Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator 2 Stereo - stopnie wzmacniacza m.cz.

19 Lip 2002 18:49 5403 48
  • Poziom 24  
    Witam, witam. Mam następujący problem i do niego parę pytań.
    Padły końcówki mocy i układ UL1321. Myślę nad ewentualnym zastąpieniem końcówki GML układem na TDA2005.
    Pytania:
    1. Czy jest jaki odpowiednik UL1321 - nigdzie nie mona go dostać (chcieli mi też dać jakiś LA, ale go też nie mają). Jak ktoś ma aplikację to bardzo proszę o podesłanie mi jej.
    2. Czy z wyjścia tranzystorów T501, T401 [(BC149B,C) odpowiednio punkty pomiarowe K43, K44] uzyskam taką wartość sygnału, aby wysterować jakiegoś TDA (np. 2005), czy muszę dopiero ciągnąć z wyjść aktualnie padniętego UL1321 (odpowiednio K33, K37).
    3. I trzecia sprawa - potrzebuje napięcia do zasilania nowej końcówki mocy TDA2005, który wymaga napięcia niesymetrycznego ~+18V. Czy w takim razie mogę go pociągnąć z szyny zasilającego cały tuner +14V - nie wiem czy nie spowoduje to nadmiarnego obciążenia tranzystora BC211 w zasilaczu. Czy może skorzystać z napięcia 36V do zasilania starych GML.
    Proszę o ewentualny schemat dzielnika (na 18V) - na jaką moc powinny być rezystory w tym dzielniku?

Bardzo dziękuje za wszelką pomoc i z góry dziękuje.
  • Serwisant
    Witam!
    Układ UL1321 powinno się dostać w każdym sklepie elektronicznym, a co do koncówek mocy to ja już kiedyś myślałem o wstawieniu czegoś innego niż GML ale bez efektu, za duże napięcie zasilające, a o dzielniku na rezystorach to lepiej zaponmi za dużej mocy by musiały być.Policz sobie jaki spadek napięcia by się odłożył na rezystorach i jaki prąd by popłyną.
    Podobno, ale informacja nie sprawdzona na giełdzie we Wrocławiu można kupić GML do Amatora za 36zl.Podobno są fachowcy co naprawiaja układy GML, otwierają i wymieniają elementy w środku, ale ja tego osobiśćie nie robiłem.
    Pozdrawiam
    Marcin
  • Poziom 24  
    Telo napisał:
    Witam!
    Układ UL1321 powinno się dostać w każdym sklepie elektronicznym[...]
    Marcin

Byłem chyba w 6 i nie dostałem nigdzie - powiedzieli, że już dawno wycofali...
    Też słyszałem, że otwierają GML'ele i wymieniają tranzystory BD...
  • Serwisant
    Nie myślałem ,że z tym układem będzie tyle kłopotu, przeszukałem bazę niektórych sklepów internetowych elektronicznych i nic.Tylko w www.infoelektronika.com.pl oferują zamiennik.Sprawdziłem ale nie w 100% ten UL1321 to odpowiednik LA3101 i radziecki K548UN1.Szczeże mówiąc to ja nigdy w sklepach nie szukałem tego układu bo zawsze gdy przychodził Amator do naprawy to miał uwalone koncówki mocy, naprawa nie opłacalna, można by cos tam wymyslic tylko któty klient zapłaci za naprawę starego Amatora.Myślałem o wstawieniu jakiegos kitu wzmacniacza nawet ze przedwzmacniaczem, gdyby nie to wysokie napięcie zasilania, można pewnie wstawić jakiegos STK, ale klient musiał by kupić sobie mocniejsze kolumny.
    Marcin
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ukladow UL1321 raczje nigdzie nie dostaniecie (chyba ze z wylutu na gieldzie) bo ich juz nie produkuja od dosc dawna. A co do obnizenia napiecia to dzielnik rezystorowy odpada, raczej LM317, albo stabilizator 7812 o odpowiedniej mocy (12V tez powinno wystarczyc ale nie osiagniesz max mocy)
  • Specjalista AGD
    czasami gml026 jest jeszcze do dostania ale ja bym poszukał inny układ np tda2030l ub tda2050 wytrzymuje wyższe napięcie zasilania .stabilizatora bym nie zakładał go zasilanie w amatorze wynosi 35v a po przejściu na230v jeszcze wzrośnie tda2005 wytrzymuje 28v a więc na stabilizatorze odłoży się 10 v przy wysokiej mocy wyjściowej czyli dużym prądzie będzie się to cholernie grzało bo tda 2005 pobiera przy pełnej mocy około 2,5a razy 2 układy to daje 5 amper i nięch teraz sobie ktoś obliczy ile to będzie wat mocy zamienione w ciepło oczywiście jest to do zrobienia ale policz 2*tda2005 + stabilisator napięcia przerubki i ul1321i czy to będzie dobrze działało przez dłuższy czas (to też trzeda wziąść pod uwagę ) wtedy wyjdzie ci koszt naprawy czy to na wogóle sens a na giełdzie widziałem gml026
  • Poziom 43  
    Jeśli dobrze pamiętam do GML026 miał na giełdzie we Wrocławiu p.Bolczak, tel.0501 608 518, Sprzedaje też wysyłkowo, a może nawet UL1321 będzie miał.

