Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Win98se zapisuje coś na dyskach? Odzysk danych.

benbog 18 Paź 2006 21:03 1745 16
 • #1 18 Paź 2006 21:03
  benbog
  Poziom 23  

  Prosze znawców o podpowiedź: czy prawdą jest, że każde uruchomienie kompa pod Win 98se powoduje zapisanie jakiś danych na wszystkich dyskach? Chcę spróbować odzysku plików (nie z dysku C z systemem) za pomocą programów, pracujących pod Win, ale koledzy ostrzegają mnie, że każde włączenie tego dysku powoduje, że Win coś na nim zapisuje i może kasować kolejne dane. Z kolei ja słyszałem, że taki zapis następuje tylko na dysku C. To jak to jest?

  0 16
 • #2 18 Paź 2006 21:20
  Zombek
  Poziom 16  

  Witam

  Nie jest to prawda, chyba, że uruchomi się scandisk i będą błędy na innych dyskach. Oczywiście zakładam, tutaj działanie samego systemu, zainstalowanego na C z domyślnymi ustawieniami pliku wymiany. W przypadku przeniesienia pliku wymiany na inny dysk Win będzie tam sobie "pisał" Możliwa jest sytuacja, że inne programy uruchomione z win będą zapisywać na innych dyskach. Na przykład GoBack robi zapisy na wszystkich znalezionych dyskach. Jeśli chcesz odzyskać dane z innych dysków niż C nic na nich nie zapisuj. Najlepiej podpiąć drugi dysk z systemem, uruchomić na nim program do odzyskiwania i wszystko co da się odzyskać zapisywać na również na nim. Nie wiem jakich programów chcesz użyć, ale część nie potrafi poprawnie odzyskiwać danych. Niezły jest EasyRecovery i do ściągnięcia w wersji trial.

  Pozdrawiam

  0
 • #3 19 Paź 2006 07:44
  benbog
  Poziom 23  

  Tak dokładnie, to dysk, który "padł", został natychmiast odłączony i czeka na odzysk plików. Mam przygotowanych parę programów, którymi chcę odzyskiwać dane, będę sprawdzał ich możliwości po kolei. Oczywiście zajmie mi to parę dni, dlatego martwiłem się, że każde włączenie kompa z podłączonym "padniętym" dyskiem, jeszcze bardziej popsuje pliki.
  Aha, jeszcze jedno pytanie: jakim programem łatwo mi będzie odznaczyć bad sektor? Przypuszczam, że zaznaczenie go przez scandisk nie jest spowodowane uszkodzeniem powierzchni dysku, ale skutkiem trzykrotnego, następującego po sobie, restartu kompa, który zawieszał się po błędnym działaniu Skype'a. W każdym razie przydałoby się go odznaczyć, żeby nie utrudniał odzysku danych.

  0
 • #4 19 Paź 2006 11:30
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 19 Paź 2006 15:55
  Zombek
  Poziom 16  

  Jeśli chcesz naprawić badsector to po odzyskaniu danych. Jednym z lepszych programów jest HDD Regenerator. W wersji niezarejestrowanej umożliwia odzyskanie jednego badsectora. Darmowy polski :arrow: Grzebacz również pozwala na odzyskiwanie badsector.
  Kolega tjanusz słusznie zauważył, że najlepszym sposobem na uniknięcie zapisu na "odzyskiwanym dysku" będzie ukrycie partycji. Możesz użyć w tym celu programu o którym mówił tjanusz lub darmowego Ranish Partition Manager. Jeszcze o programach do odzyskiwania. Najlepszy jaki widziałem to :arrow: R-Studio i mogę go polecić z czystym sumieniem. Jeśli masz dużo miejsca na zdrowym dysku możesz tym programem zrobić najpierw obraz całego dysku, partycji lub wycinka. Napisz jak zakończyły się problemy.

  PS Wysłałem wiadomość na priv.

  Pozdrawiam

  0
 • #6 19 Paź 2006 16:27
  benbog
  Poziom 23  

  Dziękuję za podpowiedzi, teraz będę eksperymentował. Oczywiście opiszę rezultat.

