Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasilaniem pieca Saunier Dival

18 Paź 2006 14:14 2851 22
  • Poziom 39  
    Sytuacja na jaką trafił zaprzyjaźniony elektryk:
    Nowo oddany budynek 12 mieszkań, w 11 wszystko ok.
    wszedzie te same piece, wiszące w kuchni. ( niestety nie pamietam typu ale to jakaś tanizna)
    W jednym z mieszkań dziwna systuacja- piec działa tylko wtedy jak nie jest podłaczone PE w gniazdku zasilającym elektronikę. W chwili podłaczenia PE elektronika się wyłącza. Serwisant sprawdził juz dwa piece i trzy elektroniki ( w tym dwie nowe z pudełka) elektronika się nie uszkadza ale przestaje działać. Uziemiono w międzyczasie dochodzacą rurę gazową - bez zmian. Uziemione są też kominy tych pieców, i sprowadzone do otoku budynku ( tam też jest podłączona odgromówka)
    Kilku elektryków i pomiarówców już się poddało. Obwód zasilania ma prwidłową pętlę zwarcia, izolację, wyłącznik r- prądowy sie przy tym nie wyłącza.
    Pomocyyyyy
    Pozdr.J.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 28  
    Prawidłowości wiele i aż strach się brać za naprawę. Pozostaje jeszcze okablowanie i oprzyrządowanie kotła. Przyczyną mogą być zwarcia w obwodach sterowania, które nie mają wpływu na zadziałanie zabezpieczeń instalacji elektrycznej, której zadaniem jest chronić człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym oraz samą instalację elektryczną.
  • Poziom 15  
    Moze laicke rady ale jesli chodzi o instalacje elektryczna dla kotlow gazowych.Czy na PE niema jakis potencjalow ale pewnie nie.?I czy prawidlowo podlaczono piec tj faza do zacisku L na plycie sterownika i analogicznie N do zera na plycie.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 39  
    Fazę zamieniano z N, piec zasilano z przedłużacza z innego gniazda, odłączano uziemienie z rury gazowej, tylko nie z komina, może jakiś czujnik przepływu wariuje - pewnie jest taki - nie jestem fachowcem od pieców..........
    Pozdr. J.
  • Poziom 34  
    WG mnie zwykła woda -czyli wilgoc -jak to na budowie -szukac brudnych laczowek ,styków itp. elementow stalyhc-rownie dobrze może to byc pod tynkiem uszkodzona izolacja .
    -na trzy .czy cztery zyly skrecone razem puscic faze -niech ta wada sie z tą woda zagotuje -moze w scianie .POMIARY POTRZEBNE .

Ogolnie to jest tak jak sie nie robi odbiorow instalacji z kompletnymi
    pomiarami -kropidlo zastepuje dzialalnosc umyslowa i praktyczna-takie sa wyniki-pala sie dobra narodowe -itd itp....................

Dodano po 3 [minuty]:

PONiewaz to dotyczy tylko pieca -ograniczyc te badania z faza -do korpusu pieca i reszty drutow .wystarczy male uszkodzenie izolacji w przepuscie kablowym .
  • Poziom 39  
    KaW jak już pisałem- piec kompletny wymieniany ( razem z kablem zasilającym), pomiary kompletne wykonane izolacja, pętla, skuteczność wyłącznikia r- prądowego.
    Pozdr.J.
  • Poziom 34  
    DO ODŁĄCZENIA na przewodzie -z odł. różnicowym -trzeba niewiele-ja jestem wychowany w tysiacach MOhmów -bo tak trzeba było.

Elektrycy na ogół chca -musza robić różnicówkę ale czasami ją w gniazdku
    nie łaczą bo maja problemy -podsłuchałem ...................?

Dobre pomiary izolacji -solidne -moga wskazać upływność ....

Lokalizowałem w kablach telekom. upływnosci 10Mohm na jednej żyle /
    na 200 żył -----.