SławeK
  • Poziom 20  
    Czesc
    Jesli chodzi o wymiane wzm. mocy to polecam tda 2030,po nie wielkich przerobkach dziala idealnie,natomiast Ul 1321 mam w szufladzie,ale mozna go zastapic oczywiscie w drodze przeróbki jakims podwojnym wzmacniaczem operacyjnym np. Ne5532,taki układ nalezy odpowiednio podłaczyc w Amatorze.Ul 1321 zawiera jeszcze osobny tranzystor,ale chyba nie jest on wykorzystany w odbiorniku
    Mirek
    GML-e spróbuj naprawić.
  • Poziom 20  
    Faktycznie mozna je naprawic (choc troche to zmudna praca,odcinanie blaszek BD-kow itp.),tez juz kiedys to robiłem,ale nalezy sie zastanowic co szybciej uda sie zrobic -byc moze naprawa GML-i - zalezy co komu idzie sprawniej
    Mirek
  • Poziom 24  
    Mirek71 napisał:
    Faktycznie mozna je naprawic (choc troche to zmudna praca,odcinanie blaszek BD-kow itp.),tez juz kiedys to robiłem,ale nalezy sie zastanowic co szybciej uda sie zrobic -byc moze naprawa GML-i - zalezy co komu idzie sprawniej
    Mirek

A jak to tam w środku wygląda? Nigdy tego nie rozbierałem. Jakie elementy tam występują?
  • Poziom 24  
    TDA2030 ma przecież symetryczne napięcia. A przecież jak mam zrobić symetryzator na 1.6A?
    Osobiście myślałem na TDA2005 przy pracy mostkowej i obniżeniu napięcia o jakieś 10V za pomocą tranzystora.
  • Specjalista AGD
    a co z temteraturą która się wydzieli na tym tranzystorze przy układzie mostkowym każdy tda2005 bieże 2,5 ampera * 2sztuki to daje 5 amper razy 10v to jest 50wat mocy co zrobisz z tym gorącym radiatorem jeżeli to nie będzie nawet 50v tylko 30 vto i tak będzie się to grzało to już lepiejl odwinąć uzwojenie z trafa

