Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitorwanie napiecia VCC uC jego wlasnym ADC

robgold 19 Oct 2006 13:46 1545 7
 • #1
  robgold
  Level 15  
  Witam

  Chce zrobic w programie monitorowanie napiecia zasilania procka jego wlasnym ADC i w przypadku spadku do np 4.7V uruchomic procedure zamknieca wszystkiego.

  Pierwszy moj pomysl bylo zejsc z Uref do 2.5V i poprzez dzielnik mierzyc napiecie zasilania. Spadek nawet o 0.3V nie powinien miec wplywu na samo napiecie odniesienia wiec pomiar bylby stabilny (chyba?) ale
  do ADC mam podlaczony tez czujni cisniena MPXA4115 wiec Uref jest ustawine na AVCC 5V bo zakres pomiarowy MPXA jest do 5V. Nie chce tutaj dawac dzielnikow bo rezystory wprowadzaja dodatkowe szumy i musialy by byc bardzo dokladne aby nie zaklucic pomiaru cisnienia.
  Natomiast pomiar napiecia wystarczy by byl orientacyjny. Tak by wykryc ze VCC spadlo ponizej pewnego progu.

  Ktos moglby mi potpowiedziec jak to zrobic i czy to jest mozliwe ?
 • #3
  robgold
  Level 15  
  uC to mega32, nie wiem czemu ale jakos strasznie chce uniknac przerwan. Programuje pod Bascomem i zawsze jak uzywalem przerwan to program nie dzialal tak jak powinien. Tz potrafil sie powiesic albo wyleciec w "kosmos"

  Zapomnialem jeszcze dopisac ze po powrocie zasilania caly uklad musi ozyc do stanu z przed powerdown.
 • #4
  lelekx
  Level 30  
  A może w drugą stronę? Dołączyć do wejścia ADC jakieś źródełko np. 2,5V i monitorować wychyłki pomiaru - jeżeli wartość mierzona napięcia wzrośnie powyżej pewnej bariery, to wystarczy.
 • #5
  SP1AQU
  Level 21  
  robgold wrote:
  Nie chce tutaj dawac dzielnikow bo rezystory wprowadzaja dodatkowe szumy i musialy by byc bardzo dokladne aby nie zaklucic pomiaru cisnienia.

  Z tymi szumami to lekka przesada. Można się spodziewać szumów na poziomie rzędu mikrowoltów. Zgodzisz się chyba, że jeśli wziąć pod uwagę rozdzielczość ADC wbudowanego w ATMega - to nie ma powodów by drzeć szaty, bo w ogólnym rachunku szumy rezystorów nie mają tu znaczenia. Swoją drogą warto dać na wejściu ADC filtr dolnoprzepustowy, który może mieć naprawdę niską częstotliwość odcięcia. W końcu sygnał z czujnika ciśnienia nie będzie szybkozmienny.

  robgold wrote:
  ... nie wiem czemu ale jakos strasznie chce uniknac przerwan. Programuje pod Bascomem i zawsze jak uzywalem przerwan to program nie dzialal tak jak powinien. Tz potrafil sie powiesic albo wyleciec w "kosmos"

  Myślę, że rozsądnie byłoby się przemóc i rozgryźć ten temat - mam na myśli przerwania. W bardzo wielu wypadkach wykorzystanie przerwań jest najbardziej naturalnym sposobem rozwiązania problemu. Możesz sobie dzięki temu zaoszczędzić prób "zakładania spodni przez głowę".
 • #6
  robgold
  Level 15  
  Co do filtru FDP to jest. 750Ohm i 330nF do masy. Taki zaleca specyfikacja czujnika.

  W kwesti tego zrodelka .... jak bo nie orzumiem ?
  Do dyspozycji mam tylko i wylacznie 5V. Nie moge wziasc drugiego 5V (uklad ma byc zasilany rowniez przez akumulatorki)
 • #7
  shg
  Level 35  
  Z tym źródełkiem - podłącz żródło napięcia odniesienia do jednego z wejść przetwornika.

  Skoro jako Uref masz napięcie zasilania, to wynik konwersji na wejściu ze źródłem napięcia będzie zależał od wartości napięcia zasilania:
  x = U/Uref * 1024, stąd:
  Uref = U/x * 1024.
  U - napięcie ze źródła
  x - wynik konwersji.
 • #8
  M. S.
  Level 34  
  Jedno przerwanie w Bascomie chodzi dobrze. Problem wieszania się występuje jeśli nastąpi szereg przerwań jedno po drugim bez zakończenia obsługi poprzedniego, co może w tym przypadku wystąpić, chyba że zastosuje się lekkie dodatnie sprzeżenie zwrotne na wejściu komparatora - jeden dobrany rezystorek i jedno wyjście uC.