestaw potencjometr SQ. Pamiętaj o odpowiednim skonfigurowaniu karty dźwiękowej (miałem z tym problem).

Dzwięk mam czasami nawet mocny ale ciągle "zaszumiony".Oczywiście pomoc używam w j. polskim w tym programie ale on jest tak rozbudowany że i tak mam problemy.Forum "wałkuje" od dawna ale i tak nie unikne pytań,choc rzeczywiście jestem pod wrażeniem dostępnej tu wiedzy!Faces jakie miałeś problemy z konfiguracją karty dżwiękowej?Ja zintegrowaną wyłączyłem i ciągne na dołożonej Sound Blaster-może to jest błąd?
    wujek1986
    Level 14  
    Chyba wiem gdzie leży błąd. Jaki masz system?
    Z czego nagrywasz? Line In ? Mikrofon ?
    Tak na przyszłość powiem ,że pod to co podłączasz musisz ustawić nagrywanie.
    Jak dźwięk jest słyszalny to jest juz pół sukcesu.

Pozdrawiam.
    Ps. Podeślij dźwięk przelotu bądź wrzuć na serwer. Zobacze czy dam rady go odtworzyc.
    Slavko7712
    Level 10  
    Witam!Czy ktos z Was ma jakieś doświadczenia w odbiorze satelit NOAA na antenie Scanmaster 1400?
    Faces
    Witam. Mógłbyś podać więcej informacji o tej antenie (budowa, zdjęcie itp.). Bo po nazwie bardzo nie kojarzę.
    Faces
    Osobiście nie miałem do czynienia z taką anteną. Jeżeli ją posiadasz to pozostaje ci tylko jej sprawdzenie w "boju". Niby ma te pasmo szerokie, ale...
    Czy nie będzie ona głucha na sygnały APT w przypadku wysokiej elewacji satelity.
    Do samego słuchania satelity to każda antena będzie dobra. Jeśli chodzi o nagrywanie sygnału, a następnie jego dekodowanie do zdjęcia, które coś reprezentuje (tzn. jest ładne i można z niego wyciągnąć informacje na temat pogody) to raczej potrzebna będzie antena odpowiednia do odbioru sygnałów z satelitów.
    Tutaj znaczenie ma efekt Dopplera i in.
    Fizyki niestety nie da się oszukać.
    Slavko7712
    Level 10  
    Faces ,jest dokładnie tak jak mówisz.Ja satelite NOAA słysze na zrobionym własnoręcznie prostym dipolu, ale z zdekodowaniem sygnału jest problem i jeszcze nigdy żadne zdjęcie nie wyszło podobne nawet w paru procentach do tych prezentowanych na forum,same szumy i tyle.
    Mam jeszcze sprawe do Ciebie Faces.Mógłbyś podrzucic wav jakiegoś ładnego zdjęcia?Chiałbym to sobie otworzyc w programie i zobaczyc jak to wygląda w praktyce.Pozdro!!
    odbiornik
    Level 10  
    Szukam osoby której udało się odebrać satelitę NOAA za pomocą konwertera opartego na LA1185 http://republika.pl/blog_yv_696321/1317972/tr/schemat_konwektera.jpg

Cyfrowy tuner radiowy mam dobry http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=295362893

2 zakresy UKF wschodni i zachodni, 2 wejścia antenowe, 2 zakresy FM wide i narrow, miernik poziomu sygnału.

Antenka ćwierć falowa, podłączona do konwertera, konwerter podłączony do tunera za pomocą kabla 75 omów najwyższej klasy z podwójnym oplotem.

Wsadziłem kwarc 32MHz i stację radiową którą odbierałem na 98,2MHz z poziomem sygnału 55db odbieram teraz na 66,2 MHz z poziomem 45 db.

Czy to normalne dla tego konwertera że ma straty sygnału sięgające od 10db do 20db. Czy też coś pokopałem podczas budowy konwertera. Bo nawet szczątków sygnału z NOAA się nie udało złapać?

