Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR SONY SLV-E220VP - zwalnia przesuw tasmy.

16 Paź 2006 10:53 1143 3
 • Poziom 15  
  Witam wszystkich.

  W w/w Video - z centralnym mechanizmem- po nacisneciu PLAY przez chwilę - czasem dłużej - obraz i głos jest OK. Po czym zwalnia rolka napędowa tasmy ( słychać to w fonii). Jak dac STOP i PLAY to historia sie powtarza , lub jest źle od razu.
  Gdy przylożyc palec do obudowy rolki napędzającej w czasie zwolnionych obrotów to wyraźnie można wyczuć małe drgania i usłyszeć terkot.

  Czy ktoś wie co mozna z tym zrobić??

  Chciałem dostać się pod spód, do mechanizmu napędu rolki - ale nie wiem jak - ponieważ Nie zajmuję się na codzień naprawą VCR.Wnioskuję że trzeba zdjąć windę - ??? Mogę dodać zdjęcie wnetrza - jeżeli to coś da.
  Pozdrawiam wszystkich .
 • Poziom 31  
  jeśli kolega dotychczas nic przy tego typu urządzeniach nie robił to radziłbym się zastanowić a na pewno proponowałbym zdobyć serwisówke do tej mechaniki przed rożłożeniem jej na czynniki pierwsze.

  Pytanie jest o jaka rolkę chodzi głowną napędu czy dowijania?
  Spowalniać równie dobrze mogą napinacze - potrafią pękać bo życie ich w tej mechanice nie jest łatwe
 • Poziom 15  
  Dziękuję kol. ion-tichy za wypowiedź. Widocznie niezbyt dobrze opisałem problem.

  Chodzi o główną (stalową) rolkę- oś napędu - która zwalnia.
  Jeżeli chodzi o napinacze - rozumiem napinacze taśmy - nie wiem jak to sprawdzić??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ta dyskusja to klasyczny przypadek braku znajomości terminologii stosowanej w technice VCR. Powoduje to w skrajnym przypadku brak zrozumienia o jakie elementy mechanizmu chodzi. Używane nazwy są najczęściej "tworem własnym": rolka główna napędu, rolka dowijania :?:
  Z treści opisu usterki jednoznacznie wynika, że chodzi o napęd CAPSTAN, a konkretnie o rolkę przesuwu (oś wirnika).
  Lesz123 napisał:
  ...zwalnia rolka napędowa tasmy ( słychać to w fonii). Jak dac STOP i PLAY to historia sie powtarza , lub jest źle od razu.
  Gdy przylożyc palec do obudowy rolki napędzającej w czasie zwolnionych obrotów to wyraźnie można wyczuć małe drgania i usłyszeć terkot.

  Mogą zachodzić dwa przypadki, albo mamy do czynienia z mechaniczną usterką silnika ( "suche" bądź zatarte panewki jarzma podtrzymującego wirnik) lub jest to usterka elektryczna silnika ( uszkodzenie sterownika itp.)
  Praca z mechanizmem wymaga jego znajomości. Dla poprawności należy dodać, że w tym modelu SONY zastosowano mechanizm f-my SANYO typu V95I. Aby zdiagnozować czy usterka posiada charakter mechaniczny należy zdemontować CAPSTAN. Wiąże się to z wymontowaniem całego mechanizmu z obudowu (z płyty głównej). W takim stanie sam demontaż CAPSTAN`a jest b. prosty. Trudniej ustalić przyczynę jeżeli mamy do czynienia z usterką elektryczną, ale wystarczy wykonać odpowiednie pomiary na złączu CAPSTAN`a, bądź na jego sterowniku aby się o tym przykonać. Niestety, wymaga to dogłębnej znajomości pracy tego napędu.
  Moja porada ma charakter poglądowy i nie zawiera konkretnej "recepty" na usunięcie usterki. Piszę o tym dlatego aby każdy kto podejmie się takiego przypadku miał tego świadomość. Stare przysłowie zawiera taką mądrość:
  ..."mierz siły na zamiary, nie zamiar na siły"...