Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Widmo mocy - jak odczytać amplitude syg. okresowego?

zerpo 16 Paź 2006 14:03 2762 5
  • #1 16 Paź 2006 14:03
    zerpo
    Poziom 22  

Witam.
    Mam pewne zagadnienie do odszyfrowania. Otóż dane jest pewne widmo mocy. Sygnał składa się z sumy szumu i sinusoidy o f=0,1Hz (co widać na wykresie widma mocy) i amplitrudzie 5. Problem w tym jak (jeśli w ogóle się da) odczyytać z wykresu amplitude tej sinusoidy? Na osi Y znajduje się cos w dB/Hz. Próbowałem jakoś to logarytmować, czy coś, ale nic nie wyszlo. Da się coś z tym zrobić?
    Widmo mocy - jak odczytać amplitude syg. okresowego?

0 5
  • Pomocny post
    #2 16 Paź 2006 14:26
    lukastoja
    Poziom 16  

Problem jest i prosty i trudny zarazem, ponieważ to co widzisz to Widmo Mocy. Jeśli chcesz uzyskać wynik jaka moc ma sygnał zawarty w danym przedziale częstotliwości to należy obliczyć całkę od jakiegoś f1 do jakiegoś f2. Całka ta wyraża nic innego jak pole powierzchni pod tą krzywą z danego przedziału.
    Trudność polega na tym, że sinusoida jest w dziedzinie częstotliwości prążkiem i całkowanie da wynik 0. Rozwiązaniem może być przyjęcie ze twoja sinusoida to f0+-coś tam. I tak policzoną moc dopiero zamienić na amplitudę.
    Z wykresu bezpośrednio nie da się odczytać amplitudy niestety

0
  • #3 16 Paź 2006 16:49
    zerpo
    Poziom 22  

Dziękuję, uwierzę na słowo :-)
    Pozdrawiam!

0
  • #4 16 Paź 2006 18:00
    m8se
    Poziom 14  

Wydaje mi się że skoro

moc[dB] = 10log(Pwy/Pwe)
    P=U²/R

moc[dB] = 10log[(Uwy²/Rwy)/(Uwe²/Rwe)] = 10log[(Uwy²/Uwe²)(Rwe/Rwy)]

moc[dB] = 20log[(Uwy/Uwe)(Rwe/Rwy)]

to żeby wyliczyć amplitudę na podstawie tej ch. amplitudowej z podaną mocą trzeba by znać Uwe i rezystacje we i wy, albo moc na wejściu i rezystancję obciążenia. Nie jestem tylko teraz pewien czy nie mylę tu czegoś:)

0
  • #5 16 Paź 2006 19:27
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    jak potrafisz (znajdziesz narzędzie) zamienić ten wykres na zapis analityczny (jako funkcja ciągłej częstotliwości) , to z jego obróbką już nie będzie problemu. Dekompozycje falkowe powiedzą wszystko ... :D
    Pozdrawiam

0
  • #6 16 Paź 2006 19:32
    zerpo
    Poziom 22  

:-)
    Nie, nie. Chodzi tylko o fakt odczytania z wykresu, bez kombinowania w ten sposób.
    Pierwsza odpowiedź mnie raczej usatysfakcjonowała - Nie da się wprost :)

0