Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dłubany tuner Radmor 5102

JacekCz 15 Paź 2006 22:23 1734 6
  • #1 15 Paź 2006 22:23
    JacekCz
    Poziom 36  

Wszedłem w posiadanie Radmora 5102 (rok na strychu).
    Na początek (pierdział w 1 kanale) przeczyścilem bezpieczniki wg znanej recepty i jest. Potrzeby na nawe elektrolity na razie nie słychać. Np. z CD-ka jest rakieta.
    Od 3 dni czuje te klimaty posiadania tego sprzętu.

Stan tunera jest taki:
    na ramce-chasis są 3 większe płytki licząc od lewej. Czwartej nie ma, jest pusta sekcja i wisi tam mniejsza .... hmmmm ... były własciciel wierzy że to głowica o symbolu na płytce UK-2 obok logo z liter [TS] - czy to jest konwerter - wygląda amatorsko ? Jest to nieekranowane (jest mini ekranik pomiędzy częściami płytki). Sygnal antenowy wchodzi niesymetrycznie z jednej połowy symetrycznego gniazdka.
    zakładając że to głowiczka, wchodzi ekranowany kabel na płytkę z filtrami i chipem tba12035 T_7826 (czy to jakaś inna od schematu pośrednia)?

dodana płytka z dekoderem stereo KA2261, nad 1-szą z lewej płytką na ramce

Skutek jest taki że 'gra' ale dalece niezadowalająco:
    a) ograniczone pasmo (nie łapie niżej 94MHz - nie wiem dokładnie -patrz niżej)
    b) czułość ... hm nie wiem czy mała czy duża, jakaś nierówna. Na drucie.
    Mam inne wyniki niż tuner Sony w innej części domu z blaszanym dachem.
    c) zakłócenia od komputerów jak pomiedzy stacjami
    d) konieczność podregulowania częst. po włączeniu (z wyjątkiem RMF). Niejasne działanie ARCz
    e) zakłócenia na stereo nawet na silnych stacjach (wtedy słabsze). Efekt stereo jest.

Pytania: jak zinterpretować opis? Nie mam drugiego radmora. Co się dzieje, co to za inna pośrednia ?

gdzie by była oryginalna glowica?

Co z tym ekonomicznie zrobić ?
    Mogę kupić tuner z syntezą za parę zł i postawić.
    Mogę kupić głowicę przestrojoną radmora lub inną.
    Mogę dać na warsztat, ale to pewnie drogie.

Z innej strony wyświetlenie 20MHz pasma na 2 cm skali uważam za nieporozumienie. czy są jakieś cyfrowe odczyty częstotliwości ?
    Wiem że ortodoksi Ramora mnie zjedzą ;-)

Dla objaśnienia jestem niepraktykujacym mgr inż elektronikiem. Drobne rzeczy zrobię sam.

0 6
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 15 Paź 2006 22:48
    ml
    Poziom 25  

Z opisu wynika, że brak jest płytki z oryginalną głowicą UKF a ktoś Radmora przestroił poprzez podstawienie jakiegoś ustrojstwa. Płytka z układem KA... to prawdopodobnie stereodeokeder wykonany metodą Trabi-ebo z tego forum (nawiasem bardzo dobrze się sprawdza w Radmorze i Amatorze - osobiście przetestowałem). Reasumując - proponuje pozostawić KA.. tak jak jest (przynajmniej do reanimacji reszty tj. w.cz. i p.cz.), kupić oryginalną głowicę UKF przestrojoną lub nieprzestrojoną i przestroić samodzielnie (wykonywałem kilka razy - nie bolało, głowice do dziś działaja stabilnie i posiadają bardzo dobrą czułość) a potem całość doprowadzić do właściwego stanu. Zapewniam że warto!

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 15 Paź 2006 23:14
    JacekCz
    Poziom 36  

JacekCz napisał:
    wchodzi ekranowany kabel na płytkę z filtrami i chipem tba12035 T_7826 (czy to jakaś inna od schematu pośrednia)?

