Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorwanie napiecia VCC uC jego wlasnym ADC

robgold 19 Paź 2006 13:46 1389 7
  • #1 19 Paź 2006 13:46
    robgold
    Poziom 14  

Witam

Chce zrobic w programie monitorowanie napiecia zasilania procka jego wlasnym ADC i w przypadku spadku do np 4.7V uruchomic procedure zamknieca wszystkiego.

Pierwszy moj pomysl bylo zejsc z Uref do 2.5V i poprzez dzielnik mierzyc napiecie zasilania. Spadek nawet o 0.3V nie powinien miec wplywu na samo napiecie odniesienia wiec pomiar bylby stabilny (chyba?) ale
    do ADC mam podlaczony tez czujni cisniena MPXA4115 wiec Uref jest ustawine na AVCC 5V bo zakres pomiarowy MPXA jest do 5V. Nie chce tutaj dawac dzielnikow bo rezystory wprowadzaja dodatkowe szumy i musialy by byc bardzo dokladne aby nie zaklucic pomiaru cisnienia.
    Natomiast pomiar napiecia wystarczy by byl orientacyjny. Tak by wykryc ze VCC spadlo ponizej pewnego progu.

Ktos moglby mi potpowiedziec jak to zrobic i czy to jest mozliwe ?

• #2 19 Paź 2006 13:58
    M. S.
    Poziom 34  

Najlłatwiejbędzie użyć komparatora (jeśli uC go ma). Spadek napięcia wywoła przerwanie. A obsługa przerwania "posprząta".

• #3 19 Paź 2006 14:03
    robgold
    Poziom 14  

uC to mega32, nie wiem czemu ale jakos strasznie chce uniknac przerwan. Programuje pod Bascomem i zawsze jak uzywalem przerwan to program nie dzialal tak jak powinien. Tz potrafil sie powiesic albo wyleciec w "kosmos"

Zapomnialem jeszcze dopisac ze po powrocie zasilania caly uklad musi ozyc do stanu z przed powerdown.

• #4 19 Paź 2006 14:15
    lelekx
    Poziom 29  

A może w drugą stronę? Dołączyć do wejścia ADC jakieś źródełko np. 2,5V i monitorować wychyłki pomiaru - jeżeli wartość mierzona napięcia wzrośnie powyżej pewnej bariery, to wystarczy.

• #5 19 Paź 2006 14:38
    SP1AQU
    Poziom 21  

robgold napisał:
    Nie chce tutaj dawac dzielnikow bo rezystory wprowadzaja dodatkowe szumy i musialy by byc bardzo dokladne aby nie zaklucic pomiaru cisnienia.

Z tymi szumami to lekka przesada. Można się spodziewać szumów na poziomie rzędu mikrowoltów. Zgodzisz się chyba, że jeśli wziąć pod uwagę rozdzielczość ADC wbudowanego w ATMega - to nie ma powodów by drzeć szaty, bo w ogólnym rachunku szumy rezystorów nie mają tu znaczenia. Swoją drogą warto dać na wejściu ADC filtr dolnoprzepustowy, który może mieć naprawdę niską częstotliwość odcięcia. W końcu sygnał z czujnika ciśnienia nie będzie szybkozmienny.

robgold napisał:
    ... nie wiem czemu ale jakos strasznie chce uniknac przerwan. Programuje pod Bascomem i zawsze jak uzywalem przerwan to program nie dzialal tak jak powinien. Tz potrafil sie powiesic albo wyleciec w "kosmos"

Myślę, że rozsądnie byłoby się przemóc i rozgryźć ten temat - mam na myśli przerwania. W bardzo wielu wypadkach wykorzystanie przerwań jest najbardziej naturalnym sposobem rozwiązania problemu. Możesz sobie dzięki temu zaoszczędzić prób "zakładania spodni przez głowę".

• #6 19 Paź 2006 14:55
    robgold
    Poziom 14  

Co do filtru FDP to jest. 750Ohm i 330nF do masy. Taki zaleca specyfikacja czujnika.

W kwesti tego zrodelka .... jak bo nie orzumiem ?
    Do dyspozycji mam tylko i wylacznie 5V. Nie moge wziasc drugiego 5V (uklad ma byc zasilany rowniez przez akumulatorki)

• #7 19 Paź 2006 17:50
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Z tym źródełkiem - podłącz żródło napięcia odniesienia do jednego z wejść przetwornika.

Skoro jako Uref masz napięcie zasilania, to wynik konwersji na wejściu ze źródłem napięcia będzie zależał od wartości napięcia zasilania:
    x = U/Uref * 1024, stąd:
    Uref = U/x * 1024.
    U - napięcie ze źródła
    x - wynik konwersji.

• #8 19 Paź 2006 21:26
    M. S.
    Poziom 34  

Jedno przerwanie w Bascomie chodzi dobrze. Problem wieszania się występuje jeśli nastąpi szereg przerwań jedno po drugim bez zakończenia obsługi poprzedniego, co może w tym przypadku wystąpić, chyba że zastosuje się lekkie dodatnie sprzeżenie zwrotne na wejściu komparatora - jeden dobrany rezystorek i jedno wyjście uC.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo