Fajnie, że ktoś w końcu się tym tematem zainteresował. :? Sorki na wstępie, że tak późno odpisuję ale męczę się na modemie, a miesięczny budżet na ten cel już nadszarpnąłem.
Krzysiek, ten sprzęt niestety do celów odbioru zdjęć z satelitów meteo się nie nada. Ale nie martw się. Zdjęcia takie będziesz mógł odbierać za pomocą zwykłego radia FM po zmontowaniu prościutkiego układu jak na stronie
http://home.online.no/~sondred/Gamle%20sider/converter2.htm . Koszt elementów jest niewielki (ok 10zł, a może i mniej).W chwili obecnej w systemie APT (o zmniejszonej rozdzielczości) pracują NOAA17 na 137.620 MHz oraz NOAA15 na 137.500 MHz. Chwilowo została wyłączona NOAA12, która to wzajemnie zakłócała się z NOAA15 bo ich orbity są blisko siebie. Ma być przywrócona do życia za ok. 8 tygodni (wg. NASA). Kiedyś latało tego więcej ale się popsuły (wszystkie ruskie szlak już dawno trafił). Ale pod koniec roku zostanie wystrzelona kolejna NOAA a i jakieś plany na 2004 też podobno są.
Kavior – jeśli jesteś w stanie odbierać powyższe częstotliwości to pozostaje Ci tylko podłączyć skaner pod wejście liniowe karty dźwiękowej (na pewno masz w skanerze wyjście audio np. pod słuchawki). Oprogramowania jest sporo. Ja używam JVComm32 który znajdziesz na www.jvcomm.de . Jest to prosty programik, którego efekty pracy widzisz na bieżąco (dekodowanie w czasie rzeczywistym). Program ten możesz używać także do odbioru telewizji powolnego analizowania (Slow Scan TeleVision) wykorzystywanej na pasmach amatorskich (konieczne SSB w skanerze), oraz RTTY.
Inny programik to WXTOIMG, który znajdziesz na www.weather.net.nz/wxtoimg/ . Program ten jednak najpierw nagrywa sygnał z satelity (czekasz niecierpliwie) a następnie go dekoduje. Oblicza od razu kiedy dana satelita będzie w zasięgu. Wersja darmowa nie posiada kilku małoistotnych gadgetów ale i tak dostępność funkcji jest ogromna. Program steruje między innymi kilkoma rodzajami skanerów. Może nie być Cię więc w domu a dzięki niemu i tak nie ominie Cię żadne zdjęcie z kosmosu.
Jeszcze inny to WXSAT ale stronki nie pamiętam. Na pewno jest jeszcze sporo różnych programów ale wyboru konkretnego dokonasz sam.
Do śledzenia położenia satelitów meteo (i nie tylko, ponieważ program zawiera ogromną bazę satelitów amatorskich, wojskowych, naukowych itp.) polecam Satscape (nie jest konieczny w przypadku używania programu WXTOIMG). Program znajdziesz na www.satscape.co.uk
Tyle o oprogramowaniu.
Jaka antena? – najlepiej specjalistyczna dla satelitów meteo. Ale ja z bardzo dobrymi efektami używałem prostej anteny typu GP na pasmo 2 metrów. Opis budowy tzw. skrzyżowanego dipola znajdziesz na
http://home.online.no/~sondred/Gamle%20sider/satant.htm . Szczerze to wielkiej różnicy pomiędzy moim GPkiem a tą anteną to nie zauważyłem. W chwili obecnej testuję tzw. QUADRAFILAR ANTENNA + przedwzmacniacz. Opis między innymi na
http://abdallah.hiof.no/~borrel/QFH/ . Ale nie jest ona aż tak cudowna jak ją opisują L. Okazuje się, iż posiada właściwości kierunkowe.
Na stronie
http://ozon.homepage.dk/engelsk.htm znajdziesz wiele ciekawych opisów sprzętu do odbioru satelitów w ststemie APT i HRPT. Między innymi opis wykonania odbiornika APT, czy dodatkowy przedwzmacniacz antenowy 137MHz (nie jest on konieczny gdy syganał odbierany jest dostateczny).
Z HRPT (zdjęcia o dużej rozdzielczości) jest już większy problem. Potrzebna jest antena (da się tanio zmontować), rotor poziom – pion, odbiornik na 1,6 –1,7 GHz z 3MHz szerokością pasma (jak dotąd nie znalazłem żadnego opisu a zwykłe skanery do tego się nie nadają), modem (do zmontowania ale przez zaawansowanego elektronika w dziedzinie mikroprocesorów).
Czekam na ewentualne spostrzeżenia i uwagi. A może ktoś, kto już długo się bawi w odbiór satelitów meteo dorzuci swoje 3 grosze???