Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

badanie Elementow RLC [potrzebna pomoc w sprawozdaniu]

Vyzn-R 18 Oct 2006 15:14 6462 5
    Vyzn-R
    Level 13  
    Potrzebuje pomocy :) mianowicie do soboty mam zrobic na uczelnie sprawozdanie z elektroniki... cel: Badanie parametrów rezystora, cewki i kondensatora indywidualnych oraz w połączeniu szeregowym RLC oraz równoległym RLC. Musze przebadac rezystor, cewke, kondensator i polaczenie szeregowe oraz rownolegle tego wsyztskiego, trzeba poprostu sprawdzic czy prawo ohma i kirchoffa sie sprawdzaja. Robimy to w programie ICAP4 i problem polega na tym ze nie wiem z czym to sie je, co do czego itd. Poprostu jestem zielony, nigdy czegos takiego nie robiłem i nie miałem wiekszej stycznosci ani z elektronika, ani z tym programem ani ze sprawozdaniami tego typu... Wiec przyjme kazda forme pomocy od Instrukcji do tego programu po tłumaczenie gdzie co wpisac w programie i pomoc w obliczeniach jak i samym pisaniu sprawozdania. Wiem ze sa tu osoby ktore sie tym zajmuja zawodowo jak i hobbystycznie wiec posiadaja napewno ogromna wiedze na ten temat i dla nich nie stanowi to problemu, ja wiem co i jak wyglada i prawde mówiac na tym moja wiedza sie konczy :| Poprostu czarna magia

Ma to wygladac podobnie do tego:
    Przykladowe sprawozdanie

najbardziej zalezy mi na jakiejs instrukcji po polsku do tego porogramu zebym wiedział gdzie co wpisywac to dalej bym sobie jakos poradził :) oczywiscie nie obraze sie jezeli ktos mi pomoze wiecej :D
    Vyzn-R
    Level 13  
    niestety nic takiego nie robilismy i nie mam zadnego protokołu :-/ mamy podane tylko wartosci dla:
    Rezystor - 50Ω
    cewka - 50 mili Henrow
    kondensator - 50 pikoFaradów
    Zródło - AC 220V 50Hz

symulacje mamy zrobic w ICAP4 Kolejno dla samego rezystora, cewki, kondensatora, szeregowo RLC (sprawdzic NPK do wartosci skutecznych i maxymalnych, okreslic charakterystyke układu po wykresie wektorowym), rownolegle RLC (to samo co w szeregowym). I nie wiem czy cos jeszcze bo to było tak dosyc dziwnie podawane i moze cos mi umnkeło...

W google szukałem ale nie pomogło mi to chociaz przekopałem i przeszukalem net na wiele sposobow... troche ciezko zrozumiec co tam jest napisane osobie ktora nigdy z elektronika nie miała do czynienia :)
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    dziwna to Szkoła, czy Uczelnia, gdzie zamiast mierzyć każą symulować.
    Poza tym, to mi te 50pF do wartości parametrów pozostałych dwóch elementów nie pasuje, ponieważ przy częstotliwości 50Hz to reaktancja kondensatora w porównaniu do rezystancji rezystora:
    50Ω i reaktancji cewki:
    XL=2•3,14159•50Hz•50•10^(-3)H=(1.57079500E+0001)Hz•H=15.71Ω
    wypada bardzo duża:
    XC=1/(2•3,14159•50Hz•50•10^(-12)F)=(6.36620310E+0007)(1/(Hz•F))=63.66MΩ
    Natomiast gdyby ta pojemność była w mikrofaradach zamiast pikofaradach, to byłoby znacznie lepiej:
    XC=1/(2*3,14159*50Hz*50*10^(-6)F)=(6.36620310E+0001)(1/(Hz•F))=63.66Ω
    Skoro masz "pamiary" zrobić "na papierze" to do pracy. Reaktancje masz już policzone.
    Pozdrawiam
    Vyzn-R
    Level 13  
    Wilkie dzieki Quarz :) Znajomy jeszcze mi pomogł i sie uporałem z tym :)Teraz musze tylko to wszystko poskładac w całosc i bedzie bajka :) Wziołem tak jak mowiłes wartosc kondensatora w mikfofaradach bo rzeczywiscie bzdury wychodziły :) Teraz powrzucac wykresy, popisac spostrzezenie i wnioski i bedzie bajka :)
    maciej_333
    Level 37  
    Myślę, że to pomoże, są charakterystyki, dla obwodów szeregowych i równoległych RLC, wzory, przykłady obliczeń, nawet arkusze kalkulacyjne w excelu. Są również wnioski wyciągnięte z wykonanych pomiarów. Sprawozdania są naturalnie moje, dostałem za to ocenę dobrą.