  0
 • #7 20 Paź 2006 18:16
  benbog
  Poziom 23  

  Niestety, niemal niczego nie mogę odzyskać. Prawdopodobnie przyczyną jest badsektor w sektorze rozruchowym, dlatego co chwilę wyskakuje komunikat, że program nie może czytać z dysku i cały komp zawiesza się.
  Użyłem EasyRecovery Pro, który określił błąd w pierwszym klastrze i wyświetlił komunikat, że mam się skontaktować z serwisem... Nadal widzę wszystkie foldery i nazwy plików bez błędów, ale przy próbie kopiowania, niektóre pliki nie dają się czytać. Najbardziej zależy mi na plikach mp3, trzymałem je od paru lat, są to ulubione nagrania z moich płyt, które musiałem sprzedać z powodu bezrobocia. Większość była uporządkowana do zrzucenia na płyty, a tu taki pech!
  Zaczęło się niewinnie, komp się zawiesił, więc jak zawsze reset, a tu scandisk komunikuje (po raz pierwszy miałem taki przypadek), że błąd na dysku. Coś tam podłubał i wyrzucił, że jest problem z długimi nazwami i trzeba odpalić go pod Win. To też nie pomogło, ale na forum dostałem poradę, że może posypał się FAT. Wykonałem polecenie fdisk/cmbr 2 i wszystko zaczęło działać jak należy. Intuicja podpowiadała mi, żeby ten dysk odłączyć i później wszystkie mp3 zgrać na płyty, no ale po co... No i nastąpiło kolejne zawieszenie kompa, znowu reset, ale tym razem scandisk zaznaczył jeden, pierwszy klaster jako bad. Może ktoś pomoże, jakim programem kombinować dalej, bo dotychczas przeze mnie użyte próbują odzyskiwać pliki skasowane, a zdaje się potrzeba analizy wszystkich "kawałków" plików, żeby określić, co z czym poskładać.

  Kolego tjanusz, jak PMagic odznaczyć badsektor?

  0
 • #8 20 Paź 2006 18:37
  jannaszek
  Poziom 39  

  wyprubuj HD REGENERATOR

  0
 • #9 20 Paź 2006 19:07
  benbog
  Poziom 23  

  Kolego jannaszek, mam przygotowanego HDD Regenerator 151, ale zdaje się, że zastosuję go dopiero na końcu. Boję się, ze całkowicie zniszczy mi dane.
  Kiedyś czytałem o programie odzyskującym pliki nawet, jeżeli nie ma FAT-u, pamiętam, że działa bardzo długo, ale w końcu poskłada pliki. Szukam go po sieci, tyle że, jak zwykle wtedy, gdy coś jest potrzebne, jak na złość nie mogę znaleźć.

  0
 • #10 20 Paź 2006 19:27
  jannaszek
  Poziom 39  

  niczego nie zepsujesz tym programem ,bez obawy,więc najpierw nim sprubuj zanim stracisz masę czasu

  0
 • #11 20 Paź 2006 21:15
  Zombek
  Poziom 16  

  Witam ponownie

  Jak by to powiedzieć... Czy ja piszę sobie a muzom ? R-Studio wyciągnie wszystko co się da. Zobacz mój poprzedni post i wiadomość którą wysłałem Ci na priv. Nie naprawiaj nic na dysku ! Najpierw odzyskaj dane, albo przynajmniej zrób R-Studio obraz jeśli masz miejsce na drugim HDD. Zakładam, że znasz chociaż podstawy angielskiego albo posługujesz sie słownikiem Ang-Pol. R-Studio ma możliwość odzyskania danych bez tablic alokacji z dowolnego systemu plików. EasyRecovery też, więc albo nie użyłeś opcji zaawansowanych, albo Ontrack chce abyś odwiedził ich labolatorium. Spróbuj R-Studio i raczej się nie zawiedziesz. Na początku możesz spróbować "Recover All Files" Jeśli będą kiepskie rezultaty to użyj funkcji "Scan" wybierając tylko FAT (jak rozumiem taki był na dysku system plików). Przyspieszy to czas skanowania, który może być i tak bardzo długi jeśli to duży dysk. Każdą funkcje możesz użyć na partycji, albo całym dysku. To samo z robieniem obrazu "Create Image File". Po skanowaniu zapisz wyniki. Nie będziesz musiał od nowa skanować. Tylko opisz dobrze plik, tzn co skanowałeś. Jak coś opisałem niejasno albo są wątpliwości, pytania to pisz.

