Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa plazmowa z generatorem na timerze 555. Trafo wysokonapięciowe z TV.

iwan3000 19 Oct 2006 19:12 8588 19
  • Lampa plazmowa z generatorem na timerze 555. Trafo wysokonapięciowe z TV.
    Witam! Chciałbym zaprezentować Wam moją ostatnią konstrukcje. Jest to lampa plazmowa z generatorem na timerze 555 i oparta na trafie wysokonapięciowym z telewizora. Z powodu braku odpowiedniego trafa sieciowego postanowiłem zasilić ją ze starego prostownika do ładowania akmulatorów. Lampa przy skrajnych wychyleniach potenciometrów pobiera ponad 6A, więc mój mostek chodzi na skraju swoich możliwości. Jako tranzystor kluczujący zastosowałem IRF740 bo taki miałem akurat pod ręką. Lampa wyszła mnie troche ponad 20 zł. Troche przepłaciłem za trafo WN - 10 zł.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    iwan3000
    Level 16  
    Has specialization in: avr
    iwan3000 wrote 209 posts with rating 3, helped 9 times. Live in city Siemianowice Śl.. Been with us since 2006 year.
    lechoo
    Level 39  
    A po co ten mostek skoro zasilasz układ z prostownika?
    elektromax2
    Level 14  
    No ładnie to wygląda, tylko schemat zapodaj
    maziu
    Level 18  
    tył okropny ;] chodzi o te wkręty ...
    płytka pod 555 to kolos :P nie masz co robić z laminatem ?? czy nie zależy Ci na żywotności kwasu ?? jeśli te pierwsze to chętni przygarne laminat od Ciebie ;]
    podobno nie powinno się zasilać żadnych urządzeń prosto z prostownika !! grozi uszkodzeniem prostownika
    wkręć tam żarówke o większej bańce :)
    Dyski1
    Level 16  
    Wybacz że tak negatywnie się wypoowiem, ale żadna z tego rewelacja, temat klepany od dawna. Swego czasu 2 lata temu zrobiłem lampę plazmową z okrągłego klosza lampy ogrodowej o średnicy bagatela jakieś 40cm. Wewnątrz umieściłem kulkę stalową z flipera i całość uszczelniając, uzupełniłem mieszanką neonu z azotem co dawało niebiesko pomarańczowe wyładowania, pięknie to wyglądało :) żałuję że tego na Elektrodzie nie umieściłem. Był to okres czasu, kiedy dość zawzięcie eksperymentowałem z HV, między innymi zbudowałem działający model lasera TEA na azocie, liftery, silniki jonowe... do momentu aż mnie solidnie nie j.....o, wtedy trochę wyhamowałem z taką zabawą. Mój generator był wykonany na NE555 z regulacją wypełnienia, cewce WN samochodowej i nie do zabicia powielaczu z TV Rubin. Generalnie, jak by nie było, to i tak gratuluję!, dużo pracy w to włożyłeś, w miarę estetycznie całość wygląda, życzę kolejnych dobrych pomysłów na przyszłość, może nam się rodzi nowy Dr kilovolt :). Tak apropo, mój generatorek po wyliczeniach wyciągał ponad 30kV, cewka zasilana z napięcia 36V, nasze krajowe cewki WN są nie do zabicia!!! każde trafo z TV w porównaniu do odpowiednio zasilonej cewki, to malutki procencik, prąd wyładowania takiej cewy .... co tu pisać sprawdźcie sami. Ale uwaga, to już nie przelewki, jak walnie po łapach to konkretnie, więc uważajcie !!!

powodzenia
    Anthor
    Level 11  
    Witam :)
    Efekt bardzo ladny tylko troche za mala zarowka :) gdyby wstawic taka jak ktos niedawno dawal na elektrodzie jako lampe pokojowa to by ladnie wygladalo :) Wrzuc jeszcze schemacik do tego i bedzie ok

Pozdrawiam AnThOr
    vankej
    Level 16  
    fakt faktem troszke za mala ale jest dobrze tez chce sobie takie cos zrobic tylko nie mam schematy wiec jak bys mogl wstawic

pozdrawiam
    Rudolfak
    Level 14  
    Bardzo mi się podoba... Kiedyś na kułku fizycznym chcieliśmy takie coś zrobić w wersji płaskiej, ale wystąpił problem z rozrzedzeniem mieszanki azotowo-neonowej...
    BuBos18
    Conditionally unlocked
    Bezpieczne wogóle jest takie coś?

PS. Konstrukcja fajna i ładnie wykonana ;)
    tomgart
    Level 25  
    Dyski1 możesz zarzucic schemat swojego generatora na cewce i powielaczu z Rubina. Aktualnie "jadę" na samej cewce i mam dopieo zamiar podłaczyć powielacz. jaką częśtotliwością łaskotałeś cewkę z 555 i jakim wsp. wypełnienia optymalnie? Ja używam cewki od borewicza 125P
    maziu
    Level 18  
    do Dyski1 chwalić się każdy umie tylko nikt tego nie lubi . po co mi wiedzieć że zrobiłeś laser azotowy ?? czy to ma coś wspólnego z tematem ?? Kolega zrobił działającą kule która bardzo ładnie wygląda na żarówce a całość mieści się na biurku a gdzie ja wepchne klosz od lampy ?? z mojej strony zero chamstwa :) może trochę krytyki za nadętość

dodam jeszcze żeby nie było że pisze nie na temat : Inny kolega prezentował lampę na żarówce 1KV . z tego to dopiero była by PLAZMA :)
    pozdroffka
    iwan3000
    Level 16  
    Witam ponownie!
    lechoo wrote:
    A po co ten mostek skoro zasilasz układ z prostownika?

