Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HW1500-jaki do tego wysokotonowiec?

17 Paź 2006 10:00 2047 29
  • Poziom 24  
    Jak w temacie.Mam kolumny na hw1500 chciałbym żeby ktos mi doradził co do nich dac na góre.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Poponuje na ta kolumne na gore dac doniczke z jakimis pnaczami azeby glosnik zaslonily.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Witam.
    Cytat:
    na forum i przez ludzi znających się na fachu

No to kolego sebidino na fachu znasz sie wysmienicie jezeli do tych glosnikow proponujesz Tonsil GDWT 12/191/150....

Po pierwsze pytanie do autora ile ma na to przedsiewziecie pieniedzy i do czego ma toto sluzyc i co ma to napedzac.
    Jezeli jest mozliwosc to oczywiscie te glosniki sprzedac od razu... i dalej mozna myslec.
  • Poziom 27  
    Ja jednak sproboje na powaznie. I sproboje cos wyratowac z tej inwestycji.

sebidino napisał:

Witam

Kolego UnnamedYesusiq ... świetny dowcip ...
    Pd takiego rodzaju postów jest temacik na wesoło :D

Kolego Marcin Grabarz ... Rozumiem, że jest to Alphard ... nie zrozum nas źle, na forum i przez ludzi znających się na fachu te głośniki uważane sa za dno ... rodzą sie dlatego takie teksty (jak wyżej)

Jest to głośnik nic nie warty, ale zawsze lepiej jest mieć coś takiego niż nic ... :D (to moje zdanie)
    Zastosuj tu może jakies gwizdek STX ...
    Lub Tonsil GDWT 12/191/150

Pozdrawiam Sebidino

Sebidino w ten sposob uzyskasz mega dziore w pasmie przenoszenia tej kolumny.

HW1500 to bardzo slabe glosniki. One wytrzymoja ok 70-80W mocy rms. Ich efektywnosc to naprawde nie szal ale ok 88dB jest. Mozna je porownac do mocno wyexploatowanych glosników RTF 38cm stosowanych w kolumnach Vermona.

JEdynie co mi przychodzi na mysl to zrobienie z tego subów. I do tych subów nadstawek albo poprostu zorbineie 3droznych kolumn.

Najlepiej wez kup jeszcze do tego sredniotonowego stx'a GDS-22-120-4-SE on ma wyzsza efektynosc o ok 3-4dB ale moc ma podobna wiec mozesz go obciac na 300hz i bedize dobrze. DO tego daj jakis driverek tonsila np GDWT9/80 i aby gral od 5khz tylko zebys nie wpadl na pomysl i zasotoswal stx.

Do tego odpowiednia zwrotnica i bedzie dobra 100W kolumna. Taka zwrotnica home made kosztuje ok 100zl ale od biedy jak zastosujesz zwrotke STX "Zwrotnica 3D-12 " to tez powinno byc ok chodzic podzal jest na 800hz troche moze zabraknac nisksrednich ale az tak strasznie nie bedzie...

Pewno koledzy beda ci radzic aby sprzedac te glosniki i jak masz taka mozliwosc to tak zrob. ALe jak nei masz to najlepszym i najtanszym rozwiazaniem bedzie to co napisalem wyzej. W droszcze komponenty nei oplaca sie inwestowac przy takich niskotonowych....
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Witam
    Nie zrozum mnie zle sebidiono ale... takimi postami jak ten czy wyzej tylko przedstawiasz swoja "znajomosc na fachu"... przeczytaj najpierw dobrze i zrozum temat a pozniej wypowiadaj sie. Kolega poszukuje glosniczka wlasnie do kolumny ale jak napisal tez mlody_elektronik twoje propozycje sa zupelnie bez sensu. Moje zdanie to niewypowiadac sie wprowadzajac ludzi w "las"...

