Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Formatowanie karty SD Kingston 512MB na FAT12 na PC.

valdi100 17 Oct 2006 18:24 14466 20
    valdi100
    Level 12  
    Mam taki problem .
    Syn sformatował kartę SD komputerem i jest FAT16.
    Niestety mój aparat widzi tylko karty z FAT 12.
    Czy jest jakiś program do formatowania kart w czytniku który pozwolił by wybrać FAT 12 lub przekonwertować FAT 16 na FAT 12 .
    Chodzi o narzędzie pod Windowsa i obsługę zewnętrznego dysku USB.
    PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    Spróbuj jeszcze Ranish Partition Manager
    On ma opcje formatu w FAT12.
    wrkq
    Level 21  
    Po pierwsze, ten skrinszot to jak byk program na palmtopa PSION.
    Po drugie, w Win2k normalnym systemowym formaterem mogłem zrobić FAT12... ale o ile kojarzę maksymalny rozmiar partycji FAT12 to nawet przy 32KB klastrze 128MB...
    valdi100
    Level 12  
    wrkq wrote:
    po pierwsze, ten skrinszot to jak byk program na palmtopa PSION.
    Po drugie, w Win2k normalnym systemowym formaterem mogłem zrobić FAT12... ale o ile kojarzę maksymalny rozmiar partycji FAT12 to nawet przy 32KB klastrze 128MB...

Niestety partycji 512Mb na FAT12 normalnie na Win 2000 nie da się zrobić .
    Dlatego szukam pomocy, ale od ludzi którzy wiedzą o co chodzi .
    Pomysł z linuksem jest OK.
    wrkq
    Level 21  
    My se ne hozumimy...
    Żadnym systemem nie powinno dać się założyć FAT12 > 128MB... (Chociaż linux często zezwala na rzeczy, których oficjalnie nie wolno)... A przy 512MB rozmiar klastra musiałby wynosić 128KB <- niezłe straty miejsca...
    valdi100
    Level 12  
    Oczywiście straty duże ale niestety karta ma być użyta w aparacie cyfrowym który ma już 3 lata i rozpoznaje tylko FAT 12 a żadnych innych nie widzi.Temat ten poruszyłem po przeczytaniu innych grup dyskusyjnych i okazuje się że nie tylko ja miałem taki problem.Znalazł się nawet jeden artysta który to rozwiązał błyskawicznie .Uszkodził kartę wyższym napięciem i bez problemu ją wymienili bo była niesprawna a to był KINGSTON z wieczystą gwarancją.Ja na razie próbuję uczciwie jakoś sobie z tym poradzić.
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Nie podałeś wielokości tej karty , a to istotne jeśli chodzi o partycję na FAT12 . Aby sformatować dysk/kartę na system plików FAT12 , partycja na dysku/karcie nie może być większa niż około 650 MB , lub 800 MB . Tu mogę się mylić jeśli chodzi o tę wielkość co do szczegółów , bo dokładnie nie pamiętam . Powyżej tej wielkości partycja foramtuje się na FAT16 , lub od 2048 MB na FAT32 . A juz od około 32 GB jest NTFS . Jeśli ktoś zrobi to inaczej , a jest taka możliwość aby to pominąć , wówczas partycja jest nieprawidłowa i może sprawiać problemy przy relokacji plików . Pliki są lub ich nie ma . Z tym bywa różnie .
    Pozdrawiam .
    asembler
    Level 32  
    Formatowanie kart polega na odpowiednim zapisie sektora zerowego oraz na zapisie boot sektora. Mozna to zrobic nie uzywając peceta. Zakladajac na karcie 512 MB FAT12 trzebby oszukac system i wpisac informacje o koncu pamieci jako bliższy adres. Na pozostałem czesci mozna utworzyc dodatkowy dysk. Ja tez szukałem programu który by umozliwiał deklaracje dowolnej liczby sektorów na klaster - moze ktoś zna?

Dokłądnie to wystarczy zmienic jeden bajt i karta zostanie rozpoznana jako fat 12. Oczywiscie dobrze by było aby karta została wscześcniej wymazna bo i tak nic na nie j nie bedzie albo bedą smieci.
    Schroff
    Level 13  
    majaka wrote:
    Pod tym linkiem masz program pod XP i instrukcję http://www.sdcard.org/Downloads.aspx
    Sprawdzałem na kartach 512 MB Kingstona.

Link o którym wspomianał kolega nie istnieje.

Po drugie: Microsoft ma patent na FAT 12 i pod linuksem raczej nie może być o tym mowy.

Po trzecie: Maksymalny rozmiar partycji przy FAT 12 to 16MB

Przy formatowaniu dysku spod Windows możesz sobie wybrać FAT 16 lub 32, jeśli jest to „nieco” starsza karta to proponuję zmienić na FAT 16
    asembler
    Level 32  
    Quote:

4096x512x ilosc sektorów na klaster
    4096x512x32=64Mb
    4096x512x64=128Mb
    4096x512x128=256Mb
    Schroff
    Level 13  
    asembler wrote:
    Quote:

4096x512x ilosc sektorów na klaster
    4096x512x32=64Mb
    4096x512x64=128Mb
    4096x512x128=256Mb

4096 (2do potęgi 12) jednostek alokacji
    zauważ iż pomiędzy małym b a dużym B jest różnica. Na FAT 12 można nagrywać na dyskietkach i archaicznych kartach flash
    asembler
    Level 32  
    No dobra ma byc MB duże B i wcale nie jest to archaiczny system
    Idealnie nadaje sie do zastosowan gdzi jest mało zbiorów ale za to objętościowych np pliki graficzne,muzyczne.
    Spróbuj może tak.
    Uruchom program fdisk załóz partycje o mniejszym rozmiarze niz 512MB.
    Jestem prawie pewny ze windows majac mniejszy dysk na tapecie sformatuje go na FAT12.

Powodzenia
    aroo
    Level 11  
    Ja zrobiłem format pod linuxem. W terminalu trzeba wpisac
    mkdosfs -I -F 12 /dev/urzadzenie
    jako urzadzenie wpisujemy nazwe czytnika kart.
    Mozna zamiast 12 wpisac np. 16 to bedziemy mieli FAT16.
    Pozdrawiam