Poszukać kol. z telekom -którzy mają impulsowy lokalizator yszkodzeń
    w kablach -bo i taka możliwość jest -widac na ekranie .
    Z kolega to robiliśmy -i bylo tak jak mowilismy -zleceniodawca -łódzki podpatrzyl rezultat i do dzisiaj nie zapłacił za lokalizację przerwanego drutu pod tynkiem -typowy łódzki CENTUŚ.KRAWCZYK.
  • Poziom 21  
    Uwazam ze na plytce elektroniki jest jakas upływnosc do PEN i dlatego wybija różnicówka.Po prostu odłacz przewód PEN od elektroniki a reszte porzadnie uziom
  • Poziom 39  
    Jan.dg napisał:
    Uwazam ze na plytce elektroniki jest jakas upływnosc do PEN i dlatego wybija różnicówka.Po prostu odłacz przewód PEN od elektroniki a reszte porzadnie uziom

Kolego czytaj uważnie i ze zrozumieniem:
    adamjur1 napisał:
    Obwód zasilania ma prwidłową pętlę zwarcia, izolację, wyłącznik r- prądowy sie przy tym nie wyłącza.

A do autora: pisałeś, że piec był podłączany przez przedłużacz do innego gniazda i bez skutku. Spróbujcie ten przedłużacz zaciągnąć do mieszkania obok gdzie nie ma problemu z piecem lub niech elektryk na próbę bezpośrednio do tablicy pod różnicówkę podłączy gniazdko na krótkich przewodach. Oczywiście mam na myśli, żeby do tej rożnicówki było podłączone tylko to gniazdko.

Pozdr
    Adam

PS przydałoby się zrobić porządne pomiary izolacji tego obwodu napięciem 1000V, może coś "wyjdzie".
  • Poziom 28  
    waldekel napisał:
    Pozostaje jeszcze okablowanie i oprzyrządowanie kotła. Przyczyną mogą być zwarcia w obwodach sterowania,

Uważam, jak napisałem wcześniej, usterki należy szukać w samym kotle i jego oprzyrządowaniu. Podłączenie do PE może powodować blokowanie działaniania elektroniki w wyniku przebicia do masy.
  • Poziom 39  
    Panowie
    Jak już pisałem pomiary izolacji były wykonane ( miernikiem MIC 1000 napięciem 1000V)
    Piec był wymieniany w całości i kilka razy elektronika.
    Z prostym problemem typu : różnicówka wyłącza nikomu bym nie zawracał głowy.
    Przedłużacz był podprowadzany z innego mieszkania.

Ja upatruję przyczyny w jakimś niekontrolowanym przepływie prądu miedzy uziemieniami PE a kominem, coś może jest po drodze, a np kołek mocujący jakiś uchwyt zahaczyłw w scianie o przewód z oświetlenia, który nie jest na różnicówce. Ale jest to gdybanie, liczyłem na jakiegoś doświadczonego serwisanta tego typu pieców, który zna "knyfy" ( to z gwary poznańskiej) i moze pomóc......

Pozdr.J.

ps: mierniki typu MIC 1000 i MRP 200 mam na wyposażeniu, mam również precyzyjny miernik cęgowy o zakresie od 40 mA oraz analizator - rejestrator energii elektrycznej z próbkowaniem 128 razy na okres napiecia, sroce z pod ogona nie wypadłem........
  • Poziom 28  
    Jeśli piec był wymieniany w całości, a ewentualne podejrzenie jest na komin i inne przyłącza, to przecież można wykonac prowizorki, dokonujac podłączeń izolując elektrycznie kocioł od reszty. Na krótki czas kocioł nie musi byc podłączony do komina. Wracając do komina to przecież można go dodatkowo uziemić wyrównując potencjały. Podejrzewam, że nowowybudowany budynek ma poprawnie wykonane uziemienie i jego wartośc jest odpowiednia. Nie wspomne już o połączeniach wyrównawczych.
  • Poziom 39  
    Niestety piec reaguje natychmiast na brak ciągu i nie daje się uruchomić-odłączenie komina jest niemożliwe, chyba że podłączyć go przez jakąś tuleję izolacyjną...........
    Pozdr.J.
  • Poziom 28  
    Brak ciągu kocioł zasygnalizuje dopiero po około kilkudziesięciu sekund (średnio 180s) i to przy całkowitym zasłonięciu krućca spalin.
  • Poziom 33  
    No chyba, że to kocioł turbo a takie są teraz najczęściej montowane w blokach.
    Moim zdanie to nie może być wina samego kotła bo przecież był wymieniany w całości.
    W prądach mocny nie jestem, ale coś tam wiem.
    Wiem, że najtrudniejsze awarie są spowodowane błachostkami.
    Może ktoś pozamieniał kable PE i N w puszkach?
  • Poziom 34  
    PRZEPRASZAM ZA EW. NIEZAMIERZONE SUGEROWANIE NIEWIEDZY-

