Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

h-brigde i dioda zabezpieczająca

silacoriolisa 16 Paź 2006 22:37 2333 6
  • #1 16 Paź 2006 22:37
    silacoriolisa
    Poziom 10  

Witam,

Spotkałem się z następującym problemem: wszystkie schematy jakie znalazłem (wszystkie rzekomo działające) pełnego mostka H do sterowania silnikiem DC zakładają, że tranzystory (w moim przypadku MOS) są bocznikowane diodami - w rzeczywistości diody znajdują się w tranzystorach (ale podobno są wolne)...ale w czym problem?

Otóż...mierząc przebieg napięcia na silniku oscyloskopem dostaje bardzo
    nieładne przebiegi i w dodatku wartość średnia napięcia na silniku niewiele ma wspólnego z szerokością PWM. Problem niejako znika po dodaniu diody bocznikującej silnik - oscyloskop pokazuje ładny przebieg prostokątny a napięcie średnie na silniku i obroty silnika odzwierciedlają faktyczne procentowe wypełnienie impulsu.
    Więc?
    Zakładając że chce zmieniać kierunek obrotów, musze zastosować jakiś przekaźnik do załączania odpowiednio spolaryzowanej diody bocznikującej silnik?? No i dlaczego jeszcze nie spotkałem schematu, który by zawierał taką diode - innym działa a mi nie??

Serdecznie prosze o pomoc, sporo czasu już sie męcze ze swoim układem i chciałbym dojśc do jakichś konstruktywnych wniosków.

Pozdrawiam

P.S przykładowy schemat z diodami, o których mowa (bez diody bocznikującej silnik):
    www.todorobot.com.ar/informacion/tutorial%20stepper/hbridge.jpg
    żeby było wiadomo o czym mowa ;)

0 6
  • #2 16 Paź 2006 22:55
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Może masz za mało kondensatorów na zasilaniu mostka. Prąd z silnika musi gdzieś się podziać, więc jak rozwiązane jest zasilanie mostka może być ważne.

0
  • #3 17 Paź 2006 00:40
    silacoriolisa
    Poziom 10  

Silnik ma moc 70W (bez obciążenia pobiera około 3.5A), częstotliwość PWM to 16kHz, mostek jest zasilany z układu prostującego filtrowanego kondensatorem 1000µF, jutro sprawdze, czy faktycznie zwiększenie tej pojemności będzie miało jakiś wpływ. Aczkolwiek do układu podłączyłem też malutki silniczek od magnetofonu (a więc pobierający dużo mniejszy prąd) i efekt był ten sam - przebiegi na oscyloskopie bardzo nieciekawe a obtoty silnika bez diody bocznikującej dla 50% wypełnienia praktycznie znikome (silnik 70W nie rusza a tranzystory sie grzeją).

Prosze o dalsze sugestie i dzięki Dar.El

0
  • #4 17 Paź 2006 13:48
    darkfenriz
    Poziom 21  

Jaki przekaźnik do załączania diody?
    Pomyśl raczej o zenerkach i gasikach RC, bo silnik to reaktancyjne obciążenie.
    Co to znaczy, że dioda ma "bocznikować silnik"?
    Chyba nie to co myślę?

0
  • #5 17 Paź 2006 18:09
    WojcikW
    Poziom 38  

Po zadziałaniu i wyłączeniu tranzystorów Q1 i Q3 wprawdzie prąd indukcyjny zamknie się przez diody od punktu A do punktu B i nie będzie przepięcia, które by miało uszkodzić tranzystory ale...
    Ale droga od A do B jest "pod górkę" - doładowanie kondensatora C1. Więc wszystko jest w porządku, u innych przebiegi gdzie jest "pod górkę" też będą koślawe.

0
  • #6 17 Paź 2006 20:25
    WojcikW
    Poziom 38  

Zamiast dołączać diodę gaszącą przez przekaźnik, lepiej zrezygnuj z mostka H i zasil silnik przebiegiem PWM z jednym tranzystorem i diodą gaszącą na stałe. Przezaźnikiem możesz zmieniać kierunek obrotów silnika.
    A jeżeli chcesz pozostać przy mostku H, to tranzystory mostka wykorzystaj tylko do zmiany obrotów, diodę gaszącą daj za mostkiem, a do PWM wykorzystaj dodatkowy tranzystor. Innaczej nie będzie Ci działać.

0
  • #7 20 Paź 2006 19:44
    silacoriolisa
    Poziom 10  

Uparłem się na ten mostek - ale jak sie okazuje głowny problem to brak wspólnej masy dla obwodów zasilania silnika i częsci logicznej, z jakichś powodów napięcia względem siebie na tych zasilaczach były przesunięte względem siebie. Teraz tranzystory się nie grzeją a silnik chce się kręcić. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i wszelkie uwagi - wszystkie uwzględnie w końcowej fazie projektu.

Pozdrawiam

0