Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czego moge się spodziewać gdy będzie odpowiednia obudowa??

tony_tr 17 Oct 2006 15:39 1227 10
    tony_tr
    Level 22  
    Witam mam głośnik Hertz Es250i wzmacniacz monacor hbp-602. Głośnik potrzebuje obudowy 28l, br 6,5cm średnicy i długi na 20cm. Aktualnie gra w obudowie koło 40l i br o średnicy 8 cm i długości 16cm. Jakich zmian moge śie spodziewać gdy będzie grał w zalecanej mu do samochodu obudowie??
    qscgu
    Level 34  
    bedzie szybszy i straci na głębi
    tony_tr
    Level 22  
    No właśnie ale czy to ze straci na głębi to lepiej??
    qscgu
    Level 34  
    zalezy od upodoban. ja lubie gleboki bas nie koniecznie super szybki bo hardstyleow nie slucham dlatego ja bym nie zmienial ale znajdzie sie tez taka grupka ktora by zmenila
  • Helpful post
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Teraz masz strojoną skrzynkę na ok52hz więc trochę wysoko .Przedłuż do 20cm BR i bedziesz miał takie strojenie jak zaleca Hertz(38hz).Zwiększenie budy powoduje zmniejszenie wytrzymałości mocowej głośnika i czasem głośnik nawet na slabszym wzmaku "wypluje membranę".Nie mam danych Hertza do Winisd i nie mogę sprawdzić spadku mocy w tej budzie,ale radzę uważać tym bardziej że masz za słaby wzmak do niego i dając w palnik możesz wzmak przesterowywać(czyli graj rozsądnie i przedłuż BR ),co jest groźne dla głośników.
    tony_tr
    Level 22  
    No ok a przy budzie, 33l i br o średnicy 6,5cm i długości 22,5 cm jakie bedzie strojenie??
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Będzie ok 33hz (obetnij BR do 16cm>38hz)
    qscgu
    Level 34  
    ale to zalezy od tego jakiej muzyki slucha... bo ty mu pokazales wyjscie ktore nie za bardzo bedzie sie nadawalo do wolnych rytmow...
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Dlaczego nie dla wolnych rytmów?Muzyka (szczególnie z mp3) zawiera szczątkowe(a nawet wcale nie posiada) tak niskich dźwięków.Przy niskim strojeniu ( np. 30hz,bo ES ma Fs na poziomie 27hz) bardzo rośnie GROUP DELAY (sprawdź) i głośnik będzie się "wlókł" jak diabli.Naprawdę 38hz wystarczy(aplikacje ES do closed mają jeszcze więcej(ok 50hz),a też ludzie nie narzekają o ile wzmak jest naprawdę mocny(400w rms min)).
    qscgu
    Level 34  
    nie rozumiem tego stwierdzenia szczegolnie z mp3? konwersja na mp3 nie odcina pasma od dolu tylko od gory od 16khz, pozatym ja bardziej mowilem o skrzynce, 33L to relatywnie malo dla glosnika 25cm z mocnym ukladem magnetycznym, mimo wszystko ja bym zostawil go w tej budzie 40L ale zmienil strojenie na nizsze np 40hz...
    ale jak kto woli, albo zejscie i glebia albo szybkosc i punktualnosc...
    herdi
    Level 23  
    qscgu wrote:
    bedzie szybszy i straci na głębi

Zalezy jak zrobi pudło.

Dodano po 6 [minuty]:

qscgu wrote:
    ale jak kto woli, albo zejscie i glebia albo szybkosc i punktualnosc...

Otóż, święta słowa - jak kto woli, ile par uszu tyle gustów :)