Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-30V 0-10A na BUZ

15 Paź 2006 21:03 10527 21
 • Poziom 16  
  Witam. Mam pytanie co do schematu zasilacza zamieszczonego w linku. Co sądzicie o tym zasilaczu?
  Czy opłacalna jest jego budowa?
  Czym zastąpić tranzystor BUZ416/200?
  Jak ten schemat ma sie do innych podobnych?
  będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=23293
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 40  
  Witam
  Ten tranzystor musi mieć ponad 500W mocy :!: . Schemat jest dość skomplikowany ale posiada różne przydatne rozwiązania, a opłacalność budowy musisz sam wyliczyć w zależności co ci jest potrzebne.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 16  
  A jaką moc będzie musiał posiadać w przypadku gdy prąd maksymalny będzie wykorzystywany powyżej 10-12V a na niższych napięciach będzie mniejsze obciążenie?
 • Poziom 40  
  Jeśli wziąść 35V na wejściu i 12 na wyjściu oraz prąd 10A to moc strat na tranzystorze wyniesie 230W. Nawet z wymuszonym chłodzeniem będzie musiał mieć z 350W. Lepiej zrobić zasilacz impulsowy np. ten:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595416.html
  Co prawda nie jest jeszcze skończony ale trzeba mieć nadzieje :D . Jak masz jakieś pomysły co w nim przydałoby się jeszcze to zapraszam.
 • Poziom 40  
  Może wystarczą trzy, ale to będzie piecyk :!: a nie zasilacz.
 • Poziom 16  
  W sumie zadowoliłbym sie maksymalnym prądem przy min 12V co daje 230W strat na tranzystor, czyli wystarczyłoby połączyć równolegle dwa. Jak wygląda kwestia równoległego łączenia tranzystorów MOSFET? Czy tak samo je się łączy jak w przypadku zwykłych bipolarnych? Czy lepiej zastosować jeden MOSFET o większej mocy?
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Jeden będzie bardzo drogi o takiej mocy. Zastosuj 3 to będzie pewniejsze w działaniu a łączy się tak samo jak zwykłe, trzeba dać rezystory w źródłach 0,1Ω 2W.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Witam,
  slaweek_22 napisał:
  W sumie zadowoliłbym sie maksymalnym prądem przy min 12V co daje 230W strat na tranzystor, czyli wystarczyłoby połączyć równolegle dwa.

  Jak potrafisz odebrać 115W mocy (ciepła) z jednego tranzystora MOS typu IRFP240, to wystarczą, ale moja wiedza podpowiada mi, iż będzie to bardzo trudne technicznie.

  slaweek_22 napisał:
  Jak wygląda kwestia równoległego łączenia tranzystorów MOSFET? Czy tak samo je się łączy jak w przypadku zwykłych bipolarnych?

  W zakresie liniowym, a taki tu jest potrzebny, to nie wygląda dobrze, ponieważ zawsze będą istnieć pewne różnice w charakterystykach bramkowych [Id(Ugs) dla danego Uds], więc konieczne są, podobnie jak dla tranzystorów bipolarnych, rezystory wyrównawcze włączone szeregowo ze źródłem.

  slaweek_22 napisał:
  Czy lepiej zastosować jeden MOSFET o większej mocy?

  Najpierw znajdź taki tranzystor i go zakup ... :cry:
  Pozdrawiam
 • Poziom 40  
  Dlatego proponuję co najmniej 3. Jest tam w schemacie sterowanie wentylatorem w zależności od temperatury, więc układ chłodzenia będzie efektywny. Ale po dokładnym wyliczeniu mocy strat i temperatur otoczenia w lato itd. może się okazać że potrzebne są nawet 4 IRFP240. Do tego zasilacza wystarczą tranzystory na 55V ale najważniejszym parametrem jest ich moc. Poszukaj takich co mają największą moc.
 • Poziom 16  
  Znalazłem takie coś: IRF640NPBF Tranzystor unipolarny N-MOSFET 200V 18A 150W TO220AB kosztują w TME po 1.99zł
  http://www.ortodoxism.ro/datasheets/irf/irf640n.pdf
  Maja 150W i spadek prądu przy 100*C do 13A więc powinny wystarczyć. Co sądzicie o połączeniu takich 4 sztuk równolegle i równomiernym rozłożeniu ich na radiatorze? Jak dokładnie obliczyć wartości rezystorów wyrównawczych o których pisze Quarz ?
 • Poziom 40  
  Trzeba określić maksymalną temperaturę otoczenia, jak radiatory będą wystawać na zewnątrz zasilacza to w lato temperatura nie powinna przekroczyć 40°C. Maksymalna temperatura struktury tranzystora to 175°C i ma przewodność cieplną 1°C/1W. Gdyby radiator miał temperaturę 40°C przy maksymalnym obciążeniu to z tranzystora można wyciągnąć 135W ale radiator aby oddać ciepło do otoczenia musi być cieplejszy od powietrza. Nie znając rezystancji termicznej radiatora możemy tylko w przybliżeniu liczyć dalej. Załóżmy że przy maksymalnej mocy 300W w najcieplejszy dzień lata radiator nagrzeje się do 100°C więc radiator ma 0,2°C/1W (to musi być olbrzym), na tranzystory zostało 75°C przy 1°C/1W daje nam 75W na tranzystor. Z wyliczeń wychodzi na styk 4szt. ale to zależy w dużej mierze od wielkości radiatora i sprawności nadmuchu powietrza.
 • Poziom 16  
  Mam jeszcze pewną wątpliwość co do schematu. Czy to jest zasilacz na napięcie ujemne czy tylko jest w nietypowy sposób narysowany schemat ideowy ?
 • Poziom 40  
  Witam
  Jeśli robisz jeden zasilacz to nie ma różnicy gdzie jest plus a gdzie minus.
 • Poziom 43  
  Witam,
  podany schemat zasilacza pracuje w tzw. układzie "pływającym" (bez podłączenia do potencjału odniesienia - zerowego).
  Możesz zrobić z niego zasilacz napięcia dodatniego, lub ujemnego w zależności który z zacisków wyjściowych podłączysz do masy (potencjału odniesienia).
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Mam parę uwag. Po pierwsze tranzystory MOSFET można łączyć równolegle bez tzw. rezystorów źródłowych, a tylko w szereg z bazami wstawić rezystor o wartości kilkudziesięciu Ohmów. Po drugie w dobieraniu MOSFET-a do takiego zasilacza bardzo istotną wartością jest rezystancja kanału D-Z przy pełnym jego włączeniu - im mniejsza tym lepiej. Po trzecie w tym zasilaczu jest użyty MOSFET z kanałem typu N i odwrotnie podane napiecie zasilania spowoduje jego nieprawidłowe działanie.

