Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa halogenowa z akustycznym włącznikiem

magik128 18 Oct 2006 12:44 5922 8
  • Lampa halogenowa z akustycznym włącznikiem
    Witam

Jakis czas temu przechadzając sie po Sandomierskim bazarze zauważyłem bardzo ładną lampę hologenową. Była niestety w bardzo kiepskim stanie:/ Po jej zakupie zacząłem ją powoli przywracać do stanu używalności.Polakierowałem obudowę zakupiłem transformator toroidalny oraz nowe żarówki.Lampa prezentowała sie bardzo ładnie,ale nadal czegoś brakowało. Po zastanowieniu sie wpadłem na pomysł zrobienia jakiegoś efektownego włącznika i padło na tzw "klaskacz" :) .Przeszukując rożne schematy znalazłem bardzo dobry w czasopismie "Elektronika dla Wszystkich" Cechowała do bardzo dobra czułość, praktycznie brak reakcji na inne dźwięki,oraz to ze do włączenia potrzebuje dwóch klaśnięć. Z zasilaniem nie było problemu ponieważ w obudowie był już transformator. W obudowie umieściłem dwie diody. Pierwsza reaguję na klaśnięcia,a druga świeci gdy lampa jest załączona. Może sie wydawać ze nie izolowana płytka w metalowej obudowie to głupi pomysł,ale jest ona tak w niej ułożona, że nie ma możliwości żadnego zwarcia.Reszty bezpieczeństwa pilnuje odpowiedni bezpiecznik.Lampa budzi pozytywne reakcje...tylko że każdy kto sie dowiaduje jak działa następnie przez jakieś 10 minut klaska i cieszy sie jak dziecko:)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    magik128
    Level 22  
    Jeżeli pomogłem kliknij wyżej------>
    Has specialization in: elektronika
    magik128 wrote 654 posts with rating 23, helped 20 times. Live in city Okolice Stalowej Woli (Pniów). Been with us since 2003 year.
  • Computer ControlsComputer Controls
    mrrudzin
    Level 39  
    Pomysł naprawdę niezły. Wykonanie też ładne (choć zdjęcia nie są bardzo ostre).
    Większość włączników na "klaśnięcie" które widziałęm reagowała na wszystko - więc nie były zbyt praktyczne.
    Gdybyś jeszcze napisał skąd wziąłeś schemat (który numer EDW), lub jeszcze lepiej go umieścił - byłoby super.
    Przydałby się do tego kosztorys wykonania układu.
  • Computer ControlsComputer Controls
    somek
    Level 13  
    Świetna rzecz! Popieram mrrudzina z schematem. Kosztorys tez podaj.
    Pozdrawiam!!
    magik128
    Level 22  
    Witam

Przepraszam za zdjęcia,ale były robione telefonem kom.

A tu prosze schemat wraz z opisem. http://www.edw.com.pl/pdf/k07/50_10.pdf

Koszty??
    Wiec sama lampa kosztowała mnie 35 zl.Do tego żarówki i trafo jakies 60zł. Układ wyłącznika akustycznego kosztował mnie coś około 20-25zł.

Pozdrawiam
    shadow03
    Level 14  
    Witam zbudowałem podobnego klaskacza. Miał działać na jedno bardzo szybkie klaśnięcie. Ale to była tandeta J włączał się gdy słuchałem muzyki, klikałem myszką, przestawiałem krzesło, zamykałem drzwi. Z lekka to wnerwiało więc go zdemontowałem. Jak ta konstrukcja reaguje na muzykę???? Masz może gotowy wzór płytki???? Nie bardzo mam czas na rysowanie. Ładne wykonanie fajna konstrukcja. Pozdrawiam
    romil
    Level 14  
    O rany, shadow03 - czemu zadajesz pytania skoro nie czytasz odpowiedzi?
    Powyżej jest podany odnośnik do schematu, opisu, płytki i nawet jest zdjęcie. :?
    shadow03
    Level 14  
    Spytałem magik128 czy może ma gotowy wzór ścieżek. Bo nie da rady zrobić metodą termotransferu płytki z tego pdf. Muszę sobie ją przerysować jeszcze raz bez oznaczeń elementów.
    defusor
    Level 10  
    Hmm mam problem po złożeniu układu układ nie reaguje pali się led czerwony i tyle zasilanie jest 12V na microfonie jest non stop 9,4 a na jedym z tr bc 548 ja mam zamiennik bc547 jest miedzy CE 12V i tu chyba jest pies pogrzebany a moje pytanie to co mogło byc przyczyna ze ten tranzystor ma 12 v na CE i czy kolejny nie będzie miał tak samo