Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie hotair, przegrzanie scalaka.

16 Paź 2006 16:38 2708 8
  • Poziom 24  
    Sprawiłem sobie stacje lutowniczą na gorące powietrze.
    Ma kilka zalet:
    1.Można szybko wylutować scalak ze starej płyty (bez odsycacza)
    2. lutowanie SMD.
    3. Pdgrzać płytkę w celu eliminacji zimnych lutów, no i właśnie
    mam pytanie do osób które mają już w tej dziedzinie praktykę?
    Czy każdy scalak można podgrzewać to temperatury topnienia cyny, bo mam juz przykre doświdczenia.
    Jak to robicie czy lepiej dać wyższą temp. i robić to szybko.

Pytam bo dotychczas zawsze lutowałem transformatorówką i nie marnowałem układów zwracałem uwagę aby grzać krótko i zdecydowanie, aby nie przegrzać scalaka, a teraz używając gorącego powietrza nagrzewa się cały scalaki to bardzo mocno bo aż zacznie topić się cyna.
    Proszę o komentarz.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Witam
    Najlepiej zastosować odpowiednie nasadki na hot-air, wówczas podgrzewasz tylko nogi scalaka. Jednak jest to rozwiązanie stosunkowo drogie.

AB
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 24  
    W komplecie były dysze (nasadki), ale za pomocą nich nie mam takiej możliwości aby podgrzać jednocześnie wszystkie nóżki scalaka nie grzejąc całego układu.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam
    Są to specjalne nasadki w kształcie kwadratu lub prostokąta - zależy to od typu obudowy. Gorące powietrze nadmuchiwane jest przez wąskie szczeliny na każdym boku, tak więc nagrzewane są tylko punkty lutownicze a nie cały układ. Tego typu koncówki kupuje się oddzielnie, do ściśle określonego typu obudowy układu scalonego.

AB
  • Poziom 24  
    Tego nie wiedziałem, a gdzie można kupić takie końcówki?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam!
    Np. w Renexie z Włocławka.
    pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 21  
    ale trzeba sie liczyc z duzym kosztem jedna koncowka moze dochodzic do 40 zł :)
  • Poziom 18  
    A czy mógłbyś się podzieli opinią co za cudo kupiłeś,gdzie i za ile.Też się do tego przymierzam i na razie zasięgam opinii.
  • Poziom 32  
    Z drugiej strony wewnętrzna struktura scalaka nie nagrzeje się od razu do temperatury topnienia cyny. W większości przypadków zdążysz swobodnie wlutować/wylutować układ zanim cokolwiek zacznie sie dziać.