  pozdrowienia
 • Poziom 40  
  Emil coś chyba pomyliłeś rodzaj zasilacza. To nie jest przetwornica impulsowa tylko zasilacz liniowy.
 • Poziom 42  
  Po pierwsze: w tranzystorach MOSFET nie masz baz tylko bramki. Rezystory źródłowe nie są potrzebne przy pracy impulsowej, bo wtedy charakterystyka temperaturowa rezystancji Rdson jest dodatnia. W przypadku pracy liniowej stosowanie rezystorów źródłowych jest bezwzględnie konieczne - charakterystyka temperaturowa niestety się zmienia w zależności od napięcia Uds i przechodzi w ujemną.
  Na dokładkę rezystory w źródłach muszą mieć większą wartość niż w przypadku rezystorów emiterowych stosowanych przy tranzystorach bipolarnych.
  Rezystory włączane w szereg z bramkami MOSFETów są rezystorami antyparazytowymi. Ich zadaniem jest zapobieganie oscylacjom a nie wyrównywanie prądów.

  Po drugie: rezystancja kanału ma znaczenie wtórne przy pracy liniowej, szczególnie w zasilaczu regulowanym, w którym i tak największa moc strat wydziela się przy niskim napięciu wyjściowym.

  Po trzecie: nie chodzi o odwrotne podłączanie napięcia zasilającego cały układ, tylko o podłączanie zacisku wyjściowego do potencjału neutralnego.
 • Poziom 11  
  Witam

  Chiałbym się pochwalić konstrukcją stabilizatora liniowego w moim zasilaczu symetrycznym 2 x 30V i 10A. Stabilizator działa rewelacyjnie tylko miałem mały problem z tranzystorami mocy. Niestety ale 3 sztuki tranzystorów BD249 (każdy z nich ma moc 125W) nie potrafiło rozproszyć mocy 300W na radiatorze. Dopiero przy zastosowaniu 5 sztuk BD 249 problem zniknął. TRanzystor IRFP250(kanał N) steruje tymi bipolarnymi połączonymi równolegle z rezystorami cermetowymi 0.2Ω Przy pełnym obciążeniu oraz wymuszonym obiegu powietrza wentylatorem 12x12cm o mocy 10W temp. radioatora jest maksymalnie 75°C. Załączam dwa zdjecia. Wkrótce na eletktrodzie opublikuje "potwora - zasilacza" o mocy 600W:)))) Jeżeli chodzi o koszt to wiadomo co jest najdroższe :D Elementy aktywne mocy. Mi się udało zakupic owe tranzystor za 4 zł od sztuki więc wychodzi dużo taniej niż IRFP'y. Następną kwestią jest wykonanie prostownika odpowiedniej mocy do tego stabilizatora. Pojemnośc jaką dałem w tym zasilaczu to jest 3X 18000uF na jeden kanał. Pozdrawiam chętnych i nie tylko wykonania tej konstrukcji:)))
 • Poziom 11  
  Czy komuś udało się uruchomić ten zasilacz z MOSFETami pracującymi równolegle? Kiedy łącze 2 IRF640 z rezystorami 0,1Ω w źródłach to opampy przestają pracować stabilnie i pojawiają się zakłócenia w radiu
 • Poziom 42  
  1. Odkopujesz temat sprzed roku.

  2. 0.1 oma to za mało.

  3. Przy tak dużych mocach jakikolwiek zasilacz liniowy traci sens.
 • Użytkownik obserwowany
  Z całym szacunkiem -RoMan- może ktoś się zainteresuje.Ja bardzo lubię tematy o zasilaczach.Ładnych kilka wykonałem żadnego z nich obecnie nie posiadam.Nowi właściciele nie narzekają,muszę wspomniec że częśc pochodziła z elektrody zasilacze jak i prostowniki. PS bardzo sobie cenie twoje posty i rady.Kilkukrotnie mi pomogły.