Niech wypowie sie autor tematu i odpowie na pytania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    No wiec wyglada to tak.Jakis czas temu kupiłem kolumny od znajomego.Nie znalem się wtedy jeszcze za bardzo.Teraz też ekspertem nie jestem ale juz lepiej niz kiedyś.Te kolumny to budy po jakichs starych eltronach(ok.120l o te 20 l za duzo) z prostokatnym materiałem na dole zasłonietym materiałem.W tym siedzi HW1500 i dwa GDWT9/80(jak dobrze pamietam) spiete w szereg i przez kondensator.Na dodatek były one przewijane i teraz razem maja 8 ohm.Nie mam zbyt wiele funduszu i chciałbym zmniejszyc te obudowy do100l i przy okazji(jak już bedę robił nową scianke na przód) dać nowe wysokotonówki i BR.Jak bede miał coś kasy to rzecz jasna pozbedę sie tych kolumn i zrobie sobie inne a narazie prosze o rady.I nie nabijajcie sie bo wiem co to za głosnik ale jek ktos wyzej wspomniał lepiej miec to niz nic.Będę tego uzywał głownie do słuchania muzyki(czyt. nie techno hip hop itp.) i sporadycznie do nagłaśniania małych koncertów w dk.
  • Poziom 33  
    koncertu tym nie naglosnisz ja bym dal jeszcze sredniotonowy np ARZ6608 tesli plus jaki kolwiek maly tubowy wysokotonowy spokojnie wystarczy stx zwrotnica w postaci dla basowego cewka ok 2,5mH sredniotowny kondzior ok 10mikro i dla wysokotonowego 2,2mikro plus cewka 0,4mH
  • Poziom 24  
    A możliwe by było żeby dać sam driver?Chce to zrobić jak najmniejszym kosztem.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Niewarto dawac samego drivera kosztem wielkiej dziury w pasmie ktora mozna znacznie poprawic glosnikiem ARZ6608 a cena tegoz wynosi okolo 30zl.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    A to zmienia posta rzeczy bo myślałem że będzie droższy.A gdzie taki głosnik można nabyć?Jest na allegro?
  • Poziom 24  
    No i na allegro to ta firma sporo negatywów miała...A mógłby mi ktoś podać parametry tego Hw1500?Albo namiary na parametry?
  • Poziom 27  
    Szczerze to bym STX'a polecal. ARZ moze nie wytrzymac. POzatym i tak musisz dac zwrotnice bo inaczej niewazne jakiego sredniaka wsadzisz to i tak nie wytrzyma 10min...
  • Poziom 19  
    Witam.
    Wytrzyma spokojnie, alphard ma rzeczywista moc sporo nizsza od tej jaka podaje producent wiec ten arz bedzie jak najbardziej odpowiedni. Pozatym pod wzgledem brzeminia takze jest lepszy i chyba nawet tanszy od stx'a.
    Zwrotnice ze musi byc to oczywiste.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    z tym ze ten alphard pewnie ma 8 om a stxy maja 4 nie jest do dobre rozwiazanie
  • Poziom 43  
    sebidino napisał:
    HW1500 to bardzo slabe glosniki. One wytrzymoja ok 70-80W mocy rms. Ich efektywnosc to naprawde nie szal ale ok 88dB jest. Mozna je porownac do mocno wyexploatowanych glosników RTF 38cm stosowanych w kolumnach Vermona.

No nie wiem, stare Vermony miały ponad 100dB skuteczności, bo piecyki miały może z 20-50Watów. Nie wiem jak bardzo musiałbys je katować żeby skutecznośc spadła o kilka razy. 12dB, to jakby wyciąć 3/4 membrany i jeszcze popsuć magnes.

Ale to dobre porównanie. Alphard gra jak 1/4 dobrego głośnika. Czyli potrzeba ok 4 sztuk Alphardów zeby to grało głośno powiedzmy jak Selenium. O jakości nie wspomnę. Dobrze jest HW pozbyć po prostu, allegro chętnie bierze te złomy bo Alphard jest dobrze reklamowany tam.

Cytat:

z tym ze ten alphard pewnie ma 8 om a stxy maja 4 nie jest do dobre rozwiazanie
    - jesli nie ma zwrotnicy to co mu zrobi zmiana impedancji? Po za tym[/quote]

Po za tym ARZ wytrzymie jako średniotonowy ma 30Watów za filtrem, tyle co 16cm GDMy z Tonsila. Ale i tak bym dal dwa ARZ 6604 + Selenium za 290 złotych. ewentualnie rpzeanalizowalbym charakterystyki. W pewnych imejscach ARZ ma naprawdę 98dB.