W ogóle opłaca się w to jeszcze inwestować, jeśli nic nie złapałem, to czy budowa zamkniętego dipola da dużo większy zysk energetyczny od antenki ćwierć falowej.

Dodano po 7 [minuty]:

Slavko7712 wrote:
    Mógłbyś podrzucic wav jakiegoś ładnego zdjęcia?Chiałbym to sobie otworzyc w programie i zobaczyc jak to wygląda w praktyce.Pozdro!!

http://www.jvcomm.de/cgi-bin/sitexplorer.cgi?/ftp/audiosamples/
    Slavko7712
    Level 10  
    Dziękuję kolego! Właśnie o to mi chodziło.Mam nadzieje, że też do takich zdjęc w niedalekiej przyszłości dojdę.A na razie tylko i wyłącznie antena...
    Faces
    Witam. Dawno nie było zdjęć w temacie :( .
    Tutaj dzisiejszy przelot NOAA 18
    Paweł 421
    Level 13  
    Faces czym są spowodowane te pojaśnienia mniej wiecej na linii Zgorzelca i Anglii?
    Ja mam tak jak zmieniam częstotliwość aby niwelować efekt doplera.

Faces
    Witam. Paweł 421 Te pojaśnienia są spowodowane dokładnie tym co napisałeś

Paweł 421 wrote:
    Ja mam tak jak zmieniam częstotliwość aby niwelować efekt doplera.

Też w trakcie tego przelotu musiałem potencjometrem od częstotliwości skorygować efekt Dopplera.
    Efekt "pojaśnienia" nie zawsze u mnie występuje, wręcz rzadko z nim się spotykam (przy NOAA 15 i NOAA 18 ).
    odbiornik
    Level 10  
    Po tym jak konweter częstotliwości oparty o LA1185 poległ podłączony do telewizora http://www.pol-net.com.pl/wykaz_canal.html nie poradziwszy sobie z częstotliwościami powyżej 108MHz. Zbudowałem drugi inny konwerter http://arczer.neostrada.pl/r007.htm bo podobno sięga do 200MHz, wsadziłem kwarc 32MHz i sytuacja wygląda tak że stację radiową którą odbierałem na 98,2MHz na antenie ćwierć falowej z poziomem sygnału 55db teraz po podłączeniu konwertera odbieram na 98,2MHz z poziomem >70db (wskaźnik się przesterował) oraz na 66,2MHz z poziomem 55db. Czyli nie wygląda źle. Natomiast na 105,5MHz(137,5MHz) zamiast NOAA 15 chwilami wskakiwała jakaś ??? Chińska stacja. Co jest jakimś rekordem dla UKF. Ale NOAA jak nie było tak nie ma :(

Dlatego mam pytanie czy na antenie ćwierć falowej da się odbierać NOAA? Czy znowu zbudowałem zły konwerter.
    Faces
    Witam. Z tego co napisałeś to wnioskuje, że konwerter działa dobrze. Pamiętaj o tym, że częstotliwość w radiu (w twoim przypadku 105.5 MHz) musi być wolna. Nie może tam być żadnej stacji radiowej nawet, którą słabo słychać. Taka stacja radiowa będzie miała na pewno większy poziom sygnału niż sygnał z NOAA.
    Dla elewacji satelity około 90 stopni sygnał jest na poziomie -100dBm. Im mniejsza elewacja tym mniejszy sygnał.
    Odbiorniki zazwyczaj na wejściu mają wzmacniacze (+ dodatkowo przy antenie) właśnie po to aby wzmocnić tak słaby sygnał.
    Jeżeli chodzi o antenę to od biedy będzie dobra (dobra do słuchania, nie do dekodowania sygnału). Musiał byś dorzucić do anteny jakiś przedwzmacniacz.
    odbiornik
    Level 10  
    Pomiędzy godz. 20:57.18 a 21:12.35 miałem w końcu wysoki przelocik NOAA 17 w elewacji 79 stopni, komputer wyłączony, nagrywanie na magnetofon, żadnej stacji w tle na 105,6MHz, odszumiałem ostro sygnał komputerowo, obciąłem filtrem stromym jak ściana wszystko powyżej 2411Hz i wszystko poniżej 2411Hz i nic nie zarejestrowałem.