  Przypominam jeszcze o tym:

  Cytat:
  Kolega tjanusz słusznie zauważył, że najlepszym sposobem na uniknięcie zapisu na "odzyskiwanym dysku" będzie ukrycie partycji. Możesz użyć w tym celu programu o którym mówił tjanusz lub darmowego Ranish Partition Manager

  Z tym
  Cytat:
  R-Studio wyciągnie wszystko co się da.

  trochę uprościłem. Przy nietypowych i/lub nadpisanych plikach można je odbudować lub chociaż odzyskać cześć danych w nich zawartych. Wymaga to jednak wiedzy o systemie zapisu plików i samej ich budowie o czasie nie wspominając. Najwyższa stawka za taką usługę o jakiej słyszałem to 5000$ za 1MB (normalnie koszta za cały dysk to kilka-kilkanaście tyś. PLN)

  Pozdrawiam

  0
 • #12 29 Paź 2006 08:57
  benbog
  Poziom 23  

  Po paru dniach prób, mam takie wyniki:
  - HDD Regenerator walczył z dyskiem prawie dwie doby i wykrył ponad 1300 bad sektorów, naprawił część z nich, ok. 250. Czyli pozostało jeszcze ponad tysiąc bad sektorów, pojawiły się między 7 a 12% powierzchni dysku, później żadnych błędnych sektorów nie ma.
  - R-Studio v. 3.5 pokazuje mi foldery i ich zawartość. Część plików jest przekreślona, reszta bez żadnych znaków. "Zaptaszkowałem" cały folder i dałem zapis, ale okazuje się, że zapisał tylko część plików, niektóre odzyskiwał z wielkim trudem. Inne pominął, również takie, które dały się skopiować bez problemu zwykłą metodą. Próbowałem na różne sposoby i różne foldery, ale niestety mam ten sam efekt.
  - robię obraz przy pomocy R-Studio, żeby nie męczyć uszkodzonego dysku, ale ciężko będzie, po godzinie nie zrobił nawet 1%. Pewnie będzie jak z HDD Regenerator, może do końca doby zakończy.

  Tak sobie myślę, że przydałby mi się jakiś mądry progs, który by samodzielnie kopiował wszystkie pliki z zaznaczonego folderu w ten sposób, że jeśli trafi na sektor nie do odczytania, pominie plik i zacznie kopiować następny. Teraz np. pod Total Commander czekam i w końcu widzę komunikat, że nie można czytać z określonego urządzenia i ręcznie muszę dać polecenie "pomiń", czyli mam zapewniony wielogodzinny dyżur, co mi się nie uśmiecha.

  0
 • #13 29 Paź 2006 15:35
  Zombek
  Poziom 16  

  Witam ponownie

  Jeśli plik widzi TC to R-Studio tym bardziej. Nie posłuchałeś mnie, albo nie czytałeś dokładnie tego co pisałem. Najpierw obraz, potem wszelkie operacje związane z zapisem na dysku (HDD Regenerator). Przy takiej ilości badsectorów prawdopodobne jest mechaniczne uszkodzenie głowicy i uszkodzenia na talerzach mogą się pogłębiać. Jeśli chcesz odzyskać konkretne typy plików to pobaw się ustawieniami w oknie "Scan" >> "Known File Types" i ogranicz skanowanie do FAT lub NTFS zależnie od tego jaki masz system plików. Po skanowaniu zapisz rezultat > "Save Scan Information". Pojawią ci sie przy partycji, która skanowałeś dwie ikonki dysku. Jedna "Recognized", druga "Extra Found Files". Wewnatrz znajdziesz katalog "Root" w którym są znalezione pliki. Aby odzyskać tylko zdrowe pliki użyj funkcji "File Mask" i tam ustaw sobie jakie pliki chcesz odzyskać. Jeśli te ważne MP3 miałeś na oddzielnej partycji to skanuj tylko ją, zaoszczędzisz dużo czasu.

  Pozdrawiam

  0
 • #14 29 Paź 2006 16:52
  benbog
  Poziom 23  

  Witam Zombek. Dziękuję za rady.
  Próbuję różnych sposobów, na innych forach też radzą, żeby w takiej sytuacji najpierw spróbować HDD Regenerator, dlatego tak zrobiłem. Okazało się, że część bad sektorów jednak zregenerował. Teraz robię obraz przy pomocy R-Studio, na dysku mam jedną partycję. Trwa to już osiem godzin i osiąga 5%. Porównałem wyniki z regeneracji oraz tworzenia obrazu i okazuje się, że obydwa programy wykazują te same bad sektory, czyli regeneracja niczego nie zepsuła. Pewnie dopiero w nocy dowiem się, jaki będzie wynik.
  Faktycznie pewną barierą jest nieznajomość języka, niestety, w szkole uczyłem się całkiem innego.

