Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX 27-150-8-SS + mostek TDA7294 by Irek i strzelanie

mofo 18 Paź 2006 16:37 1977 5
  • #1 18 Paź 2006 16:37
    mofo
    Poziom 10  

Witam

Skladam sobie powoli konstrukcje bardzo popularna na Elektrodzie czyli suba na STX 27-150-8-SS napedznego mostkiem Irka.
    Obudowa: zamknieta, 45l netto
    Wzmacniacz: kompletny mostek TDA7294 kupiony od Irka.
    Zasilanie trafem 220V/2x24V, przy 230V zmierzone napiecie to 2x ~26V

Jeszcze nieskonczony sub spialem razem zeby zobaczyc jak gra i tu rozczarowanie. Juz przy ok 50% mocy glosnik strzela. Do uslyszenia i obejrzenia na filmiku: http://video.google.com/videoplay?docid=-4416788570866848644
    Co moze byc tego przyczyna? Czy to cewka uderza w nadbiegunnik czy wina jest po stronie wzmacniacza?

Sprobowalem uruchomic glosnik z "bas-reflexem" odkrecajac po prostu terminal z tylu, wowczas strzelanie zaczynalo sie dopiero przy 90% mocy. Wiec chyba jednak glosnik? choc czytalem ze powinien wytrzymac wiecej niz swoje znamionowe 150W a wali juz przy 50% glosnosci wzmaka :(
    Radiator wzmacniacza rozgrzewa sie do max 55oC

0 5
  • #2 18 Paź 2006 17:29
    Tajoka
    Poziom 20  

Sprawdź jeszcze na innym wzmaku. Ale z filmiku wynika, ze to wina głośnika. Dokładnie tak samo "strzelają" mi głośniki jak nie uda mi się regeneracja. Najprowdopodobniej jest źle wycentrowana cewka. Dzwoń albo pisz do STX. Może przyjmą. Pozdrawiam

0
  • #3 19 Paź 2006 09:25
    mofo
    Poziom 10  

Niestety nie mam mozliwosci podpiecia go pod wzmacniacz o odpowiedniej mocy. A przed zgloszeniem reklamacji do STX wolalbym upewnic sie ze to wina glosnika.
    Obudowa byla projektowana do BR, wiec jak wykonam BR to sie zobaczy jak sobie wtedy poradzi

Pozdrawiam
    Wojtek

0
  • #4 19 Paź 2006 16:05
    Armosus
    Poziom 26  

No i widzisz, testujesz go w zamknietej a glosnik do B-R. I tutaj moze byc caly problem, choc dalej nie wykluczam glosnika.

0
  • #5 19 Paź 2006 18:57
    mofo
    Poziom 10  

Czy ma to moze zwiazek z tym wykresem?
    Zolta linia - glosnik w tej obudowie zamnietej
    Biala linia - glosnik w obudowie BR

Nie wiem czy dobrze mysle, ale oznacza on maksymalna moc dostarczana do glosnika przy danej czestotliwosci (?) Glosnik strzela wlasnie przy czestotliwosci ok 30-50Hz

0
  • Pomocny post
    #6 19 Paź 2006 19:29
    wiezlak
    Poziom 35  

Moim zdaniem dźwięki, które wydaje ten głośnik to uderzanie karaksu cewki o nadbiegunnk - taki charakterystyczny stukot. To nie jest związane z krzywo wycentrowaną cewką, wtedy by raczej charczało a nie stukało.
    Po czym oceniasz, że stuka na 50% mocy? Jeśli tylko po tym, że gałka wzmocnienia jest na połowie, to możesz się nieźle mylić. Mam mostek Irka i przy sygnale niskopoziomowym 250mV (źródłem jest wyjście RCA z wzmacniacza stereo) przesterowuje się dokładnie na połowie obrotu potencjometra. Efekt przesterowania wzmacniacza - głośnik dostaje mocnych wychyłów (mimo, że wcale nie gra głośniej) i może uderzać karaksem cewki o nadbiegunnik (tu dużo zależy od konstrukcji głośnika - niektórym prędzej zawieszenie się urwie, niż uderzą, niektóre klepią przy sporo mniejszych wychyłach).
    To, że głośnik po zrobieniu obudowy na wysoko strojony bass reflex (wyjęcie terminala) uderza dopiero przy mocniejszym przekręceniu gałki, może oznaczać, że przy Twojej muzyce największe wychylenia miał właśnie w punkcie strojenia BR (a obuowa BR powoduje, że głośnik ma małe wychyły właśnie w punkcie strojenia - wtedy najmocnie pracuje otwór/tunel BR). Przykładowo - jeśli Twoja obudowa ma 45l., grubość tylnej ścianki to standard 18mm. i średnica otworu na terminal ma 40mm, to strojenie wynosi 42Hz. To tłumaczy, że bardzo niskie tony z muzyki nie spowodowały dużego wychylenia, gdy odkręciłeś terminal.

Dodano po 16 [minuty]:

Brawo mofo - sam dochodzisz do sedna sprawy :)
    Ten wykres to badanie wytrzymałości mocowej, gdzie uwzględnia się maksymalne wychykenie głośnika w funkcji mocy i częstotliwości.
    Tak, jak wcześniej napisałem - muzyka, którą puściłeś łupała również w częstotliwościach 30-45Hz, gdzie w obudowie zamkniętej głośnik wychyla się ponad swoje maksimum. Do tego dołącza się wzmacniacz, który pracując na granicy przesteru ma tendencje do mocnego szarpania membraną głośnika.
    Jeszcze jedno - nie polecam prowokować uderzeń karaksu w nadbiegunnk, bo szybko można zniekształcić karaks i unieruchomić membranę głośnika lub doprowadzić do obcierania cewki - w konsekwencji jej przerwania lub zwarcia, co może również rozłożyć wzmacniacz...

0