Ewentualnie może ktoś zna firmę JB?
  • Poziom 24  
    Dobrze.tylko czy zwrotnica dla tego arz czy nawet innego średniaka to może być kondensator w szereg jak to zaproponował ktoś wyżej?No i jakbym go dawał to rzecz jasna że musiałbym go zabudować bo razem z tym alphardem to chyba nie może siedzieć.a ile litrów dla tego arz?
  • Poziom 19  
    Witam.
    Kondensator w szereg ani inne cuda w tym wypadku nieprzejda. To najbardziej prymitywny i zawodny sposob odciecia pasma i zabezpieczenia glosnikow. A i tymbardziej stosowane tylko z wysokotonowcami piezo.
    Tu potrzebbna jest zwrotnica, cewki, konndensatory, rezystory, czesto zarowka i uklady buforowe.
    Litraz dla arz to raczej niebedzie robilo wiekszej roznicy.
  • Poziom 33  
    czemu nie przejdzie kondensator w szerego dla arz jak to najprostsza zwrotnica 6dB/okt ktora uwazaja niektorzy za najlep[sza bo wprowadza najmniej znieksztalcen i robi najmniej problemow przy wykonywaniu
  • Poziom 19  
    Witam.
    I cos takiego ma pracowac na 'estradzie' i byc niezawodne....
  • Poziom 27  
    Dlaczego nikt nie wysluchal mnie i prowadzicie bezsensowna rozmowe.

POmysl uzycia ARZ uwazam za dobry. POniewaz sam taki glosnik kiedys posiadalem i naprawde godny polecenia i naprawde niska cena.

Ale jak sie chce aby bylo najtaniaej i gralo to niestety koszt bedzie ok 70zl na czesci do jednej kolumny.

MOzna zastosowac oczywiscie sam driver. w ramach "obnizenia kosztów" :D:D BMS4592. Wtedy zakladajac sam kondensator oszczedzisz na zwrotnicy. I nie spalisz tak szybko tego BMS'a a predzej HW. POzatym BMS przekrzyczy tak HW ze malo co bedize go slychac.
  • Poziom 33  
    X spkojnie wystarczy sam kondensator i bedzie bardziej to niezawodne niz rozbudowany skomplikowany uklad . Stosuje sie przeciez nawet na w estradowych konstrukcjach zwrotki 6 dB dla sredniaków . Jak masz gadac glupoty lepiej sie nie odzywaj :P
  • Poziom 27  
    hirogen napisał:
    Głupek jestes spkojnie wystarczy sam kondensator i bedzie bardziej to niezawodne niz rozbudowany skomplikowany uklad . Stosuje sie przeciez nawet na w estradowych konstrukcjach zwrotki 6 dB dla sredniaków . Jak masz gadac glupoty lepiej sie nie odzywaj :P

Po pierwsze nie obrazaj mnie.

PO drugie jak mi nie wiezysz to sprawdz to fizycznie. Czyli rozbierz jakas fabryczna firmowa kolumne estradowa. Wtedy zobaczysz kto ma racje.

Po trzecie na sredniotonowy glosnik nie daje sie tylko kondensatora ale rowniez i cewke (zwrotnica 6db/okt). BO kondensator odcina niskie czest. a cewka wysokie. Wiec sam sie zastanow co piszesz i nie wymadrzaj sie i obrazaj ludzi.

Zycze ci powodzenia w dalszym pisaniu postów. Ale jedno prosze nie zanizaj poziomu....
  • Poziom 33  
    => mlody_elektronik ale to nie do ciebie
  • Poziom 19  
    Witam.
    To w takim razie do kogo?
    mlody_elektronik zgadzam sie zupelnie, czy w ktoryms z markowych produktow jako zwrotnice jest tylko kondensatro?...smiech
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    hehehe a odkąd kombinacja alpierd plus tesla +cos jest markowa konstrukcja . Mialem kiedys kolumny elestry 3 drozne 150W gdzie dla sredniaka byl tylko kondensator
  • Poziom 24  
    To ma grać jakos w miare nie najgożej.ludzie przecież wiem że cudów nie bedzie.Czyli mam rozumieć że kondensator w szereg wystarczy?i do wysokotonowca tez kond?
  • Poziom 27  
    NIe wystarczy....

Tak samo mozna porownac do samochodu...

Jak kupie kola i karoserie to bedzie jezdzic ??

CHyba nie brakuje jeszcze paru elementów...

Bardziej łopatologicznie nie umiem wytlumaczyc...