Też zadaję sobie to pytanie :) Na początku założeniem było, że układ bedzie zasilany z osobnego trafa, ale niestety niegdzie nie mumiałem znaleść takowego za rozsądną cene :D Poza tym, gdybym wyprowadził na obudowe zaciski do podłaczenia prostownika i ktoś by sie pomylił i podłączył trafo, to by elektrolity i cały układ szlag trafił :) Lampe zrobiłem na dość oklepanym schemacie z http://mylab.pwii.pl/. Musze pomyśleć nad większą żarówką, chociaż ta dwusetka też ładnie sie prezentuje :)

PS. Co sie może stać z prostownikiem? Przecież tam jest tylko trafo i 4 diody :)
    Dyski1
    Level 16  
    maziu wrote:
    do Dyski1 chwalić się każdy umie tylko nikt tego nie lubi . po co mi wiedzieć że zrobiłeś laser azotowy ?? czy to ma coś wspólnego z tematem ?? Kolega zrobił działającą kule która bardzo ładnie wygląda na żarówce a całość mieści się na biurku a gdzie ja wepchne klosz od lampy ?? z mojej strony zero chamstwa :) może trochę krytyki za nadętość

dodam jeszcze żeby nie było że pisze nie na temat : Inny kolega prezentował lampę na żarówce 1KV . z tego to dopiero była by PLAZMA :)
    pozdroffka

Oj "maziu" Czasem troche krytyki nie zaszkodzi, w moim przypadku była to motywacja do dalszego działania:) i polepszania własnych pomysłów i projektów, co do lasera to ma dużo wspólnego z tematem, też wymaga generatora WN i to solidnego generatora który prądowo sie wyrabia.

Musisz też zwrócić uwagę na przykład w dziedzinie filmowej, są krytycy filmowi i tacy którzy sobie chwalą czyjś scenariusz czy też gotowy nakręcony film :)

Uwierz mi, bardzo szanuje kolegów elektrodowiczów jak równiez ich pomysły, czasem słowo krytyki, czasem pochwała, w moim przypadku też nieraz zostałem skrytykowany:) motywacja, motywacja i raz jeszcze motywacja :) dobra już się nie rozpisuję i nie będę ciągnąć następnych postów na temat mojej krytyki, aby przypadkiem nie odbiec od tematu na ścieżkę niemiłą dla postu.

Poniżej cały materiał na temat lamp plazmowych, wypełniania ich różnorakimi gazami i związanym z tym niebezpieczeństwem mp. IMPLOZJI!!! tak tak kochani! taka lampa może implodować jak kineskop! uwaga też na ozon! nie jest bezpieczny dla zdrowia, już się przekonałem.
    W materiale są też schematy, używałem schematu ze strony 11.

http://www.mnsi.net/~boucher/PlasmaDisplays.pdf

Życzę powodzenia

P.S. zamiast 2N3055 użyłem BUZ11 i zasilanie cewki 36V, całość wypada uziemić.
    kiler129
    Level 27  
    Co do projektu to super ale tego laminatu to chyba za dużo masz :|
    Co do wypowiedzi powyżej to zobaczcie inne filmiki tego gościa :D
    iwan3000
    Level 16  
    Witam ponownie :) No więc załatwiłem sobie kilka żarówek 500W i 300W, ale mój generator chyba wysiada przy takim obciążeniu. pojawia sie tylko jedna iskra. Dla tego mam pytanie - Jak w prosty (tani :)) sposób zwiększyć moc generatora HV :D
    tomgart
    Level 25  
    To raczej masz za małe napięcie HV. Moc żarówki nic tu nie ma do rzeczy - jest tylko większa bańka i potrzeba wyższego napięcia żeby było niezłe wyładowanie
    lechoo
    Level 39  
    Żarówki są wypełnione azotem, który nie pozwala na uzyskanie ładnych efektów oraz potrzebuje stosunkowo wysokich napięć. To sam tyczy się kul wypełnionych gazami szlachetnymi, ale zanieczyszczonymi azotem z powietrza.
    iwan3000
    Level 16  
    A jakbym odwinoł jeden albo dwa zwoje uzwojenia pierwotnego? Obecnie mam 10 albo 9 zwoi.
    ctk24
    Level 16  
    Teoretyczne powinno się wziększyć napięcie na wtórnym.
    ale zgodnie z zasadą przełorzenia trafo miałbyś większy prąd w pierwotnym, żebyś przypadkiem IRF'a nie zjarał albo prostownika.