Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet z kabla RJ-45, router linksys BEFSR41 i 3 kompy :D

19 Paź 2006 17:41 2086 3
  • Poziom 13  
    Witam. Jeśli chodzi o sieci LAN, WLAN i inne to jestem totalnie nieobeznany z tematem. Dlatego proszę o łopatologiczne wyjaśnienia w kwestii co następuje:

Mam internet pociągnięty z kafejki obok mojego mieszkania. Internet dochodzi kablem 8 żyłowym z zakończeniem wtykiem RJ-45. Dotąd Internet był podłączony bezpośrednio do zwykłej karty sieciowej mojego kompa, ale przybyło mi kompów. Teraz mam 3 (docelowo ma być 6 ale to inna bajka :D). Mam nieużywany router Linksys model BEFSR41 z 4 portowym switchem. Chce przez niego pociągnąć net do wszystkich kompów, ale niestety nie wiem jak to zrobić. W skróconej instukcji routera pisze że trzeba podłączyć internet do niego, oraz kompy i następnie wpisać w przeglądarke jednego kompa adres domyślny routera (tj: 192.168.1.1) aby wejść do panelu konfiguracji. W tym rzecz że nie wiem jak skonfigurować połączenie sieciowe żeby sie przeglądarka połączyła z routerem, bo jak dotąd to wyskakuje tylko komunikat że odnalezienie 192.168.1.1 nie powiodło się. Co robić? Totalnie się na tym nie znam, proszę więc o wyrozumiałość...

UWAGA!!!: Proszę mi nie pisać że: "temat był wielokrotnie poruszany", lub "użyj szukajki" bo już to robiłem i podobnego problemu nie znalazłem. Poza tym jeśli na jakimś forum był opis podobnego problemu, to zazwyczaj użytkownicy rzucali taką terminologią, że nic z tego nie skapowałem... Sieci i protokoły sieciowe to moja słaba strona, niestety...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Skoro ma być 6 a masz 4 porty to masz manko :D ale do rzeczy.

Zapisz sobie adres karty sieciowej i bramy jaki masz obecnie.

Połącz sie kablem sieciowym ruter z twoim komputerem.

Wpisz adres np. 192.168.1.2 twojej karty sieciowej i 192.168.1.0 bramy.

Dopiero teraz możesz po przeładowaniu komputera połączuć się z ruterem.

Pisz do rutera WAN zapisane wcześniej dane z twojej kart siecowej a do LAN adres swojej nowej sieci np. 5.5.5.1 - brama a pozostałe kompy 5.5.5.2 - 5.5.5.255 zapisz ustawienia rutera.

Zmień w swojej karcie adres na np. 5.5.5.2 i bramy 5.5.5.1 zapisz i przeładuj komputer.

Podłącz kabel z kawiarenki do rutera WAN a ze swojego komopa do LAN port 1 i po załączeniu powinno działać.

To samo zrób z innymi kompami.

Pozdr.

Z
  • Poziom 13  
    Mam w planie do jednego portu routera podłączyć switch, dlatego mowilem ze bedzie 6 kompów :D Mam nadzieje że sie tak da. (da się?)

No tak, dzieki wielkie za porade, conieco zrozumiałem, ale wydaje mi się że router WAN to jest router mojego ISPa, czyli kafejki, czyż nie? Jak ja mam wpisać tam te adresy?! Nie bardzo jarze...

Dopiero teraz możesz po przeładowaniu komputera połączuć się z ruterem. ---> ale linijke wyżej pisałeś: Połącz sie kablem sieciowym ruter z twoim komputerem.

A poza tym gdzie ja mam wpisać te adresy??? --->Wpisz adres np. 192.168.1.2 twojej karty sieciowej i 192.168.1.0 bramy.

Czy brama to ma być ten adres bramy co mi podał Provider, czyli gościu z kafejki, czy ja sobie mam wymyślić nowy?

No wybaczcie ludzie, ale ja tego po prostu nie kumam... Ale teorię Wielkiego Wybuchu to mogę wyrecytować w środku nocy :D

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

Eureka!!! Udało się!!! Wszystko pięknie śmiga, aż zasilacz od routera coś sie przegrzewa :D

Dzięki wielkie @jr120065, masz u mnie kontener piwa i punkciki :D
  • Poziom 18  
    Jasne, że się da podłączyc switcha lecz w nim juz nie można ustawiac adresów konkretnych użytkowników, muszą mieć adresy automatycznie przydzielane a brama u nich musi miec adres kafejki.

Zasilacz rutera musi się grzać bo to maleństwo musi dać prądu dość sporo a jest zrobiony dość oszczędnie:D.

Dzięki za punkty, no i fajnie, że Ci to się buja.

Aha na piwo się piszę, też coś dorzucę do tego kontenera:D tylko gdzie?

Pozdr.