ale moze jest tak ,ze ten uziom w tym mieszkaniu jest inny- nie ekwipotencjalny z pozostalymi uziomami- musi byc jakis skrot
    budowlany zrobiony.
    -w obrebie tego mieszkania = bo to wszystko dzieje sie w obrebie okreslonego miejsca -

zakladajac budowlanca elektryka ,ktory z krazka kupil kabel -mogl kupic
    sztukowany fabrycznie /zle/ wykonany/ -i siedzi on w tynku-jakis zlom .

Jezeli instalacje robilo 10 ludzi przyuczonych a jeden fachowiec to tak tez moze byc .

WYGLADA NA TO ,ZE LOKALIZACJA bedzie trudna .
    -Mysle .ze piec trzeba wzorcowo podlaczyc -i ostroznie zdejmowac wszystkie niby uziomy elementow komina itp zwiazanych z piecem -
    praca ze wzgl. BHP dla dwoch elektrykoelektronikow z instalacji
    przemyslowych...przyrzad -zarowka 10w /220v .probówka . dac sama faze i zero -i szukac uplywnosci w otoczeniu tego kotla -podobnie bez zasilania .

Dodano po 5 [minuty]:

naprawiam jakies plytki kotlowe ale nie widzialem
    uszkodzen po trzansformatorze -najwiecej glupich uszkodzen jest miedzy zerem prowadzonym na plytkach elektroniki a faza -tez na tych plytkach -
    co jest normalne -biorac pod uwage fakt ,ze duzo kotlow pracuje po mokrych piwnicach -i po laminacie napiecie 220 -rzezbi sobie sciezynki -az do wypalenia dziury. Powstaje to przy wlaczaniu kotla -pod koniec jesieni .
  • Poziom 12  
    Nie napisałeś, czy masz pełne 230V po podłączeniu przewodu PE na przewodach czynnych.Gdyby była upływość do PE to prawidłowo podłączona różnicówka powinna wyłączyć zasilanie. Ja sprawdziłbym,czy fizycznie różnicówka wyłącza U po zawrciu PE z N, czy na pewno jest pełne napięcie, nie tylko miernikiem,również żarówką. Jeżeli fizycznie cały piec był wymieniony, to raczej można wykluczyć udział układu przeciwzakłóceniowego na zasilaniu pieca(pewnie takowy jest).
  • Poziom 32  
    Nie znam się zbytnio, ale czytając wątek - mówicie o mozliwości wystapienia potencjału na kominie - więc może spróbować uziemić komin do bolca w gniazdku ? Powinno to chyba wyrównać potencjały prawda ? Przepraszam jeśli moje rozumowanie jest złe.
  • Poziom 34  
    czas narysowac te instalacje -calosc przewodow - podzielic na obszary i
    przedstawic wyniki .
    -nie czytalem ,zeby jakis piec niedzialajacy w tym lokalu dzialal dobrze gdzie indziej -moze to rutyna podlaczen?co wiemy na ten temat?
  • Poziom 10  
    Wylacz kompletnie wszystkie sprzety posiadajace uziemienie we wtyczkach i dopiero wtedy sprawdz czy nie jest przerwane zero na gniazdkach.
  • Poziom 12  
    Możesz mieć upływność do PE na niskim napięciu(po stronie wtórnej trafa).Wtedy różnicówka nie wyłączy zasilania,będzie zbyt małe napięcie i elektronika nie będzie działać,ale nie uszkodzi się,jak w twoim przypadku.
  • Poziom 33  
    Czy coś się zmieniło w temacie?
    Czy kocioł zaczął pracować poprawnie?
  • Poziom 2  
    Najpweniej od lutego problem już nie istnieje.
    Warto jednak to zaznaczyć i podzielić się z towarzystwem uwagami odnośnie usterki. Do takich problemów dobrze jest dołączyć jakiś schemat, szkic sytuacyjny. Usterka dość nietypowa i najpewniej przyczyna była śmiesznie błaha. Drobiazgi są najtrudniejsze do wykrycia:):D potem śmiejemy się z tego, ale tak bywa:D