Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy używanie transmiter'a mp3 jest legalne

17 Paź 2006 13:40 2258 11
  • Poziom 10  
    Mam Pytanie czy mogę używać mp3 transmiter
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Tak, jego moc raczej nie przekracza dopuszczonych norm :D i nie ma takich co by chcieli to sprawdzać.
  • Poziom 15  
    nie chce zakladac nowego tematu, wiec zapytam tutaj, troszke przegladalem forum bo wyszukiwarka nie wiem czemu nie dziala u mnie obecnie, w poszukiwaniu schematu czegos takiego, lecz nie znalazlem
    moglby ktos linkiem rzucic?
    nadajnik hifi jakis, zasilany najlepiej 5 lub 12v...zasieg niekoniecznie duzy, wazne zeby czysto nadawal dzwiek z mp3 playerka na radio
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ktoś niedawno o to pytał. Wnioski były takie, że przy cenie fabrycznego z Chin na alledrogo nie opłaca się robić.
    Michał
  • Poziom 18  
    Nejman napisał:
    Mam Pytanie czy mogę używać mp3 transmiter

    Nie jest legalne.
    No to może jeszcze uzasadnienie i będziemy mieli komplet.
    M.
  • Poziom 20  
    Bodajże urządzenia nadawcze o mocy do 20mW nie wymagają żadnych zezwoleń.
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Wszystko jest tu:
    http://dziennik-ustaw.katalog.yum.pl/poz-1955.php

    Pasmo radiodyfuzji UKF FM (88-108MHz) nie jest wyszczególnione w żadnym z aneksów, wobec czego do tego pasma stosuje się § 3, punkt 2) w brzmieniu:
    Cytat:
    20 mW - wykorzystujące inne niż wymienione w pkt 1 częstotliwości z zakresu częstotliwości do 800 MHz,
    dla których zostały wydane świadectwa homologacji, mogą być używane bez pozwolenia do czasu upływu terminu ważności tych świadectw.

    Czyli teoretycznie urządzenia takie powinny mieć homologację, bez niej ich użytkowanie jest nielegalne.
    Tylko pytanie, kto to sprawdzi i będzie egzekwował?
    Chyba by trzeba wybrać się do UKE i błagać żeby za użytkowanie czegoś takiego nałożyli jakąś karę, bo nie sądzę żeby komukolwiek chciało się takimi drobnostkami zajmować, no chyba że by się bardzo uparł...
  • Poziom 20  
    A o homologacje ubiega sie importer ( lub producent krajowy), a nie Ty.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Ustawa o łączności z 1990 roku:
    Cytat:
    6. Świadectwo homologacji na typ urządzenia wydaje się producentowi urządzeń lub podmiotowi upoważnionemu przez producenta. Świadectwo homologacji może być wydane również użytkownikowi na określone egzemplarze urządzenia.


    Z tego co się orientuję, to w tej chwili dla świadectwa wydanego dla danego egzemplarza urządzenia używa się określenia "świadectwo zgodności", a termin homologacja dotyczy wszystkich urządzeń danego typu.

    Z tego co pamiętam wystawienie świadectwa zgodności dla radia CB to koszt 20PLN, a badania to 50PLN. Jak jest dla innych urządzeń, tego nie wiem,ale na pewno taka możliwość istnieje.
  • Poziom 28  
    Cytat:
    Z tego co pamiętam wystawienie świadectwa zgodności dla radia CB to koszt 20PLN, a badania to 50PLN. Jak jest dla innych urządzeń, tego nie wiem,ale na pewno taka możliwość istnieje.
    - istniała, ale ponad 5 lat temu, a poza tym stawki były inne. Teraz można sobie zrobic badania w CLBT za około 1200 zł.
  • Poziom 20  
    Jeżeli na urządzeniu jest znak CE , to nie musisz sie martwić o "świadectwo zgodności".
    W sprawie CB jest tak , jak pisze Kolega SQ9MEM...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do 20mW i bez zewnetrznej anteny - mozna uzywac. W takich transmiterach moc nie przekracza 2 - 3 miliwatow, wiec nie masz sie o co martwic.

    Ale... Jezeli ustawisz czestotliwosc na "sluszna stacje" (radio mamorde) i sasiad pietro wyzej/nizej nie bedzie mogl sluchac - moze zakablowac do URTiP'u ;) Ale to ekstremalne przypadki - radiomamorde nadaje z mocami rzedu kilku kW (czasami mniej niz 100W, ale to sporadyczne przypadki), dlatego watpliwym jest, abys cokolwiek zaklocil.