Płytka wyglada wzrokowo jak ta:
    http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=133922097
    gdzie jest UL 1242V ????
    Co by sie z grubsza zgadzało

Ale nie potrafię wygooglać symbolu chipa coś w stylu tba12035 T_7826

Czy to jakiś ruski zamiennik ?

0
  • #4 15 Paź 2006 23:42
    ml
    Poziom 25  

To jest TBA120S - wzmacniacz p.cz. FM z demodulatorem.

0
  • #5 16 Paź 2006 08:26
    michas
    Poziom 23  

Ja bym na Twoim miejscu kupił jakieś niekodowane używane radio samochodowe bez zdejmowanego panela z syntezą a nawet z rds wytargał bebechy od kasety oraz wzmacniacz mocy, przełączył go w funkcje radia na stałe i podał sygnał stereo na przełącznik źródeł (tam gdzie powinien sie znaleść w oryginale)
    Może nie będzie wyglądało to bardzo fachowo ,ale radia samochodowe cechują sie dość dużą czułością no i używki są tanie.
    o takie cos np http://www.allegro.pl/item131669071_radioodtwarzacz_wolksvagenowski_beta.html
    Pozdrawiam Michał.

0
  • #6 16 Paź 2006 14:38
    JacekCz
    Poziom 36  

michas napisał:
    Ja bym na Twoim miejscu kupił jakieś niekodowane używane radio samochodowe bez zdejmowanego panela z syntezą a nawet z rds wytargał ....

Rozumiem piszesz o postawieniu tego na zewnątrz?
    Na zewnątrz zawsze moge, zwlaszcza ze być może i tak bede podlaczal 12V CDROM

Mi pojawila sie myśl inna, coś w środek. W aucie zony jest 'skośne' analogowe radio z odczytem cyfrowym (kolor zielony!) . Ona tego nie używa (też bym nie używał. Radio jest stereofoniczne, liczę kabelki: czarny masa, czerwony z bezpiecznikiem, zielony, szary ... hmh zgadza się ;-) są cztery) więc moze mala operacja z odczytem ?
    ktoś o tym pisał. Wreszcie się dowiem jaki naprawde mam zakres MHz

Kontunuując myśl, czy taka operacja z syntezą jest wykonalna/łatwa?

0
  • #7 16 Paź 2006 22:35
    michas
    Poziom 23  

JacekCz napisał:

Rozumiem piszesz o postawieniu tego na zewnątrz?
    Na zwnątrz zawsze moge, zwlaszcza ze być może i tak bede podlaczal 12V CDROM

Mi pojawila sie myśl inna, coś w środek. W aucie zony jest 'skośne' analogowe radio z odczytem cyfrowym (kolor zielony!) . Ona tego nie używa (też bym nie używał) więc moze mala operacja z odczytem ?
    ktoś o tym pisał. Wreszcie się dowiem jaki naprawde mam zakres MHz

Kontunuując myśl, czy taka operacja z syntezą jest wykonalna/łatwa?

A dlaczego nie w srodku? Nie ma miejsca? Wyrzucic co związane z radiem i ładnie wkomponować wziąć skądś 12V albo zrobic stabilizacje (prądu dużo nie trzeba) zamiast wskaźnika ,tam chyba jest wskaźnik elektromagnetyczny, zamontowac wyswietlacz lcd lub led ( w zależnosci jaki byłby w radiu) sygnał do przełącznika wejsc ...zamontować jakos przyciski (wykorzystac isostaty) chyba ze są tam sensory na dotyk nie pamietam.....
    Co do odczytu czestotliwosci w radiu twojej żony jesli chcesz za wszelką cene to wycharatać :) to zapewne jest to panel na którym jest czestotliwosciomierz odejmujący pośrednią 10,7 MHz . wystarczy ze kabelek wejsciowy zakończysz obwodem rezonansowym o zblizonej czestotliwosci i zbliżysz do cewki oscylatora - bedziesz miał odczyt ....nawet jak bedziesz miał szczeście prawidłowy :)
    Pozdrawiam Michał.

0