Udało się tylko złapać fonię od Canal+ na 133,75MHz i to bardzo słabo 17db, tylko na radiu, telewizor na takim słabym sygnale nie ruszył :(

Szkoda czas na konwertery, tu nawet wzmacniacz antenowy nie pomoże bo z tego co wiem sygnał w kablu kablówki jest bardzo silny, a to już drugi konwerter, który zupełnie sobie nie radzi z silnym sygnałem z kablówki. Dla sygnałów bezpośrednio z eteru straty są dużo mniejsze.
    Faces
    Witam po dłuższej przerwie.

A o to sprawczyni pogody w Polsce jaka była przez ostatnie dni Orkan Emma

Faces
    And! wrote:
    Liczyłem na emmę w Waszym wykonaniu.

Nie rozumiem.

And! wrote:
    Te odcienie szarości po lewej stronie to jakiś rodzaj kalibracji ?

Coś w tym rodzaju. Zobacz:

buc
    Level 14  
    po dłuższej przerwie mała wrzuta ,,EMMA ORKAN,,już na wschodzie...Zdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    ]httpZdjęcia z satelitów meteorologicznych NOAA
    Faces
    And! wrote:
    Czy można zdekodować informacje z telemetry frame ?

Jedynie co udało mi się zrobić to:

Full-frame average video-part(s)
    Pre-scan sniffer averaged signal
    Pre-scan sniffer tone correlation
    Pre-scan ACF (0.8s wide offset plot)

Code:

F:\dokumenty\moje\mapy pogody\WxtoImg\2008\marzec\NOAA 15\audio\20080302154352.wav
    Non-standard sample rate reset to 11025 Hz
    Signal analysis at 0,50 into the file...
    Apparent carrier freq: 2399,87 Hz, suggested sampling freq: 11024 Hz
    Meteor/Resurs analysis: mean signal: 2415,86
      256 Hz tone: averge: 0,026 (req: 0,095),  peak: 0,002 (req: 0,080)
    Analysis - checking auto-correlation
      ACF for F = 0Hz:  acf[0] = 1,02,  [t/2]=-0,79,  [t]=0,98,  [3t/2]=-0,81,  ratio [t] / avg([t/2], [3t/2])=-1,21
      ACF:  minimum 7,8%,  mean 49,6% of peak signal
      ACF does not suggest double-speed signal
    NOAA analysis: mean signal: 2469,41
      832 Hz tone: average: 0,028 (req: 0,015),  peak: 0,100 (req: 0,055)
      analyser recognised NOAA APT
    Net signal analysis time: 356 msec
    ACF (for plot) analysis time: 22 msec.
    Signal level is OK
    Wave file processing time: 3390 millisecs (elapsed)
      Signal_source    0 ms
      AM_demod2    1798 ms
      Video_decoder    1437 ms
    NOAA: From wedge telemetry channel A is AVHRR sensor 2 (0.86um visible)
    NOAA: From wedge telemetry channel B is AVHRR sensor 4 (11um thermal IR)
    NOAA: Chan A is all sensor 2
    NOAA: Channel switch line: -1
    NOAA:  Corrected wedge values:  30 64 95 127 158 191 225 255
    NOAA:  Expected wedge values:   31 63 95 127 159 191 223 255
    NOAA: Blackbody PRT 8-bit values: [87 87 85 88], temperature: 294,6K (21,4C)
    NOAA: Blackbody value: 113, apparent temperature 294,6K (21,4C)
    NOAA: Channel A look-at-space (black) value: 4
    NOAA: Channel B look-at-space value: 248
    NOAA: Noise crop:  first clean: 28  last: 749  (total height: 754 lines)
    Video post-processing time: 1562 millisecs (elapsed)
    Main Image: 2080 x 754 pixels (W x H)
    Channel A: 1040 x 722 pixels (W x H)
    Channel B: 1040 x 722 pixels (W x H)
    False Colour: 1040 x 722 pixels (W x H)