• Poziom 16  
    Gdzieś mialem GML26 jak chcesz to poszukam.
    Bede jednak dopiero za tydzień dzis wyjeżdzam.
  • Poziom 20  
    GML w srodku wyglada tak : elektronika zamontowana jest na ceramicznej plytce ,ktora to jest przyklejona do blaszki radiatora obudowy ,na ceramice sa elementy smd a rezystory sa napylane,tranzystory mocy to BD 393 i 394 z obcietymi blaszkami od radiatorow przylutowane do ceramiki.
    Tda 2030 nie musi pracowac na symetrycznym zasilaniu !!! Tylko wtedy bedzie wiecej elementow ( rezystory i kondensatory)
  • Poziom 43  
    Jak byłem młody też tak kombinowałem, nawet coś działało ale po rozwiązaniu problemow z zasilaniem doszły kłopoty z przydźwiękiem, przesterowania i wzbudzanie się. Teraz wolę stracić trochę czasu i poszukać oryginalnych lub je naprawić. :-) :-) :-) Ale nie zniechęcajcie się.
    Może ktoś wymyśli coś skutecznego i taniego. Moim zdaniem lepiej by było pomyśleć o jakimś kicie lub nowej płytce końcówki zrobionej na piechotę, coś na wzór wnętrza GMLa.

SławeK
  • Poziom 24  
    Mirek71 napisał:
    Tda 2030 nie musi pracowac na symetrycznym zasilaniu !!! Tylko wtedy bedzie wiecej elementow ( rezystory i kondensatory)

Sorry :) - fakt.
    A nie ma zamienników do BD 393 i 394?
  • Poziom 29  
    Bez problemu chodzi na TDA2009(zasilanie do 25V)wstawka z radiatoeem i chula aż miło :)
  • Poziom 11  
    mam tego cosia kilka sztuk ktore zostaly mi po ojcu
    jak co to napisz na szkrzynke kamil.99k(malpa)interia.pl
    :arrow:
  • Poziom 22  
    Ostatnio założyłem zamiast GML-i kit NORD ELEKTRONIK NE019 za dwadzieścia kilka zł. 2x15W(jeden GML ponad 30zł).Pracuje to zupełnie przyzwoicie. :!:
  • Poziom 22  
    Ostatnio założyłem zamiast GML-i kit NORD ELEKTRONIK NE019 za dwadzieścia kilka zł. 2x15W(jeden GML ponad 30zł).Pracuje to zupełnie przyzwoicie. :!:
  • Poziom 24  
    amator napisał:

Do jakiego stopnia podłączyłes i jak zasilasz?
  • Poziom 22  
    Podłączyłem identycznie jak GML'a. Jedynie usunąłem kondensatory wyjściowe, ponieważ znajdują się one z zestawie NE. Jeśli życzysz sobie konkretnego opisu to mogę Ci podać jutro, ponieważ nie mam przy sobie schematu AMATORA i nie pamiętam konkretnych numerów elementów R i C itd.
    Pozdrowiam.
  • Poziom 24  
    amator napisał:
    Podłączyłem identycznie jak GML'a. Jedynie usunąłem kondensatory wyjściowe, ponieważ znajdują się one z zestawie NE. Jeśli życzysz sobie konkretnego opisu to mogę Ci podać jutro, ponieważ nie mam przy sobie schematu AMATORA i nie pamiętam konkretnych numerów elementów R i C itd.
    Pozdrowiam.

Jeżeli posiadasz to bardzo prosze wyślij mi to :)
    Jak już decydujesz się na przeróbkę to zastąp tego tandetnego UL1321 jakimś niskoszumnym operacyjnym, uzyskasz lepsze parametry :!:
  • Poziom 24  
    fachman napisał:
    Jak już decydujesz się na przeróbkę to zastąp tego tandetnego UL1321 jakimś niskoszumnym operacyjnym, uzyskasz lepsze parametry :!:

Trzeba będzie zewnętrzne też przerabiać, ale ja myślę, że się wepnę bezpośrenio na tranzystory BC149C i zrobię przedwzmacniacz...
    ... a te BC149C to zostaną? Dorzuć zeta i zamień na BC550C :?
  • Poziom 24  
    fachman napisał:
    ... a te BC149C to zostaną? Dorzuć zeta i zamień na BC550C :?

Kupiłem nowe BC149B :)
    A mówisz, że BC550C są lepsze - pewnie inna obudowa (zwykła)?
    Obudowa, owszem, inna, ale wyprowadzenia bez problemu pasują (tylko odwrotnie!), szumy są o wiele niższe.