  Dopisuję następnego dnia:
  Dałem sobie spokój z robieniem obrazu, po 40 godzinach rezultat mizerny, zaledwie parę procent postępu. Użyłem GetDataBack, po prawie dobie zacząłem odzyskiwać pliki hurtowo, tzn. zaznaczyłem cały folder z mp3 i teraz program sam kopiuje tylko te pliki, które są dobre. Pozostałe sprawdzę i będę odzyskiwał ręcznie, bo jest opcja przeskoczenia bad sektora.

  Dopisuję 31. października rano:
  Od 12 godzin skanuję dysk programem R-Studio. Tragedia, osiągnął poniżej 5%. Chcę spróbować odzyskać pliki tym programem i porównać wyniki z odzyskiem przez GDB.

  Dopisuję po południu: próba zapisania stanu skanowania R-Studio po 18 godzinach przy opłakanym wyniku poniżej 10% zaawansowania, skończyła się zawieszeniem kompa. Rezygnuję z R-Studio, to jakaś totalna lipa. W porównywalnym czasie GetDataBack nie tylko przeskanował dysk, ale i odzyskałem nim te pliki, które nie miały bad sektorów. Wynik skanowania mam zapisany w pliku i w każdej chwili mogę powrócić do odzyskiwania danych.

  0
 • #15 31 Paź 2006 23:40
  Zombek
  Poziom 16  

  Witam ponownie

  Jestem bardzo zaskoczony tym, że masz problemy z R-Studio. Nie wiem jak wytłumaczyć tak długi czas skanowania. Możliwe, że jest jakiś błąd w programie związany z konkretną konfiguracją komputera. Na takiej samej zasadzie jak w grach (patch do gry rozwiązuje konflikty) i innych programach, albo... użyłeś "witaminki", która jest źle napisana. Zrobiłem skan starego Seagate i zajęło to kilka minut. Ustawienia standartowe (wszystkie pliki, tylko FAT), więcej widać na obrazku. Jeśli chodzi o GDB to używałem go kiedyś i nie znalazł kilkunastu plików, które odzyskałem R-Studio. Dlatego polecałem ten program. Najważniejsze, że udało ci się juz cos odzyskać. Jeśli będą uszkodzone MP3 to też je skopiuj. Najlepiej do oddzielnego katalogu i potem możesz spróbować naprawić jakimś programem do "przycinania" MP3. Jeśli oczywiście uszkodzone jest kilka sekund na końcu lub początku.

  Wysyłam wiadomość na priv.

  Pozdrawiam
  Czy Win98se zapisuje coś na dyskach? Odzysk danych.
  :arrow: TONI_2003 :D Kliknij aby powiększyć :!:

  0
 • #16 01 Lis 2006 02:23
  benbog
  Poziom 23  

  Witam Zombek.
  Na nieuszkodzonym dysku R-Studio pracuje szybko, zrobiłem też taką próbę, więc widocznie bad sektory go mocno hamują. Powtórnie rozpocząłem skanowanie wczoraj o godz. 16, do teraz nie przeskanował 10% powierzchni z 60 GB. Dam sobie na wstrzymanie i poczekam do końca, jestem ciekawy, czy i ile ten program odzyska.
  Dopisane po 26 godzinach:
  Dokładnie policzyłem, osiągnął 8,6% po tak długim czasie. Dobrze, że od początku działam z tym programem na drugim komputerze, bo przez ten czas niczego bym nie zrobił.
  Dopisane:
  Program zawiesił komputer w czasie, kiedy było juz "przerobionych" ok. 40% dysku, bo minął już obszar wielu bad sektorów i znacznie przyspieszył. Szlag mnie trafia, bo stało się to po prawie dwóch dobach skanowania! Chwilę przedtem zapisałem plik stanu skanowania. Raczej zrezygnuję z R-Studio, nie widzę opcji wznowienia skanowania, mogę jedynie odtworzyć stan z momentu zapisania pliku informacyjnego o stanie skanowania.

  0
  Szukaj w 5mln produktów